Wolność / Danuta Joppek [Wokół przygotowywanej wystawy: „Idea wolności w sztuce”]

0
508

WOLNOŚĆ…Człowiek ma prawo do wolności. Ma ono charakter „powszechny, przyrodzony, niezbywalny, nienaruszalny, naturalny, niepodzielny”.                                                Lecz… jakże często trzeba o tę wolność walczyć!                                                              Lecz… jak tę wywalczoną wolność zagospodarowywać – sensownie i odpowiedzialnie?

Na wystawę towarzyszącą koncertowi „Wolność jest w nas” przygotowałam cztery prace – poliptyk pod wspólnym tytułem „Koniec. Początek”.

Prace te to „przeróbka” obrazów, które uznałam za nieudane (większość jeszcze z czasów studenckich) i polega to na tym, że z niektórych partii płócien zeskrobuję starą farbę, nieraz do samego podłoża i ingeruję na nowo w to miejsce. Inne partie zamalowuję, drę płótna na kawałki wklejając je w nowy obraz, niektóre fragmenty wycinam, łączę na zasadzie kolażu, uzupełniam surową węglową kreską…

Nie jest to jednak wyłącznie zabawa formalna. Natręctwem moim (myślę, że nie tylko moim lecz ogromnej części ludzkości) jest obawa przed zagładą planety Ziemia. Jestem świadoma tego, co się dzieje z klimatem, zanieczyszczeniem, zatruciem gleby i powietrza. Stąd aspekt „ekologiczny” tych prac – nie wyrzucam starych lecz je spożytkowuję.

Jestem świadoma wojen, głodu, codziennej masakry ludzi i przyrody, kataklizmów. Stąd czasem w tych ekspresyjnych kompozycjach umieszczam biały prostokąt, jak kartę gotową do zapisania; co na niej napiszemy, co zrobimy po wielkim „boom”!?

Cykl ten malowany jest głównie w błękitach (błękit – przestrzeń, w której odbywa się dramat zagłady) i czerwieniach. Czerwień – to kolor walki, życia, energii. Mam wielkie pragnienie i nadzieję, że Życie będzie trwało, że okażemy się rozumni – a według Heraklita z Efezu „Być rozumnym to największa cnota, a mądrość polega na tym, by postępować GODNIE z naturą, słuchając jej głosu”.

Chcę tymi obrazami przywołać słowa Ojca Świętego Jana Pawła II „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi”.

Danuta Joppek

Autorem zdjęć obrazów jest Kuba Karłowski

Obraz wyróżniający: Autorem zdjęcia – portretu Danuty Joppek jest Kuba Karłowski

Danuta Joppek – polska malarka, rysowniczka, scenografka, projektantka. Kuratorka i współorganizatorka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą. Autorka tekstów analitycznych o sztuce.
Studiowała na wydziale Wychowania Plastycznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), dyplom 1989 r. u prof. Wacława Twarowskiego. Równorzędnie studiowała na wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom w 1990 r. w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga, aneks z rysunku u prof. Macieja Świeszewskiego, specjalizacja w pracowni linorytu i litografii u prof. Czesława Tumielewicza.
Wystawia od 1986 roku. Kuratorka autorskiego cyklu wystaw zbiorowych „W drodze…” oraz cyklu „Grunt to Rodzinka” – tu prezentuje swoją twórczość wraz z pracami zapraszanych do udziału w wystawie dzieci.
O jej twórczości pisali i analizowali m.in.: André Verdet (Fr), Adam Pawlak, Jacek Kotlica, Piotr Paweł Kawiecki, Tadeusz Skutnik, Tomasz „Tomek” Kawiak (Fr.), Janusz Janowski, Mariusz Kułakowski, Elwira Worzała, Andrzej C. Leszczyński, Jerzy Kamrowski, Ryszard Kul, Waldemar Nocny, Mieczysława Cierpioł, Henryk Wrożyński (USA), Lucy Bonnefous (Fr.), Michel Gaudet (Fr.), Marta Ratajczak, Wojsław Brydak, Zofia Watrak, Stanisław Seyfried, Rafał Radwański, Erazm Wojciech Felcyn, Alicja Bach, Andrzej Jar (Kanada), Roman Gajewski.
W 2019 nominowana w plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” do Osobowość Roku 2019 w dziedzinie kultury
Artystka mieszka i pracuje w Gdańsku – Świbnie oraz w Nicei (Francja).

[Biografia Danuty Joppek za Wikipedią]