Trump twierdzi, że politykę aborcyjną należy pozostawić stanom, wycofując się z krajowego zakazu / Jennifer Shutt

0
50
By Office of the President of the United States – The Trump base is far bigger & stronger than ever before (despite some phony… – Facebook, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61914128

 

WASZYNGTON – Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump ogłosił w poniedziałek zmianę swoich poglądów na temat przepisów aborcyjnych, publikując wideo, w którym zaleca, aby legislatury stanowe, a nie Kongres, podejmowały takie decyzje – i natychmiast spotkał się z ostrą krytyką ze strony wpływowej grupy antyaborcyjnej, która to stwierdziła, że kwestia ta powinna być rozstrzygana na szczeblu ogólnopaństwowym.
„Moim zdaniem obecnie mamy aborcję tam, gdzie każdy jej chciał z prawnego punktu widzenia, stany zadecydują w drodze referendum lub w ustawodawstwie, a może w obu przypadkach, a cokolwiek zadecydują, musi być prawem danego kraju. W tym przypadku prawo państwa” – oznajmił Trump w prawie pięciominutowym filmie, który zamieścił w mediach społecznościowych.
„W wielu stanach będzie inaczej, w wielu będzie inna liczba tygodni lub w niektórych będzie bardziej konserwatywnie niż w innych i tak właśnie będzie” – dodał. „Ostatecznie wszystko zależy od woli narodu. Musisz podążać za swoim sercem, a w wielu przypadkach za swoją religią lub wiarą.
Trump oświadczył, że popiera wyjątki od zakazów aborcji, aby umożliwić przerwanie ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub życia ciężarnej pacjentki.
Film Trumpa odchodzi od komentarzy, jakie poczynił w trakcie kampanii, jakoby poparł 16-tygodniowy ogólnokrajowy zakaz.
Zmianę jego programu politycznego na niecałe siedem miesięcy przed dniem wyborów można postrzegać jako próbę Trumpa mającą na celu zaapelowanie do centrowych Republikanów i wahających się wyborców, zwłaszcza kobiet, podczas gdy Demokraci starali się zgromadzić zwolenników praw reprodukcyjnych.
W ciągu ostatnich dwóch lat wyborcy w wielu stanach, w tym w Kansas, Kentucky, Michigan i Ohio, zatwierdzili pytania do głosowania, które zwiększyły poparcie dla dostępu do aborcji.
W kilku innych stanach, w tym w Arizonie i na Florydzie, w listopadowym głosowaniu obok wyboru prezydenta i reprezentacji w obu izbach Kongresu prawdopodobnie pojawią się pytania dotyczące dostępu do aborcji.
Prezydent Joe Biden napisał w oświadczeniu wydanym w ramach swojej kampanii reelekcyjnej, że „Trump powiedział kiedyś, że kobiety muszą być karane za szukanie opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego – i jego życzenie się spełniło”.
„Kobiety są zabierane z oddziałów ratunkowych, zmuszane do występowania do sądu w celu uzyskania pozwolenia na niezbędną im pomoc lekarską i zmuszane do przemierzania setek mil w celu uzyskania opieki zdrowotnej” – napisał Biden.
„Dzięki Donaldowi Trumpowi jedna na trzy kobiety w Ameryce żyje już pod skrajnymi i niebezpiecznymi zakazami, które narażają ich życie i grożą lekarzom ściganiem za wykonywanie swojej pracy” – dodał Biden. „A to będzie tylko gorzej.”

„Głęboko rozczarowani”

Organizacje antyaborcyjne natychmiast wyraziły frustrację z powodu najnowszego stanowiska Trumpa w kampanii, podczas gdy organizacje zajmujące się prawami reprodukcyjnymi zakwestionowały jego prawdziwość.
Susan B. Anthony, przewodnicząca Pro-Life America, Marjorie Dannenfelser, napisała w oświadczeniu, że organizacja jest „głęboko rozczarowana stanowiskiem prezydenta Trumpa” i powtórzyła, że ​​„decyzja Dobbsa wyraźnie pozwala stanom i Kongresowi na podjęcie działań”.
„Stwierdzenie, że problem powrócił do kompetencji stanów, oddaje narodową debatę Demokratom, którzy niestrudzenie pracują nad przyjęciem przepisów zezwalających na aborcję przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży” – napisała Dannenfelser. „Jeśli odniosą sukces, zlikwidują prawa stanów”.
Republikańska senator Lindsey Graham z Karoliny Południowej również zerwała w tej kwestii z Trumpem, pisząc w oświadczeniu, że „ruchowi pro-life zawsze chodziło o dobro nienarodzonego dziecka, a nie o położenie geograficzne”.
Graham, czołowy członek Komisji Sądownictwa Senatu USA, powiedział, że będzie nadal nalegał na 15-tygodniowy ogólnokrajowy zakaz aborcji, z wyjątkiem gwałtu, kazirodztwa i życia ciężarnej pacjentki.
Dopóki nie uda mu się zebrać głosów umożliwiających przyjęcie tej ustawy przez Kongres, napisał Graham, będzie nalegał na wprowadzenie prawa „wymagającego podawania znieczulenia nienarodzonemu dziecku w piętnastym tygodniu ciąży”.
Zwolennicy praw do aborcji byli bardzo krytyczni. Wolność reprodukcyjna dla wszystkich Prezes i dyrektor generalny Mini Timmaraju napisała w oświadczeniu, że nie wierzy komentarzom Trumpa zawartym w filmie, nazywając go „kłamcą”.
„Wie, że publiczne wspieranie zakazów powoduje utratę wyborców, dlatego zastosował niebezpieczną dezinformację na temat aborcji, aby odwrócić uwagę od prawdy o tym, co zrobi, jeśli zostanie wybrany” – napisał Timmaraju.
„Jest odpowiedzialny za szkody i chaos spowodowany przez republikański zakaz aborcji w stanach, a jedyne, co mówi, to to, że chce tego więcej” – dodał Timmaraju. „Stawka nie może być wyższa i musimy wybrać w Kongresie większość opowiadającą się za wolnością reprodukcyjną i odesłać prezydenta Bidena i wiceprezydenta Harrisa z powrotem do Białego Domu, aby przywrócili federalne prawo do aborcji i rozszerzyli dostęp”.
Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer, demokrata z Nowego Jorku, wyraził wątpliwości, czy Trump utrzyma to stanowisko przez dłuższy czas, pisząc w oświadczeniu: „Poczekajmy kilka tygodni i zobaczmy, jakie będzie jego nowe stanowisko”.
Menedżerka kampanii Biden-Harris 2024 Julie Chavez Rodriguez powiedziała podczas rozmowy z reporterami w poniedziałkowe popołudnie, że wideo Trumpa pokazuje „jego poparcie dla tych skrajnych zakazów i jasno daje do zrozumienia, że ​​będzie je popierał we wszystkich 50 stanach”.
„Nie dajcie się zwieść, pozostawienie tego stanom oznacza poparcie dla okrutnych i niebezpiecznych zakazów aborcji w całym kraju, które stały się możliwe jedynie dzięki Donaldowi Trumpowi” – ​​powiedział Rodriguez.
Zakazy aborcji obowiązujące obecnie w stanach republikańskich czasami wykluczają wyjątki dotyczące gwałtu i kazirodztwa i mogą wejść w życie, zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży, powiedział Rodriguez.

Decyzja o aborcji

Trump był prezydentem, zanim Sąd Najwyższy USA w 2022 r. obalił konstytucyjne prawo do aborcji ustanowione w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 r. i potwierdzone w orzeczeniu w sprawie Planned Parenthood przeciwko Casey z 1992 roku.
Konserwatywni sędziowie sądu napisali w swoim orzeczeniu kończącym ogólnokrajową ochronę, że „władza regulowania aborcji powraca do ludzi i ich wybranych przedstawicieli”.
Obejmowałoby to Kongres, gdyby ustawodawcy zdecydowali się na wprowadzenie ogólnokrajowego prawa. Trump nie powiedział w filmie, czy zawetowałby taką ustawę, czy też pracowałby nad tym, aby nie dotarła ona na jego biurko, gdyby został ponownie wybrany na prezydenta i miał Kongres kontrolowany przez Republikanów.
Na nagraniu Trump osobiście podziękował konserwatywnym sędziom Sądu Najwyższego, którzy położyli kres prawu do aborcji, i skomentował, że to on „z dumą był osobą odpowiedzialną” za to orzeczenie.
Trump nie skomentował w filmie konkretnie, czy będzie dążył do egzekwowania ustawy z 1873 r. przeciwdziałającej nieprzyzwoitości, która zdaniem wielu zwolenników aborcji mogłaby zakazać wysyłania pocztą leków aborcyjnych.
Ustawa Comstock, jak się ją nazywa, trafiła do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych pod koniec marca, kiedy sędziowie wysłuchali ustnych sporów dotyczących dostępu do mifepristonu, jednego z dwóch środków farmaceutycznych stosowanych w aborcjach farmakologicznych.
Prawo to nie jest egzekwowane od dziesięcioleci, ale zabrania wysyłania pocztą „każdego artykułu lub rzeczy zaprojektowanej, przystosowanej lub przeznaczonej do spowodowania aborcji lub do jakiegokolwiek nieprzyzwoitego lub niemoralnego użytku”.
Trumpa i zapłodnienie in vitro
Trump w swoim filmie odniósł się także do kwestii dostępu do zapłodnienia in vitro, mówiąc, że Partia Republikańska „chce ułatwiać matkom i rodzinom posiadanie dzieci, a nie utrudniać”.
„Obejmuje to wspieranie dostępności metod leczenia niepłodności, takich jak zapłodnienie in vitro, w każdym stanie Ameryki” – powiedział Trump, dodając później, że „zdecydowanie popiera dostępność zapłodnienia in vitro dla par, które starają się o dziecko”.
Trump podziękował prawodawcom w Alabamie za wprowadzenie ochrony cywilnej i karnej dla klinik in vitro, aby mogły wznowić leczenie po orzeczeniu Sądu Najwyższego stanu , w którym zamrożone embriony stanowią dzieci.
Chociaż wiele klinik zajmujących się zapłodnieniem in vitro w tym stanie wznowiło pracę po wejściu w życie nowego prawa, klinika zapłodnienia in vitro w Mobile w Alabamie oświadczyła, że ​​zakończy ona działalność z końcem roku z powodu pozwu w związku z tym procesem.
„Dzisiaj cieszę się, że legislatura stanu Alabama działała bardzo szybko i przyjęła przepisy, które zapewniają dostępność zapłodnienia in vitro w Alabamie” – powiedział Trump. „Naprawdę wykonali świetną i szybką robotę”.
Trump powiedział, że GOP „powinna zawsze stać po stronie cudu życia oraz po stronie matek, ojców i ich pięknych dzieci”. I tym właśnie jesteśmy.”
„Zapłodnienie in vitro jest tego ważną częścią, a nasza wspaniała Partia Republikańska zawsze będzie z wami w dążeniu do największej radości w życiu” – powiedział Trump.
Republikanie w Senacie USA zablokowali przyjęcie dwóch ustaw, które dotyczyłyby dostępu do zapłodnienia in vitro w odpowiedzi na pytania dotyczące procesu w Alabamie.
Republikańska senator Cindy Hyde-Smith z Mississippi pod koniec lutego zablokowała starania demokratycznej senator Tammy Duckworth z Illinois o przyjęcie ustawy, która wprowadziłaby ogólnokrajową ochronę pacjentów i świadczeniodawców IVF.
Ustawodawstwo to zakazałoby ograniczeń „usług technologii wspomaganego rozrodu”, które są „bardziej uciążliwe niż ograniczenia lub wymogi nałożone na porównywalne z medycznego punktu widzenia procedury, nie przyczyniają się znacząco do poprawy zdrowia reprodukcyjnego lub bezpieczeństwa takich usług i nadmiernie ograniczają dostęp do takich usług”.
W połowie marca republikański senator z Oklahomy James Lankford zablokował inicjatywę demokratycznej senator Patty Murray ze stanu Waszyngton przed szybkim przyjęciem przepisów, które rozszerzyłyby dostęp do leczenia bezpłodności dla członków wojska i weteranów.
Ustawa, zatytułowana Veteran Families Health Services Act, pozwoliłaby żołnierzom na zamrożenie ich komórek jajowych lub spermy przed wysłaniem do strefy walk lub niebezpiecznego zadania. Rozszerzyłaby również dostęp do usług adopcyjnych VA.
AUTOR:  – 8 KWIETNIA 2024 R ., 18:29
Jennifer Shutt
JENNIFER SHUTT

Jennifer zajmuje się stolicą kraju jako starszy reporter „States Newsroom”. Jej obszary działania obejmują politykę Kongresu, politykę i wyzwania prawne, ze szczególnym uwzględnieniem opieki zdrowotnej, bezrobocia, mieszkalnictwa i pomocy rodzinom.

Kansas Reflector jest częścią States Newsroom, największej w kraju organizacji non-profit zajmującej się wiadomościami o charakterze stanowym.

Artykuły Kansas Reflector mogą być ponownie publikowane w Internecie lub w formie drukowanej na licencji Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0. Prosimy o edycję wyłącznie w celach stylistycznych lub skrócenie, podanie odpowiedniego źródła i linku do naszej strony internetowej. Obrazy AP i Getty nie mogą być ponownie publikowane. Prosimy o zapoznanie się z naszymi wytycznymi dotyczącymi ponownego publikowania dotyczącymi wykorzystania innych zdjęć i grafik.

Link do artykułu: https://kansasreflector.com/2024/04/08/trump-says-abortion-policy-should-be-left-to-the-states-backing-away-from-national-ban/