Trendy w modzie męskiej z ostatnich 100 lat / Kelsi Trynidad

0
394

Niektóre trendy w modzie męskiej przemijają tak szybko, jak się pojawiają, ale wiele z nich przetrwało próbę czasu i do dziś pozostaje podstawą mody. Niektóre trendy zrodziły się z konieczności, na przykład odpinane kołnierze w latach 20., a inne z popularnego programu telewizyjnego z epoki, przywołującego nostalgiczne trendy z lat 60. XX wieku. Cykliczność branży modowej powoduje, że wczesne trendy pojawiają się ponownie w późniejszych latach z niewielkimi poprawkami lub aktualizacjami. Fedory z szerokim rondem z lat 20. powracają z węższym rondem w latach 2000., a wąski krawat z lat 50. wnosi odrobinę nostalgii do garniturów z lat 2010. Wraz z nadejściem nowej dekady możemy być świadkami odrodzenia dawnych trendów (japonki, czy ktoś?) przemieszanych z nowym, innowacyjnym wyglądem.

Stacker opracował listę 30 trendów w modzie męskiej, aby oddać hołd trendom w modzie męskiej, które pojawiły się wcześniej. Lista zawiera trendy, które miały miejsce w ciągu ostatnich 100 lat (od 1920 do 2019 roku) przy użyciu różnych źródeł analizy mody i artykułów prasowych.

Lata 20.: Odpinane kołnierze

Na początku XX wieku kołnierzyki męskiej koszuli były sprzedawane oddzielnie od samych koszul. Odpinany kołnierz pozwalał konserwatywnym biznesmenom łatwo wyprać kołnierzyk i w razie potrzeby wymienić go. Oferowali również możliwość zmiany stylu kołnierzyka koszuli. Te kołnierze były zawsze białe i sztywno uformowane w wysoką fałdę, która mogła wzrosnąć do trzech cali wysokości. Te odpinane kołnierzyki ustąpiły miejsca określeniu „białych kołnierzyków”, które nadal jest używane do określania pracowników biurowych.

Moda lat 20-tych. Francuska tenisistka Suzanne Lenglen ze swoim menadżerem Charlesem C. Pylem (1882-1939) w 1926 , 1926. Źródło: Wikimedia

Lata 20.: fedory z szerokim rondem

Lata dwudzieste XX wieku były wielką erą kapeluszy, a zdecydowanie najbardziej kultowym stylem tej dekady była fedora z szerokim rondem. Fedora była ulubionym nakryciem głowy młodych mężczyzn, ponieważ nie musiała być dokładnie dopasowana do materiału garnituru. Mężczyźni mogli mieszać i dopasowywać garnitury do swoich kapeluszy, co pozwalało im dodać trochę własnej osobowości do swojego zestawu. Ten trend powróciłby z węższym rondem w 2000 roku.

Lata 20. XX wieku: dwukolorowe oksfordki

W przeciwieństwie do podstawowego projektu oksfordów z lat 1910-tych, dwukolorowe oksfordzie z lat 20-tych dodawały obuwiu męskiemu sportowego charakteru. Z kontrastującymi skórzanymi detalami umieszczonymi na nosku, pięcie i wokół sznurowadeł, ten styl był odejściem od nieco konserwatywnej, użytkowej wersji. Wersje tego trendu są nadal noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

W latach trzydziestych XX wieku pojawiły się kanciaste sylwetki, a dwurzędowe garnitury i smokingi stały się modą dekady. Garnitury z tej epoki miały węższą talię i zwężane nogawki, aby oszczędzać materiał podczas Wielkiego Kryzysu. Ciemniejsze kolory stały się modne, reprezentując ponurą postawę epoki.

Lata 30.: Spodnie z wysokim stanem

Dwurzędowej marynarce z epoki towarzyszyły dopasowane spodnie. Wyższa talia stworzyła efekt wydłużenia, który zrównoważył większość plisowanych frontów. Był to wyjątkowo szeroki pas, który pozostał unikalny w latach 30. XX wieku i jest czasami określany jako hollywoodzkie spodnie. Te spodnie miały być noszone z kamizelką lub swetrem.

Lata 40.: Garnitury Zoota

Lata czterdzieste przyniosły II wojnę światową, a wraz z nią rządowe ograniczenia dotyczące wełny. Z tego powodu większość odzieży męskiej została stworzona z myślą o oszczędzaniu materiału. Polityka ta przejawiała się w jednorzędowych garniturach i spodniach bez zakładek i mankietów. W akcie buntu młodzi ludzie i ludzie kolorowi przyjęli zbyt luźny, zbyt długi, przesadzony styl garniturów zoot, odrzucając konserwatywny charakter tamtych czasów. Ponieważ ich produkcja była technicznie nielegalna ze względu na nadmierne zużycie materiału, garnitury zoot były często kupowane na czarnym rynku i stawały się mundurami anty-establishmentowych „dzieci swingu”, które spędzały czas w klubach jazzowych.

Koniec wojny przyniósł ze sobą bardziej swobodny styl odzieży męskiej, często określany jako odzież sportowa lub rekreacyjna. Lata pięćdziesiąte XX wieku wprowadziły wyluzowany styl, w tym koszulkę polo, która była postrzegana jako bardziej młodzieńcza, swobodna alternatywa dla formalnego stylu zapinanego na guziki, przy jednoczesnym zachowaniu konserwatywnego stylu golfa. Koszulki polo nadal są stałym elementem codziennej garderoby biznesowej.

Lata 50.: skórzane kurtki motocyklowe

Tak jak kombinezon zoot był buntem przeciwko gospodarności i oszczędzaniu w czasie wojny w latach czterdziestych, tak styl „greaser” służył jako bunt przeciwko społecznemu konserwatyzmowi lat pięćdziesiątych. Styl, który był w większości akceptowany przez młodzież tamtej epoki, był ubrany w T-shirty, dżinsy i skórzane kurtki. Styl Greyer został dodatkowo spopularyzowany przez Jamesa Deana w kultowym filmie „Buntownik bez powodu”. Ten styl pojawił się ponownie w latach 90.

Lata 50.: Okulary Wayfarer

Ray-Ban zapoczątkował styl Wayfarer w 1956 roku i od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych stylów okularów przeciwsłonecznych wszechczasów. Trapezoidalny kształt plastikowych oprawek pasuje do różnych kształtów twarzy i zyskał uznanie wśród celebrytów, takich jak prezydent John F. Kennedy, Bob Dylan i Andy Warhol. Do dziś Wayfarers są uwielbiane zarówno przez celebrytów, jak i nie-celebrytów.

Lata 60.: Kwiatowe nadruki

Społeczny zgiełk lat 60. ustąpił miejsca różnym subkulturom, które radziły sobie z wojenną niesprawiedliwością na swój własny, niepowtarzalny sposób – w tym wyrażając się poprzez modę. Jedno było pewne, konwencja nie była już normą, ponieważ branża odzieży męskiej zaczęła obejmować ciekawsze nadruki i wzory, w tym kwieciste. Era Flower Power wprowadziła kolorowe kwieciste koszule, krawaty, a nawet spodnie do sfery zarówno formalnego, jak i swobodnego stroju.

Lata 60.: sztyblety

Jedną z subkultur lat 60. była grupa Mod, która swoją minimalistyczną modą czerpała inspirację z londyńskiej sceny muzyki rockowej. Zespoły takie jak The Beatles i The Who wprowadziły trend butów Chelsea na pierwszy plan w modzie męskiej. Wszyscy, od młodych artystów po biznesmenów, nosili te eleganckie, wsuwane buty.

Lata 60.: Okulary Clubmaster

Chociaż styl okularów Clubmaster po raz pierwszy pojawił się w latach pięćdziesiątych XX wieku, styl ten zyskał największą popularność w latach sześćdziesiątych. Nieco podobny do Ray-Ban Wayfarer, Clubmaster ma grubą linię brwi, która przeszła w cienką dolną krawędź. Podczas gdy popularność tego stylu wygasła w latach 70., program „Mad Men” ożywił go pod koniec 2007 r., wykorzystując chłodną nostalgię kultury reklamowej lat 60.

Lata 70.: dzwony

Lata 70. były erą dyskoteki, a wraz z nią pojawiły się spodnie z dzwoneczkami. Z przesadną, rozkloszowaną nogawką dzwony pozwalały na dodatkowy ruch na parkiecie i były noszone w różnych tkaninach i wzorach. Na ubrania z tej epoki duży wpływ miał przebojowy film „Gorączka sobotniej nocy”.

Lata 70.: Garnitury rekreacyjne

Garnitur rekreacyjny był trendem definiującym dekadę lat 70. wraz z rozwojem disco. Na ogół składał się z pudełkowej marynarki z domieszką poliestru, z kilkoma niepotrzebnymi kieszeniami i dopasowanymi spodniami. Stylizację najczęściej uzupełniała krzykliwa, zapinana na guziki koszula – najlepiej z qiana – z dużymi spiczastymi kołnierzykami. W tamtych czasach był uważany za swobodne i fajne podejście do standardowego garnituru z poprzednich epok.

Leisure suits – 1970

Lata 80.: Mokasyny i buty żeglarskie

Pastelowe garnitury inspirowane „Miami Vice” z lat 80. były zwykle łączone z parą mokasynów lub butów żeglarskich. Mokasyny i buty żeglarskie były również popularne w przypadku bardziej swobodnych stylizacji. Oba style mogą dopełnić wygląd odzieży roboczej lub dodać stylu preppy do swobodnego stroju. Mokasyny i buty do łodzi pozostają ponadczasowymi stylami i są dziś popularne.

Lata 80.: kurtki bomberki

Hitowy program telewizyjny „Miami Vice” miał swoją premierę w 1984 roku i stał się ogromną inspiracją dla mody męskiej lat 80. Popularne stały się tak zwane garnitury rekreacyjne, które składały się z t-shirtu noszonego pod markowym garniturem, zwykle w różnych pastelowych kolorach. To było swobodne i fajne podejście do standardowego garnituru.

Lata 80.: kurtki dżinsowe

Lata 80. były szczytową dekadą dżinsu, kiedy wielu mężczyzn przyjęło styl noszenia dżinsów od stóp do głów w połączeniu z dżinsową kurtką. Dżinsową kurtkę można niemal uniwersalnie łączyć ze wszystkim, od zapinanej na guziki koszuli po t-shirt, od spodni khaki po dżinsy. Dżinsowa kurtka jest nadal uniwersalnym elementem męskiej garderoby.

Lata 80.: Trampki

Czerpiąc z rozwoju muzyki hip-hopowej, sneakersy stały się głównym trendem w modzie lat 80. Przede wszystkim modele Nike Air Force One i Nike Air Jordan stały się ogromnymi towarami, które zasygnalizowały początek kultury sneakerheadów. Dodatkowo wzrost popularności aerobiku fitness sprawił, że sneakersy Reebok stały się bardzo popularne w latach 80. Dziś modele sneakersów z tamtej epoki są bardzo pożądanymi przedmiotami kolekcjonerskimi.

Męski styl z lat 80-tych

Lata 90. były dla mody trudnym okresem. Wywodząc się z przepychu lat 80., lata 90. kładły większy nacisk na swobodną wygodę i uliczny styl. W rezultacie koszulka z grafiką była noszona przez wszystkich, od nastoletnich skaterów po biznesmenów po służbie.

Lata 90.: Wiatrówki

Zgodnie z atletycznymi stylami lat 90. wiatrówka stała się podstawowym elementem odzieży męskiej w stylu ulicznym. Wiatrówki z tej epoki często miały jasne kolory i odważne wzory. Wiatrówka niedawno powróciła do dzisiejszej mody, a mężczyźni noszą ją jako ukłon w stronę lat 90. w stylu retro.

Lata 90.: Koszule flanelowe

Lata 90. to okres rozkwitu grunge’u. Flanelowa koszula szybko stała się jednolitym elementem subkultury grunge, a celebryci, tacy jak Kurt Cobain i Johnny Depp, łączyli flanelowe koszule z t-shirtami i dżinsami.

Denim przeszedł śmiały zwrot w 2000 roku wraz z pojawieniem się dżinsów w trudnej sytuacji i wyblakłych. Zamiast pozwalać dżinsom na samoistne niszczenie w wyniku normalnego zużycia, w 2000 roku pojawiły się masowo produkowane ubrania, które wyglądały na wyblakłe zaraz po zdjęciu z wieszaka. Spowodowało to przesadne pokazy niepokoju i umierania. Na szczęście trend ten zniknął w następnej dekadzie.

2000s: Odzież i kamuflaż wojskowy

W połowie 2000 roku Stany Zjednoczone ponownie pogrążyły się w wojnie, czego następstwem był nastąpił wzrost odzieży wojskowej w zwykłej modzie męskiej. Od bojówek, przez wzory kamuflażu, po kurtki wojskowe, wpływ militarny był niezaprzeczalny. Ten trend wciąż się utrzymuje, co kilka lat zyskując popularność w trendach w modzie męskiej.

2000s: Kapelusze typu Bucket

Oprócz odzieży militarnej, kapelusze typu Bucket również zyskały ogromną popularność w 2000 roku. W wersjach z oryginalnego płótna, nylonu, a nawet sztucznego futra kapelusze typu Bucket przeniknęły do ​​kultury popularnej tej dekady, a gwiazdy takie jak Jay Z, Nelly i Brad Pitt nosiły je. W 2019 roku nastąpiło silne odrodzenie trendu kapeluszy typu Bucket, a wiele z nich pojawiło się na wybiegu w tym roku.

Okulary w 2000 roku przybrały atletyczny obrót, a style, które pierwotnie były przeznaczone do sportów takich jak motocross, bieganie i jazda na rowerze, trafiły do ​​codziennego noszenia. Oprawki były często wyposażone w przyciemniane soczewki w różnych kolorach i błyszczące powłoki odblaskowe. Na szczęście sportowe okulary przeciwsłoneczne wróciły do ​​swoich użytkowych korzeni.

Lata 2000: fedory z wąskim rondem

Lata 2000. powitały kapelusz typu fedora z powrotem w odzieży męskiej, ale w przeciwieństwie do jego klasycznego poprzednika z lat 20., rondo nowoczesnych kapeluszy typu fedora jest bardzo wąskie. Oczywiście nie jest to czapka mająca na celu ochronę przed słońcem. Ten styl z wąskim rondem stał się modną podstawą na czerwonym dywanie na początku XXI wieku, a gwiazdy takie jak Diddy i Justin Timberlake nosiły je na zdjęciach.

2000s: Japonki

Na początku 2000 roku, wraz ze wzrostem popularności zestawów Abercrombie, które kochały swobodną stylizację, pojawiła się moda na mężczyzn noszących japonki. Być może jeden z bardziej kontrowersyjnych trendów, klapki stały się całkowicie akceptowalne do noszenia z dżinsami i t-shirtem (aw niektórych przypadkach z zapinaną na guziki).

Wąskie krawaty były pierwotnie trendem lat pięćdziesiątych, ale zyskały nową popularność wśród młodych mężczyzn w latach 2010-tych. Ponieważ wszystkie style skupiały się na szczuplejszej sylwetce, tak samo stało się z nakryciami głowy. Chociaż styl zaczyna się wycofywać, mężczyźni nadal noszą dziś wąskie krawaty.

2010s: Analogowe zegarki na rękę

Wraz z upadkiem zegarków cyfrowych nastąpiło odrodzenie klasycznych zegarków analogowych. Gdy zegarek cyfrowy zaczął kojarzyć się ze stylem, który był bardziej swobodny i sportowy, zegarek analogowy stał się uniwersalnym standardem ekskluzywnej męskiej odzieży na rękę.

Lata 2010: dżins o dopasowanym kroju

Wąski dżins, pierwotnie spopularyzowany przez rockmanów z lat 60., takich jak The Rolling Stones, Bob Dylan i The Beatles, osiągnął prawdziwy rozkwit w latach 2010. W tej dekadzie męskie jeansy o wąskim kroju zyskały designerski charakter, a prawie każda luksusowa linia stworzyła wersję wąskich dżinsów męskich.

Trendy w modzie męskiej z ostatnich 100 lat

SCENARIUSZ: Kelsi Trynidad

17 stycznia 2020 r.

Artykuł został ponownie opublikowany zgodnie z licencją CC BY-NC 4.0

URL: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/?ref=chooser -v1 .

Stacker wierzy w zwiększanie dostępności światowych danych poprzez opowiadanie historii. W tym celu większość historii Stackera jest bezpłatnie dostępna do ponownego publikowania na licencji Creative Commons. Zachęcamy do dzielenia się naszymi historiami z odbiorcami.

Link do artykułu: https://stacker.com/retrospective/mens-fashion-trends-past-100-years