Ponad jedna trzecia firm w UE wdraża sztuczną inteligencję i inne historie związane z technologiami cyfrowymi, które warto poznać / Cathy Li

0
90

W 2023 r. odbył się pierwszy światowy Szczyt Bezpieczeństwa AI, na którym zawarto deklarację wzywającą do współpracy międzynarodowej. By Office of the Vice President of the United States – https://twitter.com/VP/status/1720223672814694765, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=140072957

  • W tym podsumowaniu przedstawiamy najważniejsze historie dotyczące technologii cyfrowych z ostatnich dwóch tygodni.

  • Najważniejsze nagłówki: Ponad jedna trzecia przedsiębiorstw w UE wdraża sztuczną inteligencję; Platformy meta do oznaczania fałszywych obrazów AI; Microsoft ogłasza plany zapewnienia szkoleń w zakresie sztucznej inteligencji 2 milionom osób w Indiach.

1. Ponad jedna trzecia przedsiębiorstw w UE przyjęła sztuczną inteligencję

Z nowego raportu zleconego przez Amazon Web Services (AWS) wynika, że ​​w 2023 r. ponad jedna trzecia europejskich firm wdrożyła sztuczną inteligencję (AI) .
Wzrost wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji, napędzany gwałtownym wzrostem wykorzystania sztucznej inteligencji, przybliża kontynent do wizji Dekady Cyfrowej 2030 przedstawionej przez Komisję Europejską w 2021 r. W programie politycznym określono plany przekształcenia regionu, które mają pomóc 80% ludności populacji zapewnia podstawowe umiejętności cyfrowe, łączność 5G na całym świecie, a 75 % przedsiębiorstw w UE korzysta z usług w chmurze.
„Ubiegły rok był kluczowy; od Malmö po Mediolan dostępność generatywnej sztucznej inteligencji wzbudziła apetyt na eksperymenty wśród konsumentów i firm” – powiedziała Reuterowi Tanuja Randery, dyrektor zarządzająca AWS.
„Przyspieszone wykorzystanie sztucznej inteligencji w zeszłym roku pomogło Europie osiągnąć cele Dekady Cyfrowej”.

Grafika przedstawiająca wpływ sztucznej inteligencji na przedsiębiorstwa w UE.

Sztuczna inteligencja ma znaczący wpływ na przedsiębiorstwa w UE.
Obraz: Amazon
Wiadomość ta pojawia się po tym, jak kraje UE zatwierdziły porozumienie polityczne, którego celem jest ustanowienie globalnego standardu zarządzania sztuczną inteligencją, podaje Reuters.
Jeżeli przepisy zostaną przyjęte, obejmowałyby stosowanie sztucznej inteligencji i modeli sztucznej inteligencji w wielu różnych branżach.

2. Fałszywe obrazy AI, które mają być oznaczone na Facebooku i Instagramie

Meta ma wprowadzić technologię, która będzie wykrywać i oznaczać obrazy generowane przez sztuczną inteligencję.
Chociaż firma oznacza już obrazy AI wygenerowane przez własne systemy, nowa technologia – do wdrożenia na Facebooku, Instagramie i w Threads – będzie identyfikować obrazy utworzone przez inne firmy.

Eksperci ds. ryzyka uważają, że dezinformacja i dezinformacja to największe ryzyko nadchodzących dwóch lat.

Eksperci ds. ryzyka uważają, że dezinformacja i dezinformacja stanowią największe ryzyko w ciągu najbliższych dwóch lat. Zdjęcie: Światowe Forum Ekonomiczne

„Przyjmujemy to podejście przez cały następny rok, podczas którego na całym świecie odbędzie się szereg ważnych wyborów” – powiedział Nick Clegg, prezes ds. globalnych.
„W tym czasie spodziewamy się dowiedzieć znacznie więcej o tym, jak ludzie tworzą i udostępniają treści AI, jaki rodzaj przejrzystości ludzie uważają za najbardziej wartościowy i jak ewoluują te technologie. To, czego się dowiemy, wpłynie na najlepsze praktyki branżowe i nasze własne podejście w przyszłości”.
Eksperci ostrzegają jednak, że takie narzędzia można łatwo ominąć. W rozmowie z BBC profesor Soheil Feizi, dyrektor Reliable AI Lab na University of Maryland, powiedział: „Mogą być w stanie wyszkolić swój detektor, aby był w stanie oznaczyć niektóre obrazy specjalnie wygenerowane przez niektóre konkretne modele. Ale te detektory można łatwo ominąć za pomocą lekkiego przetwarzania obrazów, a także mogą mieć wysoki wskaźnik fałszywych alarmów”.

3. Wiadomości w skrócie: Technologie cyfrowe z całego świata

Microsoft ujawnił plany zapewnienia możliwości szkolenia w zakresie sztucznej inteligencji 2 milionom osób w Indiach do 2025 roku. Przemawiając na konferencji w Bombaju, dyrektor generalny Satya Nadella wezwał również Indie i Stany Zjednoczone do współpracy w zakresie norm i przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. „Mam nadzieję, że wyłoni się konsensus i to jest to, co naprawdę pomaga, w pewnym sensie, [w] rozpowszechnianiu tej technologii” – powiedział, omawiając globalne próby opracowania zasad i regulacji sztucznej inteligencji.
Kraje i organizacje technologiczne podpisały wspólne oświadczenie, w którym uznano znaczenie podjęcia większej liczby działań przeciwko złośliwemu wykorzystaniu narzędzi cyberszpiegowskich. Grupa 35 krajów – na czele z Wielką Brytanią, Francją i USA – wyraziła zaniepokojenie rosnącym rynkiem oprogramowania szpiegującego i jego wpływem na bezpieczeństwo narodowe i prawa człowieka.
Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) ogłosiła, że będzie dokładniej śledzić zużycie energii przez firmy wydobywające kryptowaluty. Firmy te będą musiały odpowiedzieć na ankietę wyszczególniającą ich zużycie energii, ponieważ EIA chce lepiej zrozumieć, jak zmienia się zapotrzebowanie na energię w wydobywaniu kryptowalut i gdzie operacje są najbardziej rozpowszechnione.
Coursera – amerykańska platforma edukacyjna – odnotowała, że w 2023 r. średnio co minutę nowy użytkownik zapisywał się na jej kursy AI. Jej dyrektor generalny, Jeff Maggioncalda, powiedział, że jest to wyraźny znak, że ludzie podnoszą swoje kwalifikacje, aby wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji: „Powiedziałbym, że prawdziwym hotspotem jest generatywna sztuczna inteligencja, ponieważ dotyczy ona tak wielu ludzi” – powiedział Reuterowi w wywiadzie na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
SAP restrukturyzuje 8 000 miejsc pracy, aby skupić się na obszarach biznesowych opartych na sztucznej inteligencji, ogłosiła firma. Firma wyda 2 miliardy euro (2,2 miliarda dolarów) na przekwalifikowanie pracowników lub zastąpienie ich w ramach programów dobrowolnych odejść.

4. Więcej o technologii cyfrowej w Agendzie

Sztuczna inteligencja ma potencjał dostarczania istotnych danych do działań na rzecz klimatu i zrównoważonego wzrostu poprzez obserwację Ziemi. Ten artykuł Agendy bada, w jaki sposób, w połączeniu z nowymi satelitami i zaawansowanymi technologiami, sztuczna inteligencja może odpowiadać na złożone pytania, zapewniać intuicyjne interfejsy użytkownika dla użytkowników niebędących ekspertami i napędzać innowacje w modelu biznesowym.
GovTech może odbudować zaufanie między obywatelami a państwem – pod warunkiem, że rozwiązania będą skuteczne, skoncentrowane na ludziach i zajmą się przepaścią cyfrową. Ponieważ technologia rządowa ma być jednym z największych rynków oprogramowania na świecie, Stephan Mergenthaler i Sebastian Buckup z Forum badają jej potencjał w zakresie rozwiązywania niektórych z najbardziej złożonych wyzwań społecznych.
W jaki sposób możemy pomóc młodym ludziom wykorzystać zarówno szanse, jak i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją i technologią cyfrową? Ponieważ systemy edukacji starają się nadążyć za technologią, wyzwanie to było przedmiotem dyskusji na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Odkryj niektóre z kluczowych wniosków tutaj.

Link do artykułu: https://www.weforum.org/agenda/2024/02/ai-regulation-digital-software-news-february-2024/