Eurowizja 2021: Polska wybiera?

0
1165

Tytuł artykułu jest bardzo podobny do takiego na portalu: https://eurowizja.org/eurowizja-2021-polska-uczestnicy-kalendarz/ Eurowizja 2021: Polska wybiera! Oba różnią się tylko jednym, ale bardzo znaczącym znakiem. Kto bowiem tym razem wybiera kandydata Polski na ten bardzo prestiżowy i ważny z powodów promocyjnych dla wielu społeczeństw konkurs piosenki?

Polski kandydat do poprzedniej 23 edycji konkursu  został wyłoniony w wyniku konkursu zorganizowanego w ramach programu „Szansa na sukces”. Została nim  Alicja Szemplińska, wcześniej zwyciężczyni programów Hit hit hurra!, The Voice of Poland. Niestety, z powodów panującej pandemii zeszłoroczny konkurs został odwołany. Organizatorzy nie byli w stanie dostosować się do wciąż zmieniających się warunków sanitarnych, nie mieli też czasu na przygotowanie rozwiązań alternatywnych. Chcąc, choć w części zrekompensować fanom rozrywki i konkursu ten brak,  w dniu, w którym planowany był finał konkursu, zorganizowano koncert „Światło dla Europy”, na którym zaprezentowano piosenki nominowane do konkursu. Można ten gest ocenić również jako swoistą rekompensatę dla niedoszłych uczestników konkursu, którzy zyskali w ten sposób dostęp do bardzo szerokiej międzynarodowej publiczności.

Pandemia wciąż nie odpuszcza. Tak jak organizatorzy Olimpiady w Tokio, tak też organizatorzy Eurowizji 2021 stanęli w obliczu konieczności bardzo trudnych i odpowiedzialnych decyzji.

Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca.

Nie wiem (trudno znaleźć na ten temat informacje w mediach) kiedy polscy organizatorzy tego Konkursu dowiedzieli się o takiej decyzji głównych organizatorów. Spekulacje na temat tego, kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2021 trwały już od stycznia. Zeszłoroczna kandydatka, a właściwie jej sympatycy przygotowali nawet akcję #alicjanaesc2021, nawołując poprzez publikacje w mediach społecznościowych do wyboru Szemplińskiej na reprezentantkę Polski na Eurowizji 2021.

Organizacja publicznego konkursu zimą tego roku była faktycznie niemożliwa. Czy nie można było w takim razie znaleźć innej formy eliminacji, zorganizowania jakiejś alternatywnej jej formy bez udziału publiczności? Cóż, może przekraczało to granice wyobraźni i możliwości dysponującej aż tak ogromnymi środkami TVP. A przecież taki alternatywny program mógł również pozyskać reklamy…  

Można było również powołać rodzaj jury, grono specjalistów, które wybierze polskiego kandydata. Mogliby w nim uczestniczyć również wcześniejsi uczestnicy Eurowizji. Niestety, jak dotąd nie osiągnęliśmy w tym konkursie większych sukcesów. Dotychczas najlepszym naszym rezultatem jest druga pozycja, wywalczona przez Edytę Górniak, w debiucie Polski w tym konkursie w 1994 roku. Od tego czasu reprezentanci Polski tylko dwukrotnie gościli w czołowej dziesiątce.

Można też było powołać inne gremium, ale w każdym wypadku działania takie powinny być jawne. Tymczasem spotkaliśmy się z działaniami w moim odczuciu skandalicznymi.

Już dziś wiemy, że za produkcję występu odpowiedzialny będzie Mikołaj Dobrowolski, szef polskiej delegacji na Eurowizję w latach 2014-2015. Decyzja w tej kwestii leżała całkowicie i słusznie w ręku władz TVP, to one przecież ponoszą odpowiedzialność za ten program i one ponoszą za swoje decyzje konsekwencje. Wybrano zresztą jak widać fachowca, co gwarantuje wysoką jakość realizacji.

Nie wiemy jednak, czy w zakresie obowiązków producenta występu był dobór polskiego kandydata? [Wskazuje na to jednak wypowiedź  Rafałą Brzozowskiego] Przecież nie wybierała go jakaś mityczna TVP? Nie instytucje, lecz konkretni ludzie lub konkretne gremia dokonują wyborów.  

Jeśli decyzja o tym, kto ma reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji zapadła tylko w wąskim, dobranym bez jasnych zasad gronie, to uważam takie zachowanie za niedopuszczalne w publicznej, utrzymywanej za publiczne środki telewizji.

Zgodnie z zasadami Eurowizji 2021 nadawcy muszą wybrać swoje utwory do 15 marca. 1 marca do mediów docierają tylko jakieś plotki!  4 marca TVP wciąż nie potrafiła lub też władze TVP nie chciały jeszcze informować opinii publicznej o jakiejkolwiek decyzji odnośnie do kandydata, a nawet sposobu jego wyboru. Media informowane były o kilku opcjach TVP (czyli kogo?), wymieniano Marylę Rodowicz, Cleo i Rafała Brzowskiego. Co ciekawe, ten ostatni już wówczas w tajemnicy (której jednak nie potrafił zachować) przygotowywał jakiś projekt, jakieś nagranie.  [Wojciech Zając, Eurowizja 2021. Polska nadal bez kandydata, ale TVP ma kilka opcji. Na liście: Maryla Rodowicz, Cleo i… Rafał Brzozowski , 04.03.2021 14:00 ] Wśród kandydatów wymieniani byli też Krystian Ochman, Sanah, Lanberry .

W tym czasie Rafał Brzozowski podgrzewa atmosferę niepewności i wyczekiwania, chwaląc się na Instagramie zdjęciami ze studia nagraniowego i „tajnego projektu”. Cóż, nie potrafił ukryć emocji, ujawniając jednak przez to, że uczestniczy w jakiejś zakulisowej grze, mało tego, że pewne decyzje zapadły już wcześniej.

Nasze społeczeństwo piosenkę z Polski miało poznać 12 marca. Oficjalna prezentacja konkursowej propozycji oraz ogłoszenie reprezentanta Polski na Eurowizję 2021 miało nastąpić podczas programu Pytanie na Śniadanie. Tymczasem już 10 marca dowiadujemy się, że Rafał Brzozowski zostaje polskim reprezentantem w konkursie. Mało tego, możemy również na YouTube zobaczyć proponowaną na Eurowizję 2021 „polską” piosenkę.

Słowo polską ująłem w cudzysłowie, gdyż w tym wypadku będzie to piosenka napisana i skomponowana przez autorów szwedzkich, jest to piosenka anglojęzyczna, realizują ją szwedzcy producenci, polski (Polakiem) jest tylko jej wykonawca.  

Piosenka, którą RAFAŁ chce podbić Eurowizję, powstała w Szwecji. TVP chwali się, że wyprodukowali ją Clara Rubensson, Johan Mauritzson, Joakim Övrenius i Thomas Karlsson. Clara, młodziutka szwedzka wokalistka, użyczyła do piosenki swojego wokalu, a w sieci zaczęły krążyć wersje demo utworu. Mimo że wersja RAFAŁA jest nieco inna, Clara nie traci nadziei i ma nadzieję, że The Ride odniesie sukces. Udostępniła nawet post na Instagramie, w której dziękuje twórcom za muzyczną przygodę.

Dla wyjaśnienia w sieci nie krąży demo tego utworu lecz nagranie w wykonaniu Clary Rubensson. [Clara Rubensson – The Ride, https://streamable.com/l0p7on

Wiara producentów jest uzasadniona, zresztą już odnieśli sukces. Tantiemy autorskie można już dziś liczyć wielkimi kwotami.

Jak polscy fani muzyki przyjęli wybór Rafała Brzozowskiego i piosenkę The Ride na Eurowizję 2021 niech poświadczą wpisy tych, którzy już jej  wysłuchali na YouTube:

Niby człowiek wiedział, a jednak troszkę się łudził.

Polski nie da się bardziej ośmieszyć: Polska na eurowizji:

W wiadomościach już widzę nagłówki „ POLACY ZAZDROSZCZĄ RAFAŁKOWI GŁOSU I PREZENCJI XD „

Serio? Z czym my do ludzi? 🙁 Aż przykro.

TVP chyba robi wszystko, żeby nie wygrać Eurowizji, jak to powiedział minister Islandii w filmie Eurovision Song Contest nie stać nas na organizację Eurowizji.

0 points from all countries go to Poland congratulations👏

To chyba jakiś żart. To ja wolę już Zenka, nie lepiej on tam jedzie.

Tvp fajnie podeszła do tego konkursu, że nawet nie chciało im się stworzyć własnej piosenki tylko kupić jakąś tandetę od szwedki…

Rafał odzwierciedla to co się dzieje w naszym kraju, wiec jest idealnym reprezentantem – reprezentuje wstyd i tandetę 🖤

On tu nie śpiewa, on tu recytuje. Glos ma niczego sobie, ale w tej piosence to tragedia.

Jaki wstyd. Proszę to porównać do utworów Szwajcarii czy Litwy, okaże się gdzie jesteśmy…

To jest dramat. Dlaczego nie Alicja? Piękna, młoda, utalentowana i nieprzecietna.

TVP tak bardzo ufa swoim umiejętnościom jurorskim, że wyłączyło możliwość wyświetlenia liczby polubień 😂

that choice says a lot about TVP lmao

Ich po….ło, nie głosuję na Polskę XD

Dobra, może przestańmy się co roku łudzić że za rok będzie lepiej

Nie ma szans z tym na finał.

Ciekawe jak ten Eiffel65 sobie poradzi na żywo bez autotune xD Tragiczny wybór. Nawet na Eurowizję junior.

Pierwsze skojarzenie: Akcent – „Kylie” ale wpada w ucho… Gorzej, że przywodzi na myśl muzykę disco sprzed 20 – 30 lat.

Może lepiej byłoby zrobić jak z eurowizją junior – wycofać się i wrócić po jakimś czasie. Bo jak do tej pory nie macie wgl pomysłu na naszych reprezentantów, takie trochę zapchaj dziury. Aby ktoś jechał

Wreszcie Polska robi to poprawnie i rozumie, czym jest trolling na eurowizji. Przynajmniej się uśmiałam 🤣😅😂

Disco Polo w języku angielskim 🤔

Cała piosenkę czekałam na refren 😂 gdzie on się podział ? 😂

Nie wierze… To zafajdane tvp na serio to zrobiło XD

Już chyba lepszą opcją było zrezygnowanie z konkursu w tym roku, skoro takie coś wystawiono.

Sama piosenka ogólnie nie taka zła ..ale .. bez dobrego wokalu i żadnych emocji .To wyszło jak wyszło.😶

Serio ? To jest piosenka na eurowizje? 🤭🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Żałosne Tylko Sanah mogłaby nas godnie reprezentowac na Eurowizji

What is he saying? Don’t sing in English if you can’t 😭

What is Poland? I don’t know 🙂

W przyszłym roku Zenek 🙂 wg gustu samego prezesa i pana Kurskiego 🙂

  Zaznaczam, ze nie dokonywałem tu żadnych skrótów, skreśleń. Wpisy przedrukowałem w takiej kolejności jaką zastałem w komentarzach do piosenki „The Ride”

Na zakończenie należy życzyć Rafałowi Brzozowskiemu, który jednak będzie reprezentować nasz kraj, sukcesu. Będzie to sukces polsko-szwedzki. Może to i dobrze, współpraca między społeczeństwami naszych państw jest z wszech miar godna poparcia. Niemniej jednak inaczej widzę ja, i inaczej – tak myślę – widzi wielu, istotę konkursu Eurowizji.

Warto też podkreślić, że gra toczy się tu nie tylko o czystą sztukę, ale też (a może dla niektórych przede wszystkim) o pieniądze. Jedna i druga kwestia wymaga społecznej kontroli. Powinniśmy wręcz domagać się, by w przyszłości władze TVP wróciły do jakiejś formy konkursu. Prowadzonych wcześniej Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003, Piosenka dla Europy 2007Piosenka dla Europy 2008 i Piosenka dla Europy 2009 (w przyszłości już bez „dzikich kart” dla TVP, eliminacje krajowe, czy „Szansa na sukces”.

Wiele działań telewizji publicznej wymaga utworzenia mechanizmów ich społecznej kontroli. Nie tylko ex post, ale również instytucji zewnętrznych mających wpływ na realizowany przez TVP program i podejmowane przez władze TVP wybory. Mówimy bowiem o telewizji publicznej. Utrzymywanej za publiczne środki.

                                                                                                                 Piotr Kotlarz

Obraz wyróżniający: Autorstwa Morten Haagensen – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32608995