Próba zamachu stanu w Niemczech, czyli o tym co się niektórym śni lub inaczej o majakach głupców…

0
733
Zacznijmy od faktów. Te coraz trudniej wyłowić z gąszczy prasowych newsów, na szczęście żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, takichż portali. W tym wypadku przydatna okazała się WIKIPEDIA. Jak się okazuje jej społeczność nie mogła nie zareagować na wydarzenie o takiej skali i aż tak zaskakujące. Próba zamachu stanu w Republice Federalnej Niemiec, w XXI wieku i to w trzeciej jego dekadzie. Takie scenariusze nie pojawiały się w głowach nawet najwybitniejszych znawców polityki. Czy jednak ktoś w początkach XXI wieku mógł przewidywać, że w drugiej jego dekadzie (już w 2014 roku) jedno państwo w celu aneksji terytorium sąsiada rozpocznie z nim wojnę. Wojnę bez wypowiedzenia).

Przejdźmy jednak do faktów. Te podaję za anglojęzyczną Wikipedią.

Spisek zamachu stanu w Niemczech w 2022 r

[Ten artykuł dokumentuje bieżące wydarzenie . Informacje mogą się szybko zmieniać w miarę postępu wydarzenia, a wstępne doniesienia prasowe mogą być niewiarygodne . Najnowsze aktualizacje tego artykułu mogą nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Zachęcamy do ulepszania tego artykułu lub omawiania zmian na stronie dyskusji , ale należy pamiętać, że aktualizacje bez ważnych i wiarygodnych odniesień będą usuwane. ( Grudzień 2022 ) ( Dowiedz się , jak i kiedy usunąć ten szablon wiadomości )]

7 grudnia 2022 r. 25 członków skrajnie prawicowej grupy terrorystycznej zostało aresztowanych za rzekome planowanie zamachu stanu w Niemczech. Grupa zwana „ Unia Patriotyczna ” ( niem . Patriotische Union ) lub „ Rada ” ( niem . Der Rat ) to niemiecka skrajnie prawicowa grupa ekstremistyczna Reichsbürger . Celem grupy jest przywrócenie monarchistycznego rządu w Niemczech na wzór Rzeszy Niemieckiej . Grupa rzekomo chciała wywołać chaos i wojnę domową w Niemczech, aby przejąć władzę.

Ponad 3000 policjantów i sił specjalnych przeszukało 130 miejsc w całych Niemczech i dokonało kilku aresztowań, w tym Heinricha Reussa , potomka rodu Reußów, a także byłą posłankę Alternatywy dla Niemiec (AfD) Birgit Malsack-Winkemann.  W skład grupy wchodzili także czynni wojskowi i policjanci. Operacja przeciwko grupie jest uważana za największą w historii Niemiec, a Prokurator Generalny Peter Frank uznał grupę za organizację terrorystyczną . 

Członkowie 

Prokuratorzy poinformowali, że około 50 osób spośród organizatorów było członkami ruchu Reichsbürger , zgrupowania skrajnie prawicowych ugrupowań, które odrzucają obecne Niemcy i chcą powrotu do sytuacji z czasów Cesarstwa Niemieckiego (lub „Drugiej Rzeszy”) i którzy są kojarzony z przemocą i antysemityzmem . [Podobno wśród spiskowców byli zwolennicy QAnon i przeciwników COVID-19 . [Grupa została podzielona na obszary odpowiedzialności. Prokurator Federalny ma 52 podejrzanych i aresztował 25 z nich. 

W grupie znalazło się również kilku byłych członków Dowództwa Sił Specjalnych (KSK), w tym były sierżant sztabowy Batalionu Spadochronowego Bundeswehry Rüdiger von Pescatore . [GSG9 przeszukał teren KSK w Graf Zeppelin Barracks w pobliżu Calw. Rüdiger von Pescatore miał dowodzić „wojskowym ramieniem” grupy. Prokurator Federalny opisuje von Pescatore obok Heinricha Reussa jako „prowodyra”. Mówi się, że Von Pescatore próbował rekrutować policjantów i żołnierzy.  Wśród członków był także były Oberst Maximilian Eder , były funkcjonariusz policji kryminalnej Michael Fritsch z Hanoweru i były Oberst Peter Wörner z Bayreuth, który założył firmę zajmującą się szkoleniem przetrwania. 

Adwokat i sędzia w kraju związkowym Berlin, Birgit Malsack-Winkemann , została wyznaczona na przyszłego „ministra sprawiedliwości”.  W latach 2017-2021 była posłanką do niemieckiego Bundestagu z ramienia AfD i została aresztowana 7 grudnia 2022 roku.  W grupie był jeszcze co najmniej jeden polityk AfD, Christian Wendler , były Stadtrat AfD z Olbernhau w Rudawach Saskich. 

Według Der Spiegel grupa „Związek Patriotyczny” dysponowała „niezwykłą sumą pieniędzy”, za które kupiła broń i telefony satelitarne. Jedna z nieruchomości przeszukanych przez policję, Jagdschloss Waidmannsheil w Bad Lobenstein , należąca do rzekomego prowodyra Reussa, służy jako adres biznesowy kilku firm powiązanych z londyńską firmą zarządzającą aktywami Heinrich XIII. Prinz Reuß & Anderson & Peters Ltd. 

Ideologia i cele 

Rzekomym celem grupy było ustanowienie rządu monarchicznego na wzór Cesarstwa Niemieckiego z 1871 r. Od listopada 2021 r. sieć miała planować zbrojny atak na Bundestag , a także publiczne aresztowania polityków w celu wywołania niepokojów społecznych . „Unia Patriotyczna” zakładała, że ​​część niemieckich władz bezpieczeństwa okazałaby wtedy solidarność z ich działaniami, co doprowadziłoby do „obalenia rządu” i umożliwiłoby ugrupowaniu przejęcie władzy. 

Grupa znana jest jako prawicowa i regularnie propaguje ideologię antysemicką.  Planowany pucz obejmował szturm na Reichstag , budynek niemieckiego parlamentu, zainspirowany atakiem na Kapitol Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia 2021 r. 

Śledztwa i aresztowania 

Niemiecka policja prowadzi dochodzenie w sprawie grupy od wiosny 2022 r. Grupa składa się również z części zradykalizowanego niemieckiego ruchu Querdenken . Reuss był punktem wyjścia do śledztwa, które ostatecznie zostało przeprowadzone przez Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) pod nazwą „Cień”. Ponadto zaangażowanych było kilka państwowych urzędów śledczych i organów państwowych zajmujących się ochroną konstytucji. Niemieckie władze stwierdziły, że pucz był planowany od listopada 2021 roku i byłby brutalnym, terrorystycznym obaleniem obecnego rządu. Policja dowiedziała się o nich po raz pierwszy w kwietniu 2022 r., kiedy aresztowała członków tzw. „Zjednoczonych Patriotów”, Federalny Minister Zdrowia Niemiec. We wrześniu 2022 r. rozpoczęli od ścisłego monitorowania 52 podejrzanych. 

Około 3000 funkcjonariuszy policji brało udział w akcjach aresztowania spiskowców, którzy pochodzili głównie z południowych niemieckich krajów związkowych Bawarii i Badenii -Wirtembergii , ale byli też ludzie z 9 innych krajów związkowych oraz z Austrii i Włoch . Wśród aresztowanych byli arystokraci, były poseł na Sejm oraz byli i czynni wojskowi. [Aresztowano też jedną Rosjankę, a spiskowcy mieli planować współpracę z Rosją, ale rzecznik ambasady rosyjskiej w Berlinie zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi1

To bardzo wstępne informacje. Sprawa oczywiście będzie miała swą kontynuację. Ciekawe, czy aresztowani zostaną zwolnieni po 48h, czy też później zostaną zwolnieni za kaucją? Demokracja przecież rządzi się swoimi prawami. Ciekawe też będą procesy. Będziemy je śledzić. Jest rzeczą bardzo ciekawą, jak demokratyczne państwo zareaguje na tego rodzaju próbę podważenia jego podstaw. Nie można też całej sytuacji bagatelizować. Z innych źródeł dowiadujemy się, że w mniejszym lub większym zakresie ze spiskiem mogło być powiązanych aż 30 tysięcy osób. To niby niewiele, jak na tak duże państwo jak dzisiejsze Niemcy, ale kiedyś, w początkach swej działalności Hitler też nie dysponował większym zapleczem.

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, jak się okazuje raz pojawiające się w idee nie giną nigdy, zawsze znajdą się tacy, którzy będą próbować do nich wrócić. Idee imperializmu, nacjonalizmu, a nawet rasizmu, wciąż są obecne nie tylko na kartach historii, ale i w naszych umysłach. W umysłach niektórych szczególnie. Są tacy, którzy w nie wierzą, są też tacy, którzy próbują je głosić tylko w celu zyskania przychylności ludzi o takich poglądach. Jedni i drudzy wciąż nie wiedzą, jak niebezpiecznymi kartami grają, jak wielkie szkody może przynieść choćby próba wcielenia tych chorych idei w życie. Ludzi o takich poglądach trudno określić mianem głupich (choć tak uczyniłem w tytule), nazwać idiotami, to tylko epitety. Na pewno jednak można stwierdzić, że dla swych chorych ambicji ludzie ci planują zło.

                                                            Piotr Kotlarz

1 Hasło: 2022 Germany coup d’état plot, Wikipedia (dostęp 8.12.2002, godz. 14.00).

Obraz wyróżniający: Bundestag, Berlin (Ank Kumar). By Ank Kumar – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101151337