Wojna na Ukrainie: śledzenie wpływu na niemiecką politykę energetyczną i klimatyczną

0
432
Niemcy zbudują dwa terminale importowe LNG – powiedział kanclerz Olaf Scholz. Zdjęcie: CLEW/Wettengel.
[Szukając źródeł informacji dotyczących transformacji energetycznej trafiłem na platformę Clean Energy Wire. Jak możemy dowiedzieć się ze  strony tej platformy: Clean Energy Wire CLEW produkuje i udostępnia najwyższej jakości dziennikarstwo na temat transformacji energetycznej w Niemczech i poza nią oraz wspiera transgraniczną współpracę między reporterami zajmującymi się ruchem w kierunku społeczeństwa przyjaznego dla klimatu. Jest to pismo o otwartym dostępie.
Sądzę, ze warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób powinno być uprawiane rzetelne dziennikarstwo (w porównaniu z tym, z jakim mamy do czynienia w naszych czasopismach, czy platformach internetowych. Podawane informacje nie atakują przeciwników politycznych.
Przepraszam Czytelników WOBEC za to, że poniższy tekst jest tak obszerny (ujmuje dane z dość długiego okresu), ale sadzę, że pozwoli to Państwu ma porównanie tego w jaki sposób podawane są informacje w naszym kraju, a w jakiej formie może je otrzymywać np. czytelnik niemiecki.
Ciekawe są zwłaszcza informacje na temat niemieckich elektrowni węglowych i ich kopalni węgla brunatnego, widać też duże podobieństwo z podejmowanymi działaniami odnośnie do podobnych problemów w naszym kraju.
Piotr Kotlarz]

Informacje

 Polityka dotycząca paliw kopalnych Bezpieczeństwo międzynarodowe

Rok po tym, jak Rosja rozpoczęła niszczycielską wojnę z Ukrainą, polityka energetyczna Niemiec i większości Europy uległa radykalnej zmianie. Państwa europejskie w dużym stopniu zmniejszyły lub nawet całkowicie zredukowały swoją zależność od rosyjskich paliw kopalnych i zdołały zapewnić wystarczający import energii od innych dostawców. Ze względu na duże uzależnienie od Rosji, zwłaszcza gazu ziemnego, Niemcy znajdują się pod szczególną presją budowy nowej infrastruktury importu gazu i dywersyfikacji źródeł, aby zapewnić swojej gospodarce wystarczającą ilość energii, aby uniknąć głębokiej recesji. Uruchomienie pierwszych nowych terminali do importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) już pod koniec 2022 r. oraz zapełnienie krajowych magazynów gazu znacznie powyżej poziomu docelowego w lutym 2023 r. rząd i wielu obserwatorów jest przekonanych, że udało się uniknąć najgorszego wyniku kryzysu energetycznego – choć nadal istnieje duża niepewność co do dostaw następnej zimy. Ten fragment śledzenia zawiera szczegółowy opis wydarzeń w odpowiedziach Niemiec na politykę energetyczną i klimatyczną w ciągu pierwszego roku po rozpoczęciu ataku przez Rosję.

Ten element śledzenia nie będzie otrzymywać dalszych aktualizacji. Więcej informacji i analiz na temat implikacji wojny Rosji z Ukrainą dla niemieckiej i europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej można znaleźć w tym dossier oraz w naszych codziennych wiadomościach .

 

24 lutego

Plan Putina szantażowania Niemiec dostawami energii nie powiódł się, mówi Scholz po roku wojny 

Rosyjska próba szantażowania Niemiec i reszty Europy, by zrezygnowała ze wsparcia Ukrainy poprzez odcięcie dostaw energii, nie powiodła się, powiedział kanclerz Olaf Scholz w rocznicę rosyjskiej próby inwazji na zachodniego sąsiada. „Ci, którzy spojrzą na miniony rok, zobaczą: rosyjski prezydent poniósł porażkę” – powiedział Scholz w oświadczeniu . Prezydent Rosji Władimir Putin miał nadzieję podzielić przeciwników swoich planów podboju Ukrainy, „ale osiągnął coś przeciwnego” – powiedział Scholz. Podkreślił, że niemieckiemu rządowi udało się w bezprecedensowym tempie odciąć kraj od rosyjskich dostaw energii, pozbawiając go większości wpływu, jaki rosyjski rząd miał na Europę Zachodnią ze względu na jej bogate zasoby energetyczne. „Mamy dość gazu i ropy” – powiedział Scholz.

Producent chemikaliów BASF zwolni miejsca pracy w energochłonnych zakładach produkcyjnych w Niemczech

Firma chemiczna BASF zwolni do 2600 miejsc pracy na całym świecie ze względu na presję kosztową wywołaną kryzysem energetycznym, przy czym większość stanowisk zostanie zlikwidowana w Niemczech. Firma poinformowała, że ​​zlikwiduje do 700 miejsc pracy w swojej centrali w mieście Ludwigshafen w zachodnich Niemczech, gdzie planuje zamknąć kilka energochłonnych linii produkcyjnych, takich jak produkcja amoniaku i związanych z nim nawozów, „aby odzwierciedlić zmienione warunki ramowe”. do gwałtownego wzrostu cen produkcji w wyniku kryzysu energetycznego, firma — jeden z największych indywidualnych odbiorców gazu w Niemczech — ogłosiła w zeszłym roku, że do 2024 roku będzie dążyć do obniżenia kosztów o 500 mln euro rocznie.

Koszty energii w Niemczech o 12 procent wyższe rok po rozpoczęciu wojny

Koszty energii dla gospodarstw domowych w Niemczech są o około dwanaście procent wyższe niż przedwojenne, ponieważ hurtowe ceny gazu i energii elektrycznej gwałtownie spadają. Według analiz Verivox rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen energii w Niemczech i innych krajach europejskich, koszty spadły o 21 procent od ich szczytowego poziomu w październiku 2022 r. W najwyższym punkcie koszty energii wzrosły o 35 procent od początku wojny.

23 lutego

Brak gazu w zimie 2023/2024 mało prawdopodobny – instytut badań ekonomicznych

Jest mało prawdopodobne, aby Niemcy napotkały niedobory gazu następnej zimy, stwierdził w raporcie Instytut Badań Ekonomicznych ( DIW ) . Po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec we wrześniu 2022 r. „nie doszło do sytuacji awaryjnej w dostawach, ponieważ można było szybko uruchomić inne źródła dostaw, a popyt spadł stosunkowo gwałtownie” – poinformował instytut. Chociaż wysiłki na rzecz oszczędzania gazu w branży pozostają ważne, według raportu dostawy gazu ziemnego mogą zostać utrzymane w 2023 r. dzięki importowi z Norwegii, Belgii i Holandii, a także nowym pływającym terminalom importowym skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Niemczech. „Dostawy energii w Niemczech są bezpieczne nawet bez gazu ziemnego z Rosji”.

22 lutego

Niemcy rozważają pomoc państwa w celu zwiększenia krajowej produkcji technologii słonecznych i wiatrowych

Lepsze finansowanie, narzędzia zabezpieczające i wsparcie dla innowacji są potrzebne do wzmocnienia produkcji technologii transformacji energetycznej w Niemczech i Europie, powiedział minister gospodarki Robert Habeck. Wzmocnienie zdolności produkcyjnych jest „ważne dla powodzenia transformacji energetycznej oraz zabezpieczenia miejsc pracy i tworzenia wartości” – powiedział polityk Zielonych, prezentując wyniki konsultacji społecznych zorganizowanych w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych modułów fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, kabli zasilających i siatki.

15 lutego

Niemcy i Belgia połączą sieci wodorowe, podwoją tranzyt LNG i zbadają drugie połączenie międzysystemowe

Niemcy i Belgia zgodziły się połączyć swoje sieci wodorowe, podwoić przepływ gazu do Niemiec i zbadać możliwość drugiego połączenia międzysystemowego wysokiego napięcia dla przepływów transgranicznych, kraje ogłosiły po pierwszym belgijsko-niemieckim szczycie energetycznym. Premier Belgii Alexander De Croo i kanclerz Niemiec Olaf Scholz wraz z ministrami ds. energii obu krajów spotkali się 14 lutego, aby ustalić priorytety współpracy energetycznej i zapewnić ich realizację.

14 lutego

Cele klimatyczne mogą znacznie zawyżyć koszty modernizacji niemieckiej armii

Planowana modernizacja niemieckiego wojska, ogłoszona w przemówieniu kanclerza Olafa Scholza „Zeitenwende” (przełom czasów) po inwazji Rosji na Ukrainę, może wiązać się ze znacznymi dodatkowymi kosztami wynikającymi z celów dekarbonizacji. Rząd dąży do osiągnięcia przez władze federalne neutralności klimatycznej do 2030 r., co stanowi poważne wyzwanie dla niemieckiej armii (niem.

Kotły gazowe nadal dominują na niemieckim rynku grzewczym, ale pompy ciepła zyskują na popularności

Podczas gdy sprzedaż pomp ciepła wzrosła w 2022 roku o ponad 50 procent, kotły olejowe i gazowe nadal dominowały na niemieckim rynku grzewczym, wynika z corocznego raportu stowarzyszenia branży ciepłowniczej BDH. Ogólnie rzecz biorąc, 66,8 procent wszystkich nowych systemów grzewczych sprzedanych w kraju w ubiegłym roku działało na oleju i gazie ziemnym (5,8 procent oleju, 61 procent gazu), w porównaniu z udziałem pomp ciepła wynoszącym 24,1 procent i 9,1 procent systemów opartych na biomasie.

10 lutego

Niemcy wystawiają na aukcję „ogromną liczbę” elektrowni wodorowych – minister

Transformacja niemieckiego systemu energetycznego polegająca na odejściu od paliw kopalnych musi zostać szybko wzmocniona przez wystarczającą moc elektrowni „opartych na molekułach”, które mogą wspierać krajowy system energetyczny w czasach niewielkiej produkcji energii wiatrowej i słonecznej, powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck. „Planowanie i wystawianie na aukcjach musi rozpocząć się teraz”, powiedział Habeck podczas wydarzenia zorganizowanego przez niemieckie stowarzyszenie energetyki odnawialnej BEE, dodając, że rząd będzie wystawiał na aukcji „ogromną liczbę” elektrowni opalanych wodorem i innych mocy rezerwowych jeszcze w 2023 roku.

Priorytet transportu energii w niemieckich pociągach nie jest już potrzebny – stowarzyszenia transportowe

Nie ma już potrzeby nadawania priorytetu transportowi węgla, ropy naftowej i gazu niemieckimi pociągami – poinformowały we wspólnym oświadczeniu stowarzyszenie przedsiębiorstw transportowych VDV i stowarzyszenie kolei towarowych. Ich apel poprzedza głosowanie niemieckiej rady federalnej 10 lutego w sprawie przedłużenia prawa, które nakazuje krajowemu operatorowi infrastruktury kolejowej DB Netz przyznanie pierwszeństwa transportom źródeł energii w stosunku do innych kolejowych przewozów towarowych i pasażerskich.

9 lutego

Intensywne użytkowanie” niemieckich elektrowni węglowych uwalnia dodatkowe 15 mln ton CO2 w 2022 r. – raport

Zgodnie z raportem firmy doradczej Energy Brainpool na zlecenie Green Planet Energy, „intensywne użytkowanie” niemieckich elektrowni węglowych doprowadzi do dodatkowej emisji 15,8 mln ton CO2 w 2022 r . Ze względu na kryzys energetyczny spowodowany wojną rosyjską na Ukrainie, w ubiegłym roku Niemcy tymczasowo ponownie uruchomiły wycofane z eksploatacji i wkrótce wycofane z eksploatacji elektrownie węglowe, aby zapobiec niedoborom gazu, co spowodowało uwolnienie większej ilości CO2. Według autorów emisje są „dodatkowe”, ponieważ nie są uwzględniane w Europejskim Systemie Handlu Emisjami ( ETS ). Całkowita emisja Niemiec wyniosła w zeszłym roku około 750 milionów ton.

6 lutego

Scholz obiecuje budowę „czterech do pięciu turbin wiatrowych dziennie”, aby osiągnąć cel do 2030 roku

Dążąc do osiągnięcia wysokich celów w zakresie rozwoju energii odnawialnej na koniec dekady, kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał, że uczyni rozbudowę priorytetem i co miesiąc będzie prowadził rozmowy z 16 państwami w celu oceny i przyspieszenia tempa ekspansji. Przewidywane tempo do 2030 r. to „cztery do pięciu turbin wiatrowych dziennie”, powiedział Scholz. Rząd opracowuje obecnie plan mocy potrzebnych do osiągnięcia celu, jakim jest 80-procentowy udział OZE w miksie energetycznym. „To, co nie zostanie osiągnięte na czas, będzie musiało zostać nadrobione” – powiedział Scholz.

3 lutego

Organizacja pozarządowa wzywa do „zatrzymania się i zastanowienia” nad ekspansją LNG, ponieważ Niemcy przekraczają cel w zakresie magazynowania gazu

Pospieszna rozbudowa niemieckiej infrastruktury importowej skroplonego gazu ziemnego (LNG) staje się zagrożeniem dla środowiska i lokalnych mieszkańców i wymaga „zatrzymania się na zastanowienie ” nad dalszą rozbudową, powiedziała NGO Environmental Action Germany ( DUH ) . Plany dalszego zwiększania przepustowości proponowanego terminalu Stade LNG mogą prowadzić do „przewymiarowania”, zwłaszcza że nie ma już bezpośredniego ryzyka niedoboru gazu w kraju, argumentował DUHWedług niemieckiej Federalnej Agencji ds .
). Rząd dążył do osiągnięcia minimalnego poziomu wypełnienia 40 procent do 1 lutego, podczas gdy magazyny były wypełnione prawie w 80 procentach w docelowym dniu, 
powiedział BNetzA , dodając, że „bezpieczeństwo dostaw jest zapewnione”. Jednak agencja stwierdziła, że ​​trudności mogą nadal pojawić się następnej zimy i powtórzyła wezwania do oszczędzania gazu tam, gdzie to możliwe.

2 lutego

Ceny energii dla gospodarstw domowych w Niemczech nadal spadają, ale na początku 2023 r. pozostają wysokie

Ceny energii dla niemieckich gospodarstw domowych znacznie spadły na początku 2023 r., ale ogólnie pozostają na wysokim poziomie od początku kryzysu energetycznego, wynika z analizy cen elektryczności , gazu i paliw transportowych, jaką znalazła porównywarka cen Check24. Ceny prawie wszystkich form zużycia energii przez gospodarstwa domowe nadal spadały przez cały styczeń, utrzymując tendencję do niższych cen od czasu, gdy kryzys energetyczny osiągnął szczyt wczesną jesienią ubiegłego roku. Ceny pozostały jednak wyższe niż w styczniu 2022 r., przed inwazją Rosji na Ukrainę.

1 lutego

Wcześniejsze odejście od węgla w 2030 r. nie zagraża bezpieczeństwu dostaw niemieckiej energii elektrycznej – ministerstwo

Wcześniejsze odejście od węgla w Niemczech przed 2030 r. nie stanowi zagrożenia dla stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego , jeśli ekspansja OZE zostanie wdrożona zgodnie z planami, podało Ministerstwo Gospodarki i Klimatu ( BMK ) . Nawet jeśli zużycie energii elektrycznej wzrośnie zgodnie z oczekiwaniami ze względu na masowe wprowadzanie e-samochodów, pomp ciepła i elektrolizerów do produkcji wodoru, system elektroenergetyczny poradzi sobie z likwidacją wszystkich pozostałych w kraju elektrowni węglowych, Federalna Agencja Sieciowa ( BNetzA ) znalazła się w swoim najnowszym raporcie z monitoringu bezpieczeństwa dostaw , który jest wykorzystywany przez rząd jako podstawa planowania polityki energetycznej.

Kryzys związany z kosztami energii uderza w firmy w różny sposób w różnych krajach związkowych Niemiec

Wysokie ceny energii uderzają w firmy nierównomiernie w 16 krajach związkowych Niemiec ze względu na skład regionalnych gospodarek, wynika z analizy państwowego banku rozwoju KfW . „Kryzys energetyczny prawdopodobnie w różnym stopniu dotknie krajobraz firm w każdym kraju związkowym”, powiedział KfW , wyjaśniając, że czynniki kosztowe różnią się zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w niemieckim „Mittelstand”.

30 stycznia

Kanclerz Niemiec Scholz chce zabezpieczyć surowce krytyczne z Ameryki Południowej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce promować współpracę energetyczną i zabezpieczyć surowce krytyczne dla transformacji energetycznej z Ameryki Południowej. Polityk przebywa w dniach 28-31 stycznia z wizytą w Argentynie, Chile i Brazylii. Zapowiedział porozumienia o współpracy w zakresie dostaw energii, bezpieczeństwa energetycznego i surowców.

Niemiecki rząd musi przedstawić plan przyszłego zapotrzebowania na gaz – think tank

Niemiecki rząd musi przedstawić plan przyszłego zapotrzebowania kraju na gaz, napisał think tank Agora Energiewende w stanowisku w sprawie zaktualizowanego planu rozwoju sieci operatorów sieci gazowych. Think tank stwierdził, że Niemcy zmierzają w kierunku nadwyżki zdolności importowych skroplonego gazu ziemnego (LNG) i dlatego powinny przedstawić plan dotyczący przyszłego zapotrzebowania na paliwa kopalne i jego wycofania. Zapewniłoby to przejrzystość i ograniczyło ekspansję do realistycznego poziomu.

25 stycznia

Niemiecki rząd nie przewiduje już recesji z powodu kryzysu energetycznego

Niemiecki rząd nie wierzy już, że kryzys energetyczny pogrąży w tym roku największą europejską gospodarkę w recesji. Najnowsza prognoza gospodarcza rządu mówi, że gospodarka ma wzrosnąć o 0,2 procent w 2023 r., po stosunkowo łagodnych zimowych temperaturach, które rozwiały obawy o niedobór gazu. W październiku rząd nadal przewidywał spadek o 0,4 proc. „Rząd zaalarmował o kryzysie gospodarczym” – powiedział parlamentowi kanclerz Olaf Scholz, dodając, że oczekiwana przez wielu „zima niezadowolenia” nie nastąpiła, ponieważ jego rządowi udało się zabezpieczyć dostawy energii.

Niemcy będą promować zieloną restrukturyzację afrykańskiej gospodarki – ministerstwo dev

Niemcy chcą promować rozwój gospodarki przyjaznej dla klimatu i środowiska w Afryc , ogłosiło ministerstwo rozwoju (BMZ) w swojej „ Strategii dla Afryki ”. „Afryka rośnie i ogromnie się zmienia” – powiedziała minister rozwoju Svenja Schulze ( SPD ), dodając, że rozwój kontynentu w XXI wieku będzie miał coraz większy wpływ na Niemcy i Europę. Zarówno po pandemii z przerwaniem łańcuchów dostaw, jak i rosyjskiej wojnie na Ukrainie i wynikającym z niej kryzysie energetycznym Niemcy starają się dywersyfikować partnerów importowych i zmniejszać zależności, zwłaszcza w sektorze energetycznym i surowcowym. Niemcy i Europa „pilnie potrzebują partnerów spoza Zachodu” – powiedział Schulze.

24 stycznia

Głowa IEA jest zmęczona nadmiernym optymizmem w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w Europie przed zimą 2023 r

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol jest zmęczony nadmiernym optymizmem co do bezpieczeństwa energetycznego Europy przed zimą 2023 roku, powiedział w wywiadzie dla gazety Handelsblatt. Podczas gdy magazyny gazu są pełne, ceny gazu spadły, a Niemcy zbudowały infrastrukturę importową LNG w rekordowym czasie, Birol powiedział, że jest za wcześnie, aby mówić wszystko jasno, wyjaśniając, dlaczego gazu może zabraknąć w miarę upływu roku. Zdaniem ekonomisty istnieją trzy główne powody, dla których Europa może nadal pogrążać się w kryzysie energetycznym: brak rosyjskiego gazu, powrót Chin jako importera i niewielki wzrost podaży, zwłaszcza jeśli na kontynencie panują „normalne” zimowe temperatury. „Wiele rządów jest obecnie zadowolonych z dotychczasowego stosunkowo łagodnego kryzysu. Ale obawiam się, że są trochę zbyt szczęśliwi” – ​​powiedział Birol.

19 stycznia

80 proc. niemieckich gospodarstw domowych obniżyło tej zimy ogrzewanie – raport

Zgodnie z raportem firmy Tado zajmującej się zarządzaniem klimatem w pomieszczeniach, zdecydowana większość niemieckich gospodarstw domowych obniżyła tej zimy temperaturę w pomieszczeniach w związku z rosnącymi kosztami energii. Ponieważ prawie 80 procent gospodarstw domowych wyłączyło ogrzewanie w listopadzie i grudniu 2022 r., średnia temperatura wewnętrzna w domach w całych Niemczech, w tym w mieszkaniach i domach, wyniosła średnio 19,4 stopnia Celsjusza, czyli o 0,8°C mniej niż rok wcześniej.

18 stycznia

Niemcy sprzedają na aukcjach rekordowe moce wiatrowe na lądzie, aby zrekompensować powolny rozwój w 2022 r

Rozwój mocy lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech w 2022 r. ponownie pozostawał poniżej poziomu wymaganego do osiągnięcia krajowych celów w zakresie energii odnawialnej, co jest niedociągnięciem, którym rząd chce zaradzić, sprzedając w tym roku najwyższą w historii moc wiatrową na lądzie. W sumie w ciągu ostatniego roku zainstalowano 2,4 gigawata (GW) w około 550 turbinach, podczas gdy wystawiony na aukcję wolumen na 2023 rok wynoszący 12,8 GW jest ponad pięciokrotnie wyższy, podała Niemiecka Federacja Energetyki Wiatrowej ( BWE ) .

17 stycznia

Dostawy ropy i gazu sprawiły, że Niemcy stały się najważniejszym partnerem eksportowym Norwegii w 2022 roku

Niemcy zaimportowały około 62 miliardów euro norweskiego gazu ziemnego, ropy naftowej i kondensatów w 2022 roku i stały się największym importerem towarów w kraju, podała niemiecko-norweska izba handlowa. Z łącznej kwoty około 68 miliardów euro wydanych w ubiegłym roku na towary importowane z Norwegii, około 58 miliardów euro stanowiły same dostawy gazu. „Te liczby pokazują znaczenie Norwegii dla Niemiec” — powiedział szef AHK Norway Michael Kern. Norwegia zwiększyła w zeszłym roku produkcję gazu o 10 procent, a Niemcy ostatnio pokrywały ponad jedną trzecią swojego zapotrzebowania na gaz dostawami z Norwegii, podała izba handlowa.

Wymóg zgłaszania cyberataków obejmujący operatorów terminali LNG

Po wrześniowych atakach na gazociąg Nord Stream niemiecki rząd chce rozszerzyć obowiązek zgłaszania przez operatorów tzw. infrastruktury krytycznej (kritis) prób ataków i zakłóceń w eksploatacji. Zgodnie z projektem rozporządzenia MSW (BMI), operatorzy terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz właściciele lądowych stacji przyłączeniowych kabli podmorskich do naziemnych sieci telekomunikacyjnych powinni zostać objęci obowiązkiem zgłaszania zakłóceń w pracy.

16 stycznia

Kryzys energetyczny stał się możliwy do opanowania, można go pokonać do 2024 r. – minister

Niemiecki kryzys energetyczny jeszcze się nie skończył, ale stał się „możliwy do opanowania” do punktu, w którym rząd jest przekonany, że można go przezwyciężyć na dobre do 2024 r. Prawie sprostaliśmy głównemu wyzwaniu, które pojawi się w 2022 roku” – powiedział Habeck.

11 stycznia

Niższe ceny energii oznaczają, że Niemcy prawdopodobnie wydadzą na dotacje znacznie mniej niż planowali – doradztwo

Niższe niż oczekiwano ceny energii oznaczają, że Niemcy wydadzą znacznie mniej z budżetu federalnego na subsydia do cen gazu i energii elektrycznej, niż przewidywano, Marco Wünsch z firmy konsultingowej Prognos w rozmowie z n-tv .

10 stycznia

Niemcy powinni być w stanie merytorycznie zapełnić swoje magazyny gazu przed następną zimą – operatorzy magazynów

Niemcy powinny być w stanie napełnić swoje magazyny gazu przed następną zimą, powiedział krajowy związek operatorów magazynów gazu INES. „Nawet przy zmniejszonym wolumenie importu LNG i całkowitym wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu rurociągami do Europy, możliwe jest ponowne, intensywne napełnienie magazynów gazu przed zimą 2023/24” – czytamy w komunikacie prasowym INES. Jednak obecny umiarkowany lub wysoki wolumen importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz wysiłki na rzecz oszczędności gazu musiałyby być kontynuowane.

5 stycznia

Odejście Niemiec od energetyki węglowej i atomowej nie doprowadzi do niedoboru prądu – agencja grid

Niemcy nie doświadczą niedoboru energii elektrycznej w wyniku odejścia od energetyki węglowej i jądrowej, jeśli zgodnie z planem wprowadzą odnawialne źródła energii, nawet jeśli zużycie energii w kraju wzrośnie z powodu pomp ciepła, samochodów elektrycznych i elektrolizerów wodoru, krajowa agencja sieci ( BNetzA ) powiedział w zapowiedzi na lata 2025-2031, zgodnie z podsumowaniem przedstawionym przez Ministerstwo Gospodarki i Klimatu (BMK). „Wyniki pokazują: bezpieczeństwo dostaw jest gwarantowane również w przyszłości, nawet jeśli zużycie energii elektrycznej znacznie wzrośnie, elektrownie jądrowe zostaną zamknięte, a węgiel zostanie wycofany do 2030 r.” – czytamy w podsumowaniu, które obejrzało Clean Energy Wire. „Do 2031 r. popyt w Niemczech może być zaspokajany przez rynek we wszystkich porach roku” – czytamy w podsumowaniu.

4 stycznia

Niemcy intensyfikują współpracę w zakresie transformacji energetycznej z Norwegią i Portugalią

Niemcy planują zintensyfikować międzynarodową współpracę w zakresie transformacji energetycznej z Norwegią i Portugalią w dążeniu do dywersyfikacji importu paliw kopalnych, a ministrowie rządów odwiedzą oba kraje w tym tygodniu. Podczas swojej podróży do Norwegii minister gospodarki Robert Habeck ma nadzieję podpisać wspólną deklarację, która umożliwi znaczący import wodoru do Niemiec w ciągu bieżącej dekady. Wiązałoby się to z  budową rurociągu wodorowego  z Norwegii w celu importu ekologicznego wodoru w perspektywie średnioterminowej. Należy również zacieśnić współpracę z Portugalią w kwestiach klimatyczno-energetycznych, a także ochrony środowiska –  zapowiedziała  przed wizytą w tym kraju minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Minister transportu ogłasza nowy apel o przedłużenie żywotności niemieckich elektrowni jądrowych

Niemiecki minister transportu Volker Wissing wywołał nową debatę na temat decyzji rządu o wyłączeniu pozostałych elektrowni jądrowych w kraju w połowie kwietnia. W  wywiadzie  dla Frankfurter Allgemeine Zeitung Wissing wezwał do wydłużenia żywotności elektrowni jądrowych, argumentując, że energia jądrowa pomogłaby obniżyć emisje w sektorze transportu, ponieważ można ją wykorzystać do ładowania samochodów elektrycznych. Wissing zaproponował przekazanie decyzji niezależnej komisji ekspertów, aby uniknąć dyskusji politycznych. „Nie potrzebujemy teraz argumentu politycznego ani dogmatyzmu” – powiedział. „Jeśli nie chcemy o tym dyskutować politycznie, musimy to wyjaśnić naukowo”.

3 stycznia

Pierwsza dostawa LNG z USA dociera do niemieckiego portu

Pierwszy pełny ładunek LNG w Niemczech dotarł do terminalu importowego w Wilhelmshaven 3 stycznia, poinformował koncern energetyczny UniperStatek Maria Energy został załadowany około 170 tys . Ładunek LNG stanowi część procesu uruchamiania w terminalu Wilhelmshaven. Oczekuje się, że działalność komercyjna rozpocznie się tam w połowie stycznia 2023 r

2 stycznia

Niemiecki minister finansów wzywa do zniesienia zakazu szczelinowania

Niemiecki minister finansów Christian Lindner ponowił apel o zezwolenie kontrowersyjnej technologii szczelinowania na zwiększenie dostaw gazu. „Zakaz powinien zostać zniesiony” – powiedział szef Wolnych Demokratów ( FDP ) tabloidowi Bild am Sonntag. „Wtedy prywatni inwestorzy mogą decydować, czy wydobycie jest opłacalne. W porównaniu z gazem z innych regionów świata spodziewam się przewag konkurencyjnych.” Lindner powiedział, że import skroplonego gazu ziemnego (LNG) jest droższy niż rosyjski gaz rurociągowy ze względów logistycznych, dodając, że poziom cen pozostanie wyższy. Stanowisko Lindnera wyraźnie kontrastuje z jego koalicjantami, socjaldemokratami ( SPD ) i Zielonymi. Kanclerz Olaf Scholz ( SPD) i minister gospodarki ekologicznej Robert Habeck wielokrotnie odrzucali tę technologię.

21 grudnia

Ministerstwo Stanu wydaje zezwolenie na eksploatację próbną prywatnego pływającego terminalu LNG

Prywatny pływający terminal LNG w Lubminie uzyskał zgodę na dostarczanie gazu do niemieckiej sieci przynajmniej na czas testów – poinformowało ministerstwo środowiska w północnym kraju związkowym Pomorze Przednie . Terminal, w którym znajduje się pływająca jednostka magazynowania i regazyfikacji (FSRU) „Neptune”, może teraz rozpocząć fazę testów wraz z przybyciem pływającej jednostki magazynowania (FSU) „Seapeak Hispania”u wybrzeży Rugii z pierwszym ładunkiem LNG 21 grudnia. Chociaż Deutsche ReGas, która obsługuje terminal, pierwotnie planowała rozpocząć działalność na początku grudnia, konieczne było jeszcze uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Terminal w porcie Lubmin „obejmuje bardzo złożone procesy techniczne, które muszą zostać przetestowane przed ciągłą eksploatacją” – powiedział minister ochrony klimatu Till Backhaus. Wyniki tego testu, które zadecydują o ostatecznym zatwierdzeniu, spodziewane są w styczniu 2023 r.

Pierwszy bezpośredni LNG wpływa do niemieckiej sieci gazowej

Pierwszy pływający statek, któremu zezwolono na import LNG do Niemiec, zaczął dostarczać gaz do krajowej sieci, poinformował operator terminalu Uniper , jak donosi Deutsche Welle . Pływająca jednostka magazynowania i regazyfikacji (FSRU) „Hoegh Esperanza” – która zbiera LNG z tankowców i regazyfikuje go przed wprowadzeniem do rurociągów na lądzie – przybyła do portu w Wilhelmshaven 15 grudnia załadowana około 165 000 metrów sześciennych LNG. Po pierwotnym uruchomieniu 17 grudnia gaz popłynął do nowo wybudowanego gazociągu przyłączeniowego po raz pierwszy rano 21 grudnia, rozpoczynając fazę testową, która ma się zakończyć do końca lutego.

16 grudnia

Parlament zatwierdza dotacje do gazu i energii

Niemieckie dotacje do cen gazu i energii elektrycznej w celu wsparcia konsumentów w czasie kryzysu energetycznego zostały zatwierdzone przez parlament. Pułapy cenowe stanowią centralny element niemieckiej „tarczy obronnej” o wartości 200 miliardów euro. Wejdą one w życie 1 marca 2023 r., ale z mocą wsteczną obejmują również styczeń i luty. Dotacje będą obowiązywały co najmniej przez cały rok, a ich uzupełnieniem będzie fundusz pomocowy dla osób wykorzystujących do ogrzewania olej opałowy lub pellet drzewny. Rządowy środek wsparcia opiera się na zaleceniach rady ekspertów i pomoże gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom poprzez ustalenie pułapu cen gazu i energii elektrycznej, który pokrywa 80 procent średniego poziomu zużycia.

15 grudnia

Chłód drenuje niemieckie magazyny gazu o jeden procent w ciągu jednego dnia

Chłód, który ogarnął dużą część Europy od początku grudnia, odbija się na magazynach gazu w Niemczech, które na początku miesiąca były wypełnione w około 100 procentach. Podczas przedłużającego się okresu temperatur znacznie poniżej zera stopni Celsjusza, tylko w poniedziałek, 12 grudnia, niemieckie magazyny gazu straciły jeden procent swojej objętości , powiedział Klaus Müller, szef krajowej Federalnej Agencji Sieciowej ( BNetzA ). Müller powtórzył wezwania rządu do ograniczenia zużycia gazu i ogrzewania pomimo zimnej pogody. „Proszę uważać na zużycie gazu” – powiedział Müller, dodając, że wyczerpywanie się magazynów o jeden procent dziennie powinno pozostać „wyjątkiem”.

Dokument ministerstwa mówi, że Niemcy mogą zmierzać w kierunku nadwyżki zdolności importowych LNG

Niemieckie ministerstwo gospodarki spodziewa się znaczącej nadwyżki zdolności importowych, jeśli wszystkie planowane pływające i stałe lądowe terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG) zostaną wdrożone zgodnie z planem. „Pojemność dostępnych FSRU (Floating Storage and Regasification Units) oraz terminali naziemnych przekroczyłaby poziom wolumenu importu gazu z Rosji w 2021 roku” – czytamy w wewnętrznej notatce.

Rozpoczęcie budowy pierwszej w Europie sieci rurociągów wodorowych w Niemczech

Budowa pierwszej w Niemczech, a także w Europie sieci rurociągów wodorowych ma się rozpocząć w tym tygodniu na wschodzie kraju, poinformowało federalne ministerstwo gospodarki i jego odpowiednik w Saksonii . Lipska firma Ontras planuje do 2030 roku zbudować sieć rurociągów o długości ponad 900 kilometrów, głównie poprzez modernizację istniejącej infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego.

14 grudnia

Niemiecki regulator sieci uwzględni wysiłki oszczędnościowe firmy w przypadku racjonowania gazu

Przygotowując się na możliwy – choć mało prawdopodobny – poważny niedobór dostaw gazu ziemnego w okresie zimowym, Federalna Agencja Sieciowa ( BNetzA ) zdecydowała , że ​​przy racjonowaniu ograniczonych dostaw weźmie pod uwagę wcześniejsze wysiłki firm w zakresie oszczędności . W przypadku ogłoszenia przez rząd stanu wyjątkowego w przypadku poważnego zakłócenia dostaw, BNetzA staje się krajowym koordynatorem dostaw (Bundeslastverteiler) odpowiedzialnym za przydział gazu w ścisłej współpracy z operatorami sieci. W przypadku konieczności nadzorowania racjonowania dostępnych dostaw, BNetzA powiedział, że nie ma ustalonej sekwencji wyłączania dla odbiorców gazu.

13 grudnia

Potrzeba bezpieczeństwa dostaw napędza akceptację OZE w Niemczech – ankieta

Według badania przeprowadzonego przez Renewable Energies Agency ( AEE ), potrzeba bezpieczeństwa dostaw energii zwiększyła akceptację społeczeństwa niemieckiego wobec ekspansji odnawialnych źródeł energii . Według corocznej ankiety „Akceptacja”, 85 procent populacji opowiada się za rozwojem odnawialnych źródeł energii, co stanowi wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu z 2021 r., zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw energii i zależności od państw autokratycznych oraz inflacji.

9 grudnia

Prawdopodobieństwo braku gazu w Niemczech dalej maleje – operatorzy magazynów

Niemcy poradzą sobie z zimą dzięki dostawom gazu, a prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych niedoborów zmniejszyło się jeszcze bardziej dzięki wysiłkom oszczędnościowym, poinformowało krajowe stowarzyszenie operatorów magazynów gazu INES. Jednak ekstremalnie niskie temperatury mogą zmienić tę perspektywę, ponieważ większość paliwa jest wykorzystywana do ogrzewania. „W wysoce nieprawdopodobnym, ale nie całkowicie wykluczonym przypadku niedoboru gazu, działania rządu powinny mieć na celu zapobieżenie szybkiemu wyczerpaniu magazynów w celu zabezpieczenia dostaw niezbędnych do życia potrzeb” – powiedział szef INES Sebastian Bleschke.

8 grudnia

Państwo niemieckie „de facto spekulant” na rynkach gazu w staraniach o zapełnienie magazynów

Państwo niemieckie działało jako „de facto spekulant”, dostarczając fundusze państwowe i instruując Trading Hub Europe (THE) na początku tego roku, aby kupował gaz w celu szybkiego napełnienia krajowych magazynów, ponieważ wówczas „zachowywał się jak amator rynku energii”, ekonomista energetyczny — powiedział Lion Hirth. THE jest spółką zależną krajowych operatorów sieci gazowych i odpowiada za rynek gazu w Niemczech.

2 grudnia

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę w zakresie bezpieczeństwa dostaw ropy

Niemcy i Polska podpisały memorandum w sprawie pogłębienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa dostaw ropy i ochrony rafinerii w obu krajach, poinformowało niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu ( BMK ) . Wspólna deklaracja, podpisana przez niemieckiego ministra Roberta Habecka oraz polską minister klimatu i środowiska Annę Moskwę, ma na celu zabezpieczenie funkcjonowania polskich rafinerii w Gdańsku i Płocku oraz wschodnioniemieckich rafinerii w Schwedt i Leuna, tak aby oba kraje były zaopatrywane w wystarczającą ilość ropy naftowej.

1 grudnia

Burzliwy pierwszy rok niemieckiego rządu może rozpocząć transformację energetyczną

Rok po przejęciu rządu w Niemczech koalicja „sygnalizacji świetlnej” kanclerza Olafa Scholza wspomina burzliwe pierwsze dwanaście miesięcy urzędowania , które zostały przyćmione atakiem Rosji na Ukrainę i następującym po nim kryzysem energetycznym. Rząd koalicyjny, który obiecał, że działania na rzecz klimatu będą centralnym punktem jego pracy, znalazł się w sytuacji, w której zwiększył dostawy paliw kopalnych w Niemczech i przygotował kraj na bezprecedensowy wzrost kosztów energii. Ale poza natychmiastową reakcją na kryzys, dzięki której udało się jak dotąd uniknąć najgorszych skutków dla przemysłu i gospodarstw domowych, administracja starała się jak najlepiej wykorzystać nową sytuację i wykorzystać niedobór energii z paliw kopalnych jako okazję do przygotowania kraju na czystszą gospodarkę. i mniej wrażliwy system energetyczny.

30 listopada

Długoterminowa umowa LNG z Katarem „dobra wiadomość dla bezpieczeństwa energetycznego Niemiec” – kanclerz Scholz

Kanclerz Olaf Scholz z zadowoleniem przyjął dwa kontrakty na dostawy do Niemiec skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez co najmniej 15 lat. „Są to umowy długoterminowe; to także dobra wiadomość dla bezpieczeństwa energetycznego Niemiec” – powiedział Scholz na konferencji prasowej . QatarEnergy i ConocoPhillips podpisały dwie umowy sprzedaży i zakupu na eksport 2 mln ton LNG rocznie do Niemiec od 2026 roku.

29 listopada

Utrzymanie przemysłu w Niemczech głównym wyzwaniem na 2023 rok – minister gospodarki

Wyzwania, takie jak wysokie ceny energii, obniżona konkurencyjność, niedobory wykwalifikowanych pracowników czy duże zapotrzebowanie na inwestycje, grożą odepchnięciem inwestycji przemysłowych od Niemiec, ale kraj zobowiąże się do pozostania silną lokalizacją przemysłową również w przyszłości, powiedział minister gospodarki Robert Habeck. na Konferencji Branżowej 2022. Sektor przemysłowy odgrywa kluczową rolę w transformacji w kierunku neutralnej dla klimatu, cyfrowej i odpornej gospodarki, powiedział minister Partii Zielonych.

28 listopada

Rząd zatwierdza pułap cenowy dla gazu i energii elektrycznej

Chcąc uchronić gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przed drastycznym wzrostem cen energii, niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy ograniczającej ceny energii elektrycznej i gazu poprzez przyznanie klientom stałej ilości dostaw po obniżonych stawkach. Wymyślone przez gospodarkę i klimat oraz Ministerstwo Finansów „hamulce cenowe” wejdą w życie w marcu 2023 r., ale z mocą wsteczną pokryją również wyższe koszty w styczniu i lutym. Ograniczenia pozostaną na miejscu co najmniej do kwietnia 2024 r.

25 listopada

Bawaria przygląda się dostawom gazu i zielonego wodoru przez nowy rurociąg z Chorwacji

Chorwacja może stać się ważnym dostawcą gazu dla południowoniemieckiego kraju związkowego Bawariidostarczając skroplony gaz ziemny (LNG), a także wodór do potęgi gospodarczej państwa. „Bawaria szuka energii przyszłości” — powiedział premier Markus Söder podczas wizyty na Krk, najbardziej wysuniętej na północ chorwackiej wyspie na Morzu Śródziemnym. W towarzystwie kanclerza Austrii Karla Nehammera i premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia Söder powiedział, że dostawy gazu z południowo-wschodniej Europy nie tylko uniezależnią Bawarię od Rosji, ale także „bardziej niezależną od północy”. Kraje nadmorskie w północnych Niemczech stały się najważniejszymi punktami wejścia gazu, obecnie z krajów takich jak Holandia i Norwegia, a także planowanych dostaw LNG w nowo budowanych terminalach wysyłkowych.

Szef MAE Birol wzywa Niemcy do zachowania europejskiej jedności w czasie kryzysu energetycznego

Niemcy powinny zapewnić solidarność w Europie, aby przezwyciężyć kryzys energetyczny i przygotować się na zimę 2023/24, powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Fatih Birol. „Europa musi dziś przygotować się na przyszły rok”, powiedział  podczas prezentacji World Energy Outlook MAE, dodając, że wspólna europejska reakcja na kryzys sprawi, że będzie on mniej dotkliwy, niż gdyby każdy kraj działał samodzielnie.

24 listopada

Pierwszy statek regazyfikacji LNG przybywa do Niemiec

Pierwszy statek przeznaczony do przekształcania skroplonego gazu ziemnego (LNG) z powrotem w stan gazowy przybył  do Niemiec, poinformował  Deutsche ReGas, firma rozwijająca krajowy terminal LNG na Morzu Bałtyckim. Wyspecjalizowany statek – pływająca jednostka magazynowania i regazyfikacji (FSRU) – z technicznego punktu widzenia mógłby zostać uruchomiony do 1 grudnia, ale niektóre pozwolenia wciąż nie zostały wydane.

Wojna na Ukrainie popycha Niemcy do rekordowego poziomu akceptacji turbin wiatrowych – sondaż

Lądowa energia wiatrowa stała się bardziej popularna niż kiedykolwiek wśród ludzi mieszkających w Niemczech w wyniku wojny na Ukrainie,  wynika z sondażu. Jeden na trzech respondentów stwierdził, że wojna rosyjska i poprzednia zależność Niemiec od importu energii z Rosji sprawiły, że rozwój energetyki wiatrowej na lądzie stał się „ważniejszy niż wcześniej”.

23 listopada

Niemieckie plany ograniczenia cen gazu i prądu zagrażają dekarbonizacji – energetyka

Hamulce cenowe” gazu i elektryczności, które rząd Niemiec planuje sfinansować, zgarniając nieoczekiwane zyski producentów energii podczas kryzysu energetycznego, zagrażają celom dekarbonizacji kraju, ostrzegają grupy przemysłu energetycznego. Projekt planu przedstawiony przez ministerstwo gospodarki i klimatu groził „wyrwaniem dywanika” inwestorom z branży energii odnawialnej i „celowo i bez potrzeby zagraża osiągnięciom transformacji energetycznej” – powiedziała Simone Peter, szefowa grupy lobbystów  energii  odnawialnej BEE .

22 listopada

Koszty ogrzewania wzrosną o 1000 euro dla niemieckich właścicieli domów nawet po odliczeniu pomocy państwa

Właściciele domów z grzejnikami gazowymi w Niemczech zapłacą w tym roku średnio o 1000 euro więcej za energię cieplną, nawet po uwzględnieniu państwowych środków mających na celu obniżenie rachunków, poinformowała organizacja non-profit zajmująca się doradztwem energetycznym co2online .

21 listopada

Przerwy w dostawie energii elektrycznej na dużą skalę w Niemczech tej zimy „wyjątkowo mało prawdopodobne” – biuro ochrony ludności

Prawdopodobieństwo przerw w dostawie prądu w Niemczech tej zimy jest niskie – poinformował Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof  ( BBK ) . „Awaria zasilania na dużą skalę w Niemczech jest niezwykle mało prawdopodobna” i „uważa się również za mało prawdopodobne, aby ukierunkowane przerwy w dostawie prądu miały miejsce w regionie i przez ograniczony czas” –  stwierdziła agencja .

18 listopada

Zimowy niedobór gazu w Niemczech stał się „wysoce nieprawdopodobny” – operatorzy magazynów

Zdaniem krajowego stowarzyszenia operatorów magazynów gazu INES poważny niedobór gazu w Niemczech podczas nadchodzącej zimy stał się „wysoce nieprawdopodobny” . W przeglądzie scenariuszy dostaw na zimę 2022/2023 INES stwierdził, że niedoboru gazu ziemnego nie należy się spodziewać, chyba że kraj dotkną „ekstremalnie” niskie temperatury.

17 listopada

Zintensyfikowana współpraca energetyczna Polski i Niemiec mająca na celu zwiększenie wzajemnego zaufania

Polska i Niemcy zgodziły się zintensyfikować współpracę w zakresie polityki energetycznej poprzez wspólne projekty dotyczące efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, infrastruktury i kształtowania rynku energii. „Transformacja energetyczna nie może obejść się bez współpracy europejskiej” – powiedziały agencje energetyczne obu krajów, niemiecka dena i polska KAPE. Podczas gdy Niemcy i Polska już handlują energią na dużą skalę i współpracują w zakresie transformacji energetycznej na wielu poziomach, od małych inicjatyw lokalnych po szersze ramy unijne, polityka energetyczna często była źródłem sporów między rządami w Warszawie i Berlinie. Polska była jednym z najgłośniejszych krytyków byłego intensywnego partnerstwa Niemiec w handlu energią z Rosją i była jednym z zagorzałych przeciwników spornego gazociągu Nord Stream 2 .

16 listopada

Jedna na dziesięć niemieckich firm jest zagrożona niewypłacalnością z powodu kryzysu energetycznego – analiza

Dziesięć procent niemieckich firm jest obecnie narażonych na zwiększone ryzyko niewypłacalności z powodu skutków kryzysu energetycznego i problemów z łańcuchem dostaw, zgodnie z analizą przeprowadzoną przez dostawcę informacji kredytowej CRIF, który przewiduje, że liczba niewypłacalności wzrośnie w tym i następnym roku. „Wysokie koszty energii, istniejące problemy w łańcuchach dostaw i inflacja powodują problemy dla wielu firm” – powiedział Frank Schlein, dyrektor zarządzający CRIF Germany.

15 listopada

Niemcy kończą budowę pierwszego pływającego terminalu LNG

Pierwsze pomosty dla dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) zostały ukończone w północnych Niemczech Wilhelmshaven, a pierwsza dostawa ma przybyć w połowie stycznia 2023 r. Pomost umożliwi cumowanie specjalnego statku – pływającej jednostki magazynowo -regazyfikacyjnej (FSRU) – odbiera skroplony gaz z tankowców i regazyfikuje go przed wprowadzeniem do rurociągów na lądzie

Rząd znacjonalizuje byłą filię Gazpromu w celu zabezpieczenia dostaw gazu

Niemiecki rząd znacjonalizował firmę energetyczną Securing Energy for Europe GmbH (SEFE), dawniej Gazprom Germania, w celu zabezpieczenia dostaw gazu do kraju. SEFE, która według Komisji Europejskiej ma 14 proc. udziału w niemieckim rynku dostaw gazu oraz posiada i obsługuje 28 proc. pojemności magazynów gazu w tym kraju, była zagrożona niewypłacalnością po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i późniejszej przerwie w dostawach gazu .

Niemcy planują dodatkowe 550 mln euro na współpracę w zakresie zielonego wodoru

Niemiecki rząd tworzy dwa nowe fundusze o łącznej wartości 550 mln euro, aby wspierać rozwój światowej gospodarki wodorowej poprzez współpracę, zwłaszcza z krajami wschodzącymi i rozwijającymi się. Ministerstwo rozwoju udostępni 250 mln euro na Fundusz Rozwoju PtX, który będzie promował inwestycje wodorowe w tych krajach.

10 listopada

Prognozy łagodnej zimy dają nadzieję na uniknięcie niedoboru gazu w Niemczech, ekonomiści zachowują ostrożność

Prognoza łagodnej zimy w Europie budzi nadzieje, że Niemcy będą w stanie zapobiec poważnym niedoborom gazu w nadchodzących miesiącach. „Zużycie energii grzewczej w Niemczech zależy głównie od temperatur zewnętrznych” – powiedział BNetzA . Według obliczeń służby meteorologicznej DWD zima 2022/2023 może być jedną z najcieplejszych od 1991 roku, ze średnią temperaturą co najmniej 2 st.
Ale ekonomiści z instytutu badawczego 
ZEW ostrzegali przed samozadowoleniem: „Nie można zapomnieć o najgorszym scenariuszu”, mimo że Niemcy mają obecnie pełne magazyny gazu, podał instytut . ZEWwezwał rząd do podjęcia wstępnych kroków w celu uniknięcia „załamania” krajowego rynku gazu z powodu braku dostaw.

9 listopada

Francuscy i niemieccy politycy i liderzy biznesu zapewniają solidną współpracę w zakresie energii i klimatu

Politycy i przedstawiciele biznesu z Francji i Niemiec podkreślali potrzebę solidnej i szerokiej współpracy dwóch kluczowych członków UE w celu utrzymania postępów w działaniach na rzecz klimatu, transformacji energetycznej i ochrony jedności Europy. Po tygodniach doniesień o kłótniach i nieporozumieniach między rządami w Berlinie i Paryżu, posłowie obu krajów na dorocznym spotkaniu dwustronnym na początku tego tygodnia zapewnili, że współpraca francusko-niemiecka jest nienaruszona w obliczu kryzysu energetycznego i trwającej wojny Rosji na Ukrainie .

8 listopada

Bawaria zainwestuje 500 mln euro w projekty związane z wodorem i zieloną energią

Południowoniemiecki kraj związkowy Bawaria ma zainwestować 500 mln euro w projekty związane z energią odnawialną i produkcją wodoru, poinformował minister gospodarki kraju związkowego Hubert Aiwanger (Wolni Wyborcy). Zgodnie z decyzją rady ministrów, pieniądze zostały przeznaczone na promocję projektów związanych z rozwojem wodoru, energetyki wiatrowej, fotowoltaiki ( PV ), geotermii i biomasy. Aiwanger powiedział, że jest to „ważna inwestycja w przyszłość Bawarii”, dodając, że „masowe inwestycje” przyspieszyłyby rozwój odnawialnych źródeł energii w kraju, wysyłając w ten sposób wyraźny sygnał w walce ze zmianami klimatycznymi i ograniczaniu wzrostu cen energii.

7 listopada

Egipskie plany ekologicznego wodoru spotkały się z dużym zainteresowaniem niemieckiego przemysłu

Plany rządu Egiptu i innych rządów w regionie, aby uczynić Afrykę Północną i Bliski Wschód (MENA) głównym eksporterem zielonego wodoru, budzą nadzieje niemieckiego przemysłu na znalezienie niezawodnego długoterminowego zamiennika gazu kopalnego z Rosji. Jeśli wszystkie projekty zostaną zrealizowane, kraj mógłby produkować do 3,6 miliona ton zielonego wodoru rocznie, czyli ponad jedną trzecią tego, co Unia Europejska planuje importować do 2030 roku.

3 listopada

Wymiana rosyjskiego gazu może kosztować Niemcy 46 mld euro

Niemiecki rząd spodziewa się, że zastąpienie rosyjskiego gazu może kosztować kraj około 46 miliardów euro, donosi Bloomberg po raporcie parlamentarnym. Według agencji, liczba ta w dużej mierze zależy od kształtowania się cen gazu, a ramy czasowe, o których mowa w raporcie, nie są określone. Niemcy zostały zmuszone do znalezienia alternatywy dla rosyjskiego gazu, ponieważ import został zmniejszony na początku tego roku, a następnie całkowicie odcięty we wrześniu. Kraj przyspieszył budowę infrastruktury skroplonego gazu ziemnego (LNG) i pospieszył z zakupem paliw kopalnych z krajów, w tym z USA, Kataru, Algierii i innych części Afryki.

Uniper odnotowuje rekordową stratę netto w wysokości 40 miliardów euro

Były największy niemiecki importer rosyjskiego gazu, Uniperodnotował stratę netto w wysokości około 40 miliardów euro za pierwsze dziewięć miesięcy bieżącego roku finansowego – jedna z największych strat w historii firmy, donosi agencja informacyjna Reuters . Dziesięć miliardów euro zrealizowanych strat zostało poniesionych przez zmuszenie do kupowania gazu po znacznie wyższych stawkach na rynku spot niż te, które firma płaciła Rosji w ramach kontraktów długoterminowych, według Reutera. Niemiecki rząd zgodził się pod koniec września na zakup 99% udziałów w importerze gazu. Transakcja ma zostać zatwierdzona w grudniu.

31 października

Niemiecki terminal LNG może działać jeszcze przed świętami – Uniper

Pierwszy w Niemczech terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG) może zostać uruchomiony w Wilhelmshaven przed końcem tego roku. „Jeśli wszystko pójdzie dobrze, [terminal] Wilhelmshaven będzie gotowy przed świętami Bożego Narodzenia”, powiedział dyrektor generalny Uniper Klaus-Dieter Maubach magazynowi informacyjnemu Spiegel  „Jednak wszystko zależy od pogody.” Minister finansów Christian Lindner z zadowoleniem przyjął tę wiadomość w wiadomości na Twitterze. „Do końca roku mogą powstać aż 3 terminale LNG w Niemczech. To dobra wiadomość dla naszego zaopatrzenia w energię. I to pokazuje: Ustawa o przyspieszeniu LNG stworzyła plan planowania i budowy projektów infrastrukturalnych”.

28 października

Niemcy nie liczą na „dostępność techniczną” gazociągu Nord Stream 2

Wbrew zarzutom prezydenta Rosji Putina, że ​​na jednej z nitek Nord Stream 2 można „odkręcić kurki”, niemiecki rząd nie liczy na techniczną dostępność rurociągu po wrześniowych eksplozjach. Ponadto rząd zwrócił uwagę, że rurociąg nie posiada niezbędnych do eksploatacji certyfikatów bezpieczeństwa .

27 października

Większość obywateli UE twierdzi, że kryzys energetyczny powinien skłonić kraje do przyspieszenia transformacji  

Większość obywateli Unii Europejskiej (66%) twierdzi , że wojna z Ukrainą i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny skłonić Unię do przyspieszenia zielonej transformacji poprzez ograniczenie zużycia paliw kopalnych, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Europejski Urząd ds . Bank Inwestycyjny (EBI) pokazuje. Jednak w przypadku Niemiec jest to prawdą tylko w przypadku 54 procent respondentów, co plasuje kraj na samym dole rankingu UE. Pozostałe 46 procent zgodziło się ze stwierdzeniem, że blok powinien „spowolnić zieloną transformację, aby zapewnić dostępność energii w krótkim okresie”.

Kryzys gazowy można przezwyciężyć, mając na uwadze cele klimatyczne

Możliwe jest zapewnienie efektywnego wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG) jako rozwiązania przejściowego w Niemczech podczas nadchodzącej zimy i później, bez utraty z oczu celów w zakresie ochrony klimatu, sugeruje raport z zaleceniami politycznymi Federalnej Agencji Środowiska  ( UBA  ) . . Zalecenia dotyczące polityki obejmują optymalizację wykorzystania infrastruktury gazociągów w Europie; zapewnienie zdolności wodorowej terminali LNG; oraz dywersyfikację krajów dostawców w sposób jak najbardziej przyjazny dla klimatu.

26 października

Branża fotowoltaiczna twierdzi, że plany zebrania nieoczekiwanych zysków z fotowoltaiki mogą „zatruć klimat inwestycyjny”

Plany niemieckiego rządu, aby „z mocą wsteczną lub nieproporcjonalnie” zgarnąć nieoczekiwane dochody przemysłu fotowoltaicznego ( PV ), mogą doprowadzić do załamania rynku,  powiedział Niemiecki Związek Przemysłu Słonecznego ( BSW ). Inwestycje w branży fotowoltaicznej mogą osłabnąć po propozycji ministerstwa gospodarki   , aby sfinansować tzw .

24 października

Branża energetyczna twierdzi, że niemieckie plany obniżenia cen gazu nie mogą zostać przyspieszone

Stowarzyszenie branży energetycznej BDEW odrzuciło wezwania premierów Niemiec do wprowadzenia krajowego „hamulca cen gazu” – planowanego środka mającego na celu utrzymanie rosnących cen gazu w ryzach – kilka miesięcy wcześniej niż pierwotnie proponowała komisja ekspertów na początku tego miesiąca. „Przesunięcie hamulca cen gazu na 1 stycznia 2023 r. zakończy się niepowodzeniem nie z powodu braku woli ze strony energetyki, ale z powodu niemożności techniczno-administracyjnego wdrożenia w tak krótkim czasie” – BDEW — powiedziała prezydent Marie-Luise Wolff. Konieczna konwersja procesów informatycznych była bardzo skomplikowana, przez co większość dostawców energii nie była w stanie sobie z nią poradzić w krótkim czasie.

Protestujący w Niemczech wzywają do większej solidarności społecznej w kryzysie energetycznym

Kilka tysięcy ludzi wyszło 22 października na ulice w całych Niemczech, domagając się solidarności i redystrybucji w czasie kryzysu energetycznego, poinformowała agencja informacyjna dpa. Pod hasłem „Solidarna jesień: stwórz zabezpieczenia społeczne, przyspiesz transformację energetyczną”, inicjatorzy wezwali do ukierunkowanej pomocy dla osób z niewielkimi pieniędzmi, wyższych podatków dla bogatych i bardziej konsekwentnego zwrotu energii. „Nadchodząca zima ma uchronić społeczeństwo przed rozpadem, a jednocześnie wyznaczyć kurs dla polityki klimatycznej” – napisali we wspólnym oświadczeniu organizatorzy. „Solidarność jest potrzebna w społeczeństwie, między pokoleniami, a także z Ukrainą”.

21 października

Wojna rosyjska sprawia, że ​​strategia zaopatrzenia w surowce jest dla Niemiec imperatywem – przemysłem

Potrzeba opracowania strategii dostaw surowców dla niemieckiego przemysłu stała się bardziej nagląca niż kiedykolwiek, odkąd Rosja zaczęła wykorzystywać surowce jako broń w swoich wysiłkach wojennych przeciwko Ukrainie, poinformowała Federacja Przemysłu Niemieckiego ( BDI )  . „Niemcy można szantażować”, BDI Prezydent Siegfried Russwurm skomentował obecną sytuację surowcową kraju, który odłączył się od swojego najważniejszego dostawcy paliw kopalnych i który obecnie boryka się z niedoborem kluczowych surowców potrzebnych do przejścia na system energetyczny w pełni oparty na odnawialnych źródłach energii. „W przeciwieństwie do ropy i gazu, nie ma krajowych rezerw krytycznych zasobów mineralnych”, ostrzegł Russwurm na szczycie branżowym w Berlinie, argumentując, że „Zeitenwende”, pływowa zmiana w niemieckiej polityce geostrategicznej, musi również obejmować większy nacisk na zabezpieczenie zasoby.

Zwrot Hiszpanii w sprawie projektu gazociągu w Pirenejach zakłóca niemieckie plany dostaw

Ogłoszenie przez Hiszpanię, Portugalię i Francję zamknięcia projektu gazociągu MidCat przez Pireneje jest „rozczarowaniem” rządu Niemiec, który miał nadzieję na odblokowanie nowego źródła gazu z rurociągiem, który ma połączyć gazociąg z Półwyspu Iberyjskiego. sieci z resztą Europy,  podał Süddeutsche Zeitung . Rządy Hiszpanii, Portugalii i Francji oświadczyły, że zrezygnowały z gazociągu pirenejskiego i zamiast tego zamierzają zbudować „korytarz zielonej energii” przez Morze Śródziemne między Barceloną a Marsylią, który mógłby również transportować wodór jako bardziej przyjazną dla klimatu alternatywę dla gazu ziemnego .

20 października

Niemcy muszą ograniczyć zużycie gazu o 30 proc., by uniknąć niedoborów i zapewnić sobie suwerenność energetyczną – raport

Niemcy mogą realizować ambitne działania klimatyczne i jednocześnie dążyć do długoterminowej suwerenności energetycznej, próbując znaleźć wyjście z obecnego kryzysu energetycznego, twierdzą naukowcyz Ariadne, finansowanego przez rząd sojuszu ponad 25 instytutów badawczych. Oszczędność energii jest kluczem do tego, zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej, powiedzieli. Po tym, jak Rosja wstrzymała dostawy do Niemiec, naukowcy przewidują, że w nadchodzących latach kraj będzie dysponował około 600 terawatogodzinami (TWh) gazu rocznie poprzez import od wiarygodnych dostawców i produkcję krajową. Oznacza to, że będzie musiał ograniczyć konsumpcję o 30 proc. w stosunku do lat przedkryzysowych. Zasadniczo potencjał oszczędności gazu w odpowiednich sektorach jest wystarczający, ale Niemcy potrzebują „wyraźnego odwrócenia trendu” w sektorze energetycznym i budowlanym, aby zapewnić rzeczywiste wykorzystanie teoretycznego potencjału oszczędności, twierdzą naukowcy.

Niemiecki rząd planuje sfinansować hamowanie cen energii z podatku od nieoczekiwanych zysków

Niemiecki rząd planuje wprowadzić hamulec cen energii, który zapewni odbiorcom energii elektrycznej niższą cenę za stałą część ich szacowanego zużycia w 2021 r. Środek zostanie sfinansowany z podatków nakładanych z mocą wsteczną na nieoczekiwane zyski w sektorze energetycznym. Dokładny udział zużycia energii po obniżonych stawkach nie został jeszcze określony, ale rząd planuje zaprojektować hamulec cen energii na wzór istniejącego hamulca cen gazu, który ogranicza ceny do 80 procent zużycia z poprzedniego roku. Według gazety Kancelarii podatek obejmie 90 proc. tzw. „przypadkowych zysków”, które producenci energii zgromadzili od początku kryzysu energetycznego w Europie, napędzanego wojną Rosji z Ukrainą.

19 października

Kanclerz Niemiec decyduje o przedłużeniu czasu pracy wszystkich pozostałych elektrowni jądrowych, kończąc spór koalicyjny

Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że jego rząd utoruje drogę do przedłużenia czasu pracy wszystkich trzech pozostałych niemieckich reaktorów do kwietnia 2023 r. Niemiecki przywódca interweniował w ten sposób, aby rozstrzygnąć spór o opóźniony koniec energetyki jądrowej w kraju, który utrzymuje swoją koalicję rząd w konflikcie od kilku miesięcy. Decyzja została podjęta w świetle europejskiego kryzysu energetycznego i poszła dalej niż wcześniejsza propozycja ministerstwa gospodarki kraju dotycząca tylko dwóch elektrowni. Decyzja kanclerza oznacza jednak, że wyjście z elektrowni atomowej nie zostanie zasadniczo zmienione i nie zostaną zakupione nowe pręty paliwowe, co oznacza koniec energetyki jądrowej w Niemczech do kwietnia przyszłego roku. Ograniczone przedłużenie czasu działania – które wciąż wymaga zatwierdzenia przez parlament – ​​jest postrzegane jako kompromis dla jego koalicjantów, Partia Zielonych i pro-biznesowa FDP wyprzedziły spodziewaną trudną zimę dla zaopatrzenia Niemiec i Europy w energię.

Lokalne zakłady użyteczności publicznej wzywają niemiecki rząd do wsparcia, ponieważ „sytuacja nadal się pogarsza”

Szeroki sojusz niemieckich regionalnych i miejskich dostawców energii wspólnie wezwał do tarczy ochronnej przed gwałtownymi wzrostami cen energii i poprosił o specjalną konferencję federalnych i stanowych ministrów finansów, twierdząc, że dla wielu z nich „sytuacja nadal się pogarsza”. „Jeśli lokalni dostawcy energii popadną w egzystencjalne trudności, wywoła to groźną reakcję łańcuchową i upadek struktur systemowych dla całej gminy” – stwierdziły grupy przemysłu energetycznego we wspólnym oświadczeniu. Zgodnie z komunikatem prasowym dostawcy energii w coraz mniejszym stopniu postrzegają siebie jako zdolnych do zapewnienia długoterminowej działalności handlowej w związku z obecnymi ogromnymi zmianami cen na rynkach energii.

18 października

Kryzys energetyczny szczególnie dotkliwy dla Niemiec, rok 2023 prawdopodobnie „jeszcze trudniejszy” – MFW

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dziennik biznesowy Handelsblatt, niemiecka gospodarka odczuje większy kryzys energetyczny niż inne kraje europejskie . Według szacunków MFW kryzys potrwa jeszcze tej zimy, a w przyszłym roku niemiecka gospodarka może skurczyć się o 0,3 proc. „Ta zima będzie ciężka, ale zima w 2023 roku może być jeszcze trudniejsza. Kryzys energetyczny nie zniknie szybko, a ceny energii pozostaną wysokie przez długi czas” – powiedziała wiceprezes IWF Gita Gopinath w wywiadzie dla Handelsblatt, dodając, że inflacja jest wyższa niż od dziesięcioleci i należy zrobić wszystko, co możliwe aby go obniżyć.

Skrajnie prawicowa AfD zyskuje popularność wśród obaw o kryzys energetyczny i recesję, pokazują sondaże

Po długim okresie stagnacji skrajnie prawicowa partia polityczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) odzyskuje popularność, ponieważ rosnące koszty wynikające z kryzysu energetycznego zaczynają odbijać się na niemieckich gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach, donosi gazeta Welt. Partia stała się liderem protestu przeciwko gwałtownie rosnącym cenom energii i wydaje się, że znalazła drugie życie dzięki tej zmianie tematycznej, mówi gazeta. Sondaże pokazują, że ogólne poparcie dla partii wzrosło w całych Niemczech do 15 procent, a strategiczna firma badawcza Pollytix odnotowuje stały wzrost poparcia krajowego od lipca.

14 października

Niemcy kontynuują aukcje wyjścia z węgla w obliczu kryzysu energetycznego

Szósty przetarg na wcześniejsze zamykanie elektrowni na węgiel kamienny w Niemczech był niewystarczający i tylko jedna elektrownia wygrała, poinformowała Federalna Agencja Sieciowa ( BNetzA ). W ramach planu zakończenia energetyki węglowej najpóźniej do 2038 r . Niemcy wprowadziły aukcje, w których operatorzy otrzymają wynagrodzenie za wcześniejsze zamknięcie elektrowni. Mimo starań o krótkoterminowe wydłużenie pracy elektrowni węglowych, aby pomóc Niemcom w zabezpieczeniu dostaw energii elektrycznej w obliczu kryzysu energetycznego, aukcje nadal są organizowane. „Pomimo obecnej trudnej sytuacji na rynkach energii długoterminowym celem pozostaje stopniowe ograniczanie i eliminacja produkcji energii z węgla w Niemczech” – powiedział szef BNetzA Klaus Müller.

Niemcy wcześnie osiągają cel magazynowania gazu w 95%.

Niemcy osiągnęły swój cel, jakim jest wypełnienie magazynów gazu do 95 procent na dwa tygodnie przed terminem 1 listopada, ogłosiło Ministerstwo Gospodarki ( BMK ). „Dobrze wypełnione magazyny pomogą nam zimą, ale same magazyny nie wystarczą” – powiedział Bloombergowi Klaus Müller , prezes regulatora energetycznego BNetzA . „Gaz w magazynach wystarcza na około dwa mroźne zimowe miesiące”. Paliwo przechowywane w gigantycznych jaskiniach i zbiornikach pomaga absorbować wahania dostaw i zapewnia 25% do 30% zimowego zużycia w Europie, pisze agencja informacyjna.

Oszczędności przemysłu i gospodarstw domowych zmniejszają niemieckie zużycie gazu

Wysokie ceny i być może także prośby rządu obniżają zużycie gazu w Niemczech, donosi Jakob Schlandt w biuletynie energetycznym i klimatycznym Tagesspiegel Background. Najnowsze dane Federalnej Agencji Sieciowej ( BNetzA ) pokazują, że zużycie gazu przez gospodarstwa domowe i innych drobnych odbiorców w tygodniu 3-9 października było prawie o 30 procent niższe niż średnia z tego samego tygodnia w poprzednich czterech latach. „To jest dobra wiadomość. Kontynuujmy” – powiedział szef BNetzA Klaus Müller na Twitterze. Jednak bezpośrednie porównanie jest trudne, ponieważ większość gazu jest wykorzystywana do ogrzewania, a temperatury w tym tygodniu były wyższe w tym roku, co skutkowało niższym zużyciem gazu. W związku z tym same dane dotyczące zużycia są niewystarczające do oceny wysiłków ludności na rzecz oszczędzania energii.

13 października

Niemcy wciąż nie mają pojęcia o dostawach LNG do swoich nowych terminali

Podczas gdy Niemcy w rekordowym czasie budują infrastrukturę do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) na wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyckiego, nadal nie ma pewności, skąd będą pochodzić dostawy, donosi Nora Marie Zaremba w Tagesspiegel Background . W odpowiedzi na interpelację parlamentarną partii opozycyjnej CDU , którą widział Tagesspiegel, ministerstwo gospodarki poinformowało, że istnieje memorandum o porozumieniu z firmami energetycznymi RWE , Uniper i EnBW o dostawie od tej zimy dwóch nowych pływających terminali LNG. Jednak wybór dostawców, a także zawieranie umów w celu wypełnienia tych zobowiązań będzie leżało w gestii samych firm – pisze resort. „Rząd federalny nie ma zatem wiedzy na temat pochodzenia LNG, który ma być wyładowywany w Brunsbüttel i Wilhelmshaven od następnej zimy” – napisał rząd.

12 października

Kryzys energetyczny popchnie Niemcy w recesję w 2023 r., ostrzega rząd

Europejski kryzys energetyczny wepchnie Niemcy w recesję w 2023 r., ponieważ rosnące ceny energii hamują produkcję przemysłową, a inflacja oznacza, że ​​obywatele będą kupować mniej, podało ministerstwo gospodarki w swojej jesiennej prognozie rozwoju gospodarczego kraju. „Obecnie przeżywamy poważny kryzys energetyczny, który coraz bardziej przeradza się w kryzys gospodarczy i społeczny” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck. Minister wezwał do ogromnych inwestycji w neutralność klimatyczną i reform strukturalnych, takich jak przyspieszenie procedur planowania, jako kluczowych sposobów wyjścia z kryzysu.

11 października

Opóźnienie porozumienia rządu w sprawie planów przedłużenia czasu pracy niemieckich elektrowni jądrowych

Niemiecki rząd koalicyjny nie był w stanie dojść do porozumienia w sprawie zaproponowanego przez ministra gospodarki programu wydłużenia czasu pracy dwóch z trzech pozostałych elektrowni jądrowych w kraju. Przepisy muszą zostać zmienione, aby elektrownie jądrowe pozostały w sieci po 2022 r., ale rząd koalicyjny – utworzony przez SPD , Partię Zielonych i FDP – odłożył termin na podjęcie decyzji zaplanowanej na 10 października – poinformowało ministerstwo gospodarki agencja prasowa AFP. „To opóźnienie jest problemem, jeśli chcesz, aby Isar 2 nadal produkował energię elektryczną w 2023 roku” – powiedział resort. Zakład wymaga pilnych prac remontowych do przedłużenia operacji. Powodem opóźnienia jest konflikt głównie między Zielonymi a FDP , przy czym ta ostatnia domaga się, by elektrownie atomowe mogły pracować znacznie dłużej z powodu obecnego kryzysu energetycznego.

Niemcy będą nadal naciskać na cel 1,5°C w obliczu kryzysu energetycznego – zagraniczny min Baerbock

Niemcy dążą do utrzymania celu porozumienia klimatycznego z Paryża, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C, w zasięgu ręki, nawet jeśli kryzys energetyczny w Europie koncentruje się na paliwach kopalnych w perspektywie krótkoterminowej, powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock na berlińskiej konferencji poświęconej klimatowi i bezpieczeństwu. „Wojna Rosji z Ukrainą i jej ataki na europejskie bezpieczeństwo energetyczne nie osłabiły naszego zdecydowanego dążenia do celu 1,5° – wręcz przeciwnie”, powiedział Baerbock. Chociaż kraj na przykład ożywił elektrownie węglowe, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw, to tylko na ograniczony czas, a rząd podwaja jednocześnie efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, dodała .

10 października

Komisja ekspertów proponuje obniżenie cen gazu o 90 miliardów euro do 2024 roku dla niemieckich konsumentów

Niemieckie państwo powinno do początku 2024 roku wesprzeć gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa kwotą około 90 miliardów euro, aby obniżyć rachunki za gaz, stwierdziła komisja ekspertów powołana przez rząd do opracowania planu odciążenia konsumentów gazu dotkniętych rosnącymi cenami. Przedstawiciele przemysłu, nauki i związków zawodowych w swoim raporcie wstępnym proponują w tym roku jednorazową opłatę, a od przyszłego roku dotacje do podstawowego wolumenu zużycia gazu zarówno dla małych, jak i dużych odbiorców. Kilku badaczy i stowarzyszeń skrytykowało, że propozycje koncentrują się na krótkoterminowej pomocy i mogą nie zachęcać do wystarczających oszczędności energii. Propozycje muszą teraz zostać omówione przez rząd i parlament.

4 października

Niemiecki region węglowy przesuwa wycofywanie do 2030 r., ale krótkoterminowo ponownie wypala węgiel brunatny

Zachodni niemiecki kraj związkowy zajmujący się wydobyciem węgla i przemysłem ciężkim, Nadrenia Północna-Westfalia, zamierza zakończyć stopniowe wycofywanie produkcji energii z węgla nie później niż w 2030 r., osiem lat wcześniej niż uzgodniono w niemieckiej ustawie o wyjściu z węgla. Jednak dwie elektrownie na węgiel brunatny w państwie, które miały zostać wyłączone z sieci w tym roku, będą działać do 2024 r., aby zapewnić dodatkowe moce produkcyjne w obliczu obecnego kryzysu energetycznego, ogłosił niemiecki rząd we wspólnym oświadczeniu z koncernem energetycznym RWE . Posunięcie to zostało skrytykowane przez grupę aktywistów klimatycznych Fridays for Future, podczas gdy związek zawodowy pracowników węgla wezwał do społecznie odpowiedzialnych zmian strukturalnych.

29 września

Niemcy zgadzają się na 200-miliardową „tarczę obronną” przed rosnącymi cenami energii

Niemiecki rząd zgodził się na pakiet pomocowy o wartości do 200 miliardów euro na walkę z rosnącymi cenami energii. „Ceny muszą spadać – takie jest nasze przekonanie, a rząd zrobi wszystko, by to osiągnąć” – powiedział kanclerz Olaf Scholz, ogłaszając coś, co nazwał „tarczą obronną”. Przemysł, ekonomiści i ekolodzy z zadowoleniem przyjęli środek, który ma głównie na celu obniżenie cen gazu, ale ostrzegli, że dotacje nie mogą usuwać zachęt do oszczędzania energii. Firmy użyteczności publicznej i organizacje pozarządowe wezwały również do przyspieszenia wdrażania odnawialnych źródeł energii, aby zająć się tym, co nazwali pierwotną przyczyną kryzysu: zależnością kraju od paliw kopalnych.

28 września 

Tymczasowe obniżenie VAT na gaz zielone światło w parlamencie 

Stawka podatku od wartości dodanej (VAT) na gaz ziemny w Niemczech zostanie tymczasowo obniżona z 19 do 7 procent, aby zmniejszyć obciążenia finansowe konsumentów, zdecydowała parlamentarna komisja finansowa tego kraju. Obniżenie VAT zostało zaproponowane przez koalicję rządową wraz z konserwatywną opozycją CDU / CSU i ma obowiązywać do wiosny 2024 roku. Energia cieplna pochodząca z innych nośników energii, takich jak ropa naftowa czy biogaz, nie zostanie objęta obniżką podatku. Oczekuje się, że środek ten będzie kosztował państwo około 11 miliardów euro. Ponadto dodatkowe premie płacowe pracodawców w celu przeciwdziałania rosnącej inflacji będą zwolnione z podatków i wydatków na ubezpieczenie społeczne w przypadku płatności do 3000 euro do końca 2024 r. 

Elektrownie na węgiel brunatny wróciły na rynek, zwiększona rezerwa sieciowa elektrowni na  węgiel kamienny

Niemiecki rząd  przyjął  nowe przepisy pozwalające na powrót do rynku wycofanych z eksploatacji elektrowni opalanych węglem brunatnym do października i przedłużenie rezerwy sieciowej o dodatkowy rok. Elektrownie na węgiel brunatny o łącznej mocy 1,9 GW, które obecnie znajdują się w tzw. rezerwie dostaw, mogą wrócić na rynek w przyszłym miesiącu. Według resortu gospodarki, operatorzy przygotowują się do powrotu na rynek wszystkich elektrowni – jednak decyzja o konkretnym terminie powrotu na rynek należy do firm. „Rzeczywista data powrotu na rynek zależy również od tego, kiedy prace konserwacyjne, z których część nadal trwa, będą mogły zostać sfinalizowane” – podało ministerstwo. Rezerwa sieciowa, na którą składa się głównie węgiel kamienny zostaną przedłużone o rok do marca 2024 r. Przepisy mają na celu zastąpienie elektrowni gazowych elektrowniami węglowymi, tak aby można było oszczędzać gaz na inne cele, w których trudniej zapewnić alternatywne źródła energii. 

27 września

Wycieki w obu gazociągach Nord Stream postawiły europejskie władze w stan pogotowia

Władze w Niemczech, Szwecji i Danii prowadzą dochodzenie w sprawie nagłego spadku ciśnienia w dwóch podmorskich gazociągach Nord Stream 1 i 2, które łączą Niemcy z Rosją przez Morze Bałtyckie. „Jesteśmy w kontakcie z zainteresowanymi władzami i federalną agencją sieci ( BNetzA ), aby wyjaśnić sytuację” – powiedział rzecznik ministerstwa gospodarki i klimatu ( BMK ). Według biuletynu dotyczącego polityki energetycznej Tagesspiegel Background, władze niemieckie podejrzewają, że mógł zostać przeprowadzony ukierunkowany atak, ponieważ oba rurociągi zostały dotknięte jednocześnie. „Nasza fantazja nie dopuszcza scenariusza, w którym nie byłby to atak ukierunkowany” – powiedział Tagesspiegel źródło bliskie rządowi.

25 września

Prorosyjscy protestujący w nadbałtyckim miasteczku wzywają do otwarcia gazociągu Nord Stream 2

Protestujący w Lubminie w północno-wschodnich Niemczech wezwali do otwarcia kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 łączącego Niemcy z Rosją. Przekonują, że rozwiąże to obecny kryzys dostaw i zacieśni stosunki z władzami w Moskwie. Około 3500 osób przyłączyło się do protestu w mieście, w którym podmorski rurociąg Morza Bałtyckiego wychodzi na ląd w Niemczech. Wielu wymachiwało rosyjskimi flagami i wzywało niemiecki rząd do zniesienia sankcji nałożonych na ten kraj, poinformował publiczny nadawca NDR .

Ograniczenie cen gazu i energii kosztowałoby 3,8 miliarda euro za każdy cent obniżki

Ograniczenie cen zarówno gazu, jak i energii elektrycznej w Niemczech kosztowałoby państwo co najmniej 3,8 miliarda euro za każdego centa za kilowatogodzinę (kWh), którą płaci zamiast klientów za gaz, podało ministerstwo gospodarki w odpowiedzi na zapytanie parlamentarne Partii Lewicy, podała sieć medialna RND . Obniżenie ceny za kWh o jeden cent kosztowałoby 1,3 mld euro w przypadku energii elektrycznej i 2,5 mld euro w przypadku gazu – poinformował resort gospodarki.

23 września

USA mają szansę stać się najważniejszym dostawcą LNG do Europy – raport

Stany Zjednoczone staną się największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy, jeśli import gazu z Rosji nie będzie dostępny lub pozostanie ograniczony w nadchodzących latach, wynika z raportu Instytutu  Ekonomii Energii  ( EWI ) na Uniwersytecie w Kolonii . „We wszystkich scenariuszach import LNG z USA wzrasta w porównaniu z 2021 r. i osiąga udział w całkowitym imporcie UE na poziomie około 40 procent, jeśli żaden gaz nie jest przedmiotem handlu między Rosją a UE”

22 września

Obciążenie pracą w kryzysie energetycznym zaczyna odbijać się na pracownikach rządowych – minister

Miesiące intensywnych prac nad środkami nadzwyczajnymi w celu powstrzymania skutków europejskiego kryzysu energetycznego w Niemczech zaczęły odbijać się na pracownikach rządowych w Ministerstwie Gospodarki i Klimatu, powiedział minister Robert  Habeck na konferencji branżowej w Berlinie. „Ci ludzie też muszą kiedyś spać i jeść” – powiedział Habeck z myślą o pracownikach swojego ministerstwa, którzy w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przygotowali 20 nowych ustaw i 28 dekretów. „Powinienem zliczyć, ile ustaw uchwaliło ministerstwo gospodarki w ostatniej kadencji [trwającej cztery lata]” – powiedział minister, dodając, że domyśla się, że było ich mniej. Powiedział, że tworzenie prawa dla działów takich jak projektowanie rynku energii zmusi wyspecjalizowanych urzędników państwowych do ciągłego dostosowywania się do dynamicznej sytuacji kryzysowej. „Nie żartuję: ludzie zaczynają chorować. Mają wypalenie, dostają szumu w uszach. Już po nich. Minister dodał, że „rozległa” unijna regulacja komplikuje szybkie reagowanie na kryzys, zwłaszcza w zakresie przepisów dotyczących pomocy publicznej, jak w przypadku planowanej opłaty gazowej.

Rząd przygotowuje przejęcie niemieckiej filii Gazpromu

Według doniesień medialnych niemiecka spółka zależna rosyjskiego państwowego koncernu gazowego Gazprom może wkrótce zostać znacjonalizowana, aby umożliwić rządowi pełny dostęp do działalności importera gazu   . Były Gazprom Germania, przemianowany na SEFE (Securing Energy for Europe), został już  objęty zarządem powierniczym  niemieckiej agencji sieciowej BNetzA . Ministerstwo gospodarki rozważa teraz pełną nacjonalizację, aby zapobiec bankructwu firmy, co już zainicjowało dla największego dostawcy gazu w kraju, firmy Uniper.  

21 września

Niemcy nacjonalizują największego importera gazu, aby zapobiec załamaniu rynku 

Importer gazu Uniper zostanie oddany pod kontrolę państwa niemieckiego po tym, jak firma poniosła druzgocące straty w ciągu ostatnich miesięcy z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu w wyniku wojny Rosji z Ukrainą. Niemiecki rząd dokapitalizuje największego w kraju dostawcę gazu o około 8 mld euro i przejmie 99 proc. jego akcji, zastępując fińską spółkę Fortum jako większościowego właściciela. Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że kontrowersyjna opłata gazowa, którą Niemcy planują nałożyć na odbiorców gazu, aby uratować borykających się z trudnościami importerów i uniknąć załamania rynku z powodu bankructw, zostanie zrealizowana zgodnie z planem, chociaż nie jest jasne, czy Uniper nadal będzie mógł z niej skorzystać.

19 września

Krajowe magazyny gazu osiągają poziom zapełnienia na poziomie 90 proc

Pomimo wstrzymania dostaw gazu z Rosji pod koniec sierpnia, według danych opublikowanych przez europejskich operatorów magazynów , niemieckie magazyny gazu są obecnie zapełnione w ponad 90 proc. Zasoby magazynowe w kraju osiągnęły w minioną niedzielę poziom blisko 91 proc.

18 września

Więcej transakcji LNG spodziewanych jest podczas podróży Scholza na Bliski Wschód

Kanclerz Olaf Scholz udaje się na Półwysep Arabski, gdzie ma zawrzeć więcej umów na dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) z eksporterami paliw kopalnych w regionie. Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Scholz prawdopodobnie podpisze umowę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Podczas swojej podróży kanclerz odwiedzi także Arabię ​​Saudyjską i Katar.

16 września

Rząd przejmuje rafinerie rosyjskiej Rosniefti

Niemiecki rząd przejął kontrolę nad trzema rafineriami rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft – poinformowała niemiecka agencja sieciowa BNetzA . Posunięcie, które umieszcza rafinerie we wschodnim mieście Schwedt i dwie inne w południowych Niemczech pod zarządem państwowym, wyprzedza częściowe europejskie embargo na rosyjską ropę. BNetzA powiedział, że przejęcie rafinerii pozwoliłoby rządowi przejąć kontrolę nad tym kluczowym etapem produkcji dla zaopatrzenia kraju w ropę i zapewnić, że Rosja nie będzie już wywierać wpływu na sektor, aby utrudniać bezpieczeństwo energetyczne.

15 września

Ministrowie dążą do popchnięcia energii słonecznej za pomocą ulg podatkowych i „przetargu kryzysowego” PV

Niemiecki rząd wprowadza ulgi podatkowe na eksploatację małych systemów fotowoltaicznych i usuwa inne przeszkody biurokratyczne, aby przyspieszyć wprowadzanie odnawialnych źródeł energii . Gabinet zatwierdził również w styczniu „przetarg kryzysowy” na energię słoneczną o łącznej mocy 1,5 gigawata, w którym zwycięscy oferenci muszą wprowadzić swoje tablice online w ciągu dziewięciu miesięcy

13 września

Pierwsze lokalne media w walce z powodu wysokich cen prądu i gazu

Niektóre lokalne przedsiębiorstwa energetyczne w Niemczech szukają wsparcia państwa ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej i gazu , w odpowiedzi na wniosek wiodącego importera gazu Uniper o dofinansowanie. Wiele przedsiębiorstw użyteczności publicznej kupuje energię w perspektywie długoterminowej i zabezpiecza swoje ceny, ale firmy pozyskują również część energii elektrycznej i gazu dla swoich klientów w ramach transakcji krótkoterminowych, które obecnie wiążą się z bardzo wysokimi cenami. Ponieważ umowy z klientami są często objęte stałymi cenami, dostawcy nie mogą w pełni przenieść wyższych kosztów i mają obecnie problemy z płynnością.

Hamulec cen energii mógłby zostać wprowadzony przed końcem 2022 roku

Niemiecki rząd zamierza wprowadzić hamulec cen energii przed końcem roku, powiedział minister gospodarki Robert Habeck. Minister Partii Zielonych powiedział, że hamulec cenowy będzie obowiązywał również z mocą wsteczną, co oznacza, że ​​obejmie podwyżki cen, które miały miejsce przed uchwaleniem ustawy. Zwykle przygotowanie tego rodzaju ustawodawstwa zajęłoby do trzech lat, ale teraz zostanie sfinalizowane w ciągu kilku tygodni, argumentował Habeck. Dodał, że jeśli hamulec cenowy nie zostanie wprowadzony zgodnie z planem, rząd wykorzysta zyski z opodatkowania nieoczekiwanych zysków od firm, aby przenieść je do odbiorców energii.

9 września

Trzeci co do wielkości dostawca gazu w kraju szuka pomocy państwa w celu złagodzenia strat

Główny importer gazu ziemnego, firma VNG, zwróciła się do niemieckiego rządu o wsparcie finansowe w celu złagodzenia znacznych strat, jakie ponosi z powodu wysokich cen gazu na rynku.

8 września

Rząd przygotowuje „szeroki” program ratunkowy dla MŚP borykających się z cenami energii

Niemiecki rząd rozszerzy wsparcie państwa dla przedsiębiorstw w obliczu rosnących cen energii przed nadchodzącą zimą, powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck w przemówieniu w parlamencie. Niemcy udostępniłyby wsparcie, które dotychczas ograniczało się głównie do dużych i energochłonnych sektorów, również małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP).

Econ min „zdumiony” sprzeciwem operatora elektrowni jądrowej do rezerwy awaryjnej

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck z irytacją zareagował na sprzeciw niemieckiego operatora elektrowni jądrowej wobec jego planów umieszczenia dwóch pozostałych reaktorów w kraju w rezerwie awaryjnej dla stabilności sieci na pierwsze miesiące 2023 r. Habeck powiedział, że przyjął to do wiadomości listu złożonego przez PreussenElektra, atomową spółkę zależną koncernu energetycznego E.ON, „z pewnym zdziwieniem”. Operator elektrowni Isar 2 w południowej Bawarii powiedział, że plany Habecka dotyczące rezerwy awaryjnej są „technicznie niewykonalne”.

7 września

Pojawiają się obawy przed poważnymi szkodami dla niemieckiego przemysłu, ponieważ wysokie ceny energii uderzają w firmy

Wysokie ceny energii zaczynają wgryzać się w plany inwestycyjne firm i ograniczać produkcję w Niemczech, podnosząc widmo deindustrializacji w kraju, który szczyci się jednym z największych sektorów przemysłu we wszystkich głównych gospodarkach, donosi gazeta biznesowa Handelsblatt .

6 września

Ministerstwo proponuje utrzymanie dwóch pozostałych elektrowni jądrowych w kraju w stanie gotowości na zimę

Niemcy powinny utrzymać dwie z trzech pozostałych elektrowni jądrowych w stanie gotowości poza planowaną datą ich wycofania pod koniec roku, aby w razie potrzeby pomóc w zapewnieniu stabilności systemu elektroenergetycznego nadchodzącej zimy, powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck. Długo oczekiwany test warunków skrajnych sieci wykazał, że dwie elektrownie zlokalizowane w południowych Niemczech mogą być pomocne w pewnych „bardzo nieprawdopodobnych” sytuacjach awaryjnych, co oznacza, że ​​elektrownie powinny zostać przeniesione do rezerwy do kwietnia przyszłego roku, zanim zostaną trwale wycofane z eksploatacji, powiedział minister. . 

Niemieckie plany energetyczne nie liczą już na rosyjski gaz – econ min

Niemcy nie liczą już na odbiór gazu z Rosji po wstrzymaniu dostaw gazociągiem Nord Stream 1 na czas nieokreślony przez rosyjskiego dostawcę Gazprom. „Dostawy gazu z Rosji nie odgrywają już żadnej roli w moich kwestiach bezpieczeństwa” – powiedział dziennikarzom w Berlinie minister gospodarki Habeck .

5 września

Ministerstwo gospodarki mówi, że kraj jest przygotowany na trwałe wyłączenie Nord Stream 1

Zapowiedź rosyjskiego Gazpromu, że przez nieokreślony czas nie wznawia dostaw gazociągiem Nord Stream 1, nie jest zaskoczeniem dla niemieckiego rządu, który już podjął środki ostrożności na taką sytuację – poinformowało ministerstwo gospodarki i klimatu. „Widzieliśmy już niewiarygodne zachowanie Rosji w ostatnich tygodniach i podjęliśmy odpowiednie kroki, aby stać się bardziej niezależnymi od rosyjskiego importu energii” – powiedział rzecznik ministerstwa. Kraj byłby teraz znacznie lepiej przygotowany na nadchodzącą zimę niż kilka miesięcy temu, jako magazyn gazucel 85 procent na październik został prawie osiągnięty już na początku września. „Dokonujemy również znacznych postępów w zakresie tras dostaw innych niż rosyjskie rurociągi oraz infrastruktury importowej skroplonego gazu ziemnego (LNG)”.

2 września

Rosnące ceny i klimat to główne zmartwienia w Niemczech, transformacja energetyczna postrzegana jako rozwiązanie

Rosnące ceny energii i żywności oraz zmiany klimatu znajdują się na pierwszym miejscu listy głównych zmartwień w Niemczech , wynika z kilku badań. Inwestowanie w OZE z dużym marginesem jest postrzegane jako najlepszy sposób na osiągnięcie niezależności energetycznej od Rosji przez respondentów badania przeprowadzonego przez More in Common w czterech dużych krajach europejskich (Francja, Niemcy, Polska i Wielka Brytania). Inne badanie zlecone przez norweską firmę energetyczną Statkraft wykazało, że obecny kryzys jest bodźcem do akceptacji transformacji energetycznej.

1 września

Cena importowa gazu ziemnego do Niemiec w lipcu trzykrotnie wyższa niż przed rokiem

Import energii do Niemiec kosztował w lipcu 2022 roku o 131,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wpływ na wskaźnik rok do roku miał wzrost ceny gazu ziemnego o 223,6 proc., a następnie ropy naftowej o 64,7 proc. Węgiel kamienny był droższy o 260,8 proc. Energia elektryczna kosztowała w lipcu 2022 roku prawie cztery razy więcej niż rok wcześniej (+291,1%).

31 sierpnia

Niemcy „przygotowały się” do przetrwania zimy – econ min Habeck

Niemieccy przywódcy uważają, że kraj jest dobrze przygotowany do przetrwania nadchodzącej zimy w kryzysie energetycznym. Rząd wcześnie rozpoczął niezbędne przygotowania do zabezpieczenia dostaw energii, mówi minister gospodarki i klimatu Robert Habeck po dwudniowym odwrocie gabinetu w pobliżu stolicy Berlina. „Dlatego mamy odpowiedzi i postępy, które pozwalają nam przygotować się na zimę” — mówi. Kanclerz Olaf Scholz zgadza się, że jego rząd robi to, co jest potrzebne. „Bardzo szybko podjęliśmy bardzo daleko idące decyzje, w wyniku których można z całą ostrożnością powiedzieć, że prawdopodobnie uruchomiliśmy to, co jest konieczne, a także możemy uruchomić dalsze działania, aby przetrwać tę zimę i także przez następną zimę” – mówi.

Gazprom wstrzymuje dostawy przez Nord Stream 1, powołując się na 3-dniowy okres konserwacji

Zgodnie z zapowiedziami Gazprom wstrzymuje dostawy przez Nord Stream 1 na trzydniowy okres konserwacji. Europejskie rządy obawiają się, że Moskwa może przedłużyć awarię w odwecie za zachodnie sankcje nałożone po inwazji na Ukrainę i oskarżyły Rosję o wykorzystywanie dostaw energii jako „broni wojennej”, donosi Reuters. Moskwa zaprzecza temu i powołuje się na techniczne przyczyny przerw w dostawach.

29 sierpnia

Niemcy zastanawiają się nad nową strukturą rynku, aby oddzielić cenę energii od ceny gazu

Ministerstwo gospodarki i klimatu rozważa nowy projekt rynku energii dla Niemiec, który oddzieliłby ceny energii elektrycznej od cen gazu w odpowiedzi na obecne zamieszanie na rynkach energii, zaostrzone przez wojnę Rosji z Ukrainą. Rzecznik ministerstwa powiedział, że planowana jest „przełomowa reforma”, która uchroni odbiorców energii przed rosnącymi cenami gazu, ponieważ zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z rozwiązań opartych na energii elektrycznej jako alternatywy dla technologii napędzanej paliwami kopalnymi.

29 sierpnia

Brakujący gotówki Uniper szuka większych funduszy rządowych

Pogrążony w kłopotach finansowych dostawca gazu Uniper zwraca się do niemieckiego rządu o większą pomoc finansową, podnosząc cenę ratunku do 19 miliardów euro, donosi Reuters . Rosnące ceny gazu i energii elektrycznej postawiły największego niemieckiego importera rosyjskiego gazu w niepewnej sytuacji.

26 sierpnia

Rząd ponownie przyjrzy się niemieckim przepisom dotyczącym opłat za gaz w obliczu szerokiej krytyki

Minister gospodarki Habeck mówi, że niemiecki rząd ponownie przyjrzy się ostatnio przyjętemu rozporządzeniu w sprawie wprowadzenia opłaty, aby pomóc importerom gazu dotkniętym przerwami w dostawach z Rosji, w związku z rosnącą krytyką zamożnych firm, które zagarniają pieniądze konsumentów gazu.

Niemcy wprowadzają przepisy dotyczące oszczędzania energii, gdy wyczerpią się kluczowe ulgi i zbliżają się wyższe ceny

Niemiecki rząd wprowadza pakiet przepisów dotyczących oszczędzania energii dla przedsiębiorstw i jednostek państwowych, które wejdą w życie we wrześniu, w chwili gdy wyczerpią się kluczowe środki pomocowe, a obywatele będą musieli stawić czoła wyższym cenom paliw i transportu publicznego.

24 sierpnia

Zwykła panika” bardziej podniesie ceny energii w Europie niż rzeczywisty niedobór – konsultant ds. energii

Pozornie idealna burza będąca skutkiem nie tylko wojny na Ukrainie, ale także ekstremalnej suszy w całym regionie alpejskim i niskiego poziomu wody we francuskich rzekach wstrząsa europejskimi rynkami energii elektrycznej, wywołując panikę i przyczyniając się do niestabilnej sytuacji – mówi Mirko Schlossarczyk, partner w firmie konsultingowej Enervis.

22 sierpnia

Niemiecki ekonomista mówi, że możliwa jest ograniczona rozbudowa jednej pojedynczej elektrowni jądrowej

Zdaniem ministra gospodarki i klimatu Roberta Habecka, wydłużenie czasu pracy trzech pozostałych elektrowni jądrowych w Niemczech niewiele pomoże krajowi przetrwać zbliżający się kryzys dostaw gazu. Ale przedłużenie życia jednej z elektrowni, Isar 2 w Bawarii, w celu złagodzenia skutków błędnej polityki energetycznej w południowym kraju związkowym może być wskazane, mówi .

19 sierpnia

Gazociąg Nord Stream 1 zostanie zamknięty na trzy dni w związku z ostatnim uderzeniem paliwa w Europę

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom zapowiedział wstrzymanie dostaw gazu ziemnego do Europy na trzy dni pod koniec miesiąca głównym rurociągiem do regionu z powodu nieplanowanej konserwacji, donosi Reuters. Gazprom powiedział, że wyłączenie było spowodowane tym, że jedyna pozostała sprężarka Nord Stream 1 wymaga konserwacji. Przerwa, która potrwa od 31 sierpnia do 2 września, następuje po 10-dniowej przerwie konserwacyjnej w lipcu i będzie stanowić kolejną przeszkodę w realizacji rządowych celów w zakresie napełniania magazynów gazu .

18 sierpnia

Niemcy obniżają VAT na gaz, by odciążyć konsumentów

Niemiecki rząd tymczasowo obniży podatek od wartości dodanej (VAT) na gaz ziemny z 19 do 7 procent, aby odciążyć odbiorców gazu zmagających się z szybko rosnącymi cenami paliw kopalnych. – Rosnące ceny energii są dużym obciążeniem dla wielu obywateli – powiedział kanclerz Olaf Scholz. Obniżony podatek VAT będzie obowiązywał wraz z kontrowersyjnym podatkiem od gazu mającym na celu wsparcie borykających się z trudnościami importerów gazu, który został niedawno uzgodniony i będzie obowiązywał co najmniej do marca 2024 r. Ekonomiści krytykują, że redukcja jest przeciwieństwem tego, co jest potrzebne, ponieważ nie jest skierowana do potrzebujących i zmniejsza zachęty do oszczędzania gazu.

Przerwy w dostawie gazu w firmie prawdopodobnie podczas „dwóch ciężkich zim przed nami” – agencja grid

Firmy w niektórych częściach Niemiec prawdopodobnie doświadczą przerw w dostawie gazu następnej zimy, a kryzys dostaw prawdopodobnie pozostanie problemem również w sezonie grzewczym 2023/2024, powiedział szef niemieckiej federalnej agencji sieciowej BNetzA , Klaus Müller. Mimo że kraj osiągnął swój pierwszy cel, jakim jest zapełnienie magazynów gazu w 75 proc. „Jest bardzo mało prawdopodobne, aby to osiągnąć” – powiedział, odnosząc się do celu 95 proc. Rządząca w Bawarii konserwatywna Unia Chrześcijańsko-Społeczna ( CSU ) oskarżyła agencję o czynną dyskryminację niektórych regionach kraju

18 sierpnia

Wyższe zużycie gazu w energetyce wskazuje na przeszkody dla oszczędności

Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego wzrosła w Niemczech w maju i lipcu pomimo politycznych obietnic minimalizacji zużycia paliw kopalnych. Dane opublikowane przez niemiecką agencję sieciową BnetzA wskazują na wzrost rok do roku w ciągu tych dwóch miesięcy, podczas gdy udział gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej w czerwcu nieznacznie spadł poniżej poziomu z ubiegłego roku. Wzrost ten przypisuje się „obecnym trudnościom z innymi nośnikami energii w Niemczech, a także w innych krajach związanych z niemieckim rynkiem energii”, zwłaszcza problemom Francji z flotą jądrową.

16 sierpnia

Zużycie gazu w Niemczech spadło o prawie 15 procent w pierwszej połowie 2022 roku

Niemcy zużyły o 14,7 proc. mniej gazu ziemnego w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. niż w analogicznym okresie rok wcześniej, wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Energetycznego i Wodnego BDEW ) . Podczas gdy cieplejsza wiosna w tym roku może częściowo wyjaśnić ten spadek zużycia gazu do 497 miliardów kilowatogodzin, spadek o około 8 procent między tymi dwoma okresami utrzymywał się, nawet jeśli dane zostały dostosowane do uwzględnienia różnych temperatur, powiedział BDEW .

Oferty rządowe na dostawę atramentów do terminali LNG z firmami-dostawcami

Niemiecki rząd wraz z firmami energetycznymi Uniper , RWE i EnBW /VNG podpisał Memorandum of Understanding (MoU) w sprawie dostaw pływających terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Brunsbüttel i Wilhelmshaven. Posunięcie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa planowania dostaw i eksploatacji pływających jednostek magazynowania i regazyfikacji (FSRU), specjalnie zaprojektowanych statków, które działają jako terminale LNG dla krajowej sieci gazowej. Planuje się, że FSRU będzie działać z pełną wydajnością natychmiast od rozpoczęcia ich użytkowania następnej zimy, a firmy-sygnatariusze zapewniły, że dostępne będą odpowiednie ilości dostaw. RWE i Uniper będzie odpowiadać za obsługę obu terminali, przejściowo, do czasu przypisania ich przejęcia konkretnemu podmiotowi. W międzyczasie ENBW i jej spółka zależna VNG będą dostarczać FSRU. „Protokół ustaleń daje niezbędną pewność, że te FSRU zostaną w pełni wykorzystane przez następne dwie zimy, a tym samym wniosą maksymalny wkład w bezpieczeństwo dostaw w Niemczech i Europie” – powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck.

15 sierpnia

Nowa opłata za gaz wynosi 2,4 centa, wywołując ostrzeżenia o rosnącej inflacji

Nowa opłata za korzystanie z gazu ziemnego, która ma uratować borykających się z problemami importerów przed bankructwem, jeszcze bardziej zawyży i tak już wysokie rachunki niemieckich konsumentów. Rząd twierdzi, że opłata jest potrzebna, aby zapewnić, że krajowy rynek gazu nie załamie się w wyniku kryzysu energetycznego wywołanego wojną Rosji z Ukrainą, ale przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe mogą znaleźć się pod ogromną presją, aby poradzić sobie z dalszymi wydatkami, ostrzegają obserwatorzy. Naukowcy odkryli, że opłata, która ma obowiązywać do 2024 r., może jeszcze bardziej przyspieszyć inflację i zacząć gryźć z pełnym skutkiem, gdy obecne środki ulgi w kosztach energii wyczerpią się jeszcze w tym roku.

13 sierpnia

Rząd ponawia wezwanie do przygotowania się na ciężką zimę, wprowadza nowe środki oszczędzania gazu

Czołowi członkowie niemieckiego rządu ponownie wezwali do wytrwałości i gotowości do poświęceń w walce z kryzysem energetycznym, ponieważ nadchodzący sezon grzewczy ma zwiększyć popyt na gaz i zaostrzyć kryzys. „Ten rok jest pełen wielkich wyzwań” – powiedział kanclerz Olaf Scholz w przesłaniu wideo . „Wyzwania, które spowodowała wojna, którą Rosja rozpętała na Ukrainie”, powiedział, dodając, że zagrażają one bezpieczeństwu energetycznemu Niemiec i podnoszą ceny dla wszystkich.
Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck powiedział , że rząd wprowadzi nowe środki oszczędzania energii, aby zapewnić zapełnienie magazynów gazu zgodnie z planem. „Rząd pozostaje niezłomny w swojej polityce przezwyciężania zależności od rosyjskiego importu energii” – czytamy w oświadczeniu
– powiedział polityk Partii Zielonych. Habeck argumentował, że Niemcy musiałyby zmniejszyć zużycie gazu o około 20 procent, co wymagałoby szeregu środków ograniczających zużycie. W nadchodzącym okresie grzewczym maksymalna temperatura w budynkach użyteczności publicznej zostanie ograniczona do 19 stopni Celsjusza, a firmy są zachęcane do pójścia w ich ślady.

12 sierpnia

Dalsze ograniczenia dostaw gazu to „główne ryzyko” dla niemieckiej gospodarki – econ min

Perspektywy gospodarcze na drugą połowę 2022 roku pogarszają się z powodu zmniejszonych dostaw gazu, dalszego wzrostu cen energii, utrzymujących się wąskich gardeł w dostawach i ogólnego wzrostu niepewności, podało niemieckie ministerstwo gospodarki w swoim miesięcznym raporcie na temat gospodarki kraju . „Przede wszystkim zmniejszone dostawy gazu z Rosji psują nastroje, a dalsze ograniczenia stanowią główne ryzyko dla przyszłego rozwoju gospodarczego” – ostrzegł resort.

11 sierpnia

Kraje UE okażą solidarność w kryzysie energetycznym – kanclerz Scholz

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jest przekonany, że państwa członkowskie Unii Europejskiej okażą solidarność w kryzysie energetycznym zaostrzonym przez wojnę Rosji z Ukrainą. „Podjęliśmy decyzje, aby poprawić nasze dostawy energii i zapewnić, że stworzymy europejską infrastrukturę, która ułatwi wzajemne wsparcie” – powiedział Scholz dziennikarzom na konferencji prasowej w Berlinie. „Dlatego jestem pewien, że – jeśli sytuacja stanie się teraz napięta – nadal będziemy okazywać solidarność. Niemcy i tak to zrobią”.

Pierwszy cel w zakresie magazynowania gazu został osiągnięty prawie na kilka tygodni przed terminem

Napełnianie magazynów gazu w Niemczech odbywa się zgodnie z harmonogramem, pomimo masowego ograniczenia przepływów z Rosji od czerwca. Dane opublikowane przez europejskich operatorów magazynów wykazały, że poziom zapełnienia wyniósł 73,7 procent, nieco poniżej celu 75 procent wyznaczonego przez niemiecki rząd na 1 września, podał dziennik handlowy Handelsblatt . Średnie dzienne wypełnienie wyniosło około 0,5 procent, a poziomy wypełnienia są zwykle podawane z dwudniowym opóźnieniem. Dalsze cele wypełnienia to 85 procent do 1 października i 95 procent do 1 grudnia.

Wyższe ceny gazu zagrażają nawet 300 000 miejsc pracy – naukowcy

Rosnące ceny energii i ogólna inflacja znacznie pogarszają perspektywy gospodarcze Niemiec i mogą potencjalnie doprowadzić do utraty setek tysięcy miejsc pracy, powiedział instytut badawczy IW . Ceny energii w lipcu były o 35 proc. wyższe niż w ubiegłym roku, a jeśli nadal będą rosły zgodnie z oczekiwaniami, spowoduje to inflację w przyszłym roku łącznie o prawie cztery punkty procentowe, IWostrzeżony. Jeśli ceny gazu podwoją się w trzecim kwartale 2022 roku, może to doprowadzić do utraty ponad 300 000 miejsc pracy w kolejnym roku. Produkcja gospodarcza kraju (PKB) skurczyłaby się w tym roku o 0,2 proc., aw 2023 r. o 2 proc., co odpowiadałoby redukcji PKB o 70 mld euro, stwierdzili naukowcy. Badanie nie obejmowało scenariuszy wstrzymania produkcji w przypadku braku wystarczającej ilości gazu, co prawdopodobnie wywołałoby „dodatkowe szoki cenowe” w łańcuchu produkcyjnym, powiedział IW .

10 sierpnia

Europa stoi w miejscu na dwustronnych umowach solidarności gazowej

Państwa członkowskie UE spóźniają się z umowami dwustronnymi dotyczącymi wzajemnej pomocy w przypadku poważnych zakłóceń w dostawie gazu w bloku. Unijne zasady solidarności stanowią, że kraje muszą zawrzeć te umowy, ale odkąd Komisja Europejska wprowadziła w 2020 r. postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko wszystkim państwom członkowskim za niewprowadzanie w życie odpowiednich przepisów, zawarto tylko sześć umów dwustronnych. Były to kraje bałtyckie, między Niemcami a Danią, Niemcami a Austrią oraz między Włochami a Słowenią.

9 sierpnia

Niemcy raczej nie osiągną celów magazynowania gazu bez dostaw Nord Stream 1

Zgodnie ze scenariuszami opracowanymi przez Federalną Agencję Sieci (BNetzA ) , Niemcy staną w obliczu poważnych niedoborów dostaw gazu w nadchodzącej zimie, jeśli nie wprowadzą odpowiednich środków . Agencja opublikowała wiele nowych kalkulacji scenariuszy dostaw gazu w ciągu najbliższych 12 miesięcy , opartych na różnych założeniach dotyczących przepływu przez Nord Stream 1 (0%/20%/40% pełnej przepustowości), alternatywnego importu i spadku eksportu. W żadnym z wyliczonych scenariuszy kraj nie osiąga wszystkich celów w zakresie magazynowania gazu (75% do 1 września, 85% do 1 października, 95% do 1 listopada i 40% do lutego przyszłego roku) .

5 sierpnia

Niemiecki rząd zgadza się na dodatkową opłatę za gaz, aby uratować borykających się z problemami importerów

W obliczu bezprecedensowego wzrostu cen gazu ziemnego w Niemczech rząd zgodził się na wprowadzenie dodatkowej opłaty za gaz ziemny, aby pomóc uniknąć bankructwa importerów w nadchodzącą zimę. „Celem jest uniknięcie niewypłacalności i przerw w dostawach gazu w czasie kryzysu energetycznego spowodowanego rosyjskim atakiem na Ukrainę” – powiedział resort gospodarki i klimatu ( BMK ) . Importerzy gazu musieli stawić czoła szybko rosnącym cenom od wybuchu wojny, co jest szczególnie trudne dla dostawców, którzy mają wielu stałych klientów, którzy są prawnie uprawnieni do otrzymywania gazu po stałych stawkach. Z powodu opłaty cena za kilowatogodzinę (kWh) gazu dla odbiorców końcowych wzrośnie od 1,5 do 5 centów, po przeniesieniu opłaty przez dostawców.

4 sierpnia

Niemiecki rząd rozważa najlepszy projekt nowej opłaty za gaz, ponieważ rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosną trzykrotnie

Kontrowersyjny nowy podatek dla gospodarstw domowych i firm ma przynieść korzyści dostawcom gazu, którzy teraz muszą płacić znacznie wyższe ceny, aby zastąpić tani gaz z Rosji . Rząd rozważa zniesienie podatku od wartości dodanej (VAT) od dopłaty – ruch popierany przez koalicyjną partię rządzącą Wolni Demokraci ( FDP ). „Opłata nie może być podstawą dalszych wpływów z podatków” – powiedział Michael Kruse, który nadzoruje politykę energetyczną grupy parlamentarnej FDP.

3 sierpnia

Scholz mówi, że „nie ma technicznych powodów” dla zmniejszonych przepływów gazu z Rosji

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Rosja jest odpowiedzialna za obecny spadek handlu gazem między dwoma krajami, który może być zapowiedzią jeszcze większej redukcji, która pogorszy europejski kryzys energetyczny. Podczas wizyty w zakładzie Siemens Energy w mieście Mühlheim w zachodnich Niemczech, gdzie firma inżynieryjna przechowuje obecnie turbinę gazową, która była przedmiotem sporu handlowego od kilku tygodni, Scholz powiedział, że turbina została pomyślnie wyremontowana i „jest gotowa do używać w dowolnym momencie”. Kanclerz starał się przeciwstawić twierdzeniom rosyjskiego państwowego koncernu gazowego Gazprom, że maszyna nie działa, a zatem jest odpowiedzialna za mniejsze przepływy gazu przez podmorski gazociąg Nord Stream 1.

2 sierpnia

Boom na grzejniki elektryczne powoduje obawy o stabilność niemieckiej sieci następnej zimy

Wysoki popyt na grzałki elektryczne budzi niepokój ekspertów, którzy twierdzą, że duży wzrost wykorzystania tego typu urządzeń zagrozi stabilności krajowej sieci energetycznej. Szacuje się, że w lipcu popyt na grzejniki elektryczne wzrósł o 500 procent w porównaniu z lipcem ubiegłego roku, ponieważ obywatele martwią się o utrzymanie ciepła tej nadchodzącej zimy.

1 sierpnia

Pierwsza elektrownia „powracająca na rynek” na węgiel kamienny gotowa do zastąpienia gazu w przypadku kryzysu dostaw

Jedna z wycofanych z eksploatacji elektrowni węglowych w Niemczech jest teraz gotowa do ponownego uruchomienia, jeśli kryzys energetyczny nasili się w nadchodzących miesiącach. Operatorzy elektrowni na węgiel kamienny Mehrum w północnych Niemczech powiedzieli, że spodziewają się szybkiego ponownego podłączenia do sieci instalacji o mocy 690 megawatów (MW), która może zasilić w energię elektryczną nawet pół miliona gospodarstw domowych.

28 lipca

Niemieckie magazyny gazu mogą osiągnąć 90% pomimo zmniejszonych przepływów Nord Stream – operatorzy

Nawet w scenariuszu, w którym przepływ rosyjskiego gazu przez Nord Stream pozostaje niski, poziom magazynowania może nadal sięgać 90 proc., poinformowało stowarzyszenie operatorów systemów magazynowania gazu w Niemczech INES . Dostępnych będzie jednak mniej gazu, niż zwykle potrzeba w okresie zimowym. Całkowite wstrzymanie dostaw Nord Stream jeszcze bardziej zmieni sytuację.

27 lipca

Gazprom odcina przepływy przez Nord Stream 1

Zgodnie z zapowiedziami dwa dni wcześniej rosyjski Gazprom ogranicza przepływy przez Nord Stream 1 do 32 mln m sześc. dziennie.

25 lipca

Gazprom twierdzi, że ograniczy przepływy przez Nord Stream do 20% przepustowości

Rosyjski koncern gazowy Gazprom ogłasza, że ​​ponownie odetnie przepływy przez kluczowy gazociąg Nord Stream łączący Niemcy i Rosję. Gazprom twierdzi, że przepływy spadłyby do zaledwie 20 procent (33 mln metrów sześciennych dziennie) jego pełnej wydajności od 27 lipca, ponieważ musiał zatrzymać działanie turbiny gazowej Siemensa w tłoczni na polecenie organu nadzorującego branżę. Niemiecki rząd twierdzi, że nie widzi technicznego powodu dla ostatniej redukcji. Minister gospodarki Robert Habeck mówi Bayrischer Rundfunk, że nadal „irytujące” jest to, że Rosja „nie ma odwagi powiedzieć, że jesteśmy z wami w sporze gospodarczym”, tylko opowiada takie farsy o tych turbinach, które są po prostu nieprawdziwe. Putin używa środków, które ma i nie jest to zaskoczeniem”.

Niemcy rozważają wsparcie dla ochrony zalegających z płatnością odbiorców gazu – donoszą media

Niemiecki rząd rozważa pomoc finansową w celu ochrony gospodarstw domowych, których nie stać na rosnące rachunki za gaz,  donosi  tabloid Bild. Źródła koalicyjne informują gazetę, że dyskutowane są dwa modele: nieoprocentowane pożyczki z państwowego banku rozwoju  KfW  dla właścicieli mieszkań na opłacenie rachunków najemców oraz bezpośrednia pomoc finansowa dla najemców i właścicieli, którzy nie mogą już płacić rachunków. Jednak źródło mówi Bildowi, że „wiele wciąż się zmienia”, dodając, że celem było szybkie podjęcie decyzji.

22 lipca

Niemcy ratują Uniper\, największego europejskiego nabywcę rosyjskiego gazu

Niemcy przejmą 30 procent udziałów w największym w Europie rosyjskim importerze gazu Uniper, aby uchronić go przed bankructwem z powodu gwałtownego wzrostu cen. – Uniper to firma, która wpadła w duże tarapaty – mówi kanclerz Olaf Scholz. „Firma ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego tego kraju, dla zaopatrzenia w energię obywateli i wielu firm”. Scholz mówi, że firma kupowała gaz od wielu dostawców, w tym od rosyjskiego Gazpromu. „Jak wszyscy wiemy, te zapasy nie są już bezpieczne”. Scholz mówi, że rząd udzieli pożyczek publicznych w wysokości do 7,7 mld euro w obligacjach i rozszerzy linię kredytową z państwowego banku rozwoju KfW do 9 z 2 mld euro.

21 lipca

Niemcy intensyfikują przygotowania do sytuacji kryzysowej w związku z wznowieniem eksploatacji gazociągu Nord Stream

Gaz zaczyna płynąć przez gazociąg Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec po 10-dniowym zamknięciu z powodu corocznych prac konserwacyjnych. Niższe wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie około 40 procent „mówi jasnym językiem politycznym” i potwierdza, że ​​Niemcy „nie mogą polegać na dostawach”, mówi minister gospodarki i klimatu Robert Habeck. „Z technicznego punktu widzenia nie ma powodu, dla którego Nord Stream 1 nie miałby być ponownie w pełni wykorzystany po zakończeniu prac konserwacyjnych”. Aby magazyny gazu były zapełnione przed zimą, rząd wprowadza nowy cel, jakim jest zapełnienie ich do 75 proc. do 1 września (85 proc. do 1 października, 95 proc. do 1 listopada). Te nowe cele oznaczają również, że firmy nie mogą sprzedawać gazu, który już przechowywały w okresach wysokich cen, wyjaśnił Habeck. Resort podejmuje też decyzję o uruchomieniu rezerwy węgla brunatnego. Elektrownie zobowiązały się 1 października do ograniczenia zużycia gazu do wytwarzania energii elektrycznej.

20 lipca

Sekretarz generalny SPD wyklucza uruchomienie Nord Stream 2

Zawieszony podmorski gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony, aby pomóc Niemcom w niedoborze dostaw gazu, powiedział sekretarz socjaldemokratów ( SPD ) Kevin Kühnert. wywiadzie dla stacji informacyjnej n-tv Kühnert powiedział, że rząd „nie przygotuje się na scenariusz A lub B, ale zamiast tego spróbuje jak najszybciej uniezależnić się od importu gazu”. SPD była jednym z najaktywniejszych zwolenników kontrowersyjnego projektu, zanim został on zawieszony krótko po rosyjskim ataku pod koniec lutego „Podjęto jednoznaczną decyzję polityczną w sprawie Nord Stream 2”, powiedział, dodając, że „Ten gazociąg nie wejdzie do eksploatacji”. W związku z nieczynnym obecnie gazociągiem Nord Stream 1, który ma przejść remont do 21 lipca, Kühnert powiedział, że „całkowicie nieistotne” będzie, co się z nim stanie, jeśli chodzi o determinację rządu do zaprzestania importu rosyjskiego gazu tak szybko, jak to możliwe. możliwy.

18 lipca

Rząd Merkel opuścił Niemcy z „katastrofą” polityki energetycznej – minister rolnictwa

Były niemiecki rząd pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel opuścił kraj z „katastrofą” w polityce energetycznej, która teraz drogo kosztuje kraj, powiedział minister rolnictwa Partii Zielonych Cem Özdemir podczas debaty w Monachium relacjonowanej przez Zeit Online. „Odziedziczyliśmy katastrofalną sytuację”, powiedział minister, argumentując, że „to nie jest dobry pomysł, aby przestępca o nazwisku Władimir Putin pokrywał 60 procent dostaw gazu”. Özdemir powiedział, że polityka energetyczna byłej koalicji rządowej powinna zostać poddana „ponownej ocenie”, nie wspominając wprost o roli Merkel czy Partii Socjaldemokratycznej ( SPD ) obecnego kanclerza Olafa Scholza. „Byłbym bardzo zawstydzony, gdybym wydał kraj w takim stanie” – dodał Özdemir.

Grupa lobbystyczna BDI mówi, że zasady przyznają pierwszeństwo gazowi gospodarstwom domowym, zaprzeczając „nowej rzeczywistości”

Federacja branżowa BDI wezwała do reformy obecnego systemu awaryjnych dostaw gazu w Niemczech, ponieważ zbiór przepisów, który daje pierwszeństwo prywatnym gospodarstwom domowym, nie uwzględnia „twardej nowej rzeczywistości energetycznej”, która musi radzić sobie z całkowitym odcięciem od rosyjskich dostaw zamiast czasowych zamknięć poszczególnych linii zaopatrzenia. Szef BDI, Siegfried Russwurm, powiedział, że decydenci w Berlinie i Brukseli muszą opracować nowe przepisy, które „zobowiązują wszystkie części społeczeństwa zgodnie z ich możliwościami”, podała stacja informacyjna n-tv. Główny lobbysta powiedział, że spodziewa się, że Niemcy wejdą w „długoterminowy niedobór gazu”, który sprawi, że oszczędzanie „każdej kilowatogodziny gazu i energii elektrycznej” będzie koniecznością. „Oprócz firm, gmin i stanów, indywidualni klienci muszą stać się częścią tej masowej kampanii oszczędzania energii” – powiedział Russwurm.

Niemiecki rząd ostrzega przed awariami energetycznymi w poszczególnych landach – media

W odpowiedzi na niepewność co do tego, czy import gazu z Nord Stream 1 będzie kontynuowany po bieżących pracach konserwacyjnych, niemiecki rząd ostrzegł przed możliwością niedoborów gazu, które mogą dotknąć poszczególne państwa, donosi tabloid Bild . W cytowanym przez Bild rządowym raporcie szef Urzędu Kanclerskiego Wolfgang Schmidt ( SPD ) przekazał szefom krajów związkowych obawy, że rząd zakłada kontynuację zakłóceń w imporcie gazu z Rosji poza pracami konserwacyjnymi, które mają zakończyć się 21 lipca. Gdyby dostawy z Rosji rurociągiem podmorskim utrzymywały się na poziomie powyżej 40 proc., Niemcy prawdopodobnie nie odczuwałyby niedoborów energii. Wynik ten uznano jednak za zbyt optymistyczny.

14 lipca

Po raz pierwszy od tygodni brak napełnienia magazynu gazu

Niemcy wyjęły ze swoich magazynów więcej gazu ziemnego, niż włożyły po raz pierwszy od tygodni, jeśli nie miesięcy, ponieważ przepływy przez gazociąg Nord Stream ustały, potwierdziła federalna agencja sieciowa BNetzA. „Ten rozwój utrudnia osiągnięcie poziomów magazynowania wymaganych na zimę i zmniejsza rezerwy na wypadek niedoboru gazu” – powiedziała agencja.

Rachunki za gaz wzrosną trzykrotnie od 2023 r., mówi szef agencji gridowej

Opinia publiczna w Niemczech jeszcze nie odczuła pełnego wpływu rosnących cen gazu, ponieważ rachunki mogą „potroić się” od 2023 r., ostrzega Klaus Müller, prezes Niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej ( BNetzA ) .

13 lipca

Niemiecki rząd podejmuje kolejny krok w celu reaktywacji elektrowni na węgiel kamienny w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w czasie kryzysu gazowego

Rząd Niemiec przyjmuje rozporządzenie, które pozwoliłoby operatorom niektórych elektrowni na węgiel kamienny na czasową reaktywację ich bloków w celu zmniejszenia zużycia gazu ziemnego w energetyce.

Niemcy i Austria pogłębiają współpracę w celu zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii

Ministrowie ds. klimatu Robert Habeck i Leonore Gewessler z Niemiec i Austrii twierdzą, że solidarność europejska jest „ważniejsza niż kiedykolwiek” w obliczu trwającego kryzysu gazowego w Europie, który został zaostrzony przez wojnę Rosji z Ukrainą. Podpisują wspólną deklarację.

12 lipca

Prywatne gospodarstwa domowe muszą „robić swoje”, aby oszczędzać gaz – econ min

Minister gospodarki Robert Habeck mówi, że prywatne gospodarstwa domowe muszą „robić, co do nich należy”, aby oszczędzać gaz, a przemysłowi należy poświęcić uwagę, jeśli rząd będzie musiał racjonować paliwo, którego brakuje, donosi Tagesschau. „Europejskie przepisy dotyczące gazów awaryjnych stanowią, że infrastruktura krytyczna i konsumenci są chronieni, a przemysł i biznes nie” – mówi Habeck. Ma to sens w przypadku problemów krótkoterminowych i regionalnych – mówi. „Ale to nie jest scenariusz, który mamy teraz: mówimy o potencjalnie miesiącach przerwy w przepływach gazu”. Habeck jest krytykowany za kwestionowanie wysokiego priorytetu dla prywatnych konsumentów, ale jego ministerstwo twierdzi, że jego uwagi nie dotyczyły gospodarstw domowych, które nie otrzymują gazu, ale tego, jak mogą wykonać swoją część.

11 lipca

Niemcy stoją w obliczu niepewności co do dostaw rosyjskiego gazu, gdy rozpoczyna się konserwacja Nord Stream

Rosyjski dostawca gazu ziemnego Gazprom wstrzymuje przepływy przez Nord Stream 11 lipca, gdy rozpoczęło się około dziesięciu dni planowanych prac konserwacyjnych, a niemiecki rząd przygotowuje się na potencjalnie trwałe wstrzymanie lub ograniczenie dostaw.

Econ min Habeck podkreśla „solidarność w kryzysie energetycznym” przed wizytą w Czechach i Austrii

Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck złożył wizytę w Pradze i Wiedniu, by porozmawiać o zintensyfikowaniu współpracy dwustronnej i europejskiej w zakresie zabezpieczenia dostaw gazu.

9 lipca

Bezpieczeństwo dostaw energii priorytetem na najbliższe lata – mówi kanclerz Scholz

Zabezpieczenie dostaw energii do Niemiec może przez jakiś czas pozostać kwestią priorytetową dla Niemiec, mówi kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wiadomości wideo. „W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo naszych dostaw energii zajmuje nasze umysły. Będzie to robić przez następne tygodnie, miesiące, a nawet lata”. W swoich uwagach Scholz wyjaśnia, w jaki sposób rząd radzi sobie z kryzysem dostaw – budując rurociągi i terminale LNG, napełniając magazyny gazu, wykorzystując elektrownie węglowe do oszczędzania gazu i – w dłuższej perspektywie – rozwijając odnawialne źródła energii. Georg Zachmann z think tanku Bruegel krytykuje Scholza za to, że nie wspomniał o znaczeniu zmniejszenia popytu i o tym, jak obywatele i firmy mogą przyczynić się do przyszłego bezpieczeństwa poprzez oszczędzanie energii.

8 lipca

Uniper ubiega się o pomoc rządową

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecuje pomóc borykającemu się z problemami gigantowi energetycznemu Uniperowidonosi AP ; zwróciła się do rządu o dofinansowanie, aby poradzić sobie z rosnącymi cenami gazu ziemnego w związku z wojną na Ukrainie, pisze agencja informacyjna. W oświadczeniu Uniper mówi, że „środki stabilizacyjne”, o które zabiega, „mają na celu zaprzestanie obecnej akumulacji znacznych strat, pokrycie potrzeb płynnościowych Uniper i ochronę ratingu kredytowego Uniper na poziomie inwestycyjnym”.

Spółka macierzysta Fortum twierdzi, że prowadzi konstruktywne rozmowy z niemieckim rządem, jak ustabilizować Uniper zarówno pod względem ryzyka biznesowego, jak i sytuacji finansowej, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo dostaw w Niemczech. Fortum mówi, że obecnie proponowanych i omawianych z rządem jest kilka alternatyw.

Minister gospodarki Robert Habeck w rozmowie z Dlf mówi, że nie można wykluczyć, że inne firmy też będą potrzebowały wsparcia. Rząd musi upewnić się, że pieniądze podatników „nie są wydawane bezsensownie”, ale jest też pilna sprawa: „Nie mamy lat na myślenie o niczym, ale naturalnie istnieje presja, by działać” – mówi.

7 lipca

Branża chemiczna apeluje o szybką jasność prawną przy zmianie dostaw ropy i węgla

Niemieckie stowarzyszenie przemysłu chemicznego VCI wzywa do szybkiej zmiany przepisów dotyczących energii, które umożliwią firmom przestawienie się z dostaw gazu na węgiel lub ropę. Ponieważ znaczny niedobór gazu ziemnego wydaje się coraz bardziej prawdopodobny po ogłoszeniu przez Rosję tymczasowego zamknięcia gazociągu Nord Stream 1, firmy potrzebowały jasności prawnej, aby odstawić swoją główną formę dostaw energii od gazu, powiedział VCI . Grupa lobbingowa stwierdziła, że ​​firmy powinny być jedynie zobowiązane do oficjalnej rejestracji zmiany dostaw na ograniczony okres czasu, zamiast konieczności uzyskania pełnej licencji na prowadzenie działalności, której ukończenie może zająć miesiące.

Test warunków skrajnych na niedobór gazu pilnie potrzebny niemieckiej gospodarce – premier Bawarii 

Premier Bawarii, Markus Söder, wezwał niemiecki rząd do przeprowadzenia „testu warunków skrajnych” dostaw gazu, który ma ocenić, jak firmy radzą sobie z nagłym niedoborem dostaw, donosi stacja informacyjna n-tv. „Istnieje ryzyko, że w przypadku niedoboru gazu ciśnienie w systemie rurociągów będzie niewystarczające do zasilenia elektrowni gazowych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w Bawarii” – napisał w liście do ministra gospodarki i klimatu Roberta konserwatywnej CSU premier landu. Habecka. Söder powiedział, że do tej pory ogłoszony w maju test warunków skrajnych nie miał miejsca, co jest „irytującą sytuacją, biorąc pod uwagę kontekst” eskalacji kryzysu w handlu gazem z Rosją.

6 lipca

Stare elektrownie na węgiel brunatny i przeszkody w imporcie węgla kamiennego komplikują awaryjne odrodzenie węgla w Niemczech

Reaktywacja wstrzymanych elektrowni węglowych w Niemczech – w odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołany wojną Rosji z Ukrainą – może obejmować stare elektrownie opalane węglem brunatnym, które nie spełniają limitów emisji i innych wymogów środowiskowych, które normalnie uniemożliwiałyby dalszą działalność Elektrownie znajdujące się w tzw. rezerwie bezpieczeństwa powinny być zwolnione z tych wymogów, zażądał niedawno operator instalacji LEAG . Źródła ministerialne sugerują, że początkowo tylko elektrownie na węgiel kamienny mogą uzyskać koncesję, z możliwością dalszych rozszerzeń „w razie potrzeby”, zgodnie z artykułem. Podczas gdy węgiel brunatny jest w całości pozyskiwany w kraju, Niemcy importują swój węgiel kamienny, przy czym głównym dostawcą pozostaje Rosja do 10 sierpnia, kiedy to wygasną nieprzedłużone w kontekście zachodnich sankcji gospodarczych na Moskwę kontrakty

5 lipca

Niemcy zmienią przepisy, aby umożliwić ratowanie firm w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii

Niemiecki rząd zamierza zmienić ustawodawstwo, które umożliwiłoby państwu przejmowanie udziałów w spółkach poważnie dotkniętych rosnącymi kosztami importowanego gazu kopalnego, takich jak największy w Europie importer rosyjskiego gazu, Uniper. Rząd przyjął projekty ustaw, które teraz muszą być przedmiotem debaty i decyzji w parlamencie. Kryzys energetyczny, zaostrzony wojną Rosji z Ukrainą, oznacza, że ​​niektóre niemieckie firmy energetyczne, kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw, borykają się z problemami. Ponieważ Rosja znacznie ograniczyła dostawy gazu do i przez Niemcy, Uniper musi kupować wolumeny na rynkach spotowych po znacznie wyższych cenach, co stawia spółkę w trudnej sytuacji, ponieważ w obecnej sytuacji nie może po prostu dostosowywać cen dla swoich klientów.

Francuska komisarz UE mówi, że Niemcy muszą jak najdłużej utrzymywać elektrownie jądrowe w sieci

Trzy pozostałe elektrownie jądrowe w Niemczech, które mają zostać zlikwidowane pod koniec tego roku, powinny pozostać włączone w związku z trwającym europejskim kryzysem energetycznym, aby wesprzeć bezpieczeństwo energetyczne bloku, powiedział francuski komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton. „To bardzo ważne, aby trzy elektrownie jądrowe, które nadal działają, działały dłużej”, czyli co najmniej kilka miesięcy do 2023 r., powiedział Breton, dodając, że takie posunięcie byłoby „we wspólnym europejskim interesie”, ponieważ Rosja próbuje wykorzystać europejskie uzależnienie od paliw kopalnych jako broń w swojej wojnie z Ukrainą. Moc jądrowa, a także węglowa musiałaby być wykorzystywana „tak długo, jak będzie to konieczne”

4 lipca

Ubóstwo energetyczne w coraz większym stopniu dotykające klasę średnią Niemiec – analiza

Eskalujący kryzys energetyczny w Europie grozi popchnięciem niemieckich gospodarstw domowych z klasy średniej w „ubóstwo energetyczne”, stwierdził w  analizie ekonomiczny instytut badawczy IW . Ubóstwo energetyczne powstaje, gdy udział rachunków za energię w dochodzie netto jednostki przekracza dziesięć procent, co dotyczyło około 25 procent wszystkich obywateli w maju 2022 r. Rok wcześniej mniej niż 15 procent wszystkich obywateli mieściło się w tej kategorii.

Pierwszy pływający terminal LNG w budowie, operator liczy na rozpoczęcie dostaw już zimą

Budowa pierwszego w Niemczech terminalu LNG w Wilhelmshaven może rozpocząć się szybko, poinformowała firma energetyczna Uniper. Władze dały zielone światło dla szybkiego uruchomienia pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji, która może obsłużyć 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, co stanowi ponad 8 procent rocznego zapotrzebowania kraju, podała firma. Przedatawiciel Uniper powiedział, że operacje na terminalu „miejmy nadzieję” mogą rozpocząć się już w nadchodzącej zimie.

3 lipca

Baseny i ciastka z czekolady” mają niższy priorytet w przypadku braku gazu – agencja grid

Szef niemieckiej agencji sieci przesyłowych ( BNetzA ), Klaus Müller, mówi , że nadal nie jest pewne, czy Niemcy osiągną swój cel, jakim jest uzupełnienie magazynów gazu do średnio 90 procent przed zimą. „Jeżeli przepływy gazu z Rosji zostaną na dłużej obniżone w ramach utrzymywania motywów politycznych, to trzeba poważnie rozmawiać o oszczędnościach”. Powiedział, że w takim przypadku produkty i usługi, które nie są niezbędne, zajmują niższą pozycję na liście priorytetów. „Baseny nie są krytyczne, podobnie jak produkcja herbatników czekoladowych”. Władze miasta Hamburga twierdzą, że może to wymagać racjonowania ciepłej wody lub obniżenia maksymalnej temperatury w sieci ciepłowniczejostrzega minister klimatu i energii Robert Habeckże Niemcy staną w obliczu „bardzo, bardzo gorących dyskusji”, jeśli krajowi nie uda się napełnić magazynów gazu przed sezonem grzewczym.

Regionalny brak dostaw gazu spowodowałby wyłączenie setek tysięcy kotłów gazowych – agencja grid

Niemiecka agencja sieciowa BNetzA ostrzega, że ​​nawet tymczasowy brak dostaw gazu w regionie może mieć trwałe skutki dla gospodarstw domowych. Gdy tylko ciśnienie w określonym regionie spadnie poniżej minimalnego progu, setki tysięcy kotłów gazowych wyłączy się automatycznie i będzie musiało zostać ponownie uruchomione indywidualnie przez wykwalifikowany personel, mówi szef agencji Klaus Müller . Dlatego jego agencja zawsze dążyła do uniknięcia tego scenariusza, nakazując cięcia w zastosowaniach przemysłowych. Prawie połowa z 43 milionów gospodarstw domowych w Niemczech jest ogrzewana gazem ziemnym.

30 czerwca

Zużycie gazu w Niemczech o jedną trzecią niższe w maju niż w tym samym okresie ubiegłego roku

Zużycie gazu w Niemczech było o 14,3 proc. niższe w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku niż w roku poprzednim, podaje stowarzyszenie branży energetycznej BDEW . W maju zużycie gazu było nawet o ponad jedną trzecią (-34,7%) niższe niż w maju 2021 r. Łagodniejsze temperatury wiosną tego roku prawdopodobnie były odpowiedzialne za większość spadku, powiedział BDEW – ale nawet uwzględniając wpływ temperatury, zużycie nadal było o 10,8 procent niższe.

Niemcy rozmawiają o wykupieniu giganta energetycznego Uniper

Niemcy prowadzą rozmowy w sprawie ratowania firmy energetycznej Uniper, aby powstrzymać szersze skutki działań Rosji zmierzających do ograniczenia dostaw gazu ziemnego, donosi BloombergUniper, największy odbiorca rosyjskiego gazu w Niemczech, powiedział , że dyskutuje o możliwym zwiększeniu pożyczek wspieranych przez państwo, a nawet inwestycji kapitałowych w celu zabezpieczenia płynności.

28 czerwca

Przemysł obawia się zmniejszenia o połowę dostaw gazu, poważnej utraty produkcji, jeśli Rosja wstrzyma dostawy

Nagłe wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu od lipca 2022 r. doprowadziłoby do utraty produkcji gospodarczej o ponad 12 proc., co wpłynęłoby na 5,6 mln miejsc pracy w kraju, stwierdza dokument zamówiony przez Bavarian Industry Association (vbw). W opracowaniu przygotowanym przez firmę doradczą Prognos założono, że nawet połowa zapotrzebowania branży na gaz nie zostanie zaspokojona ze względu na prawnie określone minimalne ilości w magazynach gazu i dostawach do odbiorców priorytetowych. Oczekuje się, że planowane dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) nie będą jeszcze dostępne w wystarczających ilościach.

G7 twierdzi, że nie pójdą na kompromis w sprawie celów klimatycznych, gdy będą walczyć ze skutkami wojny z Ukrainą

Przywódcy G7 zakończyli swoje trzydniowe spotkanie w Alpach Bawarskich zobowiązaniem do przestrzegania paryskiego porozumienia klimatycznego, chociaż zgodzili się, że niektóre projekty związane z gazem kopalnym mogą wymagać finansowania publicznego w celu zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii. W programie szczytu dominowała wojna Rosji z Ukrainą, której przywódcy G7 starali się przeciwdziałać, demonstrując siłę i jedność w gronie wpływowych gospodarek zachodnich.

27 czerwca

Niemiecki parlament przyjmuje przepisy dotyczące szybszej rozbudowy sieci i wodoru

Niemiecki parlament federalny (Bundestag) uchwalił pierwszą partię przepisów energetycznych, mających przyspieszyć rozbudowę sieci energetycznej i chronić konsumentów przed wzrostem cen energii, gdy dostawca opuści rynek. „Dla udanej transformacji energetycznej kluczowe jest, aby rozbudowa sieci nadążała za przyspieszoną ekspansją energii odnawialnej” – powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck, którego ministerstwo przygotowało projekty ustaw.

24 czerwca

Niemcy uruchamiają drugi etap alarmowy trzyetapowego awaryjnego planu gazowego

Niemiecki rząd rozpoczął drugi z łącznie trzech etapów eskalacji narodowego planu bezpieczeństwa dostaw gazu, który powstał w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Po uruchomieniu pierwszego etapu „wczesnego ostrzegania” krótko po rozpoczęciu rosyjskiego ataku w lutym, ograniczenie dostaw gazu z Rosji do Niemiec od połowy czerwca skłoniło resort energii do uruchomienia drugiego „etapu alarmowego”, który ma przygotować odbiorców gazu dalszego wzrostu cen i ewentualnych wąskich gardeł w dostawach, nadal w dużej mierze polegając na mechanizmach rynkowych. Krajowa agencja sieci ostrzega, że ​​uniknięcie krytycznych niedoborów w dostawach będzie zależeć od powodzenia działań na rzecz oszczędności gazu i wewnątrzeuropejskiego handlu gazem,

22 czerwca

Habeck oskarża Rosję o ekonomiczny atak na Niemcy

Federalny minister gospodarki Robert Habeck opisał posunięcie Rosji w celu ograniczenia dostaw gazu w zeszłym tygodniu jako „ekonomiczny atak” na Niemcy, donosi Spiegel . Przemawiając we wtorek na konferencji Federacji Przemysłu Niemieckiego ( BDI ), Habeck powiedział, że atak, podobnie jak odcięcie dostaw gazu do Polski, Bułgarii i Danii, miał na celu wywołanie debaty w Europie i Niemczech „na temat trudności i strachu, które dotykające ten kraj” i ostrzegała przed wzrostem populizmu.

21 czerwca

RWE wstrzymuje wcześniejsze emerytury, ponieważ Niemcy zwiększają wykorzystanie węgla w celu zastąpienia rosyjskiego gazu

RWE, największa niemiecka firma energetyczna, wstrzymała przechodzenie pracowników na wcześniejsze emerytury w reakcji na decyzję rządu o zwiększeniu wykorzystania energii z węgla przy ograniczonych dostawach gazu. Aby elektrownie opalane węglem brunatnym mogły pracować dłużej niż wcześniej oczekiwano, firma będzie również zatrudniać przeszkolonych i zewnętrznych pracowników do pokrycia zapotrzebowania kadrowego obejmującego setki miejsc pracy.

Szybsza dekarbonizacja musi towarzyszyć odejściu od rosyjskiej energetyki – grup biznesowych G7

Wysiłkom mającym na celu zastąpienie importu paliw kopalnych z Rosji musi towarzyszyć „jeszcze silniejsze przyjęcie polityki obejmującej przejście na dekarbonizację i zieloną gospodarkę”, stwierdziły stowarzyszenia biznesowe ze wszystkich krajów G7 we wspólnym oświadczeniu przed szczytem przywódców w Niemczech. Gaz ziemny od dostawców innych niż Rosja powinien być traktowany jako „paliwo przejściowe” – powiedział tak zwany sojusz B7 (biznes-7).

20 czerwca

Niemiecki minister gospodarki odrzuca wezwania do stosowania szczelinowania w celu zabezpieczenia dostaw gazu

Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odrzuca sugestię pro-biznesowych Wolnych Demokratów ( FDP ), aby zezwolić kontrowersyjnej metodzie szczelinowania na eksploatację niewykorzystanych złóż gazu ziemnego w kraju w celu zabezpieczenia dostaw. „Dyskusja o szczelinowaniu w tej chwili wcale nam nie pomaga. Nawet gdybyśmy się na to zdecydowali, eksploatacja tych złóż zajęłaby lata – mówi polityk Zielonych.

Urzędnik ds. bezpieczeństwa zaniepokojony chińskim zaangażowaniem w niemiecki sektor wiatrowy

Rosnące napięcia między Zachodem a Chinami powodują wzrost obaw o rolę chińskich firm w niemieckiej energetyce, zwłaszcza w segmencie energetyki wiatrowej. Niemiecki urzędnik ds. bezpieczeństwa ostrzegł przed potencjalnym zagrożeniem ze strony chińskich firm zajmujących się monitorowaniem i obsługą farm wiatrowych oraz dostarczaniem kluczowych komponentów dla infrastruktury wiatrowej. Seria najwyraźniej ukierunkowanych cyberataków na niemieckie farmy wiatrowe, które miały miejsce na początku tego roku, prawdopodobnie przeprowadzonych przez Rosję, wzbudziła obawy, że główne przyszłe źródło energii w kraju nie jest wystarczająco chronione.

Zastąpienie rosyjskiego gazu „ogromną rolą” na szczytach przywódców – urzędnik rządowy

Pytanie, jak zastąpić dostawy gazu ziemnego z Rosji, odegra „ogromną rolę” na nadchodzących szczytach przywódców Unii Europejskiej, G7 i NATO, powiedział przedstawiciel niemieckiego rządu w Berlinie. Kwestia ta będzie m.in. omawiana w związku z pomysłem powołania „klubu klimatycznego” na szczycie G7, który odbywa się pod koniec tygodnia w Schloss Elmau.

19 czerwca

Niemcy odpalą elektrownie węglowe, gdy Rosja odrzuci gaz

Niemcy muszą ograniczyć wykorzystanie gazu do produkcji energii elektrycznej i priorytetowo potraktować napełnianie magazynów , aby zrekompensować spadek dostaw z Rosji, mówi minister gospodarki Robert Habeck, zgodnie z raportem Deutsche Welle. Habeck ubolewa nad koniecznością zwiększenia zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej, ale obecną sytuację określa jako poważną. „To gorzkie, ale w tej sytuacji po prostu konieczne jest zmniejszenie zużycia gazu”.

17 czerwca

Zmniejszone przepływy gazu Nord Stream 1 mogą skłonić Niemcy do uregulowania handlu detalicznego gazem – econ min

Rosnąca presja na niemiecki system dostaw gazu może skłonić rząd do zacieśnienia kontroli nad dystrybucją gazu i wymuszenia oszczędności przez prawo, gospodarkę i ministra klimatu Roberta Habecka. Ministerstwo powiedziało, że przepływy gazu w Clean Energy Wire będą monitorowane co godzinę, aby zdecydować o kolejnych możliwych krokach. Po ogłoszeniu przez rosyjski koncern Gazprom, że zmniejszy ilość gazu dostarczanego do Niemiec kluczowym gazociągiem Nord Stream 1 o około 60 proc. magazyny gazu nie mogą być napełniane zgodnie z planem

15 czerwca

Zapowiedź Gazpromu o ograniczeniu przepływów gazu Nord Stream „decyzja polityczna” – econ min

Przepływy gazu z Rosji do Niemiec przez kluczowy gazociąg Nord Stream 1 zostaną drastycznie ograniczone na czas nieokreślony – poinformował państwowy rosyjski dostawca gazu Gazprom. Firma poinformowała, że ​​niemiecka firma inżynieryjna Siemens nie dostarczyła sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia napraw na kilka tygodni przed planowaną coroczną konserwacją rurociągu podmorskiego. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck nazwał ten ruch „decyzją polityczną”. Zmniejszone przepływy gazu mogą zagrozić niemieckiemu celowi prawie całkowitego zapełnienia magazynów gazu do końca roku.

13 czerwca

Niemcy zaostrzają prawo antymonopolowe, ponieważ obniżki podatków paliwowych nie przynoszą ulgi cenowej

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że rząd zamierza zaostrzyć przepisy antymonopolowe w związku z obawami, że koncerny naftowe nie przerzucą obniżki podatków na paliwa na konsumentów. Rząd obniżył podatki od paliw na miesiące czerwiec, lipiec i sierpień w ramach większego pakietu pomocy, aby pomóc obywatelom radzić sobie z rosnącymi cenami energii, zaostrzonymi przez wojnę Rosji z Ukrainą. Jednak dane z pierwszych dni wskazywały, że różnica między cenami pomp a cenami ropy gwałtownie wzrosła, powiedział Habeck. „To, przed czym ostrzegało wielu ekspertów, stało się: koncerny naftowe zgarniają zyski, konsumenci nic nie odczuwają z powodu obniżki podatków”.

10 czerwca

Niemcy wezwali do ograniczenia zużycia energii, aby zmniejszyć zależność od Rosji

Rząd i szerokie stowarzyszenie biznesu i grup społeczeństwa obywatelskiego wzywają obywateli do oszczędzania energii za pomocą kampanii reklamowej mającej na celu zmniejszenie zależności od rosyjskiego importu, a jednocześnie przyspieszenie przełomowej transformacji energetycznej kraju. Zwiększenie wydajności jest kluczem do uzyskania większej niezależności i osiągnięcia celów klimatycznych, powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck na początku kampanii. Wielu ekologów z zadowoleniem przyjęło tę inicjatywę, ale niektórzy krytykowali rząd za subsydiowanie zużycia benzyny i przerzucanie odpowiedzialności na obywateli. 

8 czerwca

Rząd zatwierdza plan większej rezerwy elektrowni węglowych i odcięcia gazu dla elektrowni

Aby przeciwdziałać przyszłym niedoborom gazu, rząd zdecydował o nowych regulacjach dotyczących udostępniania rezerwowych elektrowni oraz minimalizowania zużycia gazu ziemnego w energetyce. W nagłych przypadkach dodatkowe elektrownie rezerwowe mogą zostać uruchomione w krótkim czasie, czytamy w artykule. W tym celu zmodernizowane zostaną już zablokowane elektrownie węglowe; do rezerwy trafi około 2,6 gigawata (GW) planowanej do wyłączenia mocy węglowej, co łącznie wyniesie 9 GW.

ZEA chcą współpracować z Niemcami nad wodorem dla neutralnej dla klimatu przyszłości – minister

Niemcy i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) będą współpracować nad przyspieszoną transformacją energetyczną, aby osiągnąć swoje cele neutralności klimatycznej, powiedział minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej ZEA, szejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan. W dzienniku biznesowym Handelsblatt minister napisał, że oba kraje powołały emiracko-niemiecką grupę zadaniową ds. wodoru, aby stymulować zrównoważony wzrost i osiągnąć cele neutralności klimatycznej na lata 2045 i 2050. Dyskutowali również, w jaki sposób technologia i infrastruktura wodorowa mogą wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy.

7 czerwca

Wizyta ministra gospodarki Niemiec w Izraelu koncentrowała się raczej na odnawialnych źródłach energii niż na LNG

Minister gospodarki i klimatu prowadził w Izraelu rozmowy na temat dwustronnej współpracy energetycznej, koncentrując się na rozwoju energii odnawialnej, a nie na krótkoterminowych dostawach skroplonego gazu ziemnego (LNG) w celu zastąpienia dostaw z Rosji. Izrael ma duże rezerwy gazu ziemnego, ale nie ma terminala LNG. „Dałem jasno do zrozumienia, że ​​Niemcy potrzebują gazu ziemnego teraz, aby zdywersyfikować dostawy z Rosji, ale mniej w perspektywie średnioterminowej” – powiedział minister Robert Habeck . Infrastruktura gazowa, która jest gotowa za siedem lub dziewięć lat, pojawiłaby się w momencie, gdy Niemcy „bardzo szybko ponownie oderwą się od paliw kopalnych” – powiedział. Krótkoterminowym rozwiązaniem może być transport gazu z Izraela, który dociera do Egiptu rurociągiem do Niemiec z egipskiego portu LNG.

Większość niemieckich ekonomistów popiera unijne cła na rosyjską energię

Według sondażu unijne cła na import energii z Rosji byłyby popierane przez większość ekonomistów. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Ifo i gazetę Frankfurter Allgemeine Zeitung, 70 procent ankietowanych ekonomistów stwierdziło, że woli cła od embarga i wierzy, że byłyby one skutecznym sposobem na zmniejszenie płatności dla Rosji przy jednoczesnej ochronie europejskich dostaw energii. Taryfa zmusiłaby Rosję do obniżenia cen eksportowych, podczas gdy wysokie ceny w Europie byłyby wystarczającym sygnałem do mniejszego zużycia tego rzadkiego surowca.

2 czerwca

Holandia daje zielone światło dla wspólnych z Niemcami wierceń gazowych na Morzu Północnym

Holandia wydała zielone światło na wspólne z Niemcami operacje odwiertów gazowych na Morzu Północnym w celu eksploatacji pola gazowego leżącego na wodach terytorialnych obu krajów. Holenderski rząd powiedział, że wydał koncesję na część złoża gazu w Holandii, podczas gdy Niemcy rozpoczęły „przyspieszoną” procedurę wydawania koncesji na swój udział w złożu gazu, podał serwis informacyjny n-tv. Gaz mógłby być produkowany przez planowaną platformę wiertniczą do 2024 r., przy czym sama platforma będzie otrzymywać energię z turbin wiatrowych. Plany eksploatacji złoża znajdującego się około 20 kilometrów od wybrzeża istnieją od kilku lat, ale jak dotąd nie zostały zrealizowane ze względów środowiskowych, ponieważ złoże znajduje się w pobliżu chronionego rezerwatu morskiego Morza Wattowego. Na początku tego tygodnia rosyjski dostawca gazu Gazprom zadeklarował, że nie będzie już dostarczał gazu ziemnego do Holandii.

Niemiecki rząd wydaje dekret o zapełnieniu największego magazynu gazu ziemnego

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck wydał rozporządzenie zobowiązujące do zapełnienia magazynu gazu w Rehden. Rehden to największe rezerwy gazu w Niemczech, ale poziom magazynowania od miesięcy jest na historycznie niskim poziomie (obecnie tylko 2 proc.), z czym właściciel – rosyjska grupa Gazprom Germania – nic nie zrobił. Od kwietnia Gazprom Germania znajduje się pod opieką Federalnej Agencji Sieciowej ( BNetzA ). „Rozporządzeniem ministerialnym stwarzamy warunki wstępne, aby zarządzający obszarem rynku Trading Hub Europe mógł jak najszybciej rozpocząć zatłaczanie gazu” –  pisze resort .

Zbuduj nowe globalne łańcuchy dostaw gazu zamiast walczyć o istniejące wolumeny – Scholz

Kraje takie jak Niemcy powinny dążyć do znalezienia nowych, dodatkowych źródeł gazu ziemnego , ponieważ próbują odzwyczaić się od rosyjskich dostaw, zamiast wypierać słabszą konkurencję na rynkach światowych, powiedział kanclerz Olaf Scholz. Konkurencja o istniejące dostawy „oznaczałaby masowy wzrost cen oraz całe kraje i regiony świata, których nie byłoby już stać na energię” – powiedział na konferencji branży energetycznej BDEW Congress 2022. Zaapelował o nowe łańcuchy dostaw i partnerstwa energetyczne. „Zaledwie w zeszłym tygodniu prowadziłem rozmowy z partnerami w Afryce na temat tego, jak możemy wesprzeć tam rozwój infrastruktury skroplonego gazu ziemnego – a w dłuższej perspektywie infrastruktury wodorowej – na przykład finansowanieza pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy KfW. Scholz nazwał gaz ziemny „głównym pomostem do neutralnej dla klimatu przyszłości”, nawet jeśli Niemcy będą musiały w krótkim okresie uciekać się do większego zużycia węgla.

31 maja

Rząd obiecuje znaleźć perspektywy ekonomiczne dla pracowników dotkniętych embargiem na rosyjską ropę

Powołana przez Ministerstwo Gospodarki i Klimatu grupa projektowa rozpoczęła prace nad znalezieniem perspektyw ekonomicznych dla pracowników przygranicznej rafinerii ropy naftowej w Schwedt, która do tej pory przetwarzała większość importowanej przez Niemcy rosyjskiej ropy. Daleko idące embargo UE na rosyjską ropę pogrąży rafinerię obsługującą dużą część wschodnich Niemiec, a także cały region, w poważne trudności gospodarcze. „Sprawy w Schwedt są złożone” — powiedział sekretarz stanu Michael Kellner powiedział sekretarz stanu Michael Kellner, dodając, że zależność Niemiec od rosyjskich paliw kopalnych nawet po rozpoczęciu wojny krymskiej w 2014 r. „zbiera teraz swoje żniwo”. Kellner powiedział, że rząd będzie pracował nad znalezieniem rozwiązań dla pracowników w Schwedt, argumentując, że stanowiłoby to „szansę”, ponieważ paliwa kopalne i tak zostałyby wycofane w dającej się przewidzieć przyszłości. Powiedział, że rozwiązania w zakresie czystej energii, takie jak produkcja wodoru, zrównoważone paliwa lotnicze i inne odnawialne technologie energetyczne, mogą być ostatnią deską ratunku dla przemysłu energetycznego w regionie.

25 maja

Niemcy naciskają na ściślejszą współpracę w zakresie morskiej energii wiatrowej między państwami nadbałtyckimi

Niemcy chcą zintensyfikować współpracę międzynarodową, aby Bałtyk stał się ważnym miejscem dla morskiej energetyki wiatrowej. Kraj planuje wykorzystać swoją roczną prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, która rozpocznie się w lipcu, aby przeforsować tę kwestię, powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed rozpoczęciem sesji ministerialnej Rady w Kristiansand w Norwegii.

24 maja

Niemiecko-senegalskie plany gazowe pod ostrzałem z powodu naruszenia obietnicy zakończenia wsparcia dla paliw kopalnych

Niemcy mogłyby wesprzeć Senegal w staraniach o eksploatację zasobów gazu kopalnego u jego wybrzeży, powiedział kanclerz Olaf Scholz podczas wizyty w zachodnioafrykańskim kraju. Ponieważ Niemcy szukają alternatyw dla rosyjskiego importu paliw kopalnych, Scholz powiedział, że rządy obu krajów rozpoczęły „intensywne” rozmowy na temat współpracy w zakresie wydobycia gazu i produkcji LNG. Jednak think tanki i organizacje pozarządowe twierdzą, że taka współpraca byłaby sprzeczna z obietnicą Niemcy podpisały na zeszłorocznej konferencji klimatycznej ONZ, której sygnatariusze zobowiązali się zakończyć wsparcie dla zagranicznych paliw kopalnych do końca 2022 r. Rzecznik ministerstwa klimatu i gospodarki powiedział Clean Energy Wire, że Niemcy dotrzymują obietnicy i będą Wdrożyć je. Scholz powiedział, że pod patronatem niemieckiej prezydencji G7 w tym roku grupa uprzemysłowionych demokracji mogłaby ustanowić specjalne „partnerstwo klimatyczne” z Senegalem.

Powtarzające się cyberataki budzą obawy o bezpieczeństwo IT niemieckiego przemysłu wiatrowego

Seria najwyraźniej ukierunkowanych cyberataków na niemieckie farmy wiatrowe wzbudziła obawy, że główne przyszłe źródło energii w kraju nie jest wystarczająco chronione. Ekspert IT ds. systemów energetycznych, Hagen Lauer z instytutu badawczego Fraunhofer SIT, ostrzegł, że odnawialne źródła energii stały się częścią infrastruktury krytycznej kraju, dodając, że wiele z nich jest obsługiwanych przez małe firmy o ograniczonych zasobach bezpieczeństwa. Lauer powiedział, że Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) powinien dążyć do lepszej integracji małych firm, a także prywatnych „prosumentów” energii słonecznej w swojej architekturze bezpieczeństwa IT.

20 maja

Dostawy LNG mogą rozpocząć się do 2024 r., gdy Niemcy i Katar formalnie podpiszą partnerstwo energetyczne

Katar i Niemcy podpisały dwustronne partnerstwo energetyczne, które obejmuje dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z emiratu na Bliskim Wschodzie do Niemiec. Szejk Kataru Tamin al Thani i niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck podpisali deklarację, w której zapowiedzieli, że oba kraje pogłębią handel energią i inne stosunki handlowe, jednocześnie wspólnie pracując nad osiągnięciem swoich celów klimatycznych, podało niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu. Dodano, że produkcja ekologicznego wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnej również odegrałaby ważną rolę w planowanym partnerstwie. W rozmowie z Handelsblatt szejk powiedział, że dostawy LNG do Niemiec mogą rozpocząć się do 2024 roku.

Energia słoneczna, wiatrowa są faworytami obywateli Niemiec, energia jądrowa pozostaje w dużej mierze odrzucona

Odnawialne instalacje energetyczne i produkcja wodoru są zdecydowanie preferowanymi opcjami dla ludzi w Niemczech, aby poradzić sobie z odejściem od rosyjskich paliw kopalnych, wynika z badania przeprowadzonego przez niemiecką Federalną Fundację Ochrony Środowiska (DBU) . Więcej inwestycji w energię słoneczną (75 %), energię wiatrową i ekologiczny wodór (oba po 65 %) uzyskało najwyższe wskaźniki akceptacji wśród ankietowanych obywateli, podczas gdy nowe inwestycje w energię jądrową (25 %), gaz ziemny (6 %) i węgiel (5 %) uzyskało jedynie niskie lub bardzo niskie poparcie. Jednak badanie wykazało również, że odnawialne źródła energii nadal odgrywają marginalną rolę w krajowym sektorze ciepłowniczym, gdzie gaz ziemny dominuje w 52 procentach wszystkich systemów grzewczych. Ropa naftowa wykorzystywana jest w 18 proc. domów do ogrzewania, podczas gdy pompy ciepła pokrywają 3 proc. energii geotermalnej2 proc., a kolektory słoneczne 1 proc. wszystkich gospodarstw domowych.

Aukcje wycofywania elektrowni węglowych trwają nieskrępowane kryzysem energetycznym

Zainteresowania operatorów likwidacją elektrowni na węgiel kamienny nie zmniejszył kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie, pokazała ostatnia runda aukcji w kontekście odchodzenia Niemiec od węgla. „Procedury wycofywania węgla mogą być kontynuowane w tej trudnej obecnie sytuacji”, powiedział Klaus Müller, szef niemieckiej Federalnej Agencji Sieci ( BNetzA ). Elektrownie o łącznej mocy około 1000 megawatów (MW), którym przyznano średnio około 45 000 euro za MW na likwidację, musiałyby zostać odłączone od sieci dopiero za dwa lata, a nawet mogą być trzymane w rezerwie bezpieczeństwa, jeśli zostaną uważane za istotne systemowo, powiedział Müller.

Stanowe CDU twierdzi, że elektrownie gazowe są potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, ale organizacje pozarządowe potępiają zaufanie

Konserwatywni politycy w południowo-zachodniej Badenii-Wirtembergii wezwali do utrzymania elektrowni gazowych jako rezerwy, podczas gdy kraj wycofuje się z węgla i energii jądrowej. Wyjście z tych dwóch technologii nie byłoby możliwe „jedynie z energią wiatrową, obowiązkowymi dachami słonecznymi, koncepcjami ogrzewania neutralnymi dla klimatu i nadzieją, że nasi sąsiedzi zostawią nam trochę energii” – powiedział Raimund Haser, ekspert ds. którzy są mniejszym partnerem w koalicji z Partią Zielonych w państwie wysoko uprzemysłowionym.
Grupy ekologiczne skrytykowały rozumowanie, że gaz powinien pozostać filarem niemieckiego systemu energetycznego, argumentując Friends of the Earth Germany ( 
BUND ) .że wojna Rosji na Ukrainie pokazuje, „że musimy zmniejszać, a nie zwiększać naszą zależność od gazu ziemnego”. Elektrownie gazowe byłyby „opcją awaryjną”, która udaremnia wprowadzenie energii odnawialnej, powiedział BUND, dodając, że ma to na celu prawne wyzwanie dla planów szybkiej budowy nowych terminali importowych skroplonego gazu ziemnego (LNG).

19 maja

Niemcy z zadowoleniem przyjmują plany UE dotyczące zakończenia zależności od rosyjskiej energii

Niemcy zareagowały w dużej mierze pozytywnie na unijne plany zakończenia uzależnienia od rosyjskiego importu paliw kopalnych. Kanclerz Olaf Scholz nazwał plan RePowerEU Komisji Europejskiej „ważną inicjatywą”, która może nadać nowy impuls ekspansji odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i transformacji przemysłowej. Niemiecki przemysł generalnie z zadowoleniem przyjął wysiłki Komisji na rzecz wycofania paliw kopalnych z Rosji i ograniczenia biurokracji, jeśli chodzi o projekty infrastrukturalne, takie jak odnawialne źródła energii i instalacje wodorowe. Jednak think tanki skrytykowały UE za kładzenie zbyt dużego nacisku na dywersyfikację obecnych szlaków dostaw ropy, gazu i węgla zamiast silniejszego przejścia na odnawialne źródła energii.

Wzajemna pomoc w bezpieczeństwie energetycznym imperatyw unijnej solidarności – Scholz

Kraje Unii Europejskiej muszą się wzajemnie wspierać w czasie obecnego kryzysu energetycznego, zaostrzonego wojną Rosji z Ukrainą, powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rządowym oświadczeniu skierowanym do Bundestagu. „Na poziomie europejskim ważne jest, aby w poszczególnych krajach członkowskich nie występowały niedobory energii” – powiedział Scholz. „Jest to imperatyw europejskiej solidarności”. Częścią europejskiego rozwiązania kryzysu jest rozwój transeuropejskich sieci energetycznych, powiedział Scholz.

18 maja

Brak ustalonej sekwencji wyłączania odbiorców gazu w przypadku braku zasilania – reduktor

Nie będzie ustalonej kolejności wyłączania poszczególnych konsumentów lub sektorów w przypadku wstrzymania lub drastycznego ograniczenia dostaw gazu z Rosji, poinformowała Federalna Agencja Sieciowa (BNetzA ) , niemiecki organ regulacyjny, w dokumencie dotyczącym kryteriów postępowania podczas ewentualnego brak gazu . Środki, które planuje podjąć agencja sieci przesyłowych, będą zależały „od specyfiki niedoboru gazu”, ale – co do zasady – byłyby to najłagodniejsze z możliwych, pisze BNetzA . Obejmują one zarówno zamawianie tych konsumentów, którzy mogą przestawić się na inne paliwo, jak i odcinanie dostaw dla całych obiektów przemysłowych.

 17 maja

Ministerstwo gospodarki przedstawia „plan pracy” dotyczący efektywności energetycznej w celu zmniejszenia zapotrzebowania na paliwa kopalne

Ministerstwo gospodarki i klimatu przedstawiło plany skłonienia Niemiec do większych oszczędności energii i zwiększenia efektywności, zwłaszcza w obliczu wpływu wojny na Ukrainie na import rosyjskich paliw kopalnych. „ Plan pracy” oferuje katalog środków obejmujący zachęty finansowe, ukierunkowane wsparcie i dostosowania ram regulacyjnych. „Obecnie robimy wszystko, by stać się mniej zależnym od rosyjskiej energii” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck. „Jakkolwiek ważne jest znalezienie alternatywnych źródeł dostaw gazu w krótkim okresie i zbudowanie do tego infrastruktury, najtańszym i najbardziej efektywnym wkładem w większą niezależność jest mniejsze zużycie energii”.

Branża energetyczna domaga się prawa, które przyspieszy gospodarkę wodorową w Niemczech

Według doniesień medialnych niemieckie stowarzyszenie branży energetycznej BDEW wezwało do przyjęcia „ustawy o wzroście produkcji wodoru”, aby zapewnić szybkie podjęcie przez kraj kroków niezbędnych do zbudowania rynku przyjaznego dla klimatu wodoru. Nowy program wsparcia powinien pomóc w finansowaniu wytwarzania i wykorzystywania wodoru, na przykład poprzez kontrakty różnicowe dotyczące emisji dwutlenku węgla (CCfD). Rząd musi również zapewnić zminimalizowanie przeszkód w procesie wydawania pozwoleń i stworzenie niezbędnej infrastruktury do importu wodoru, powiedziała grupa lobbystów.

12 maja

Rosja „zbroji” dostawy gazu, Niemcy poradzą sobie z wstrzymaniem do zimy – min

Rosja zaczęła wykorzystywać dostawy paliw kopalnych jako „broń” wraz z wprowadzeniem sankcji na Gazprom Germania, byłą niemiecką jednostkę Gazpromu, powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck . Podczas eskalacji sytuacji można było zrekompensować te ilości gazu – powiedział minister. W wywiadzie dla niemieckiej gazety Habeck powiedział, że Niemcy poradzą sobie z wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu już w nadchodzącą zimę.

Reakcja na wojnę nie może osłabiać działań na rzecz klimatu i środowiska – env min

Działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska nie mogą być zagrożone w wyniku niemieckiej odpowiedzi na wojnę z Ukrainą, powiedziała minister środowiska Steffi Lemke. Polityk Partii Zielonych powiedział publicznemu nadawcy DLF, że nadzwyczajne środki, takie jak szybkie licencjonowanie terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG), byłyby dopuszczalne „w obecnej wyjątkowej sytuacji”, ale dodał, że nie oznacza to, że przepisy dotyczące ochrony środowiska nie odgrywają już żadnej roli . Dodała, że ​​nowe inwestycje w infrastrukturę kopalną nie powinny oznaczać, że paliwa kopalne będą wykorzystywane dłużej niż planowano.

11 maja

Przekierowanie przez Ukrainę przepływów gazu bez wpływu na bezpieczeństwo dostaw – ministerstwo

Na bezpieczeństwo dostaw gazu w Niemczech nie ma wpływu ograniczenie przesyłów rurociągami biegnącymi przez Ukrainę – poinformowało ministerstwo gospodarki i klimatu w artykule magazynu Der Spiegel. „Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech jest obecnie gwarantowane” – powiedział rzecznik po ogłoszeniu przez ukraińskiego operatora gazociągów, że przekieruje część przepływów gazu z Rosji do Europy z powodu „siły wyższej” narzuconej przez rosyjską okupację terytorium Ukrainy. Według artykułu, około jedna trzecia codziennych dostaw do Europy, około 33 milionów metrów sześciennych, może zostać utracona z powodu tego incydentu.

Niemiecka agencja sieci przesyłowych BNetzA powiedziała, że ​​przekierowanie przepływu gazu na Ukrainę zmniejszyłoby dostawy przez tę bramę o 25 proc., co mogłoby zostać zrekompensowane większym importem z Norwegii i Holandii. Stwierdzono również, że nie ma bezpośredniego wpływu na ceny, podczas gdy magazyny w kraju byłyby obecnie pełniejsze niż w tym samym czasie w 2015, 2017 lub 2021 roku.

Pochwała i krytyka ustawy o przyspieszeniu LNG rządu niemieckiego

Rząd Niemiec podjął decyzję w sprawie projektu  ustawy o przyspieszeniu LNG (liquefied natural gas) w celu przyspieszenia planowania i budowy infrastruktury niezbędnej do bezpośredniego importu. Ustawa LNG trafi teraz do parlamentu, a Bundestag i Rada Rządów Krajowych (Bundesrat) muszą wyrazić zgodę na jej wejście w życie. Projekt mówi, że infrastruktura importu LNG, która ma być teraz zbudowana, musi zostać w pełni przekształcona, aby do 2043 roku otrzymywać wyłącznie neutralny dla klimatu wodór i pochodne, takie jak amoniak, pisze agencja informacyjna.

10 maja

Niemcy i Katar spierają się o warunki w rozmowach na temat umowy na dostawy LNG – donoszą media

Niemcy i Katar napotkały trudności w rozmowach na temat długoterminowych umów na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) w związku z różnicami co do kluczowych warunków, w tym czasu trwania jakiejkolwiek umowy, powiedział Reuterowi trzy osoby zaznajomione z dyskusjami. Niemcy, które zamierzają ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 88% do 2040 r., niechętnie zobowiązują się do spełnienia warunków Kataru dotyczących podpisania umów na co najmniej 20 lat w celu zabezpieczenia ogromnych ilości LNG potrzebnych do zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu, podają źródła.

Ministerstwo Gospodarki opracowuje plan awaryjny na wypadek nagłego wstrzymania dostaw gazu – raport

Niemcy „po cichu” robią rezerwy na ewentualne nagłe zakończenie dostaw gazu z Rosji, poinformowała agencja informacyjna Reuters . Pakiet odpowiedzi może obejmować objęcie krytycznych firm i infrastruktury kontrolą państwa, czytamy w artykule. W innym artykule Reuters poinformował, że Niemcy odłożyły na półkę plany utworzenia narodowych rezerw węgla w odpowiedzi na embarga na rosyjskie dostawy. Podaż na rynkach światowych wystarczyłaby do zaspokojenia oczekiwanego popytu w kraju, podało ministerstwo gospodarki.

9 maja

Habeck odwiedzi kluczową rafinerię ropy naftowej we wschodnich Niemczech, aby omówić wpływ rosyjskiego embarga

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odwiedzi rafinerię ropy naftowej we wschodnioniemieckim mieście Schwedt, aby omówić skutki unijnego embarga na ropę nałożonego na Rosję dla przemysłu energetycznego w tym położonym przy granicy z Polską miasteczku, poinformował dziennik Tagesspiegel. Premier kraju związkowego Schwedt, Brandenburgia, Dietmar Woidke ( SPD), wezwał ministra zielonej gospodarki i klimatu do opracowania planów awaryjnych w celu ochrony rafinerii, która jest własnością rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft i dostarcza większość ropy zużywanej we wschodnich Niemczech, w tym w stolicy Berlinie. Habeck ostrzegł, że embargo na rosyjską ropę będzie miało ogromny wpływ na rafinerię w Schwedt i może doprowadzić do niedoborów dostaw ropy we wschodnich Niemczech. Ewentualnym skutkiem wizyty Habecka może być plan wywłaszczenia Rosniefti i oddania rafinerii pod kontrolę państwa.

Branża energetyczna apeluje o jasny plan działania na wypadek braku dostaw gazu

Niemiecka grupa energetyczna BDEW wezwała rząd do nakreślenia ostatecznego planu operacyjnego na wypadek odcięcia rosyjskich dostaw gazu. „Jeśli dostawy gazu nie są już możliwe, wszystko musi dziać się szybko” – powiedziała szefowa BDEW , Kerstin Andreae , argumentując, że rząd musi teraz omówić i zdecydować o wszystkich niezbędnych środkach, aby zminimalizować skutki gospodarcze. Andreae powiedział, że dostawy „odbiorców chronionych”, w tym gospodarstw domowych i infrastruktury krytycznej, oraz uzupełnienie krajowych magazynów gazu na następną zimę powinny mieć priorytet, jeśli rosyjskie dostawy zostaną odcięte.

5 maja

Niemcy szybko forsują kilka projektów infrastrukturalnych dotyczących importu skroplonego gazu ziemnego (LNG), aby odzwyczaić się od rosyjskiego gazu ziemnego. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odwiedził uroczystość rozpoczęcia budowy pierwszego w Niemczech terminalu LNG w portowym mieście Wilhelmshaven i podpisał kontrakty na cztery pływające jednostki skroplonego gazu. Jednocześnie kraj związkowy Dolna Saksonia i rząd federalny zgodziły się na stworzenie do końca 2025 roku przemysłowej infrastruktury importowej przyjaznych dla klimatu gazów.

4 maja

Minister gospodarki mówi, że embargo na ropę może doprowadzić do regionalnych niedoborów paliwa

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział RTL Direkt, że planowane embargo na import rosyjskiej ropy może doprowadzić do krótkoterminowych niedoborów paliw, takich jak benzyna, we wschodnich Niemczech i Berlinie. „Nie można wykluczyć, przykro mi to mówić, że rzeczywiście wystąpią niedobory” – powiedział. Ponieważ rafinerie na wschodzie są zaopatrywane w ropę z Rosji, może się zdarzyć, że „przez ograniczony czas będzie za mało ropy, a tym samym za mało dostępnej benzyny” – powiedział Habeck.

Niemcy deklarują gotowość do poparcia unijnej propozycji embarga na rosyjską ropę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłasza propozycję „całkowitego zakazu importu całej rosyjskiej ropy naftowej, morskiej i rurociągowej, surowej i rafinowanej”, z sześciomiesięcznym okresem wycofywania ropy naftowej i produktów rafinowanych do końca 2022 r. .

Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck mówi, że kraj jest gotowy. „Okres przejściowy jest wystarczająco długi, abyśmy mogli poczynić wszelkie przygotowania w celu stworzenia w Niemczech alternatywy dla rosyjskiej ropy” – mówi Habeck. „Oczywiście nie możemy w tej sytuacji zagwarantować, że się nie osłabnie, zwłaszcza regionalnie”.

1 maja

Rząd planuje przyspieszyć zatwierdzanie terminali LNG

Niemiecki rząd planuje ustawę, która przyspieszy budowę terminali do importu skroplonego gazu ziemnego (LNG). „Celem ustawy jest znacznie szybsze przejście przez wszystkie procedury zatwierdzania i udzielania zezwoleń oraz udzielanie zamówień publicznych i koncesji niż jest to możliwe w obecnym stanie prawnym, a tym samym uzyskanie szybkich zezwoleń i integracja LNG z rynkiem niemieckim. – poinformował resort gospodarki i klimatu .

Agencja Grid proponuje aukcję praw do korzystania z gazu w przypadku braku dostaw

Niemiecka agencja sieciowa BNetzA zaproponowała licytację zezwoleń na pobór gazu w przypadku niedoboru. „W przypadku wycofywania węgla korzystamy z modelu aukcyjnego, aby osiągnąć najbardziej efektywne wyłączenie elektrowni z zachętami ekonomicznymi” – powiedział Müller Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. „Wyobrażam sobie takie zachęty także dla przemysłu. Rynek wie lepiej niż państwo, gdzie najefektywniej można oszczędzać energię”.

29 kwietnia

Niemcy popierają unijny zakaz rosyjskiego uranu – donoszą media

Niemcy popierają żądania sankcji na import uranu z Rosji i innych części cywilnego przemysłu nuklearnego Władimira Putina w odwecie za jego inwazję na Ukrainę, powiedziało POLITICO pięciu unijnych dyplomatów . Czterech dyplomatów powiedziało, że nałożenie sankcji na rosyjski przemysł nuklearny było omawiane na spotkaniu z ambasadorami UE i Komisją na początku tego tygodnia, a Polska i kraje bałtyckie przewodziły wezwaniom do działania.

Embargo na ropę „niekoniecznie najlepszym sposobem” na szkodę Putina, mówi niemiecki ekonomista min

Chociaż przygotowania do odstawienia Niemiec od rosyjskiej ropy są już zaawansowane i stawiają kraj w sytuacji, w której mógłby przystąpić do embarga na ropę, minister gospodarki i klimatu Robert Habeck ostrzegł, że takie embargo może nie zaszkodzić rosyjskiej gospodarce tak bardzo, jak ogólnie wierzył. „Może to spowodować, że ropa znacznie podrożeje na światowym rynku” – powiedział Habeck w publicznej telewizji ZDF , argumentując, że prezydent Rosji Władimir Putin otrzymałby wtedy więcej pieniędzy za ropę, którą nadal sprzedaje innym krajom. „Byłoby to idiotyczne i szkodliwe i powinniśmy temu zapobiec” – powiedział Habeck, dodając, że wysoka cena ropy zaszkodziłaby mniej zamożnym krajom jeszcze bardziej niż Europa Zachodnia i Ameryka Północna i popchnęłaby je w ramiona Putina.

Kanclerz Scholz ostrzega Niemców, aby byli przygotowani na nagłe zatrzymanie gazu

Przemawiając podczas czwartkowej wizyty w Tokio, kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że przygotowuje się do wstrzymania przez Rosję wszystkich dostaw gazu do jego kraju, argumentując, że nie można odgadnąć, jak zachowa się Putin. „Trzeba być na to przygotowanym” – powiedział – „a my byliśmy już przygotowani przed rozpoczęciem wojny i wiemy, co mamy robić”.

28 kwietnia

Niemcy o krok od uniezależnienia się od rosyjskiej ropy

Niemcy zmniejszyły swoją zależność od rosyjskiej ropy z 35 do 12 procent i podejmą kroki w celu zastąpienia pozostałych dostaw do rosyjskiej rafinerii w Schwedt w ciągu najbliższych dni – mówi minister gospodarki i klimatu Robert Habeck. Kiedy Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Polski i Bułgarii z powodu „nieopłacania” przez nie rubli, zarówno unijni, jak i niemieccy politycy stwierdzili, że strzał ostrzegawczy Władimira Putina nie powinien denerwować rządów, ponieważ zostały wprowadzone plany awaryjne.

27 kwietnia

Gabinet zgadza się na pakiet obniżek cen energii

Rząd zgadza się na środki wspierające obywateli w obliczu wyższych cen energii. Decyzja rządu formalnie rozpoczyna realizację drugiego pakietu pomocowego, na który koalicjanci zgodzili się już pod koniec marca. Obejmuje obniżenie podatków energetycznych od benzyny i oleju napędowego do europejskiego minimum od czerwca do sierpnia; jednorazowa wypłata w wysokości 300 euro dla osób wykonujących pracę zarobkową; oraz bilet komunikacji miejskiej za 9 euro/miesiąc także od czerwca do sierpnia. Środki muszą teraz zostać omówione w parlamencie, aby wprowadzić niezbędne zmiany legislacyjne. Głosowania w Bundestagu i Bundesracie planowane są na 19 i 20 maja 2022 r.

25 kwietnia

Połowa firm ograniczy inwestycje z powodu wysokich cen energii – badanie

Szybko rosnące koszty energii skłoniły wiele firm w Niemczech do odroczenia lub ponownego rozważenia inwestycji, wynika z badania przeprowadzonego przez gazetę Augsburger Allgemeine. Prawie połowa (46%) z około 1100 ankietowanych firm stwierdziła, że ​​ograniczyłaby swoje inwestycje, a 11% stwierdziło, że rozważa całkowite zamknięcie części swojej działalności z powodu wysokich kosztów energii. Jednak trzy czwarte stwierdziło również, że zwiększy inwestycje w efektywność energetyczną. Około 40 procent stwierdziło, że już odczuwa wysokie koszty energii, podczas gdy wielu innych twierdzi, że na razie będą odizolowani od podwyżki cen, ponieważ nadal korzystają z długoterminowych umów na dostawy po niższych cenach. Trzy czwarte stwierdziło, że spodziewa się znacznych podwyżek cen w drugiej połowie roku i kolejnym kwartale w 2023 roku. Około 90 procent stwierdziło, że prawdopodobnie w rezultacie będzie musiało podnieść własne ceny.

22 kwietnia

Niemiecka agencja sieci rozpoczyna ankietę wśród operatorów sieci gazowych, aby przygotować się na niedobory

Niemiecka agencja sieciowa BNetzA rozpoczyna zbieranie danych od operatorów sieci gazowych w ramach przygotowań do ewentualnych niedoborów w dostawach w wyniku wojny na Ukrainie. „Intensywnie pracujemy nad przygotowaniem się do sytuacji, w której BNetzA będzie musiała nakazać ograniczenie dostaw dla głównych odbiorców gazu. Jednocześnie robimy wszystko, aby do takiej sytuacji nie doszło” – mówi szef agencji Klaus Müller. W przypadku niedoboru gazu zadaniem agencji byłaby koordynacja zużycia. Ankieta jest częścią przygotowań do platformy bezpieczeństwa gazowego, która ma zostać uruchomiona 1 października.

20 kwietnia

Niemcy odrzucają żądanie Putina dotyczące płatności za gaz w rublach

Firmy kupujące rosyjski gaz ziemny nie powinny zakładać rachunków w rublach, aby za niego zapłacić, mówi niemiecki minister finansów Christian Lindner w wywiadzie dla telewizji Bloomberg w Waszyngtonie. „Kontrakty to kontrakty” — mówi Lindner. „Kontrakty są oparte na dolarach i euro, więc firmy z sektora prywatnego powinny płacić w dolarach lub euro”.

Błąd polegający na niesłuchaniu wschodnioeuropejskich ostrzeżeń dotyczących Nord Stream 2 – były min

Błędem było nie słuchać Europejczyków ze Wschodu, kiedy sprzeciwiali się Nord Stream 2 ” – powiedział Die Welt były niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel  . „Przenieśliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne z państwa na prywatne firmy energetyczne, gdy w 2002 roku liberalizowaliśmy całą Europę. A oni szukali najtańszego źródła: rosyjskiego gazu gazociągowego”. Rząd powinien był zacząć kwestionować pełną liberalizację do 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Krym, i dywersyfikację dostaw gazu ze względów bezpieczeństwa narodowego – dodaje Gabriel.

Obecne podwyżki cen paliw silnikowych wyższe niż podczas kryzysów ostatnich dziesięcioleci – Destatis

Dynamiczny rozwój cen energii w kontekście kryzysu COVID-19 uległ dalszemu przyspieszeniu w wyniku rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie, a wzrost cen paliw silnikowych rok do roku w ostatnich dziesięcioleciach nigdy nie był tak tak duży jak w miesiącu referencyjnym, jakim był marzec 2022 r.,  podaje federalny urząd statystyczny Destatis. W marcu 2022 r. konsumenci indywidualni płacili na niemieckich stacjach benzynowych średnio o 41,9 proc. więcej za benzynę premium i o 62,6 proc. więcej za olej napędowy niż rok wcześniej.

Bezpieczne zasilanie w 2023 roku możliwe nawet bez rosyjskiej energii – DIW

Bezpieczne dostawy energii w 2023 roku są możliwe nawet bez rosyjskiej energii i pomimo rezygnacji z energii jądrowej,  piszą naukowcy  z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych ( DIW ). Podczas gdy w perspektywie krótkoterminowej elektrownie węglowe muszą być wykorzystywane do zagwarantowania dostaw, rząd planuje przyspieszoną ekspansję energii odnawialnej, aw perspektywie średnioterminowej przewiduje się spadek zapotrzebowania na gaz ziemny i wytwarzanie energii z węgla, piszą. „Tak więc cel, jakim jest odejście od węgla przesunięte do 2030 r., zgodnie z umową koalicyjną, pozostaje do osiągnięcia”.

19 kwietnia

Nie wiadomo, jak szybko Niemcy mogą odzwyczaić się od rosyjskiego gazu – kanclerz Scholz

Niemcy są w trakcie odzwyczajania się od rosyjskich dostaw paliw kopalnych, ale nie jest jasne, jak szybko można to zrobić, jeśli chodzi o gaz ziemny, mówi kanclerz Olaf Scholz  podczas konferencji prasowej . „Jeżeli chodzi o gaz, to wiecie, jakie mamy bardzo ambitne plany budowy gazociągów i terminali w jak największym tempie, jakiego w Niemczech nie widziano od 50 lat. Powiemy ci, jak szybko skończymy, kiedy to zrobimy. Ale chcemy być znacznie szybsi niż wszystkie plany i to jest to, do czego dążymy z wielką ambicją.

UE zamierza włączyć ropę do kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji, mówi przewodniczący Komisji Europejskiej

Unia Europejska zamierza włączyć dostawy ropy do swojego kolejnego pakietu sankcji, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen  w rozmowie z Bild Zeitung. Ostrzega, że ​​ceny na światowych rynkach pójdą w górę, potencjalnie dając Rosji większe dochody, gdy będzie sprzedawać ropę na rynki inne niż UE. „Ostatecznym celem jest zmniejszenie dochodów (prezydenta Rosji Władimira) Putina” – mówi. „Dlatego opracowujemy sprytne mechanizmy, aby ropa mogła zostać objęta kolejnymi sankcjami”.

Niemieckie dostawy energii nie są wystarczająco bezpieczne, mówi szef E.ON

Prezes niemieckiej firmy energetycznej E.ON, Leonhard Birnbaum,  mówi Handelsblattowi , że wojna z Ukrainą i jej konsekwencje pokazały, że dostawy energii do kraju są „niewystarczająco” bezpieczne. „W ostatnich tygodniach nauczyliśmy się, że strategiczne zależności mogą być problematyczne. Nauczyliśmy się na własnej skórze, że jako Europa, a zwłaszcza jako Niemcy, nie mieliśmy wystarczającego bezpieczeństwa dostaw na naszym radarze” – mówi. Niemcy potrzebowałyby trzech lat, aby uniezależnić się od rosyjskich dostaw gazu, mówi Birnbaum, ale ostrzega, że ​​kraj ten nie powinien postrzegać tego jako problemu narodowego. „Jeśli myślimy, że możemy zabezpieczyć niemieckie dostawy bez wspólnego dbania o inne państwa, to rozerwie to UE”.

Greenpeace proponuje podatek od płatności za rosyjski gaz

Ze względu na rosnące ceny Niemcy mogą przekazywać Rosji jeszcze większe sumy w zamian za ropę i gaz, wyliczył Greenpeace Niemcy w nowej analizie. Wydatki Niemiec na rosyjską ropę mogą wzrosnąć z 11,4 mld euro do 14,3 mld euro w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Import gazu może się podwoić, a całkowity rachunek może wynieść w tym roku 31,8 miliarda euro, co odpowiada 75 procentom budżetu wojskowego reżimu na 2020 rok, mówi Greenpeace. Nałożony przez państwo podatek od stałej ceny referencyjnej gazu obniżyłby marżę zysku Rosji; inną opcją byłby pułap cenowy. Taki pułap mógłby opierać się na przedwojennych cenach, które na przykład w latach 2015-2020 wynosiły 16 euro za megawatogodzinę, czyli znacznie mniej niż obecne 100 euro/MWh, pisze Greenpeace.

Niemiecki przywódca państwowy pod presją w związku z zaangażowaniem w Nord Stream 2

Czołowi niemieccy politycy wzywają do zbadania roli, jaką odegrała premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig w kontrowersyjnym rosyjsko-niemieckim projekcie gazociągu Nord Stream 2 . „Trzeba pilnie zbadać, w jaki sposób rząd w Meklemburgii-Pomorzu Przednim stał się poplecznikiem Nord Stream 2 w celu promowania budowy gazociągu Morza Bałtyckiego”, mówi poseł Partii Zielonych Anton Hofreiter.

Szczelinowanie wciąż nie wchodzi w grę dla Niemiec, mówi minister gospodarki i klimatu

Pozyskiwanie większej ilości gazu ziemnego w kraju za pomocą szczelinowania nadal nie jest dla Niemiec opcją, nawet w świetle wynikającego z tego niedoboru energii, gdyby rosyjskie dostawy gazu przestały płynąć, mówi minister gospodarki i klimatu Robert Habeck .

Ministerstwo Finansów zatwierdza 3 miliardy euro na pływające terminale LNG

Niemieckie Ministerstwo Finansów zatwierdza przeznaczenie do trzech miliardów euro z budżetu na sfinansowanie pływających terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w niemieckich portach.

Protestujący krytykują rządowe plany dotyczące energii z paliw kopalnych

Aktywiści klimatyczni z ruchu „Ostatnie pokolenie” (Pokolenie Letzte) protestują przeciwko polityce rządu federalnego w zakresie energii z paliw kopalnych. Naśmiewają się z budowy tak zwanego gazociągu „Qatar Stream” przed ministerstwem gospodarki w Berlinie, krytykując umowy Berlina na dostawy gazu z krajem arabskim i smarują budynek czarną farbą, aby zaprotestować przeciwko planom wydobycia ropy naftowej na Morzu Północnym.

14 kwietnia

Wpływ Rosji na unijne projekty energetyki jądrowej pokazane dzięki współpracy Siemens Energy

Zależność energetyczna Europy od Rosji nie ogranicza się do paliw kopalnych, ale rozciąga się również na energię jądrową, a ciągła współpraca niemieckiej firmy Siemens Energy z rosyjską państwową firmą energetyczną Rosatom ilustruje złożony charakter roli Rosji w europejskich dostawach energii, [gazeta Tageszeitung (taz )]. Wiele reaktorów w UE jest zależnych od dostaw paliwa jądrowego z Rosji, a także budowa planowanych nowych reaktorów w Finlandii i na Węgrzech zależy od współpracy z Rosatomem. Wraz z francuską firmą Framatome Siemens Energy dostarcza oprzyrządowanie i układy sterujące do planowanych elektrowni jądrowych.

13 kwietnia

Niemiecka gospodarka skurczyłaby się o 2% w przypadku embarga na rosyjską energię – ekonomiści

Niemcom grozi 2-procentowy spadek PKB w 2023 r. w przypadku natychmiastowego wstrzymania importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla, podały we wspólnej prognozie czołowe instytuty gospodarcze. Jest to zgodne z innymi niedawnymi prognozami, ale stoi w sprzeczności z ostrzeżeniami rządu, że wstrzymanie zwłaszcza importu gazu z Rosji pogrąży Niemcy i Europę w głębokiej recesji. Niemcy znajdują się pod presją innych państw członkowskich UE, by zgodziły się na pełne embargo na rosyjskie paliwa kopalne.

Posłowie partii rządowych wzywają do szybkiego embarga UE na ropę na Rosję po wizycie na Ukrainie

Trzech wysokich rangą deputowanych z koalicyjnych partii rządzących w Niemczech wezwało po wizycie na Ukrainie szybkie unijne embargo na rosyjską ropę. „UE powinna jak najszybciej nałożyć na Rosję embargo na ropę” – powiedział socjaldemokrata ( SPD ) Michael Roth, szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, w raporcie publicznym nadawcy ARD. Zakaz importu rosyjskiej ropy byłby ważnym sygnałem, ponieważ byłby wymierzony w jedno z głównych źródeł dochodów rosyjskiego rządu. Dodał, że unijne embargo może nastąpić wraz z fazą przejściową podobną do tej planowanej dla importu węgla. Również Wolni Demokraci ( FDP) Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca komisji obrony, oraz Anton Hofreiter z Partii Zielonych, szef komisji spraw europejskich, powiedzieli, że poparli szybki zakaz importu. „Można to zrobić w ciągu kilku tygodni, ponieważ są inni dostawcy”, powiedział Hofreiter, dodając, że jest przeciwny długim fazom przejściowym.  

Szef agencji Grid wzywa niemieckie gospodarstwa domowe do zmniejszenia ogrzewania

Nowy szef niemieckiej Federalnej Agencji Sieciowej ( BNetzA ), Klaus Müller, zaapelował do obywateli i przedsiębiorstw o ​​zmniejszenie zużycia energii. „Wszystko, co pozwala zaoszczędzić choćby jeden metr sześcienny gazu, jest dobre” — powiedział Müller w wywiadzie dla serwisu informacyjnego n- tv . „Każdy jest tutaj wezwany do działania” – powiedział. Szef agencji powiedział, że systemy grzewcze w domach prywatnych można obniżyć do 17 stopni Celsjusza, aby zaoszczędzić pieniądze i energię. Ponadto konsumenci powinni przeanalizować sposób, w jaki korzystają z ogrzewania i czy nie można tego zrobić bardziej efektywnie. Obywatele powinni ponownie rozważyć branie ciepłych pryszniców „siedem razy w tygodniu”. Müller powiedział, że martwi się o magazynowanie gazu w krajupoziomy wypełnienia. Podczas gdy obecne poziomy ponownie się ustabilizowały i wynoszą obecnie prawie 30 proc., osiągnięcie do końca roku celu 90 proc. określonego w nowej ustawie o magazynowaniu gazu byłoby jeszcze bardzo dalekie. „Jest jeszcze wiele do zrobienia”.

12 kwietnia

Rząd rozważa wywłaszczenia spółek energetycznych – donoszą media

Ministerstwo gospodarki i klimatu rozważa wywłaszczanie spółek energetycznych za pomocą reformy ustawy o bezpieczeństwie energetycznym, informuje Funke Mediengruppe. Przedsiębiorstwa obsługujące krytyczną infrastrukturę energetyczną mogłyby zostać objęte zarządem powierniczym, „jeżeli istnieje konkretne niebezpieczeństwo, że bez zarządu powierniczego przedsiębiorstwo nie wykona swoich zadań służących funkcjonowaniu społeczności w sektorze energetycznym oraz istnieje zagrożenie naruszenia bezpieczeństwo dostaw”. W skrajnych przypadkach firmy mogą nawet zostać wywłaszczone.

11 kwietnia

Vattenfall przestaje kupować rosyjski węgiel dla berlińskich elektrowni

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Vattenfall, które obsługuje dwie elektrownie węglowe w Berlinie, nie będzie już kupować węgla kamiennego z Rosji. Firma bada obecnie, które alternatywne źródła węgla są odpowiednie i niedrogie, rzecznik powiedział publicznemu nadawcy rbb . Vattenfall eksploatuje również pięć gazowych elektrowni cieplnych w Berlinie, w których wykorzystuje głównie gaz rosyjski. Około jedna trzecia berlińskich gospodarstw domowych również otrzymuje ciepło – za pośrednictwem sieci ciepłowniczej – z zakładów Vattenfall.

Benzyna i olej napędowy tańsze w większości krajów sąsiadujących z Niemcami

Holandia i Dania były jedynymi sąsiednimi krajami, w których na początku kwietnia benzyna była droższa niż w Niemczech, podczas gdy olej napędowy kosztował w Niemczech najwięcej w porównaniu z sąsiadami, informuje Federalny Urząd Statystyczny ( Destatis ) . 4 kwietnia 2022 r. kierowcy w Niemczech płacili średnio 2,06 euro zarówno za litr Super E5, jak i za litr oleju napędowego. Wśród krajów bezpośrednio graniczących z Niemcami ceny były najniższe w Polsce, ale niższe także w Austrii, Luksemburgu, Czechach , Belgii i Francji.

10 kwietnia

Niemcy powinny zbadać szczelinowanie, mówi premier Bawarii

Niemcy powinny rozważyć możliwość wykorzystania technologii szczelinowania do wydobywania krajowego gazu ziemnego w świetle kryzysu energetycznego zaostrzonego przez wojnę Rosji z Ukrainą, powiedział Markus Söder, premier Bawarii na południu Niemiec. „Musimy zbadać, co jest możliwe i rozsądne z otwartym umysłem” – powiedział Söder.

8 kwietnia

Niemcy zgadzają się na pomoc państwa dla firm dotkniętych rosnącymi cenami energii

Rząd uzgodnił pakiet wsparcia dla niemieckich przedsiębiorstw dotkniętych wojną na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji – m.in. rosnącymi cenami energii. „Bezczynność nie jest opcją w tej sytuacji” – powiedział minister finansów Christian Lindner z Wolnych Demokratów ( FDP ). Jednak rząd nie mógł na zawsze zawiesić mechanizmów rynkowych ani ustanowić niewłaściwych zachęt w odniesieniu do wykorzystania energii z paliw kopalnych. „Nie chcemy ograniczać strukturalnych zmian gospodarczych, ale zapobiegać strukturalnym zakłóceniom” — powiedział Lindner.

Nowe plany wydobycia gazu w pobliżu niemieckiego parku narodowego Morza Północnego zyskują na popularności

Plany rozpoczęcia nowego wydobycia gazu ziemnego u wybrzeży Morza Północnego w Niemczech postępują pomimo protestów lokalnych mieszkańców i grup ekologicznych. Minister gospodarki kraju związkowego Dolna Saksonia Bernd Althusmann z konserwatywnej CDU nalega na szybką decyzję w obliczu kryzysu energetycznego będącego skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Optymistycznie możemy spodziewać się przepływu gazu do 2024 r., być może 2025 r.” – powiedział Althusmann.

7 kwietnia

Ambasador Kazachstanu w Niemczech mówi, że kraj jest gotowy zastąpić Rosję jako dostawca surowców

Kazachstan mógłby stać się alternatywnym partnerem handlowym dla Niemiec i UE, który może zaoferować wiele towarów i surowców pochodzących dotychczas z Rosji, powiedział ambasador tego kraju w Niemczech Dauren Karipow w wywiadzie dla tygodnika biznesowego WirtschaftsWoche. Ten środkowoazjatycki kraj „ma znaczący potencjał do zwiększenia zaopatrzenia Niemiec w konwencjonalne źródła energii, ale także w produkcję, a później eksport zielonej energii— powiedział Karipow. „Kazachstan jest gotowy do szybkiego i kompleksowego zintensyfikowania relacji gospodarczych i handlowych z Niemcami” – przekonywał. Poza paliwami kopalnymi i energią odnawialną kraj może oferować zasoby, takie jak minerały ziem rzadkich, miedź, złoto, a także uprawy żywności. „Z przyjemnością powitamy ministra [gospodarki i klimatu] Roberta Habecka”, aby przedyskutować dalsze opcje handlowe, powiedział ambasador.

Niemieckie ministerstwo gospodarki publikuje porady dotyczące oszczędzania energii w gospodarstwach domowych

Po dotychczasowych apelach skierowanych do opinii publicznej, aby zużywali mniej energii do minimum w związku z wojną na Ukrainie i wynikającym z niej kryzysem energetycznym, niemiecki rząd rozpoczął kampanię porad dotyczących efektywności dla gospodarstw domowych. Gospodarstwa domowe w Niemczech pokrywają około 60 procent swoich potrzeb energetycznych gazem ziemnym, ropą naftową i węglem, podało Ministerstwo Gospodarki i Klimatu ( BMK ). Aby osiągnąć cel, jakim jest neutralność klimatyczna i uniezależnić się [od dostaw paliw kopalnych], „najlepszy rodzaj energii to taki, którego w ogóle nie zużywamy” – napisano w ministerstwie na stronie kampanii efektywnościowej.

6 kwietnia

Niemcy wspierają odnawialne źródła energii dzięki „największej reformie polityki energetycznej od dziesięcioleci”

Niemcy chcą walczyć z kryzysem klimatycznym i swoją silną zależnością od importu paliw kopalnych, przyspieszając wprowadzanie odnawialnych źródeł energii poprzez gruntowny przegląd kluczowych przepisów dotyczących energii. W ramach „największej reformy polityki energetycznej od dziesięcioleci” koalicja Socjaldemokratów ( SPD ), Zielonych i Wolnych Demokratów ( FDP ) proponuje wznieść rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej „na zupełnie nowy poziom” w projekcie ustawy o wartości ponad 500 stron.

Niemiecki przemysł popiera rosyjskie embargo na węgiel, ale ostrzega przed wstrzymywaniem importu gazu

Niemieckie stowarzyszenie branżowe BDI powiedziało, że popiera propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zakazu importu węgla z Rosji w odpowiedzi na możliwe rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie, ale ostrzegło przed rozszerzeniem zakazu na import gazu. „Wdrożenie nie jest łatwe i ma swoją cenę, ale decyzja jest więcej niż zrozumiała na tle eskalacji przemocy” – powiedział szef grupy lobbingowej Siegfried Russwurm . Działania Rosji wymagają ukierunkowanych sankcji, które są trwałe w dłuższej perspektywie i nie szkodzą Europejczykom bardziej niż Rosji, powiedział BDI .

Zgoda Włoch na ewentualne unijne embargo na gaz dla Rosji zwiększa presję na niemiecki rząd – media

Decyzja włoskiego rządu o poparciu ogólnounijnego embarga na import rosyjskiego gazu coraz bardziej marginalizuje niemiecki rząd, który sprzeciwia się takiemu krokowi, obawiając się, że może to doprowadzić do poważnych szkód dla gospodarki i porządku społecznego, donosi gazeta Die Welt. „W obozie zachodnim tylko Austria i Węgry są nadal na podobnym kursie” – czytamy w artykule. Włochy, podobnie jak Niemcy, należą do krajów UE, które najbardziej polegają na gazie i innych paliwach kopalnych z Rosji, ale minister spraw zagranicznych tego kraju, Luigi Di Maio, powiedział, że Włochy nie zawetują sankcji nałożonych przez UE na rosyjski przemysł gazowy. Włoski rząd wydał oświadczenie w związku z zarzutami o okrucieństwa popełniane przez rosyjską armię na ukraińskiej ludności cywilnej, co według Di Maio wymagałoby „zdecydowanej reakcji”, której nie mogłyby utrudniać względy ekonomiczne.

Premier SPD żałuje, że nalegał na Nord Stream 2 , kieruje środki na Ukrainę

Premier landu Meklemburgia-Pomorze Przednie w północnych Niemczech, Manuela Schwesig z SPD , powiedziała, że ​​żałuje swojego nalegania na dokończenie zawieszonego obecnie projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosją. „Z moją dzisiejszą wiedzą naleganie na Nord Stream 2 było błędem” – powiedział Schwesig. Jej rząd stanowy utworzył „Fundusz Działań na rzecz Klimatu” współfinansowany 20 milionami euro z Rosji po tym, jak były prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy zaangażowane w projekt, aby zapewnić jego ukończenie, posunięcie, które Schwesig również nazwał błędem po rozwiązaniu funduszu w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Schwesig powiedziała, że ​​jej rząd stanowy „działał w oparciu o założenie, że wszyscy, w tym wszyscy w Rosji, mają interes w stabilnym pokoju w Europie”. Argumentowała, że ​​prezydent Rosji Władimir Putin wykorzenił tę zasadę. Kapitał funduszu zostanie skierowany na wsparcie Ukrainy, dodał Schwesig. Opozycyjni chadecy z CDU powiedzieli, że motywacją Schwesiga i SPD nie był interes obywateli, ale zdobycie przychylności wyborców poprzez zajęcie łagodnego stanowiska wobec Rosji pomimo oporu ze strony sąsiadów i sojuszników Niemiec.

5 kwietnia

Niemcy muszą przyspieszyć rozwój zielonego wodoru w reakcji na wojnę – doradcy rządowi

Niemcy muszą przyspieszyć rozwój gospodarki wodorowej w odpowiedzi na agresję Rosji, aby zabezpieczyć i zdywersyfikować swoje dostawy energii, zgodnie z radą wodorową (NWR), która doradza rządowi. „Zmiana sytuacji geopolitycznej spowodowana wojną na Ukrainie powoduje konieczność szybkiego, zdecydowanego i elastycznego działania w celu stworzenia niezbędnych warunków ramowych dla rozwoju wodoru” – napisano w Radzie. „W perspektywie średnioterminowej wodór może znacząco przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw i dywersyfikacji”.

Minister środowiska powtarza, że ​​elektrownie atomowe nie odgrywają już roli w bezpieczeństwie energetycznym

Wydłużenie czasu pracy pozostałych trzech niemieckich elektrowni jądrowych nie wchodzi w grę, nawet jeśli bezpieczeństwo dostaw energii stało się pilnym celem rządu, powiedziała minister środowiska Steffi Lemke z Partii Zielonych w wywiadzie dla Bonner Generalanzeiger. „Udział pozostałych trzech elektrowni jądrowych w miksie elektroenergetycznym nie jest na tyle duży, abyśmy akceptowali ryzyko związane z wydłużeniem czasu życia. O tym, że energetyka jądrowa jest technologią wysokiego ryzyka, tragicznie pokazała nam wojna na Ukrainie” – powiedział Lemke, którego ministerstwo odpowiada również za bezpieczeństwo jądrowe. Powiedziała, że ​​elektrownie węglowe będą dłużej utrzymywane w rezerwie, aby zyskać pole manewru w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Kontynuacja pracy pozostałych elektrowni jądrowych byłaby możliwa tylko przy długoterminowej perspektywie operatorów, dużym wsparciu państwa i ustępstwach w zakresie bezpieczeństwa. „W tym kryzysie potrzebujemy więcej bezpieczeństwa, a nie większego ryzyka” – powiedziała.

Producent chemikaliów BASF ostrzega, że ​​odcięcie dostaw gazu zakłóciłoby gospodarkę i bezpieczeństwo żywnościowe

Zamknięcie największego niemieckiego producenta chemikaliów BASF z powodu niedoboru gazu ziemnego może mieć poważne konsekwencje dla łańcuchów produkcji przemysłowej w Europie i światowego bezpieczeństwa żywnościowego, donosi tygodnik biznesowy WirtschaftsWoche. BASF ze swoim rozległym kompleksem zakładów produkcyjnych w południowo-zachodnim mieście Ludwigshafen produkuje podstawowe materiały podstawowe, takie jak amoniak, które są wykorzystywane w wielu produktach przemysłowych oraz, co najważniejsze, w produkcji nawozów, dla których firma jest jednym z największych dostawców na świecie. Producent chemikaliów jest jednym z największych odbiorców gazu ziemnego w Niemczech i zużywa około 60 proc. BASFDyrektor generalny Martin Brudermüller powiedział, że podaż nie może spaść poniżej 50 procent pełnego popytu, aby uniknąć zakłóceń, a najlepiej byłoby pozostać na poziomie co najmniej 70 procent.

4 kwietnia

Niemcy przejmują kontrolę nad jednostką Gazpromu w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu

Niemiecki rząd przejął tymczasowo kontrolę nad Gazprom Germania, spółką zależną rosyjskiego dostawcy energii Gazpromu, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck zapowiedział, że do 30 września 2022 r. Federalna Agencja Sieciowa (BNetzA) stanie się powiernikiem jednostki, która zarządza „infrastrukturą krytyczną w Niemczech i dlatego ma ogromne znaczenie dla dostaw gazu”. wyszło na jaw, że Gazprom pozbył się jednostki, w skład której wchodzi dostawca energii Wingas i magazyn gazu Firma Astora. Ministerstwo gospodarki stwierdziło, że „niejasne okoliczności prawne” sprawiły, że działanie było konieczne. Powiedział, że rząd robi „to, co konieczne”, aby utrzymać bezpieczeństwo dostaw w Niemczech. „Obejmuje to również nienarażanie infrastruktury energetycznej w Niemczech na arbitralne decyzje Kremla”. Jako powiernik, agencja sieci jest upoważniona do usuwania członków zarządu i powoływania nowych członków oraz wydawania zarządzeniom instrukcji, podało ministerstwo gospodarki.

Niemiecki rząd nadal odrzuca nagłe wstrzymanie handlu energią z Rosją

Szybkie embargo na rosyjskie dostawy energii zaszkodziłoby Niemcom znacznie bardziej niż Rosji, dlatego rząd nadal sprzeciwia się takiemu krokowi, powiedział Oliver Krischer, sekretarz stanu Partii Zielonych w ministerstwie klimatu i gospodarki, według portalu informacyjnego Der Spiegel. Doniesienia o okrucieństwach popełnionych przez armię rosyjską na Ukrainie zwiększyły presję na zachodnie rządy, aby zareagowały. Krischer powiedział, że obrazy możliwych zbrodni wojennych przeciwko ludności cywilnej w rozdartym wojną kraju oznaczają, że Niemcy muszą jak najszybciej zbadać wszystkie możliwe sposoby zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii, aby osiągnąć „de facto embargo” poprzez zaprzestanie kupowania lub używania rosyjskich dostaw . Można tego dokonać za pomocą „konkretnych propozycji oszczędzania, zastępowania i dywersyfikacji” źródeł energii.

3 kwietnia

Niemiecki minister obrony wzywa do debaty na temat zakończenia dostaw rosyjskiego gazu

W reakcji na doniesienia o możliwych zbrodniach wojennych popełnionych przez armię rosyjską na ludności cywilnej na Ukrainie minister obrony Christine Lambrecht ( SPD ) wezwała do „w ciągu najbliższych godzin” unijnej debaty na temat całkowitego zawieszenia handlu gazem z Rosją. „Musi być reakcja. Takie zbrodnie nie mogą pozostać bez odpowiedzi” – powiedział Lambrecht publicznemu nadawcy ARD. „Jak dotąd naszą siłą [w UE] było to, że żaden kraj nie szedł naprzód sam, ale że działaliśmy w ścisłej współpracy w sprawach, które są do zniesienia. To samo musi się wydarzyć w ciągu najbliższych godzin”.

1 kwietnia

Rząd rozważa wywłaszczenie rosyjskich spółek gazowych i naftowych

Niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu rozważa wywłaszczenie rosyjskich firm Gazprom i Rosnieft’ – donosi HandelsblattPosunięcie to wynika z obaw o narodowe bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ Gazprom Germania zarządza dużymi magazynami gazu, a Rosnieft’ Germany obsługuje rafinerie benzyny, oleju napędowego i nafty. Odgrywając ważną rolę na niemieckim rynku energetycznym, obie firmy zostały wyalienowane przez partnerów biznesowych i banki od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę i mogą popaść w „techniczne bankructwo”, pisze Reuters. Aby tego uniknąć, rząd myśli o interwencji, poinformowali urzędnicy ministerstwa Handelsblatt.

Siemens i BASF ostrzegają, że przerwy w dostawach rosyjskiego gazu spowodują poważne szkody

Szefowie dużych, energochłonnych niemieckich firm ostrzegają przed poważnymi szkodami, jakie spowodowałoby wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu. „Jeśli odetniemy dostawy rosyjskiego gazu, reperkusje będą dramatyczne” – powiedział Handelsblatt Christian Bruch, dyrektor generalny Siemens Energy. Dla niektórych gałęzi przemysłu stałe dostawy gazu są egzystencjalne, powiedział Bruch. „Po prostu weźmy przemysł szklarski. Gdy systemy ostygną, znikną” – powiedział, dodając, że wątpliwe jest, czy dotknięte nimi firmy ponownie zainwestują w Niemczech. Szef BASF, Martin Brudermüller, ostrzegł nawet przed bezprecedensowym spowolnieniem gospodarczym, które może „doprowadzić niemiecką gospodarkę do najgorszego kryzysu od zakończenia drugiej wojny światowej” .Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Powiedział, że embargo na rosyjski gaz zagroziłoby istnieniu w szczególności małych i średnich firm, dodając, że zastąpienie rosyjskich dostaw innymi źródłami zajmie od czterech do pięciu lat. Powiedział, że w zakładzie BASF w Ludwigshafen może to dotyczyć 40 000 pracowników, oprócz wielu produktów potrzebnych w łańcuchach wartości artykułów spożywczych i leków.

Europejczycy odrzucają żądania zapłaty za gaz w rublach

W najnowszej zmianie sposobu, w jaki europejscy nabywcy mogą płacić za rosyjski gaz, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział 31 marca, że ​​kupujący powinni otworzyć specjalne konta w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku, aby umożliwić wymianę waluty obcej na ruble w celu rozliczenia. Jeśli to nie będzie przestrzegane od 1 kwietnia, „uważymy to za niewywiązanie się przez klienta ze swoich zobowiązań” – powiedział Putin. Po oświadczeniu Putina kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że umowy określają płatności w euro lub dolarach amerykańskich. „W każdym razie prawdą jest, że [europejskie] firmy chcą, mogą i będą płacić w euro” – powiedział Scholz. — powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck w wieczornym talk show w telewizji ZDF, że nie do końca było jasne, co oznacza ostatnie żądanie Putina. Powiedział, że firmy będą przesyłać euro i dolary jak zwykle, a reszta będzie zależała od reakcji Rosji.

Minister ostrzega, że ​​„problemy fizyczne” stoją na drodze do zastąpienia rosyjskich paliw kopalnych

Istnieją „problemy fizyczne”, które stoją na przeszkodzie prostemu zastąpieniu rosyjskich paliw kopalnych innymi źródłami, mówi niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck. „Szukamy pociągów, które mogą przewozić ropę, kiedy na wschodzie kraju jest jej za mało. I, co zaskakujące, nie ma ich tak wielu” – powiedział. Powiedział, że to samo dotyczy nieistniejących terminali LNG, które mogłyby pomóc w dostawach gazu.

Znaczna część niemieckiej infrastruktury naftowo-gazowej jest nastawiona na przyjmowanie dostaw przez rosyjskie rurociągi ze wschodu i dystrybucję ich do reszty kraju. Przełączenie tej infrastruktury na przepływy zwrotne jest złożonym i czasochłonnym przedsięwzięciem.

31 marca

Niemcy mówią, że nadal będą płacić za rosyjski gaz w euro/dolarach po wezwaniu Scholz-Putin

Na dzień przed wyznaczonym przez prezydenta Rosji Władimirem Putinem terminem zorganizowania wymiany waluty w handlu gazem z „nieprzyjaznymi krajami”,  Reuters informuje, że rząd planuje utrzymać walutę kontraktową na eksport gazu do Europy na niezmienionym poziomie, ale będzie domagał się ostatecznej zapłaty w rublach.

Niemiecki  rząd powiedział, że  Putin wyjaśnił plan kanclerzowi Olafowi Scholzowi podczas rozmowy telefonicznej. Putin powiedział, że płatności będą nadal dokonywane wyłącznie w euro i jak zwykle przekazywane do Gazprom Bank, na który sankcje nie miały wpływu. Bank przeliczał wtedy pieniądze na ruble. „Scholz w rozmowie nie zgodził się na tę procedurę, ale poprosił o pisemną informację, aby lepiej zrozumieć procedurę” – powiedział niemiecki rząd.

Przemysł gazowy i naftowy wymaga „idealnie nieco większej” produkcji krajowej

Szef federalnego stowarzyszenia gazu ziemnego, ropy naftowej i geoenergii (BVEG) Ludwig Möhring podkreślił rolę krajowego wydobycia gazu ziemnego w Niemczech. „Naszym celem jest utrzymanie produkcji na obecnym poziomie, a najlepiej nawet jej nieznaczne zwiększenie” – powiedział gazecie Welt. „Ta wartość bezpieczeństwa dostaw musi być uznana i podniesiona”. Niemiecka produkcja krajowa  pokrywała  w ostatnich latach zaledwie około 5 procent krajowej konsumpcji. Jednak ponieważ ponad jedna czwarta niemieckiego zapotrzebowania na energię jest pokrywana przez gaz ziemny, Niemcy „zaleca się, aby poważnie traktować wszystkie zasoby” – powiedział Möhring.

30 marca

Niemcy przygotowują się na rosyjskie cięcia w dostawach gazu, wydając „wczesne ostrzeżenie”

Niemcy uruchomiły pierwszy etap krajowego planu awaryjnego dostaw gazu z powodu obaw, że Rosja może wkrótce odciąć dostawy, jeśli nie otrzyma płatności od zagranicznych nabywców w rublach. Rząd wezwał wszystkich konsumentów do oszczędzania energii i wydłużenia istniejących dostaw, przy czym poziom magazynowania gazu wynosi obecnie 25 procent. Ogłoszenie etapu „wczesnego ostrzegania” jest środkiem zapobiegawczym i na razie dostawy są bezpieczne – powiedział minister gospodarki Robert Habeck.

29 marca

Wojna musi być punktem zwrotnym dla Europy w zakończeniu rosyjskiego szantażu energetycznego – wiceminister Ukrainy

Wojna Rosji z Ukrainą jest atakiem na jedność i przyszłość Europy i jej narodów i musi stanowić punkt zwrotny dla polityki energetycznej kontynentu – mówi wiceminister energetyki Ukrainy Jarosław Demczenkow na berlińskim Dialogu o Transformacji Energetycznej. Kraje europejskie nie powinny zbaczać z „zielonego kursu dla planety” – mówi minister, który został nagrodzony gromkimi brawami ze strony słuchaczy. „Wojna i obecny kryzys energetyczny powinny być punktem zwrotnym dla Europy w zakończeniu rosyjskiego szantażu energetycznego i osiągnięciu globalnych celów dekarbonizacji ”.

Transformacja energetyczna może i musi przebiegać szybciej w świetle wojny – minister

Wojna Rosji z Ukrainą zwiększyła presję na Niemcy i Europę, aby przyspieszyły transformację energetyczną jako sposób nie tylko na walkę ze zmianami klimatycznymi, ale także na zmniejszenie zależności od rosyjskiej energii, mówi minister gospodarki i klimatu Robert Habeck ( Partia Zielonych ) . „Możemy zrobić to, co i tak musieliśmy zrobić, aby zwalczyć wielki kryzys strukturalny naszych czasów, a mianowicie galopujące globalne ocieplenie […], możemy teraz zrobić to znacznie szybciej pod wielką presją i na tragicznym tle” – mówi Habeck . „I musimy to zrobić”. Przy odpowiedniej polityce energetycznej kraje mogłyby stworzyć społeczeństwo neutralne dla klimatu, zwiększyć dobrobyt narodów i promować pokój na świecie. „Nie możesz ukraść wiatru, słońce nie należy do nikogo” – mówi.

28 marca

G7 wzywa importerów gazu do nieprzestrzegania rosyjskich żądań rubla

Po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z grupy G7 niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck powiedział w poniedziałek (28 marca), że żądanie Putina, by za dostawy gazu do Europy otrzymywać płatności wyłącznie w rublach, jest złamaniem umowy i dlatego jest nie do przyjęcia. Powiedział, że ministrowie G7 wzywają zainteresowane firmy, aby nie stosowały się do żądań Moskwy. „Próba Putina, by nas podzielić, jest oczywista, ale nasza wielka jedność i determinacja pokazują, że nie damy się podzielić” – powiedział Habeck, dodając, że niemieckie podejście do stopniowego uniezależniania się od importu rosyjskich paliw kopalnych jest akceptowane przez partnerów G7.

27 marca

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz  powtórzył w telewizji publicznej , że pełne embargo energetyczne nałożone na Rosję zagroziłoby „niewiarygodnej liczbie miejsc pracy” i wywołałoby „poważny kryzys gospodarczy”.

25 marca

Brak embarga paliwowego dla Rosji ze strony UE

Europejscy przywódcy nie będą od razu dążyć do nałożenia na Rosję embarga na paliwa kopalne, jak pokazują wyniki szczytu, który  zakończył  się wieczorem 25 marca. W deklaracji ze szczytu stwierdzili, że Komisja Europejska powinna do końca maja przedstawić plan jak najszybciej uniezależnić się energetycznie od Rosji. Również kanclerz Niemiec Olaf Scholz krytycznie odniósł się do propozycji  pułapów cen energii, do której dążą zwłaszcza kraje Europy Południowej, ale poparł propozycję dobrowolnych wspólnych zakupów gazu i wodoru przez kraje UE.

Dłuższa praca elektrowni jądrowej może wymagać większego zużycia gazu latem – econ min

Eskalacja kryzysu gazowego, która nastąpiła w tym tygodniu po ogłoszeniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​za dostawy gazu można płacić wyłącznie w rublach, ponownie doprowadziła do wezwań polityków do przedłużenia pracy niemieckich elektrowni atomowych. Aby oszczędzać gaz ziemny, trzy pozostałe elektrownie, które obecnie dostarczają od sześciu do dziesięciu procent energii w Niemczech i mają zostać zamknięte pod koniec roku, powinny nadal działać, powiedział premier Bawarii Markus Söder. Ale federalny minister gospodarki i klimatu Robert Habeck powiedział w piątek, 25 marca, że ​​obecna analiza dotychczasowej pomocy pokazała, że na następną zimę to nie pomoże. Powiedział, że jego ministerstwo rozważy to ponownie w świetle ostatnich wydarzeń, ale wyjaśnił, że na razie przewiduje się, że elementy paliwowe wystarczą do końca roku. Chociaż można go rozciągnąć, wytwarzając mniej energii jądrowej w okresie letnim, wymagałoby to wówczas zużycia większej ilości gazu i węgla w tym czasie. „To tak naprawdę nie działa, ponieważ chodzi o to, aby oszczędzać gaz” – powiedział Habeck.

24 marca

Niemcy obniżają ceny benzyny i transportu publicznego, aby odciążyć obywateli

Koalicja rządowa Niemiec decyduje o szeroko zakrojonym pakiecie pomocy, aby pomóc chronić obywateli przed rosnącymi kosztami energii, zaostrzonymi przez wojnę Rosji z Ukrainą. Rząd planuje wprowadzenie premii podatkowej w wysokości 300 euro dla osób zatrudnionych, obniżenie podatku energetycznego od paliw do europejskiego minimum oraz wprowadzenie biletów komunikacji miejskiej za 9 euro miesięcznie na najbliższe 90 dni.

Niemcy muszą uruchomić gazowe plany awaryjne po żądaniach rubla Putina – energetyka

Oświadczenie Władimira Putina, że ​​za dostawy gazu do Europy można płacić tylko w rublach, wstrząsa niemiecką branżą energetyczną i powoduje gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego. Minister gospodarki Robert Habeck nazywa posunięcie Rosji „złamaniem kontraktów”, a branża energetyczna mówi, że w krajowym planie awaryjnych dostaw gazu należy ogłosić „alarm wczesnego ostrzegania”.

Wojna na Ukrainie powoduje wzrost popytu na odnawialne systemy grzewcze

Według producentów wojna na Ukrainie gwałtownie zwiększa popyt na odnawialne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła „Odczuwamy ogromny wzrost zapotrzebowania na rozwiązania odnawialne” — mówi na konferencji w Berlinie Frank Voßloh, odpowiedzialny za niemieckie operacje producenta urządzeń grzewczych firmy Viessmann.

Dolna Saksonia wnioskuje o dofinansowanie przez państwo czterech projektów skroplonego gazu ziemnego

Minister energii Dolnej Saksonii wzywa niemiecki rząd federalny do częściowego finansowania czterech terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w jego kraju związkowym, donosi Der Spiegel .

Kraj związkowy Brandenburgia apeluje o opóźnioną likwidację dwóch bloków opalanych węglem brunatnym

W liście skierowanym do federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka minister gospodarki kraju związkowego Brandenburgia Jörg Steinbach zaapelował, aby dwa bloki energetyczne na węgiel brunatny w Jänschwalde nie były wyłączane zgodnie z planem w latach 2022/2023, informuje publiczny nadawca rbb. Utrzymywanie ich w rezerwie mogłoby pomóc w zagwarantowaniu bezpieczeństwa dostaw, gdyby elektrownie gazowe nie były w stanie działać z powodu braku paliwa. Koalicja rządowa upoważniła federalną agencję sieciową ( BNetzA ) do decydowania, czy zachować niektóre elektrownie węglowe w rezerwie i wstrzymać proces ich likwidacji.

23 marca

Niemcy ostrzegają, że nagłe wstrzymanie importu rosyjskiej energii może pogrążyć Europę w recesji

Nagłe wstrzymanie importu energii z Rosji zagroziłoby „setkom tysięcy miejsc pracy” i popchnęło europejską gospodarkę w recesję, ostrzega kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Mówi, że Niemcy zakończą swoją zależność energetyczną tak szybko, jak to możliwe, przyspieszając wprowadzanie odnawialnych źródeł energii i podejmując kroki w celu oszczędzania energii. W związku z toczącymi się dyskusjami przywódców UE na temat kryzysu energetycznego, niemiecki przemysł ostrzega, że ​​Unia nie jest przygotowana na krótkoterminowe embargo i nie może podejmować „pochopnych reakcji o nieobliczalnych konsekwencjach”.

22 marca

Minister środowiska ostrzega przed lekceważeniem zmian klimatycznych z powodu wojny na Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę odwraca uwagę od innych kryzysów, ale odkładanie kwestii ekologicznych na dalszy plan byłoby „całkowicie błędnym podejściem”, mówi minister środowiska Steffi Lemke parlamentarzystom podczas debaty budżetowej w Bundestagu, donosi Welt . Odpowiedzią na wojnę na Ukrainie i obawy o bezpieczeństwo energetyczne nie może być: „Wyrzucamy plany ochrony klimatu i przyrody za burtę i wracamy do energetyki jądrowej” – ostrzega minister.

Duża potrzeba transformacji sieci gazowej, aby odzwyczaić Europę od rosyjskich dostaw – badacze

Europejska infrastruktura gazowa musiałaby zostać szybko i gruntownie zmieniona, aby móc utrzymać dostawy w przypadku embarga lub zakazu eksportu dostaw z Rosji, ale naukowcy twierdzą, że nie można oszacować pełnego zakresu przemian.

Niedobór niklu spowodowany wojną na Ukrainie może zagrozić przejściu na elektromobilność

Niemieccy producenci samochodów ostrzegają, że niedobór niklu spowodowany wojną na Ukrainie może zagrozić przejściu na mobilność elektryczną.

21 marca

Niemcy zgadzają się na umowę energetyczną z Katarem, aby zmniejszyć zależność od dostaw rosyjskiego gazu

Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck inicjuje partnerstwo energetyczne z emirem Kataru, które obejmuje zarówno dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG), jak i współpracę w zakresie odnawialnych źródeł energii. „Sprowadził mnie tu kryzys ukraiński – próba jak najszybszego odzwyczajenia się od rosyjskiego węgla, ropy i gazu”, mówi Habeck . Jako czołowy światowy dostawca LNG, Katar mógłby odegrać ważną rolę dla Niemiec i rządu. „Dobrą wiadomością jest to, że [gaz] zostanie udostępniony. Teraz do firm należy podpisanie umów” – mówi Habeck.

Koalicja rządowa debatuje nad „premią za mobilność”, aby złagodzić rosnące ceny paliw

Partnerzy koalicyjni niemieckiego rządu debatują nad sposobami zmniejszenia obciążeń dla obywateli, ponieważ ceny energii znacznie wzrosły w ciągu ostatnich miesięcy. Podczas gdy socjaldemokraci ( SPD ) i Partia Zielonych odrzucili propozycję niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera (FDP) dotyczącą ogólnej obniżki ceny benzyny, finansowanej z budżetu państwa, teraz rząd rozważa „premię za mobilność”. SPD proponuje tę miesięczną płatność gospodarstwom domowym o niższych dochodach, a jej wysokość byłaby uzależniona od dochodów.

18 marca

Polityka klimatyczna niemieckiego rządu przeszła chrzest bojowy w ciągu pierwszych 100 dni

Nowa niemiecka trójpartyjna koalicja pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza rozpoczęła swoją kadencję pod koniec ubiegłego roku z optymizmem, aby po dwóch trudnych latach pandemii rozpocząć energiczny program działań na rzecz klimatu. Ale „koalicja sygnalizacji świetlnej” SPD Scholza , Zielonych i pro-biznesowej FDP nie miała łatwego startu, ponieważ jej pierwsze 100 dni na stanowisku były świadkiem pierwszego wybuchu wielkiej wojny międzynarodowej w Europie od 1939 roku. Rosyjska inwazja na Ukrainę dała rządowi Scholza niewiele czasu na wdrożenie się, zamiast tego skłoniła go do jednego z najostrzejszych zwrotów w polityce energetycznej i bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Ale chociaż wojna, która przyniosła Ukrainie wielkie nieszczęścia, pokrzyżowała również niemieckie i europejskie plany polityczne, rząd nadal cieszy się wśród wyborców uznaniem, że może dokonać zmian. Obserwatorzy ostrzegają jednak, że niebezpieczna spirala wzrostu cen musi zostać zażegnana, jeśli wsparcie to ma zostać utrzymane.

Niemcy poradzą sobie ze znacznie mniejszą ilością rosyjskiego gazu, ale nie całkiem bez niego – analiza

Niemcy mogą zaoszczędzić wystarczająco dużo energii, aby w ciągu pięciu lat prawie uniezależnić się od rosyjskiego gazu, ale nie całkowicie,  wynika z artykułu  opracowanego przez think tank  Agora Energiewende , firmę konsultingową  Prognos  i Wuppertal Institut. Po przeanalizowaniu kilku scenariuszy krótko- i długoterminowych oszczędności gazu naukowcy doszli do wniosku, że do 2027 r. znaczny wzrost efektywności energetycznej  , rozwój energii odnawialnej oraz elektryfikacja procesów przemysłowych i ciepłowniczych może zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz w Niemczech o ok. piąta lub około 200 terawatogodzin.

Przemysł ostrzega, że ​​propozycja rządu dotycząca rezerw gazu może zagrozić bezpieczeństwu dostaw

 Operatorzy magazynów gazu  i niemiecka branża energetyczna ostrzegają, że projekt ustawy ministerstwa gospodarki i klimatu mający na celu zapewnienie wystarczających dostaw gazu może zamiast tego zagrozić bezpieczeństwu dostaw. Projekt ustawy przewiduje minimalne stany zapełnienia w określonych porach roku oraz stanowi, że użytkownicy  magazynów  mogą zostać pozbawieni zarezerwowanych pojemności, jeśli z nich nie skorzystają. Niemieckie stowarzyszenie branży energetycznej  BDEW twierdzi, że wycofanie zarezerwowanych mocy może łatwo przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Rząd mówi, że wkrótce uruchomi „główny program efektywności”.

Niemiecki rząd ogłasza kompleksowy program oszczędności energii w ramach dążenia do zmniejszenia zależności Niemiec od importu paliw kopalnych. „Jako rząd federalny wkrótce uruchomimy duży program efektywnościowy” – mówi minister gospodarki i klimatu Robert Habeck.

17 marca

Rząd bada, dlaczego ceny benzyny pozostają wysokie pomimo spadających cen ropy

Niemiecki rząd instruuje krajowe władze kartelowe, aby przyjrzały się niedawnemu wzrostowi cen oleju napędowego i benzyny oraz podjęły działania w przypadku jakichkolwiek oznak nadużyć. Biuro kartelu twierdzi, że podejrzane było to, że ceny na dystrybutorze nie podążały za ostatnim trendem spadkowym na rynkach ropy.

Niemcy rozważają budowę gazociągu wodorowego z Norwegii, aby zmniejszyć zależność od importu rosyjskiego gazu

Niemcy i Norwegia rozważą budowę gazociągu wodorowego między tymi dwoma krajami, aby zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego gazu kopalnego. „ Uzgodniono, że zostanie przeprowadzony wspólny przegląd mający na celu umożliwienie transportu wodoru na dużą skalę, w tym rurociągiem, z Norwegii do Niemiec. Planujemy szybko zlecić wspólne studium wykonalności w tej sprawie” – kraje – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

16 marca

Branża energetyczna wzywa do „rozpalenia turbosprężarki fotowoltaicznej”, aby zmniejszyć zależność Niemiec od importu

Niemcy muszą pilnie i masowo przyspieszyć rozwój energii słonecznej, aby stać się bardziej niezależnymi od rosyjskiego importu energii i osiągnąć swoje cele klimatyczne, mówi wiodące w kraju stowarzyszenie przemysłu  energetycznego BDEW. „Rząd niemiecki musi teraz jak najszybciej usunąć istniejące przeszkody, aby w tym roku uruchomić turbinę fotowoltaiczną. Czas nagli” – mówi szefowa BDEW , Kerstin Andreae.   

15 marca

Grupy ekologiczne odrzucają plan dopłat do cen paliw niemieckiego ministra finansów

Kilka organizacji pozarządowych odrzuciło propozycję niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera ( FDP ), aby obniżyć cenę benzyny , która gwałtownie wzrosła po rosyjskim ataku na Ukrainę, poprzez dotację państwową. „Dotacja do ceny benzyny byłaby kosztownym narzędziem wsparcia, które zachęcałoby do większego wykorzystania kopalnych źródeł energii zamiast oszczędzania energii” – powiedział szef grupy środowiskowej NABU, Jörg-Andreas Krüger. Argumentował, że chociaż państwo powinno wspierać finansowo borykających się z trudnościami klientów, nie powinno to udaremniać ogólnej tendencji do ograniczania zużycia paliw kopalnych i wspierania bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw. „Najskuteczniejszym hamulcem cen paliwa są oszczędne samochody – a nawet lepiej te, które w ogóle nie korzystają z oleju”.

Rosnące poparcie Niemców dla energetyki jądrowej i węglowej w obliczu rosnących cen energii – sondaż

W obliczu gwałtownie rosnących cen energii, zaostrzonych przez wojnę na Ukrainie, ludzie w Niemczech coraz bardziej opowiadają się za energią jądrową, jeśli może ona obniżyć koszty, wynika z ankiety zleconej przez porównywarkę cen Verivox. Badanie wykazało, że 40 proc. respondentów chciałoby na razie zatrzymać elektrownie jądrowe i węglowe, aby obniżyć wysokie ceny energii elektrycznej – prawie dwa razy więcej niż jeszcze cztery lata temu .

14 marca

Niemcy planują nowe ulgi w cenach energii dla konsumentów

Niemiecki rząd planuje nowy pakiet ulg , aby pomóc konsumentom poradzić sobie z rosnącymi cenami energii. Podwyżki cen przeciążają wiele osób – uważa minister gospodarki ekologicznej i klimatu Robert Habeck . „Niezwykle wysokie koszty ogrzewania, ekstremalnie wysokie ceny energii elektrycznej, ekstremalnie wysokie ceny paliw są obciążeniem dla gospodarstw domowych, a im niższe dochody, tym bardziej. Rząd federalny uruchomi więc kolejny pakiet pomocowy” – powiedział Habeck. Minister finansów Christian Lindner, Wolny Demokrata ( FDP ), chce wprowadzić dopłaty do paliw, aby obniżyć ceny benzyny o około 20 centów za litr lub nawet więcej.

Rząd debatuje nad nową produkcją ropy i gazu na Morzu Północnym

Niemiecki rząd koalicyjny rozważa możliwość nowych odwiertów gazu i ropy na Morzu Północnym jako krok w kierunku większej niezależności od rosyjskiego importu. Minister finansów Christian Lindner z Wolnych Demokratów ( FDP )  powiedział  , że koalicja powinna pilnie zrewidować swoją  zgodę  na zakaz takich nowych odwiertów. Zieloni twierdzą, że są otwarci na tę propozycję pod warunkiem, że rozważone zostaną również inne kroki mające na celu zmniejszenie krótkoterminowego popytu, na przykład ograniczenie prędkości na autostradach.

Większość Niemców jest za embargo na ropę i gaz wobec Rosji – sondaż

Większość Niemców opowiada się za wstrzymaniem importu ropy i gazu z Rosji, nawet gdyby embargo doprowadziłoby do problemów zaopatrzeniowych w kraju. W  ankiecie  przeprowadzonej przez nadawcę publicznego ZDF 55 procent respondentów popiera zakaz importu, a 39 procent jest przeciw. Aby zabezpieczyć dostawy energii, 92 procent respondentów popiera szybsze wprowadzenie odnawialnych źródeł energii. Ale badanie ujawnia również poparcie większości dla rozszerzenia wykorzystania energii jądrowej i węglowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.

11 marca

Wyspy na Morzu Północnym zaniepokojone planami odwiertów gazowych w pobliżu parku narodowego 

Niemiecka wyspa Borkum na Morzu Północnym wyraziła zaniepokojenie planami rządu Dolnej Saksonii, aby zezwolić na odwierty gazu w pobliżu morskiego parku narodowego Morza Wattowego. „Planowana platforma ONE-Dyas jest po prostu zbyt blisko parku narodowego”, powiedział burmistrz Borkum, Jürgen Akkermann, w rozmowie z publicznym nadawcą NDR. Chociaż na mapach jest granica parku narodowego, w rzeczywistości niewiele by to znaczyło dla prądów oceanicznych, powiedział Akkermann, argumentując, że zanieczyszczenie spowodowane produkcją paliw kopalnych byłoby prawdziwym ryzykiem. Obawy podzielają przedstawiciele innych wysp w regionie leżącym między Niemcami a Holandią, a ośmiu z nich już wzywa do zaprzestania wszelkich planów zwiększenia tam działalności wiertniczej. Holenderska firma ONE-Dyas B.V. planuje odwierty gazu na wodach holenderskich, około 500 metrów od granicy morskiej z Niemcami i 20 kilometrów od Borkum. Szacuje się, że w glebie regionu spoczywa około 60 miliardów metrów sześciennych gazu gotowego do wydobycia. Dolna Saksonia początkowo odrzuciła te plany, ale ponownie rozważyła swoje stanowisko po ataku Rosji na Ukrainę.

Minister energii odwiedza region wybrzeża, aby szybko przystąpić do planów terminala LNG

Minister energetyki Robert Habeck ( Partia Zielonych ) złożył wizytę w nadmorskim kraju związkowym Niemiec Szlezwik-Holsztyn, aby przygotować szybką realizację rządowych planów budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie Brunsbüttel na Morzu Północnym. Habeck planuje spotkanie z przedstawicielami koncernu energetycznego RWEi niemieckim konsorcjum przemysłu LNG, a także z grupami środowiskowymi i społeczeństwa obywatelskiego. „Będziemy potrzebować gazu, a zwłaszcza LNG, jeśli chcemy uwolnić się od zależności od Rosji” – powiedział Habeck, argumentując, że budowa terminali pomogłaby poprawić bezpieczeństwo energetyczne w Niemczech i Europie. „Jednocześnie od samego początku uwzględniamy przejście na ekologiczny wodór i pochodne wodoru, takie jak amoniak. W ten sposób jesteśmy na dobrej drodze do neutralności klimatycznej i tworzymy ku temu warunki”.

Huty w Bawarii wstrzymują produkcję z powodu wysokich kosztów energii

Ostatnia huta stali w Bawarii wielokrotnie wstrzymywała produkcję z powodu wysokich kosztów energii. Ceny przekroczyły granicę rentowności produkcji pięć dni z rzędu, powiedział Thomas Friedrich, kierownik Lech-Stahlwerke. Huta zużywa tyle samo energii elektrycznej co 300-tysięczne miasto.

10 marca

70 procent niemieckich firm przemysłowych spodziewa się poważnych napięć cen energii

Rosyjska inwazja na Ukrainę i jej narastający konflikt z Zachodem prowadzi do wzrostu niepewności i niepokoju w niemieckim sektorze biznesowym, mówi Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW). W badaniu przeprowadzonym wśród 200 firm w pierwszym tygodniu wojny  IW  stwierdził, że 62 procent z nich spodziewa się dużych lub bardzo dużych obciążeń w wyniku wzrostu cen energii. Wśród firm przemysłowych liczba ta wynosiła 70 procent.

Niemieckie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej apelują o awaryjne finansowanie w związku z kryzysem energetycznym

Niemieckie Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Lokalnych ( VKU apeluje o  pomoc rządową w postaci zabezpieczenia finansowego, mianowicie pożyczek ratunkowych i pomostowych z państwowych banków rozwoju, a także obniżek podatków od energii. „Oprócz dużych dostawców i handlowców energią,  przedsiębiorstwa komunalne  są również ważne systemowo i dlatego muszą być wspólnie chronione przed zakłóceniami równowagi spowodowanymi krótkoterminowymi wahaniami cen”, mówi VKU .

Plany klimatyczne UE muszą stać się „programem Apollo na rzecz suwerenności energetycznej” – organizacje pozarządowe

Parlament Europejski i państwa członkowskie UE muszą nalegać na poprawę niewystarczających planów Komisji Europejskiej dotyczących redukcji emisji, aby szybko uniezależnić się od paliw kopalnych, mówi sojusz niemieckich stowarzyszeń ekologicznych. „Liczymy na to, że rząd niemiecki uczyni z pakietu »Fit for 55« europejski program Apollo na rzecz suwerenności energetycznej” — mówi Kai Niebert z parasolowej organizacji środowiskowej DNR.

Szeroki sojusz wzywa w liście otwartym do zakazu importu rosyjskiej energii

Szeroki sojusz ponad 100 wybitnych intelektualistów, aktywistów klimatycznych, autorów i naukowców wzywa do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej energii kopalnej w liście otwartym skierowanym do niemieckiego rządu. „Wszyscy finansujemy tę wojnę” – czytamy w liście, wzywając do ochrony biednych gospodarstw domowych przed skutkami embarga importowego. W liście czytamy, że pokoju społecznego w Niemczech nie należy przeciwstawiać pokojowi na Ukrainie. Rząd ostrzegł, że wstrzymanie importu rosyjskiej energii zagroziłoby pokojowi społecznemu w Niemczech. 

9 marca

Niemcy muszą przekształcić system energetyczny „z prędkością Tesli”, ale ostrożnie stąpać po rosyjskim imporcie – min

Odejście od rosyjskiego importu energii będzie wymagało od Niemiec podwojenia wysiłków związanych z transformacją energetyczną i zastosowania prędkości podobnej do prędkości Tesli w nowej fabryce pod Berlinem, powiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami władz państwowych. koledzy ministranci. „Nie możemy kontynuować w naszym sennym tempie” – powiedział Habeck. Minister bronił ostrożnego postępowania Niemiec w sprawie całkowitego zaprzestania handlu energią z Rosją po jej ataku na Ukrainę, argumentując, że całkowite wstrzymanie handlu „oznaczałoby nie tylko niedogodności na poziomie indywidualnym, ale ogromne szkody dla całego społeczeństwa, które ostatecznie mogłyby podkopać inne sankcje” wobec Rosji.

Rosyjski zakaz importu energii jest możliwy, jeśli Niemcy zużyją więcej węgla – dyrektor PIK

Europa mogłaby powstrzymać import rosyjskiej energii, zużywając więcej węgla do produkcji energii w krótkim okresie, powiedział dyrektor poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu ( PIK ), Ottmar Edenhofer. „Tak, poradzilibyśmy sobie z egzekwowaniem tego zakazu importu”, powiedział Edenhofer, argumentując, że „nie trzeba niewolniczo przestrzegać dat wycofania, o ile spełniony jest limit emisji”.

Poseł proponuje „niedziele bez samochodu” jako opcję zmniejszenia zapotrzebowania na energię w Niemczech

Socjaldemokratyczna posłanka Nina Scheer sugeruje, że prywatni obywatele mogą w większym stopniu przyczynić się do oszczędzania energii w świetle rosyjskiej wojny z Ukrainą. Scheer proponuje odrodzenie „niedziel bez samochodu”, z których cztery zostały wprowadzone podczas kryzysu naftowego w 1973 roku. „ Mówi Scheer. Ingrid Nestle, ekspert ds. energii i klimatu z Partii Zielonych, sugeruje również, aby „umożliwić ludziom zwracanie uwagi na zużycie energii”, na przykład za pomocą podstawowych informacji na temat skutków nieznacznego obniżenia temperatury w pomieszczeniu lub używania sznurka do prania zamiast suszarki. suszarka.

Szef państwa węglowego chce trzymać się wcześniejszej daty wyjścia

Krajowy i przemysłowy ośrodek wydobycia węgla w Nadrenii Północnej-Westfalii zamierza wycofać się z węgla do 2030 r., daty, do której dąży rząd federalny, mówi premier kraju związkowego Hendrik Wüst (CDU) zgodnie z raportem dpa . Oczywiste jest, że „nadzieja na zastąpienie węgla rosyjskim gazem w okresie przejściowym została rozwiana”, mówi Wüst. Ale dopóki dostawy energii są bezpieczne, a ceny energii pozostają przystępne, jego rząd będzie nadal wspierał szybki koniec węgla, mówi.

8 marca

Wydłużanie czasu pracy elektrowni jądrowych nie jest wskazane, podsumowuje niemiecki rząd

Rząd RFN uznał, że przedłużanie pracy pozostałych elektrowni jądrowych nie jest wskazane nawet w obecnym kryzysie energetycznym wywołanym rosyjską inwazją na Ukrainę. „Z analizy kosztów i korzyści wynika, że ​​dłuższy czas pracy trzech pozostałych elektrowni jądrowych nie jest wskazany, nawet w świetle obecnego kryzysu gazowego”, raport sporządzony przez dwa kierowane przez Partię Zielonych ministerstwa ds . środowiska i bezpieczeństwa jądrowego (BMUV).

Kanclerz Scholz mówi, że rosyjskie dostawy energii są „niezbędne”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił wezwania do natychmiastowego zakończenia handlu energią z Rosją w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. „Dostawy energii dla ogrzewania, mobilności, elektryczności i przemysłu w Europie nie mogą być obecnie zabezpieczone w żaden inny sposób”, powiedział Scholz w przesłanym e-mailem oświadczeniu rządu. Szef niemieckiego rządu powiedział, że zwolnienie handlu energią spod obecnych sankcji było „świadomą” decyzją europejskich rządów, ponieważ ten import „ma kluczowe znaczenie dla codziennego życia naszych obywateli”.

Biogaz mógłby „natychmiast” zastąpić 5 proc. niemieckiego importu rosyjskiego gazu – przemysł

Biogazownie mogłyby „natychmiast” zastąpić do pięciu procent rosyjskiego gazu importowanego do Niemiec energią odnawialną, powiedział Horst Seide, szef krajowego stowarzyszenia biogazu, w artykule agencji informacyjnej dpa prowadzonej przez Der Spiegel. Warunkiem wstępnym byłoby usunięcie obecnego pułapu wsparcia dla biogazowni w niemieckiej ustawie o energii odnawialnej ( EEG ), który Seide nazwał „nieaktualnym”. Według Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu do 2030 r. w całej Europie można by wyprodukować około 35 miliardów metrów sześciennych biogazu, a technologia ta mogłaby pokryć od 30 do 50 procent całkowitego zapotrzebowania Europy na gaz do 2050 r.

Cena dystrybutora oleju napędowego po raz pierwszy w Niemczech przekracza dwa euro za litr

Według stowarzyszenia motoryzacyjnego ADAC po raz pierwszy w Niemczech cena oleju napędowego na dystrybutorze przekroczyła dwa euro za litr. Częściowo spowodowany zwiększonym popytem na olej opałowy, średnia cena litra oleju napędowego wzrosła do 2.032 euro, podczas gdy benzyna premium E10 kosztowała 2.008 euro. Organizacja podała, że ​​od wybuchu wojny rosyjskiej na Ukrainie 24 lutego ceny oleju napędowego wzrosły o 33 centy, podczas gdy ceny E10 wzrosły o 22 centy. Jürgen Albrecht z ADAC powiedział gazecie Der Spiegel, że właściciele domów będą gromadzić zapasy oleju opałowego w oczekiwaniu na wąskie gardła w dostawach i możliwe niedobory w nadchodzącym sezonie zimowym 2022/2023, ponieważ oczekuje się, że importerzy drastycznie ograniczą dostawy z Rosji.

5 – 7 marca

Grupy ekologiczne wzywają Niemcy do przedstawienia wiążącego planu zaprzestania używania gazu do 2040 r

Kilka grup ekologicznych wzywa rząd Niemiec do szybkiego przedstawienia „ wiążącej ścieżki wycofywania się z gazu kopalnego ” do 2040 r., aby umożliwić krajowi całkowitą dekarbonizację i zmniejszyć zależność od Rosji jako partnera handlowego. Organizacja parasolowa DNR i inni twierdzą, że „epokowa zmiana” wywołana atakiem prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę „postawiła wiele spraw pod znakiem zapytania i przetasowała priorytety”. Wojna musi zakończyć się tak szybko, jak to możliwe, a środki mające na celu uniknięcie załamania klimatu idą z tym w parze, powiedziały grupy. „Z punktu widzenia klimatu, jak również polityki przywracania pokoju, zakończenie uzależnienia od importu paliw kopalnych musi stać się priorytetem” – napisali.

Niemieccy operatorzy przygotowują się do wydłużenia czasu pracy likwidowanych elektrowni węglowych

Niemieccy operatorzy elektrowni węglowych przygotowują się na ewentualne przerwy w dostawach energii w wyniku wojny na Ukrainie. „Kontrolujemy nasze obiekty, aby pozostać w gotowości, jeśli rząd uzna takie środki za konieczne” – powiedział gazecie rzecznik dostawcy energii RWE . Oprócz RWE , operatorzy Vattenfall, EnBW i Steag również potwierdzili, że przeglądają swoje plany likwidacji.

Rząd sfinansuje połowę nowego terminalu LNG w sojuszu z holenderskim operatorem

Planowany terminal do importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w północnych Niemczech będzie współfinansowany z 50-procentowym udziałem rządu we współpracy z holenderską państwową firmą energetyczną Gasunie i niemiecką firmą RWE , podało Ministerstwo Gospodarki i Klimatu ( BMWK ) . . Pieniądze na nowy terminal w Brunsbüttel, który ma zmniejszyć zależność RFN od dostaw rosyjskiego gazu, zapewni niemiecki państwowy bank rozwoju KfW . Terminal będzie miał zdolność regazyfikacyjną na poziomie ośmiu miliardów metrów sześciennych rocznie i powinien zostać zbudowany „tak szybko, jak to możliwe” – podało ministerstwo.

Ministerstwo Skarbu ogłasza 200 miliardów wydatków na transformację energetyczną w dążeniu do niepodległości 

Niemiecki rząd przeznaczył około 200 miliardów euro na inwestycje w dekarbonizację i większą niezależność od importowanych paliw kopalnych w ciągu najbliższych czterech lat. Minister finansów Christian Lindner ( FDP ) powiedział, że środki, które zostaną wypłacone do 2026 r., zostaną wykorzystane na przyspieszenie rozbudowy infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych, produkcję wodoru, obniżenie cen energii i budowę większej liczby odnawialnych źródeł energii. Lindner nazwał odnawialne źródła energii „energią wolności”, która może pozwolić Niemcom na większy stopień niezależności energetycznej

Niemiecki przemysł apeluje o ostrożne obchodzenie się z obrotem z dala od Rosji, odrzuca dłuższy czas pracy elektrowni jądrowej

Zależność od rosyjskiego paliwa musi zostać szybko zmniejszona w Niemczech, chociaż prawdopodobnie będzie to kosztować kraj znaczną „premię ubezpieczeniową” od bezpieczeństwa energetycznego, mówi szef branżowej grupy lobbystycznej BDI, Siegfried Russwurm. Jednak Russwurm twierdzi, że dostawy energii z Rosji nie powinny być całkowicie odcinane w krótkim okresie, aby uniknąć „sankcjonowania siebie bardziej niż agresora”. Russwurm powiedział, że importowany węgiel można szybko zastąpić, podczas gdy budowa nowych terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) zajmie co najmniej trzy lata. Stanowczo odrzucił wznowienie debaty na temat wyjścia Niemiec z atomu, argumentując, że „węgiel jest prawdziwym czynnikiem elastyczności”.

Czołowi politycy ostrzegają przed całkowitym wstrzymaniem handlu energią z Rosją

Wysocy politycy niemieccy mówią, że odrzucają całkowite zawieszenie handlu energią z Rosją ze względu na brak łatwo dostępnych substytutów importowanej ropy, gazu i węgla. Minister finansów Christian Lindner z Wolnych Demokratów ( FDP ) mówi , że rezygnacja z importu rosyjskiej energii oznaczałaby, że „ceny w Europie Zachodniej i na całym świecie gwałtownie wzrosną z powodu spodziewanego niedoboru”. Ostrzegł, że do następnej zimy można się spodziewać wąskich gardeł w dostawach, „i w odpowiedzi będziemy musieli przedyskutować bardzo drastyczne środki”. Minister spraw zagranicznych Zielonych Annalena Baerbock mówi, że bojkot musiałby być bardzo dobrze przygotowany, bo musiałby trwać co najmniej kilka miesięcy. Markus Söder, konserwatywny CSUprzywódca i premier Bawarii wagi ciężkiej, ostrzega, że ​​zakaz importu oznaczałby, że „w Niemczech może stać się bardzo zimno i drogo”. Z kolei Norbert Röttgen, ekspert ds. bezpieczeństwa konserwatywnej CDU, opowiadał się za ograniczeniem importu „tak bardzo, jak to możliwe” w gościnnym artykule dla gazety Tagesspiegel.

3 i 4 marca

Rosyjski atak na ukraińskie elektrownie atomowe

Po rosyjskim ostrzale elektrowni jądrowej na Ukrainie niemieckie ministerstwo środowiska  twierdzi, że bacznie obserwuje sytuację. Agencja jądrowa ONZ MAEA wyraża zaniepokojenie bezpieczeństwem ukraińskich elektrowni jądrowych, a jej sekretarz generalny Rafael Mariano Grossi nazywa sytuację bezprecedensową. „Po raz pierwszy konflikt zbrojny ma miejsce między obiektami dużego i ugruntowanego programu jądrowego.” Niektórzy niemieccy politycy i eksperci ds. gazu w energetyce (zob. poniżej).

Niemcy popierają kroki przeciwko Rosji, nawet jeśli zagrażają dostawom energii – ankieta

Większość Niemców popiera środki podejmowane przez rządy przeciwko Rosji, nawet jeśli prowadzą one do problemów z dostawami energii, wynika z sondażu przeprowadzonego przez infratest dimap na zlecenie publicznego nadawcy ARD. Sześćdziesiąt sześć procent respondentów stwierdziło, że obawia się, że inwazja na Ukrainę może spowodować odcięcie dostaw gazu i energii do Niemiec. Jednak ponad dwie trzecie (68 proc.) wszystkich respondentów stwierdziło, że poprze działania przeciwko Rosji, „nawet jeśli doprowadzi to do powstania wąskich gardeł w dostawach energii”, a 66 proc. poparłoby je, nawet gdyby wzrosły ceny energii i koszty życia. Zwolennicy skrajnie prawicowej, populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) są jedyną grupą, która nie popiera działań przeciwko Rosji, jeśli prowadzą one do problemów z dostawami energii.

Kanclerz Scholz wzywa byłego kanclerza Schrödera do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskiej kompanii

Zarówno kierownictwo partii socjaldemokratów ( SPD ), jak i kanclerz Niemiec Olaf Scholz ( SPD ) wzywają byłego kanclerza Gerharda Schrödera ( SPD ) do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych. Schröder, który do tej pory milczał na temat swojego długo krytykowanego zaangażowania w rosyjskie firmy energetyczne Rosnieft’ i Gazprom, a także w Nord Stream 2 AG, w tym tygodniu był świadkiem rezygnacji wszystkich pracowników swojego berlińskiego biura z powodu braku dystansu od prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskich firm, dla których pracuje.

Nie wykorzystuj sytuacji do fałszywej debaty o atomie” – minister gospodarki i klimatu

Po stwierdzeniu na początku tego tygodnia, że ​​wszystkie formy energii, które mogłyby pomóc w zabezpieczeniu dostaw energii w Niemczech na następną zimę, powinny być rozpatrywane „bez ideologicznych uprzedzeń”, w tym elektrownie węglowe i jądrowe, minister gospodarki i klimatu Robert Habeck (Partia Zielonych) powtarza, że ​​nie Uważamy, że rozwiązaniem byłoby wydłużenie czasu pracy trzech niemieckich elektrowni jądrowych. Pozostawienie wszystkich opcji otwartych nie powinno być nadużywane do fałszywej debaty, mówi. „Możliwym wąskim gardłem, z którym możemy się spotkać, jest zima 2022-2023 i według tego, co wiem, ta [energia jądrowa] nam tam nie pomoże. Na kolejne zimy stworzymy alternatywy” – mówi na konferencji prasowej w Berlinie.

Minister gospodarki sprzeciwia się rosyjskiemu embargu energetycznemu

Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck mówi, że jest przeciwny embargu energetycznemu wobec Rosji ze względu na dużą zależność jego kraju od importowanych paliw kopalnych. „To zagroziłoby pokojowi społecznemu w całej republice” – mówi. „Ci, którzy chcą zaszkodzić Putinowi, muszą oszczędzać energię” – dodaje.

2 i 3 marca

Premierzy stanowi wzywają do dłuższego czasu eksploatacji węgla i energii jądrowej

Dietmar Woidke, premier kraju związkowego SPD w wydobywającym węgiel brunatny Brandenburgii, mówi, że nie wierzy już w możliwość przesunięcia daty wycofania węgla z 2038 r. na 2030 r. Węgiel musi odegrać rolę w dyskusji o tym, jak Niemcy zapewnią niezawodne dostawy energii, mówi Woidke, powtarzając podobne żądania premiera Saksonii Michaela Kretschmera ( CDU ) i Rainera Haseloffa ( CDU ) z Saksonii-Anhalt. Sekretarz stanu ds. zielonej gospodarki i klimatu, Oliver Krischer, mówi : „[ ekspert energetyczny FDP ds.] nastąpi za osiem lat, kiedy to, miejmy nadzieję, będziemy tam, gdzie chcemy być z energią odnawialną”.„Nawet jeśli będziemy musieli dostosować ścieżkę, obecnie nie ma powodu, aby rezygnować z tego celu” polegającego na stopniowym odchodzeniu od węgla do 2030 r. Premier Bawarii Markus Söder (Chrześcijańscy Socjaldemokraci) mówi, że wolałby wydłużyć czas pracy elektrowni jądrowych niż wykorzystanie elektrowni węglowych do zabezpieczenia dostaw.

Dwóch operatorów elektrowni jądrowych twierdzi, że możliwe jest dłuższe użytkowanie

Dwóch operatorów elektrowni jądrowych wskazuje, że wydłużenie eksploatacji elektrowni byłoby możliwe, gdyby rząd tego zażądał i zapewnił wszystkie niezbędne warunki ramowe techniczne, organizacyjne i regulacyjne. Na początku tego tygodnia operatorzy elektrowni jądrowych powiedzieli Clean Energy Wire, że są zbyt zaawansowani w planowaniu zamknięcia i brakuje im zarówno wyspecjalizowanego personelu, jak i paliwa, aby kontynuować eksploatację ostatnich elektrowni w kraju po zakończeniu roku.

IEA zaleca opóźnienie zamykania elektrowni jądrowych

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) ostrzega, że ​​„tymczasowe opóźnienie zamknięcia [czterech elektrowni jądrowych] [w UE], przeprowadzone w sposób zapewniający bezpieczną pracę elektrowni, mogłoby zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz w UE o prawie 1 mld m3 miesięcznie” Fatih Birol z MAE mówi, że „ponowne rozważenie decyzji” o zamknięciu elektrowni jądrowych może być korzystne.

Naukowcy proponują dłuższe zużycie węgla, jeśli to konieczne, twierdząc, że całkowite emisje są ograniczone w EU ETS

Grupa naukowców z Niemiec podpisała list otwarty do polityków, proponując, aby „w ciągu najbliższych kilku lat wszystkie dostępne elektrownie węglowe i jądrowe powinny zostać utrzymane lub reaktywowane”. Mówią, że „w normalnych okolicznościach” byliby przeciwni takim zmianom. Jednak w przypadku węgla zwracają również uwagę, że emisje ze wszystkich elektrowni węglowych są ograniczone unijnym systemem handlu emisjami (EU ETS), tak że wyższe emisje dzisiaj muszą być kompensowane niższymi emisjami w przyszłości. „Dopóki reforma systemu EU ETS na miarę 55 lat (zwłaszcza zaostrzenie pułapu) nie zostanie osłabiona z powodu obecnego kryzysu, cele polityki klimatycznej nie zostaną zagrożone” – napisali.

Niemiecki konserwatywny eurodeputowany wzywa do przeglądu unijnych celów klimatycznych

W związku z rosyjską agresją na Ukrainie eurodeputowany chadecji ( CDU ) Dennis Radtke wzywa do przeglądu unijnych celów klimatycznych. „Nie możemy, wzywając do twardych cięć z rosyjskim gazem i węglem, udawać, że nie ma to wpływu na wcześniejsze plany polityki klimatycznej” – mówi Radtke .

Zielony poseł domaga się nowej oceny ryzyka elektrowni jądrowych w Niemczech

Wymogi bezpieczeństwa dla europejskich elektrowni jądrowych powinny zostać poddane przeglądowi w świetle wojny Rosji z Ukrainą, mówi Stefan Wenzel, rzecznik Partii Zielonych ds. środowiska i bezpieczeństwa jądrowego. „Atak w konflikcie wojennym nie był jak dotąd jednym z możliwych scenariuszy. Dodaje, że walki w pobliżu ukraińskich elektrowni, groźby prezydenta Rosji Władimira Putina i różne cyberataki na zachodnią infrastrukturę krytyczną w ostatnich miesiącach „muszą być zatem traktowane bardzo poważnie – stanowią zagrożenie”. Dodaje, że to „nieodpowiedzialne”, gdyby dwie firmy [E.ON i EnBW ] zaoferowały teraz kontynuację działalności przy obniżonych wymogach bezpieczeństwa.

1 marca

Efekt domina wojny może sprawić, że Niemcy nie osiągną celów w zakresie redukcji emisji

Niemcy mogą mieć trudności z dotrzymaniem celów redukcji emisji w sektorze energetycznym ze względu na skutki domina rosyjskiego ataku na Ukrainę, poinformowała Niemiecka Federacja Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW ) Analizując   konsekwencje wojny dla bezpieczeństwa dostaw energii w Niemczech, BDEW powiedział, że przemysł „oceni wszystkie dostępne opcje w krótkim, średnim i długim okresie, aby zapewnić większą niezależność i odporność dostaw energii” Może to mieć „tymczasowy wpływ na krótkoterminowe cele redukcji emisji”, dodała grupa lobbystów. BDEW _powiedział również, że rosyjska inwazja spowoduje dalszy wzrost cen energii, co oznacza „niezaprzeczalne konsekwencje” dla praktyk zakupowych firm energetycznych. Mimo że Niemcy pozostaną w przyszłości importerem energii, „szybka i masowa ekspansja odnawialnych źródeł energii” jest obecnie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, aby zmaksymalizować autonomię energetyczną.

Gazprom twierdzi, że przepływ gazu do Europy przez Ukrainę odbywa się bez zmian

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom powiedział, że nie planuje żadnych redukcji wolumenu transportu gazu do Europy rurociągami na rozdartej wojną Ukrainie. Według rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, przepływów gazu nie należy spodziewać się w tygodniu po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz inwazji na Ukrainę. Przesyłki pozostaną „duże” ze względu na zwiększony popyt ze strony europejskich klientów w reakcji na wybuch wojny. Operator ukraińskiego systemu przesyłowego gazu poinformował o rezerwacji około 106 mln metrów sześciennych na ostatni dzień lutego.

Vattenfall wstrzymuje demontaż dużej niemieckiej elektrowni węglowej jako środek ostrożności 

Koncern energetyczny Vattenfall wstrzymał przygotowania do demontażu elektrowni węglowej Moorburg w Hamburgu w związku z wojną rosyjską na Ukrainie. Szwedzka firma powiedziała, że ​​nie planuje ponownego uruchomienia elektrowni w drugim co do wielkości mieście Niemiec, chyba że rząd lub krajowa agencja do spraw węgla kamiennego podejmie inną decyzję. Wstrzymanie demontażu nowoczesnei elektrowni byłoby środkiem zapobiegawczym mającym na celu ocenę sytuacji i pozostawienie otwartych opcji alternatywnych dostaw energii, ponieważ dostawy rosyjskiego gazu mogą się zakończyć w najbliższej przyszłości, podała firma. Dodał, że jeśli nie będzie wniosków o ponowne uruchomienie elektrowni, demontaż będzie kontynuowany zgodnie z planem. Elektrownia Moorburg, jedna z największych tego typu w Europie, została otwarta w 2015 r., a sześć lat później została spektakularnie zamknięta z powodu odejścia Niemiec od węgla. Vattenfall planuje przekształcenie obiektu w elektrownię wodorową, która będzie działać z gazem syntetycznym wytwarzanym przez odnawialne instalacje energetyczne.

28 lutego

Wybuch wojny w Europie Wschodniej wstrząsa niemiecką klasą polityczną i zmienia debatę na temat transformacji energetycznej, ponieważ Rosja, najważniejszy partner kraju w handlu energią, w coraz większym stopniu staje się ciężarem dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Plany umożliwienia ambitnej transformacji energetycznej kraju, częściowo przy pomocy rosyjskiego gazu, mogą równie dobrze wyparować, jeśli narastający konflikt zerwie więzi między UE a Moskwą. Przeczytaj analizę tutaj.

Naciskaj na więcej odnawialnych źródeł energii i opcji dla węgla i energii jądrowej

Na długo przed tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą, niemiecki rząd zaczął podejmować decyzje w sprawie szeroko zakrojonej reformy OZE, która powinna sprawić, że do 2035 r. dostawy energii w kraju będą prawie w 100 procentach odnawialne. Ministerstwo proponuje wyższe cele w zakresie mocy odnawialnej na 2030 r. , dostosowując niemiecką ścieżkę czystej energii do limitu ocieplenia o 1,5 stopnia. Minister Robert Habeck podkreśla, że ​​nie byłoby żadnych tabu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dostaw, ale dłuższe wykorzystywanie importowanego węgla lub pozostawienie istniejących elektrowni jądrowych w trybie online byłoby prawdopodobnie niewykonalnym rozwiązaniem. Habeck powiedział, że dłuższe działanie elektrowni węglowych „oznacza dłuższą zależność od węgla kamiennego z Rosji”, podczas gdy kupowanie węgla gdzie indziej uzależniłoby go od innych krajów. Jeśli chodzi o energię jądrową, minister Partii Zielonych – której partia jest zagorzałym przeciwnikiem energii jądrowej – powiedział, że nie „ideologicznie odrzuciłby” pozwolenia na dłuższą pracę istniejących elektrowni, ale wstępne badanie jego ministerstwa wykazało, że „na zimę 2022/23 r. energia atomowa by nam nie pomogła”. Powiedział, że przygotowania do zbliżających się wyłączeń są tak zaawansowane, że elektrownie jądrowe mogą nadal działać tylko „z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa i być może przy dostawach paliwa, które nie zostały jeszcze zabezpieczone”.

Dostawy gazu do Niemiec zabezpieczone na zimę i lato – minister

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck powiedział, że dostawy gazu do Niemiec tej zimy i całego lata są bezpieczne bez rosyjskiego gazu. Jednak na nadchodzącą zimę strategia zakupowa musiała zostać znacznie rozszerzona. „Najważniejszym krokiem byłoby ograniczenie naszego głodu gazu. Wkrótce przedstawimy plan redukcji gazu, aby zmniejszyć naszą podatność na zagrożenia” – powiedział.

27 lutego

Niemcy zgadzają się na sankcje SWIFT

Porzucając wcześniejszy opór, Niemcy zgadzają się ze swoimi zachodnimi sojusznikami na usunięcie rosyjskich banków z globalnego systemu płatności SWIFT. Sankcje uzgodnione przez Niemcy, Francję, Komisję Europejską, USA, Wielką Brytanię i Kanadę ograniczą również zdolność rosyjskiego banku centralnego do wspierania rubla, mówi rzecznik rządu.

Rząd obsługuje dwa terminale LNG

Niemiecki rząd będzie forsował budowę dwóch pierwszych w kraju terminali importowych skroplonego gazu ziemnego (LNG) w ramach swoich wysiłków na rzecz zabezpieczenia dostaw energii w świetle wojny Rosji z Ukrainą, powiedział kanclerz Olaf Scholz w parlamencie. „Podjęliśmy decyzję o szybkiej budowie dwóch terminali skroplonego gazu ziemnego, terminali LNG, w Brunsbüttel i Wilhelmshaven”.

25 lutego

Planuje utworzenie strategicznych rezerw węgla i gazu

Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck mówi, że Niemcy bezpiecznie przetrwają tę zimę, nawet jeśli Rosja odetnie dostawy energii. Aby zapobiec przyszłym szokom podażowym i zmniejszyć zależność od Rosji, rząd planuje utworzenie strategicznych rezerw węgla i gazu. Habeck dodaje, że Niemcy muszą przyspieszyć ekspansję odnawialnych źródeł energii, aby stać się bardziej niezależnymi od importu paliw kopalnych i zbudować terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), aby zdywersyfikować dostawy.

Niemcy sprzeciwiają się odcięciu Rosji od SWIFT

Niemcy sprzeciwiają się odcięciu Rosji od systemu bankowego SWIFT, obawiając się, że krok ten wpłynie na import kluczowych surowców energetycznych i surowców z Rosji. „Istnieje duże ryzyko, że Niemcy nie będą już zaopatrywane w gaz lub surowce”, mówi niemiecki minister finansów Christian Lindner.

24 lutego

Rosja atakuje Ukrainę po tym, jak prezydent Władimir Putin wypowiedział wojnę w przemówieniu telewizyjnym przed świtem.

Rząd zgadza się na szeroko zakrojony plan pomocy finansowej dla konsumentów

W obliczu gwałtownie rosnących kosztów energii, niemiecki rząd zgadza się na szeroko zakrojony plan pomocy finansowej dla konsumentów, w tym przesunięcie do przodu zniesienia opłaty za energię odnawialną do 1 lipca – posunięcie, które pozwoli użytkownikom energii elektrycznej zaoszczędzić 6,6 mld euro. 10-punktowy plan, który musi jeszcze zatwierdzić parlament, obejmuje również wyższy dodatek do dojazdów do pracy oraz dodatkowe wsparcie dla osób korzystających z zasiłków socjalnych i zasiłków dla bezrobotnych.

23 lutego

Niemcy wstrzymują Nord Stream 2

Niemcy wstrzymują sporny projekt gazociągu Nord Stream 2, wstrzymując proces certyfikacji ukończonego już bezpośredniego połączenia gazowego między Niemcami a Rosją. Zapytany o to, czy rurociąg kiedykolwiek zacznie działać, kanclerz Olaf Scholz mówi, że w tej chwili nikt nie może przewidzieć i „nikt nie powinien na to stawiać”. Wielu niemieckich polityków, stowarzyszeń biznesowych i organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska z zadowoleniem przyjmuje tę decyzję. [Zobacz nasze pytania i odpowiedzi: Co oznacza decyzja Niemiec o wstrzymaniu Nord Stream 2? ]

21 lutego

Wysokie ceny zagrażają firmom przemysłowym

Prawie jedna czwarta niemieckich małych i średnich przedsiębiorstw przemysłowych twierdzi, że wysokie ceny energii zagrażają ich przetrwaniu, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Federację Przemysłu Niemieckiego ( BDI ). „Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu grożą zmiażdżeniem gospodarki” – powiedział prezes BDI, Siegfried Russwurm. Sytuacja już zmusza firmy do oszczędzania na planach neutralności klimatycznej, powiedziała grupa lobbingowa.

Link do artykułu: https://www.cleanenergywire.org/news/ukraine-war-tracking-impacts-german-energy-and-climate-policy
Wszystkie teksty stworzone przez Clean Energy Wire są dostępne na licencji „Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0)” . Mogą być kopiowane, udostępniane i udostępniane publicznie przez użytkowników, o ile odpowiednio uznają, podają link do licencji i wskazują, czy dokonano zmian.