Spotkanie z grupą poetów / Księgarnia MARPRESS

0
489

Wydawnictwo i Księgarnia Marpress zapraszają w czwartek 24 listopada do:

Księgarni MARPRESS [ul. Targ Rybny 108. Gdańsk],

na spotkanie z grupą poetów: Leną Pelowską, Ludwikiem Filipem Czechem, Pawłem Baranowskim, Mają Baczyńską, Pawłem Bilińskim i Agatą Stawską.

Magdalena Kuśmirek (vel Lena Pelowska) – z wykształcenia fizyk, mieszka i pracuje w Gdańsku. Na swoim koncie ma wiele artykułów branżowych i popularno-naukowych. Poezją interesuje się od czasu liceum, prawdziwa fascynacja przyszła jednak dopiero wraz z nastaniem portali poetyckich. Jej wiersze ukazały się w antologiach twórców trójmiejskich takich jak: Rękopisy z szufladyDrugi brzeg.
Lena jest pasjonatką fizyki oraz fantastyki naukowej, co da się odczytać w jej wierszach, ale do ścisłych zainteresowań dołączyły również inne, bardziej artystyczne, takie jak fotografowanie oraz nałogowe słuchanie muzyki. Od dwunastu lat jej ulubionym zajęciem stało się też czytanie i pisanie haiku, co zaowocowało kolekcją blisko tysiąca haiku. Część z nich ukazała się drukiem w antologiach polskich i zagranicznych: Haiku. AntologiaNiebieskie trawyDajmy grać świerszczomPory roku w polskim haiku, a także na prowadzonym od wielu lat blogu Haiku Lenku. Obecnie współredaguje portal poemax.pl.
Ludwik Filip Czech (rocznik 1959) to jeden z tych autorów, bez których krajobraz trójmiejskiej poezji byłby nie do pomyślenia. Także ten rozumiany dosłownie, bo w jego wierszach często przywołuje gdańską dzielnicę Przymorze, gdzie mieszka. I jeśli ją opuszcza to najchętniej, wybierając się w Bory Tucholskie. Ale dzisiaj zaprasza nas do swojego mieszkania i tutaj czyta dla nas swoje nie publikowane jeszcze wiersze.
Kto chce bliżej poznać jego twórczość, powinien sięgnąć po takie zbiory jak: “Mimikra”, “Gorzkie wakacje”; “Wyrąb” “Ślimak i panna” (szczególna rekomendacja!), “Tabu” i omawiane w 24 odcinku mojego podkastu “Porządki”.
Paweł Baranowski (skrót: Baranek) – rocznik 1972/Gdynianin/mieszka w Gdańsku/kondycja psychofizyczna w normie/absolwent: Uniwersytet Morski w Gdyni/działania – poezja/animacja kultury/juror/ekspozycje literackie/v-ce prezes SPP o. Gdańsk
Rewiry żerowania: Inicjatywa Poetycka Almanach, (Trójmiasto, 1994 – 1997 r.), Inicjator Przystani Poetyckiej „Strych” w Gdyni, animator (2001 r. po dziś dzień), współinicjator Ogólnopolskiego Przeglądu „Połowy Poetyckie” w Gdyni i animator (2001 r. po dziś dzień), Grupa Literacka „Polaris”, Londyn, (2007-2008 r.), współpraca z miesięcznikiem „Rzeczpospolita Kulturalna”, (Londyn 2007/8 r.); wystawa plastyczno-poetycka „Teraz emigracja” w Filharmonii Gdańskiej (wraz z Magdaleną Nowak, 2013 r.); od 2021 r. Stowarzyszenie WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku – pracownia LiterAkcje, Najazd Artystyczny, ekspozycje m.in. Kredensy i Suszarki poetyckie
Publikacje: czasopisma/antologie/tomiki – m.in. „Autograf”, „RzeczPospolita Kulturalna”, „Dziennik Polski” (Londyn), „Poezja Dzisiaj”, K.A. „Bliza”, Akant, Migotania, Przejaśnienia; Fabularie /antologie „Galera Poetów Trójmiasta” (1999 r.), „Na krańcu świata napisane” (2008 r.) / zbiory wierszy – „Prześwity” (2005 r.), „Ziemia Obiecana” (2007 r.), „London aj” (2011 r.), „Obchodzi” (2019 r.) „Exity” (2021 r.)
Laury i Lauretki: kilka konkursów poetyckich / honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za animację kultury (2005 r.) / Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Woj. Pomorskiego (2011 r.)
Paweł Biliński – poeta, laureat Połowu Poetyckiego 2016 i finalista organizowanych przez Biuro Literackie Pracowni Stacji Literatura w latach 2017-2020, dwukrotny finalista Konkursu Fundacji Duży Format na tomik wierszy (2017 i 2019), zdobywca II nagrody w XXVIII edycji konkursu im. K.K. Baczyńskiego 2020, laureat kilku innych ogólnopolskich konkursów poetyckich. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w turniejach jednego wiersza. Jego wiersze były publikowane między innymi na stronach Biura Literackiego, w e-Tygodniku Literacko-Artystycznym pisarze.pl, w Salonie Literackim, w gazecie internetowej Nowe Myśli, a także drukiem w różnych poetyckich antologiach. Administrator i jeden z redaktorów-założycieli portalu poetyckiego poemax.pl, kontynuującego wieloletnie tradycje serwisu poema.pl.
MAJA BACZYńSKA performerka i multiinstrumentalistka, reżyserka, poetka, autorka baśni, opowiadań, felietonów, reportaży i librett. Laureatka nagród muzycznych, poetyckich (w tym pierwszej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Śląski Shakespeare”, drugiej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Jesienna Chryzantema”, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złotą Pszczołę”), filmowych i teatralnych. Wydała tomik poetycki „Pióra dzikich” pod redakcją Justyny Bargielskiej, wydany nakładem Fundacji czAR(T) Krzywogońca. Współprowadzi magazyn Presto. Muzyka Film Sztuka oraz koordynuje akcję społeczną „My Music Story”. Założycielka grupy filmowej MUDO Music Documentaries. Gra koncerty muzyki intuitywnej na styku eksperymentu i tradycji oraz muzyki relaksacyjnej, tworzy muzykę do spektakli butoh. Brała udział między innymi w Butohpolis. I Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Butoh w Warszawie, Festiwalu «Literatura jak fotosynteza« , Festiwalu Sonus ex Machina (z Warsaw Gamelan Group) czy Music Festival Ecos Urbanos w Meksyku. Współprowadzi bloga filozoficznego „My Messages”. Zrealizowała kilka autorskich spektakli i fimów, pracuje nad kolejnymi. Prowadzi zajęcia muzyczne i arteterapeutyczne. Interesuje ją: Matka Ziemia, przestrzenie duchowe, człowiek i jego sny.
Agata Stawska muzyk, muzykolog, muzykoterapeutka z wykształcenia, poetka z pasji, która skłoniła ją do Studiów Literacko – Artystycznych na polonistyce UJ. Mieszka w Krakowie, gdzie chodziła do wszystkich przewidzianych wiekiem szkół, też szkoły muzycznej. Studia skończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Muzycznej również w Krakowie. Jej drugą pasją są podróże i poznawanie innych kultur, których uczyła się od Europy, Ameryki i Azji. Do muzycznych przygód dopisuje również piętnaście lat pracy w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, dwa lata dla Opery Krakowskiej i Capelli Cracoviensis, dziesięć lat tańca irlandzkiego w zespole Comhlan, zajęcia i koncerty muzyczne własnego Centrum Muzyki Muzykoterapii ‘Gaia’ dla dzieci i rodziców. W 2020 wydała tomik wierszy „Mitobranie”.