W dniu urodzin prof. Marka Modela (zmarł 15 maja 2020 roku) Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, z którym ten wybitny gdański artysta był bardzo blisko związany, zorganizowało szczególne wydarzenie – pokaz 14 rysunków artysty – „Dozwolone od lat 18”!
Miejscem imprezy, która odbyła się we wtorek 14 lutego, była Galeria „PUNKT”, w Gdańsku przy ul. Chlebnickiej 2.
Autorem zdjęć jest Przemysław Kobiałka
Marek Model (ur. 14 lutego 1959 w Gdańsku, zm. 15 maja 2020) – polski malarz, rysownik, profesor na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował w latach 1980–1985 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni od 1996: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Kazimierza Ostrowskiego w 1986. Pracował jako adiunkt II stopnia w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa profesora Jerzego Ostrogórskiego. W latach 2000–2007 dyrektor Galerii Rysunku „Nowa Oficyna”. Współtwórca Galerii „Baszta” w Gdańsku i Galerii „Biuro” w Gdańsku (1995). Artysta mieszkał w Gdańsku.
Tak pisał o Marku Modelu Rektor Akademii prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski:
„Miałem wielką przyjemność i zaszczyt być przyjacielem Marka, kolegą z pracowni, kolegą ze studiów, kolegą z pracy. Napisałem w 2019 roku krótki tekst do katalogu kolejnej wystawy Marka Modela.
Wizja kształtuje się jedynie poprzez obserwację form natury – cierpliwą, zapamiętałą, nieustępliwą.
Balthus
Malarstwo przez duże „M” wymaga talentu, pokory, pracowitości. Wszystkie te cechy posiada Marek Model. Kocha malarstwo, kocha zmaganie się z materią, formą i kolorem. Ceni wartości, które nigdy nie starzeją się. Nie gonił za modami, tendencjami, nowinkami. Jak ten mnich odrabiał lekcje pokory wobec tworzywa malarskiego. Przez prawie 40 lat swojej działalności twórczej, na początku jako student, następnie jako asystent, a obecnie jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Marek Model brał i bierze nadal na warsztat tematy i motywy proste, „zwyczajne”. Nie wydziwia, nie udziwnia, nie szokuje. Dla tak doświadczonego malarza akt, martwa natura, talerzyk z trzema lub dwoma jabłkami to cały świat, niemalże kosmos. Celne „trafienia”, dobre decyzje, konsekwencja – tak można by w jednym zdaniu scharakteryzować jego twórczość. Przez lata wypracował wspaniałą kreskę, którą kreśli formy, dzięki której jest rozpoznawalny i nie do podrobienia. Posługuje się nią z wirtuozerią i jednocześnie z powściągliwością. Na koniec dygresja. Inicjały M.M. powinno poprzedzać M. „M” jak malarz. Duże M „.
[Cytat i zdjęcie Marka Modela za stroną: https://zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/archiwum/marek-model-1959-2020,2799]