Kateryna Bisharieva – Idea wolności w sztuce – wokół koncertu „Wolność jest w nas”

0
493

W związku z koncertem z okazji 41 rocznicy SOLIDARNOŚCI „Wolność jest w nas”, który Fundacja Kultury „WOBEC”  planuje  wystawić 21 sierpnia br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, postanowiliśmy również zorganizować wystawę malarstwa i rzeźby nawiązującą do idei wolności w sztuce.

Solidarnościowy zryw 1980 roku i jego kontynuacja przyniosła naszemu społeczeństwu długo oczekiwaną wolność. Jak jest ona wyrażana współcześnie? Myślę, że jest to ważne pytanie, które również warto przy okazji tej wielkiej rocznicy postawić.

W czasie wystawy pokażemy dzieła już uznanych artystów: obrazy Danuty Joppek, Maji Majewskiej-Keane, Czesława Tumielewicza oraz rzeźby Wojciecha Sęczawy. Obok ich prac pokażemy też obrazy wchodzącego pokolenia artystów. Wybraliśmy dzieła trzech studentek czwartego roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Kateryny Bisharievy, Justyny Rudzińskiej i Marianny Łobody.

Idee powstają, rozwijają się i żyją pokoleniami. Często tylko z takiej perspektywy można dostrzec tzw. „sens życia”…. To już jednak rozważania historiozoficzne… Warto jednak patrzeć na sztukę i z takiej perspektywy.

Dziś prezentujemy twórczość Kateryny Bisharievy o innych artystach napiszemy w kolejnych numerach WOBEC

                                                                                       [PK.]

 

Kateryna Bisharieva urodziła się 1996 roku w mieście Chmielnickim, Ukraina. W 2017 roku obroniła dyplom licencjacki w Chmielnickim Narodowym Uniwersytecie: Filologia, tłumaczenie (języki polski i rosyjski). Od 2012 do 2018 uczyła się na prywatnej pracowni malarskiej Edwarda Milara „Reflektorze wzajemopołączenie” (miasto Chmielnicki, Ukraina). 2015-2018 pracowała jako korepetytorka języka polskiego. Obecnie jest studentką IV roku na ASP w Gdańsku na kierunku Malarstwo, Sztuka w przestrzeni publicznej. Swoje prace prezentowała na indywidualnych wystawach w galerii „Winylowo” (Gdańsk) i w kawiarni „KavaLava” (Chmielnicki, Ukraina) oraz na licznych wystawach grupowych.

W swoich pracach malarskich jest w trakcie poszukiwań. Bada różne środki wyrazu, otoczenie, techniki, łącząc je ze sobą. Rozmyśla również nad różnymi tematami i historiami, które mogą zostać założone w „opowieść”, zagłębia się w analizę i eksplorację. Czasami bardziej się skupia na kwestiach wizualnych, innym razem dąży do założenia jakiegoś przekazu.

1. „Interferencja”: 140x120cm; płótno, mixmedia; 2021r.; Gdańsk; Praca powstała w pracowni dyplomowej prof. Piotra Józefowicza i prof. Marcina Zawickiego.
Podczas powstania projektu do tej pracy myślałam o interferencji – zjawisku fizycznym – oddziaływanie, nakładanie na siebie dwóch i więcej fal (dźwiękowych, świetlnych etc). To pojęcie ma również przełożenie na świat biologii: interferencja w biologii oznacza całkowite wyniszczenie jednego gatunku przez drugi. Wiemy, jak na dzień dzisiejszy wpływamy na naturę. „Ułatwiając” i „polepszając” swoje życie ograniczamy działalność natury jako takiej. Moim zdaniem, warto spróbować dać jej więcej wolności i postarać się żyć z nią w zgodzie.
2. „Słów twoich kokaina”: 30x30cm; płótno, mixmedia; 2021r.; Gdańsk
Dla mnie ta praca jest o miłości. O czułości i „roztopieniu się” w objęciach ukochanej osoby, bycie w chwili, życie wolnością. Miłość nie ma ograniczeń, miłość jest wolna.
3. „What a wonderful world”: 220x150cm; płótno, mixmedia; 2020r., Gdańsk; praca powstała w pracowni podstaw malarstwa i rysunku prof. Marka Modela i prof. Sławomira Lipnickiego.
Dla mnie osobiście ta praca jest o uwolnieniu się. O uwolnieniu się od toksycznej relacji. Fragmenty tego obrazu opowiadają tę historię, odwołując się do konkretnej osoby. Tworzenie tego obrazu było dla mnie istnym uwolnieniem się psychicznym i mentalnym od niekorzystnych wpływów.
                                                                         Kateryna Bishariewa

Bilety na koncert „Wolność jest w nas” można nabyć: Bilety 24

https://www.bilety24.pl/koncert/koncert-wolnosc-jest-w-nas-66093?id=339056

lub: KupBilecik: Bilety online

https://www.kupbilecik.pl/imprezy/59833/Gda%C5%84sk/Wolno%C5%9B%C4%87+jest+w+Nas/