W Muzeum Narodowym / Przemysław Kobiałka

0
844

Długi weekend przy pięknej, słonecznej pogodzie nie wszystkim przyszło spędzać w nadmorskich kurortach, czy na górskich spacerach. Tym, którym akurat zawinąć przyszło do Stolicy polecamy wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie. Po ograniczeniach związanych z pandemią otworzyło wreszcie swoje podwoje i proponuje od razu odwiedzającym dwie arcyciekawe wystawy.

Pierwsza z nich to wystawa w Galerii Sztuki Starożytnej, która znowu po latach oczekiwań i gruntownym remoncie została otwarta w nowej odsłonie. Zobaczymy na niej dzieła sztuki starożytnych społeczeństw (Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu).

Spacer po Galerii rozpoczynamy od zetknięcia ze sztuką starożytnego Egiptu. Spotkamy tam rzeźby kamienne bóstw staroegipskich m. in. – Anubisa – pana nekropolii – w postaci szakala oraz monumentalną rzeźbę świątynną bogini Sachmet. Miłośnicy pisma i obrazów znajdą z kolei imponującą kolekcją papirusów. Zabraknąć też oczywiście nie mogło staroegipskich mumii oraz drewnianych sarkofagów. Jednym z najcenniejszych zabytków tejże kolekcji są ślepe wrota mastaby Iziego.

W kolejnej sali prezentowana jest sztuka Mezopotamii z bogatą kolekcją stempli cylindrycznych oraz reliefami pałacu w Niniwie.

W części poświęconej Grecji nie zabrakło waz czarnofigurowych i tablic z inskrypcjami, natomiast wystawa poświęcona Rzymowi to w dużej mierze posągi ubranych w togi Rzymian (tzw. togati) oraz kolekcja rzeźb portretowych. Miłośnicy szkła znajdą też dla siebie nie lada gratkę – obszerny zbiór szklanych naczyń.

Najniżej położona sala przeniesie nas do świata funeralnego. Znajdziemy w niej głównie tablice poświęcone zmarłym, także co ciekawe upamiętniające zmarłych chrześcijan oraz marmurowe sarkofagi.

Po tej wyprawie do antycznego świata trudno jest nie odwiedzić Galerii Faras im. Prof. Kazimierza Michałowskiego –  najwybitniejszego polskiego archeologa XX w.

Drugą, proponowaną przez Muzeum Narodowe wystawą, jest wystawa czasowa zatytułowana Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii.

Prezentuje ona 52 obrazy takich mistrzów XVII w. jak Sebastian Vranx, Gillis Mostaert, Salomon van Ruysdael, David Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu, Jan Breughel młodszy.

Podzielona została na siedem części poświęconych rytmowi natury, morzu, wartościom, obfitości, Italii oraz światłu i nierozerwalnemu zeń cieniowi.

Szersze omówienie wystawy Rożne spojrzenia planowane jest w kolejnym artykule, a tymczasem zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Warszawie.

                                                                         Przemysław Kobiałka

Obraz wyróżniający i zdjęcia: Przemysław Kobiałka