Miejsce morderstwa w Rio de Janeiro. W latach 1980–2004 w Brazylii zamordowano ponad 800 000 osób. Z Wikimedia Commons, bezpłatnego repozytorium multimediów.
Z nowego badania wynika, że przestępczość zorganizowana jest odpowiedzialna za co najmniej połowę zabójstw w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, gdzie odnotowuje się najwyższy na świecie wskaźnik zabójstw w regionie.
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) opublikowało niedawno czwarte globalne badanie na temat zabójstw, które zawierało część dotyczącą badania, w jaki sposób przestępczość zorganizowana napędza przemoc w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
UNODC stwierdziło, że w regionie odnotowuje się najwyższy na świecie odsetek zabójstw związanych z przestępczością zorganizowaną. Ustalono również, że osiem z dziesięciu krajów o najwyższym wskaźniku zabójstw na świecie znajdowało się w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Według statystyk z 2021 r. średni wskaźnik zabójstw wynosił 9,3 na 100 000 w Ameryce Południowej, 16,9 na 100 000 w Ameryce Środkowej i 12,7 na 100 000 na Karaibach.
Międzynarodowy organ ds. walki z przestępczością stwierdził, że znaczna część przemocy jest spowodowana ścieraniem się grup przestępczych mających łatwy dostęp do broni palnej. Stwierdzono również, że ostre represje ze strony rządu przyniosły mieszane rezultaty, jeśli chodzi o ograniczenie rozlewu krwi.
Konkurencja przestępcza napędza przemoc
W badaniu podkreślono korelację między obecnością wielu grup przestępczych a gwałtownym wzrostem przemocy o charakterze morderczym. Złożone sieci organizacji zajmujących się handlem narkotykami, gangów ulicznych i bojówek działających na całym kontynencie tworzą niestabilną sytuację, w której przemoc może szybko eskalować, gdy rywalizujące ze sobą grupy konkurują ze sobą.
Jest to szczególnie widoczne na obszarach, gdzie ekosystem przestępczy jest rozdrobniony. Na Haiti oraz Trynidadzie i Tobago liczne gangi obecne w tych krajach walczą o kontrolę nad nielegalną gospodarką, powodując utrzymujący się wysoki wskaźnik zabójstw.
Innym istotnym czynnikiem cytowanym w raporcie jest rozwój międzynarodowego handlu narkotykami oraz wynikające z niego zmiany w geografii przestępczości i konkurencji.
Według UNODC rekordowy poziom produkcji kokainy w Peru, Boliwii i Kolumbii stał się przyczyną przemocy między lokalnymi i międzynarodowymi grupami przestępczymi w pobliskim Ekwadorze, gdzie w latach 2021–2022 liczba zabójstw wzrosła o 94,7%. (Zestawienie zabójstw przeprowadzone w 2022 r. przez InSight Crime wykazało wzrost o 86,3% rok do roku).
Według UNODC w Kostaryce również obserwuje się wzrost liczby zabójstw, który w 2022 r. osiągnie wskaźnik 12,8 na 100 000 osób. (Zestawienie zabójstw przeprowadzone przez InSight Crime w 2022 r. wykazało, że wskaźnik zabójstw wyniósł 12,2 na 100 000). Większość aktów przemocy ma związek z walkami między gangami narkotykowymi, w szczególności o kontrolę nad portem Moín w prowincji Limón, kluczowym węzłem transportu kokainy do Europy.
Z drugiej strony konsolidacja działalności przestępczej w rękach mniejszej liczby organizacji przestępczych lub jednej organizacji przestępczej wiąże się ze zmniejszeniem przemocy. Podobne przykłady zaobserwowano wcześniej w niektórych stanach Meksyku.
Nielegalny przepływ broni pozostawia ślad krwi
W raporcie wskazano rozprzestrzenianie broni palnej jako kluczowy czynnik przyczyniający się do wysokiego poziomu śmiertelnej przemocy w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Kraje regionu zgłosiły najwyższy odsetek zabójstw z użyciem broni palnej – w roku 2021 wynoszący 65% w Ameryce Środkowej, 67% na Karaibach i 70% w Ameryce Południowej w porównaniu z 62% w Ameryce Północnej12. % w Europie i 15% w Azji.
Broń jest często importowana legalnie lub nielegalnie ze Stanów Zjednoczonych i Europy, a słaba kontrola na rynkach dostaw i rynkach docelowych ułatwia organizacjom przestępczym dostęp do broni.
Niedbałe przepisy dotyczące kontroli broni w Stanach Zjednoczonych ułatwiły przepływ broni na Haiti , gdzie przemoc gangów wymyka się spod kontroli. Według UNODC wskaźnik zabójstw w kraju wzrósł do 18 na 100 000 w 2022 r., co stanowi wzrost o ponad 35% w porównaniu z rokiem poprzednim.
W kilku krajach karaibskich, takich jak Saint Vincent i Grenadyny, Turks i Caicos, Saint Lucia i Bahamy, w 2022 r. odnotowano rekordową liczbę zabójstw , głównie z powodu konkurencji na szlakach przemytu narkotyków oraz dostępności broni nielegalnie importowanej z UE. Stany Zjednoczone.
Stany nadzwyczajne nie gwarantują sukcesu
Z badania wynika, że stany nadzwyczajne w kilku krajach Ameryki Łacińskiej wiążą się z różnymi skutkami, skutkując zarówno zmniejszeniem, jak i wzrostem śmiertelnej przemocy.
Według UNODC brutalny, długotrwały i kontrowersyjny stan wyjątkowy w Salwadorze skutecznie zmniejszył wskaźnik zabójstw, który spadł z 17,2 na 100 000 w 2021 r. do 7,8 na 100 000 w 2022 r. (W podsumowaniu zabójstw InSight Crime w 2021 r. wskaźnik zabójstw wyniósł 17,6 na 100 000).
Jednak w sąsiednim Hondurasie podobne środki bezpieczeństwa zastosowane przez prezydenta Xiomarę Castro nie przyczyniły się do ograniczenia przemocy i wymuszeń w kraju.
Podobnie na Jamajce powtarzające się stany nadzwyczajne wiążą się z oskarżeniami o brutalność policji, ale nie powodują trwałego ograniczenia przemocy, przy czym według UNODC wskaźnik zabójstw wzrósł do 53,3 na 100 000 w 2022 r. z 47,3 w 2020 r. (W podsumowaniach zabójstw InSight Crime w latach 2022 i 2020 wskaźnik zabójstw wynosił odpowiednio 52,9 na 100 000 i 46,5 na 100 000).
Również w Ekwadorze środki przewidziane w stanie wyjątkowym z 2022 r., takie jak przenoszenie przywódców gangów z jednego więzienia do drugiego, doprowadziły do masakr w kilku zakładach karnych, które były wynikiem starć między rywalizującymi gangami.
Link do artykułu: https://insightcrime.org/news/organized-crime-blamed-for-half-of-latin-americas-homicides/
Zachęcamy czytelników do kopiowania i rozpowszechniania naszej pracy w celach niekomercyjnych, z podaniem tytułu InSight Crime w tytule i linkiem do oryginału zarówno na górze, jak i na dole artykułu. Sprawdź witrynę Creative Commons, aby uzyskać więcej informacji na temat udostępniania naszej pracy, a jeśli skorzystasz z artykułu, wyślij nam e-mail.