Wciąż jeszcze kameralnie, z zachowaniem obostrzeń „covidowych”, ale wreszcie wraca życie artystyczne.
Wprawdzie i wcześniej Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki kontynuowało swą działalność, między innymi rozpoczynając przy współpracy z Fundacją Kultury „WOBEC” i naszym portalem cykl nagrań „Klasycy muzyki polskiej”, w którym wystąpili: Jarosław Wilkołaski z utworem Henryka Wieniawskiego oraz Tomasz Diakun z utworem Fryderyka Chopina, mało tego, rozpoczęto (niestety tylko on-line) cykl wystaw „Śladami Profesora Marka Modela”, ale dopiero piątkowy wernisaż (też nieco ograniczony obostrzeniami sanitarnymi) otwiera nowy sezon artystyczny Stowarzyszenia.
Swe prace w Galerii PUNKT zaprezentowała para rzeźbiarzy: Katarzyna Grządziela oraz Czesław Fankidejski. Artyści postanowili do swej rodzinnej prezentacji włączyć również trzy prace swej córki, jak twierdzą pracując razem, wzajemnie się inspirują. Motywacją dla ich twórczości jest zapewne i dziecko.
Katarzyna Grządziela jest absolwentką Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku (od 2017 r.), studiowała także na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytecie Lublańskim w Słowenii. Pochłonął ją świat rzeźby, ale w czasie pandemii wkroczyła również w świat malarstwa. Współtworzy TITU art group.
Czesław Fankidejski ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie (w 2001 r.) na kierunku Formy Użytkowe ze specjalizacją Snycerstwo, a następnie W 2008 roku Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Rzeźby u profesora Stanisława Radwańskiego (2008 r.). Podczas swojej drogi twórczej zrzeszony był z e66 i WL4, obecnie współtworzy TITU art group.
Oboje artyści są parą, których łączy wzajemne zauroczenie, pasja do sztuki i córka. Prezentowane na wystawie dzieła różnią się. Czesław Fankidejski poszukuje w sferze formy. W obiektach wydawałoby się prozaicznych znajduje nowe odniesienia, wyraz. Jego rzeźby zatrzymują nasz wzrok, skupiają uwagę. Wywołują emocje.
Prace Katarzyny Grządzieli są pozornie różne, bardziej dekoracyjne, ale i w nich widać dążenie do wyrażenia ważnych, czasem osobistych emocji. Mnie zainteresowały również obrazy tej artystki.
O sztukach plastycznych tak jak i o poezji nie powinno się zbyt dużo mówić. Rzeźby i obrazy powinno się oglądać, a poezji słuchać, ewentualnie ją czytać. Dzieła te przemówią do nas same.
Wystawa Katarzyny Grzędzieli i Czesława Fankidejskiego będzie czynna w Galerii PUNKT GTPS-u do 4 czerwca b.r.
(P.K.)
Wystawa będzie czynna do 4 czerwca
26 maja – 10.00 -16.00
28 maja 15.00 – 19.00
31 maja 10.00-15.00
2 czerwca 10.00 -15.00
4 czerwca 15.00-19.00
Ze względu na sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym, organizatorzy wystawy proszą o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa.