„Śladami Profesora Marka Modela” / GTPS – wystawa Agnieszki Lewandowskiej i Agaty Żółkoś pt. „Brutal content”.

0
666

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zaprasza w Piątek (22 października 2021) o godz. 17.00 na kolejną odsłonę z cyklu „Śladami Profesora Marka Modela” – wystawę Agnieszki Lewandowskiej i Agaty Żółkoś pt. „Brutal content”.

Wystawa „Brutal Content” ma na celu skonfrontowanie się z obecną w życiu przemocą. Krwawe i niepokojące motywy pojawiające się w obrazach są wyrazem wewnętrznych rozterek młodych malarek – tęsknoty, gniewu, żalu, czy strachu. W ich pracach, pomimo widocznych zupełnie odmiennych wpływów estetycznych, króluje poczucie zagrożenia i bólu, co dobrze umiejscawia artystki w szaleństwie obecnych czasów. Powracająca z zapomnienia zaraza zmieniła świat; odizolowując od siebie ludzi i stawiając między nimi barierę strachu przed zakażeniem, podkręciła złe emocje i troski. Prezentowane obrazy, tworzone właśnie w trakcie pandemii koronawirusa, są doskonałym wyrazem tego co może czuć człowiek postawiony w takiej sytuacji – zagubienia, rozbicie i przerażenie tym co będzie dalej.


Agnieszka Lewandowska urodziła się w 1998 roku w Gdańsku. W roku 2018 ukończyła Gdyńskie Liceum Plastyczne, a obecnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego.

Czerpie inspiracje z całej gamy postaci z historii sztuki, zarówno dawnej jak i współczesnej, ale również ze świata opery. Niezmiernie interesuje ją sztuka baroku z czego najbardziej fascynującymi twórcami są dla niej m.in. Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens, Artemisia Gentileschi i Diego Velazquez. W jej malarstwie często pojawiają się motywy przemocy, krwi, mięsa, spożywania, czy rozkładu ciała, co można rozumieć jako realizację barokowego vanitas. Artystka w swoim malarstwie próbuje zawrzeć jednoczesne piękno i obrzydliwość ulotności życia biologicznego, próbuje zajrzeć do środka organizmu tak ludzkiego jak i zwierzęcego, nie zagłębiając się zbytnio w duchowość obiektu. Podejmuje próbę niejakiego wpisania człowieka w świat zwierząt, nie odróżniania Homo Sapiens od chociażby psa, konia, żaby, czy ptaka. Interesuje ją fizyczność istoty, jej masa, kolor, forma, a także powiązania ewolucyjne między wszystkim co żyje na Ziemi. Przeprowadza na płótnie swoistą wiwisekcję własnej wyobraźni tworząc wizerunki fantastycznych zwierząt i scen. Zależy jej na wywołaniu intensywnych doznań estetycznych, dotykania tematów zakazanych, a jednocześnie uniwersalnych takich jak śmierć, pożywianie się, seks, miłość, nienawiść itd. Pragnie wywołać w widzu pewien niepokój jak i samoświadomość własnej cielesności i podleganiu prawom natury.


Agata Żółkoś – urodzona w 1998 w Bydgoszczy. Od 2018 roku studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, aktualnie w pracowni dyplomowej prof. Henryka Cześnika. Interesuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz kolażem.

„Malarstwo jest dla mnie ekspresją, gestem często agresywnym, którym daje upust emocjom tłumionym głęboko, buntem do otaczającego mnie świata, jednocześnie czymś ckliwym i mocno dotykającym moją wrażliwość. Lubie różnorodność, surowość i szorstkość. Interesuje mnie prawdziwość, może czasem zbyt bezpośrednia, nietaktowna, ale wciąż aktualna i prawdziwa.”