Profesorowie krytykują Nową Stolicę Administracyjną Egiptu [Z cyklu świat nie stoi w miejscu, Polski też na to nie stać]

0
366

To zdjęcie zrobione 3 sierpnia 2021 r. przedstawia widok na drapacz chmur „Iconic Tower” (C) i inne prace budowlane trwające w „dzielnicy biznesowo-finansowej” egipskiego megaprojektu „Nowa Stolica Administracyjna”, około 45 kilometrów na wschód od Kairu        [ KHALED DESOUKI/AFP za pośrednictwem Getty Images]

[Poprzedni, ten i być może kilka kolejnych artykułów, których tematem jest budowa nowej stolicy Egiptu (znaczna część tych inwestycji jest już gotowa, mimo ze sam projekt narodził się dopiero w 2015 roku) i innych miast w tym państwie, zamieszczam na Łamach WOBEC zbulwersowany dzisiejszymi informacjami i wypowiedziami polskich polityków i – w  mojej ocenie – części durnych dziennikarzy, którzy sabotują budowę CPK i Lotniska „Solidarność”, pisząc o wielkich kosztach tych inwestycji, megalomanii itp.  Polska potrzebuje tych inwestycji, to kwestia naszej przyszłości, przyszłości naszych dzieci i wnuków. – Egipt liczy dziś 110 mln mieszkańców, Polska jest krajem o mniejszym zaludnieniu, ale skala inwestycji, jakich dla przyszłości swego zapóźnionego gospodarczo w wyniku procesów kolonizacji społeczeństwa, dokonują Egipcjanie, jest godna podziwu i naśladowania. Oczywiście i w wypadku egipskich inwestycji spotykamy się z krytyką. Warto jednak zauważyć różnicę między krytykanctwem polskich polityków i dziennikarzy (którzy realizują raczej obce niż polskie interesy), a krytyką konstruktywną. Warto też zauważyć, że Egipskie inwestycje mimo krytyki wciąż rosną,

Piotr Kotlarz]

Cytaty z Internetu:

Egipt dołącza do ponad 30 krajów lub państw regionalnych, które przeniosły swoje siedziby władzy do nowych, zaprojektowanych od podstaw miast: najbardziej znanymi przykładami są Brazylia, Australia, Kazachstan i Nigeria. Zbudowane na terenie położonym 45 kilometrów na wschód od Wielkiego Kairu, w mieście powstanie nowy pałac prezydencki, nowy parlament, bank centralny i dzielnica biznesowa, lotnisko i ogromny park tematyczny, a także mieszkania dla 6,5 ​​miliona osób. 

KAIR, 30 września (Xinhua) – Egipt zbudował w ciągu ostatnich kilku lat 24 inteligentne miasta i zamierza zwiększyć ich liczbę do 38 do 2050 r., powiedział w sobotę egipski premier Mostafa Madbouly.

Wracając do wysiłków podejmowanych w celu przezwyciężenia problemu mieszkaniowego w Egipcie, powiedział: „Egipt pracował nad programem mieszkaniowym, ustanawiając 1,5 miliona mieszkań w nowych lub istniejących miastach”.

Profesorowie krytykują Nową Stolicę Administracyjną Egiptu

Kilku profesorów skrytykowało budowę Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu,  której otwarcie zaplanowano na grudzień,  po opóźnieniu w stosunku do pierwotnej daty uruchomienia, która miała zbiegać się z protestami z 30 czerwca.

Kosztujące 45 miliardów dolarów miasto o długości 45 km jest reklamowane jako rozwiązanie problemu przeludnienia w Kairze, w którym żyje 22 miliony mieszkańców, ale zdaniem krytyków jest mało prawdopodobne, aby przyniosło to pożądane rezultaty.

„[Nowa stolica] znajduje się już na obrzeżach Kairu, nikt jeszcze się tam nie przeprowadza, a za kilka lat rozrośnie się i wleje do Kairu” – powiedziała  AFP profesor urbanistyki Galila El-Kadi.

„To tylko zwiększy problemy z zarządzaniem gęstością zaludnienia na taką skalę” – stwierdziła, dodając, że od czasów faraonów „stolice administracyjne były tworzone w celu izolowania władcy od ludu”.

Prezydent Abdel Fattah Al-Sisi, który powiedział, że planowane otwarcie będzie oznaczać narodziny republiki, był w przeszłości krytykowany za realizację wielu megaprojektów lub projektów próżnych, podczas gdy większość Egipcjan cierpi z powodu środków oszczędnościowych.

Dwie trzecie kraju żyje poniżej progu ubóstwa, a projekty takie jak nowa stolica i osiedla mieszkaniowe w tym kraju pozostaną zbyt drogie i niedostępne. Krytycy uważają, że pieniądze należało przeznaczyć na poprawę warunków życia w innych częściach kraju.

„Wizja [rządu] tego, co nazywa się nowoczesnością, to po prostu przeniesienie przejawów zachodniej nowoczesności do Egiptu” – powiedział profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Kairze, Mustapha Kamel Al-Sayyed.

„Oznacza to drapacze chmur, szerokie drogi i zaawansowaną technologię. Ale w rzeczywistości nowoczesność polega na tym, że rząd ponosi odpowiedzialność przed swoimi obywatelami, na przykład zapewniając dobrą edukację”.

„Sisi chce, aby historia o nim zapamiętała, przenosząc ośrodek władzy z Kairu do miejsca, które go unieśmiertelni”.

Ponad połowa spółki nadzorującej budowę stolicy, ACUD, należy do wojska i zajmuje się także sprzedażą mieszkań, co oznacza, że ​​armia odniesie ogromne korzyści.

W stolicy znajdzie się także 30 ministerstw, kompleks prezydencki, ambasady, agencje rządowe i główny meczet, którego nazwa została wzięta od imienia prezydenta, Al-Fatah Al-Aleem.

przycisk udostępniania na Reddicie15 listopada 2021 o 11:44

przycisk udostępniania WhatsApp

Licencja Creative CommonsO ile w powyższym artykule nie zaznaczono inaczej, niniejsze dzieło autorstwa Middle East Monitor objęte jest licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe . Jeżeli obrazy są opatrzone naszym autorstwem, niniejsza licencja dotyczy również ich. W sprawie innych uprawnień prosimy o kontakt.

Link do artykułu: https://www.middleeastmonitor.com/20211115-professors-criticise-egypts-new-administrative-capital/