Recenzja książki-Justyna Luszyńska „Chcę być kochana tak jak chcę”Autor: Katarzyna Miller i Ewa Konarowska Do tej pory jakimś dziwnym trafem nie miałam poradnika w ręku, a przynajmniej nie takiego, którego zamierzałabym przeczytać. (…)

0
500

Do tej pory jakimś dziwnym trafem nie miałam poradnika w ręku, a przynajmniej nie takiego, którego zamierzałabym przeczytać. A tu zaledwie kilka miesięcy temu wpadła mi w oko ta oto książka. Mocno różowa okładka, dwie namalowane panie i przekonujący tytuł „ Chcę być kochana tak jak chcę”. W mojej głowie od razu zapaliła się żarówka. Acha! Nauczą mnie, co robić, żeby płeć brzydką przechytrzyć i podejść w taki sposób, by zachowywali się dokładnie tak, jak będę chciała. Z tym podstępnym planem z tyłu głowy zamówiłam sobie nieco brzydszą i tańszą wersję okładkową tej oto lektury, bo jak przecież powszechnie wiadomo, liczy się wnętrze. Następnie z niecierpliwością oczekiwałam jej nadejścia.


Nie, ta książka nie opisuje sztuk manipulacji. I do głowy by mi nie przyszło, iż napis: „ Najważniejsza miłość jest najbliżej”, wrzeszczy: „To o ciebie chodzi, głupia!”. Tekst ma postać dialogu dwóch kobiet, które diametralnie się od siebie różnią, są na innych etapach życiowych i inaczej postrzegają świat i siebie. Katarzyna Miller – psychoterapeutka, która na swoim koncie ma już kilka książek i Ewa Konarowska – dziennikarka, która decyduje się na publiczną terapię. Obie panie odsłaniają własne braki, wątpliwości, słabości i wspomnienia, które niektórzy zapewne chcieliby schować na dnie pamięci. Moim zdaniem jest to forma poświęcenia, dzięki której czytelnicy, a raczej czytelniczki, które same mają lub też miały podobne doświadczenia, dostają szansę, by się z nimi uporać. Tematy dotyczą w większości związków, relacji damsko-męskich, ale również i tego, co może dziać się głowie przeciętnej Kowalskiej. Kowalska może dowiedzieć się czemu wszystkie jej związki kończą się porażką, czemu wszyscy partnerzy po kolei okazują się być kretynami i co zrobić, żeby tym razem spotkać tego porządnego.


Mnie ta książka sporo nauczyła – głównie o sobie, lecz przyznaję, iż zmieniło się również moje postrzeganie innych. Nasze dorosłe zachowania, mają początek w dzieciństwie. Uciekamy, by nie zostać porzuconymi; nie mówimy, że kochamy, bo nam nikt tego nie mówił; płaczemy, bo kiedyś nie dano nam się wypłakać; nie wierzymy w siebie, bo kiedyś w nas nie uwierzono. W niektórych momentach, ta lektura była wręcz ( nie boję się tego słowa) wstrząsająca. Zdarzało mi się przeczytać jedną wypowiedź pani Kasi i zatrzymać się na moment. Myślałam wtedy: „ A więc stąd wzięło się to u mnie”. Czytałam pytania pani Ewy i z niecierpliwością czekałam na odpowiedź, ponieważ doskonale wiedziałam, iż jest to bliskie mi lub osobom w moim otoczeniu.


Nie każdy lubi poradniki i szperanie w swoim wnętrzu. Jeżeli jednak ktoś jest miłośnikiem dowiadywania się o sobie nowych rzeczy, odnajdywania źródeł być może drażniącego nas samych zachowania. Czuję, iż czas poświęcony tej lekturze nie był zmarnowany, wręcz przeciwnie. Ważne jest bowiem to, by kochać innych, ale jeżeli chcemy, by nasza miłość była zdrowa, powinniśmy zacząć od siebie. Ponieważ „Najważniejsza miłość jest najbliżej” – w nas samych.

Tytuł: Chcę być kochana tak jak CHCĘ
Autor: Katarzyna Miller i Ewa Konarowska
Wydawnictwo: JK
Ilość stron: 276

Kilka słów o autorze: Justyna Luszyńska

Autorka książki pod tytułem „Będę czekać całą noc”, która miała swoją premierę w październiku 2016 roku. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu im. Bolesława Prusa organizowanego przez miesięcznik WOBEC, potem stała autorka miesięcznika, a w końcu redaktor działu prozy. Przyznano jej również nagrodę specjalną w ogólnopolskim konkursie o nazwie „Sienkiewiczki” za esej o tematyce miłosnej. Redaktor koordynator oraz dziennikarz w serwisie EYIA (EuropeanYouth Information Agency). Studentka filologii angielskiej w specjalności glottodydaktycznej.

Prowadzi stronę, na które publikuje swoje teksty, począwszy od felietonów i opowiadań, a na poradach kosmetycznych skończywszy: www.ajednak.eu.”