Strategia gotowości na zimę: Ukraina gromadzi sojuszników na kluczowe spotkanie / Globalny zespół ds. wiadomości IndraStra

0
255

Ukraina i jej sojusznicy zebrali się 22 listopada na wirtualnym spotkaniu Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony (UDCG, znanej również jako grupa Ramstein), w którym uczestniczyli przedstawiciele około 54 krajów wspierających Kijów w konflikcie z Rosją. Spotkanie, któremu przewodniczył sekretarz obrony USA Lloyd Austin, było krytyczną dyskusją skupiającą się na wzmocnieniu obrony przed przewidywanymi wzmożonymi atakami Rosji na infrastrukturę energetyczną i cywilną Ukrainy w nadchodzącym sezonie zimowym.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Illarion Pawluuk podkreślił główne obawy związane z przygotowaniami zimowymi, podkreślając takie aspekty, jak obrona powietrzna, artyleria i amunicja. Pawluk podkreślił zmieniające się potrzeby na pierwszej linii frontu, podkreślając, że przewidywane wymagania zależą od bieżących potrzeb żołnierzy w strefie konfliktu.

Dyskusja przebiegała według niepokojącego schematu z poprzedniej zimy, kiedy rosyjskie ataki wymierzone były w infrastrukturę energetyczną Ukrainy, powodując ofiary wśród ludności cywilnej i rozległe zniszczenia. W wyniku tych ataków miliony ludzi zostały pozbawione prądu podczas ujemnych temperatur.

Przed tym spotkaniem najwyżsi urzędnicy z USA i Niemiec odwiedzili Kijów, ogłaszając nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednak ostatnio krążyły obawy dotyczące potencjalnego „zmęczenia wojną” wśród zachodnich sojuszników Ukrainy, zwłaszcza w Waszyngtonie.

W trakcie tych dyskusji pojawiły się doniesienia o trwających atakach sił rosyjskich, w tym o ostrzale Nikopola, powodującym ofiary w ludziach, zniszczenia mienia i zakłócenia w dostawach mediów. Ukraińska obrona powietrzna przechwyciła wiele rosyjskich dronów i zgłosiła przypadki ataków rakietowych powodujących zniszczenia infrastruktury.

Jednocześnie na linii frontu trwały starcia, a siły ukraińskie toczyły walki w zwarciu, odpierając w szczególności rosyjskie ataki w kilku regionach. Jednak obawy pozostają duże, ponieważ w Doniecku i innych regionach utrzymują się konflikty.

Równolegle dyskusje zeszły na szerszy krajobraz geopolityczny. Premier Albanii Edi Rama naciskał na NATO, aby zintensyfikowało swoją obecność w Kosowie, podkreślając obawy dotyczące nielegalnej działalności, w tym przemytu broni i narkotyków, destabilizującej granicę z Serbią.

Kontekst europejski również miał miejsce w obliczu znaczących wydarzeń, w tym węgierskiej kampanii politycznej, którą oskarżono o podtekst antysemicki przez oczernianie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen wraz z synem finansisty George’a Sorosa.

Tymczasem rząd Mołdawii zwrócił się o przedłużenie stanu wyjątkowego w związku z obawami dotyczącymi potencjalnej eskalacji rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, które mogą mieć wpływ na dostawy energii elektrycznej dla Mołdawii.

Pośród tych napięć geopolitycznych stale pojawiają się doniesienia o naruszeniach praw człowieka i postępowaniach sądowych przeciwko działaczom i indywidualnym osobom w różnych krajach, co pogłębia złożoną dynamikę społeczno-polityczną w regionie.

W miarę jak trwają dyskusje i konflikty, region przygotowuje się na niepewną zimę, przyćmioną zawirowaniami geopolitycznymi i ciągłymi konfrontacjami między Ukrainą a Rosją. Konsekwencje tych dyskusji i ewoluująca dynamika konfliktu mają szersze konsekwencje dla globalnej geopolityki i stabilności regionalnej.

Autor: Globalny zespół ds. wiadomości IndraStra

 

IndraStra Global jest teraz dostępna w
Apple News,  
Google News,  Feedly,  Flipboard  i  kanale WhatsApp 
PRAWA AUTORSKIE: Ten artykuł został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe. https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/
OPUBLIKUJ: Opublikuj ponownie nasze artykuły w Internecie lub w formie drukowanej za darmo, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek. https://www.indrastra.com/p/republish-us.html

Link do artykułu: https://www.indrastra.com/2023/11/strategizing-winter-preparedness.html