Próba ochrony zapłodnienia in vitro w Kansas podjęta przez Senat Demokratów przegłosowana / Rachel Mipro

0
44
Fot.: Senator Dinah Sykes powiedziała, że ustawodawca Kansas musi okazać wsparcie kobietom w Kansas, uchwalając ochronę IVF. (Sherman Smith/Kansas Reflector)

 

TOPEKA – Zapłodnienie in vitro w Kansas pozostaje bez ochrony po tym, jak we wtorek nie powiodła się inicjatywa Demokratów mająca na celu wysłuchanie przepisów dotyczących poręczy na forum Senatu.
Senatorowie przeprowadzili krótką dyskusję na temat zapłodnienia in vitro po zatwierdzeniu przepisów, które zmusiłyby dostawców aborcji do zadawania kobietom serii inwazyjnych pytań przed poddaniem się aborcji.
Natychmiast po przyjęciu ustawy aborcyjnej – podczas której republikańscy senatorowie wyrazili opinię na temat „pustki aborcji” i scharakteryzowali procedurę jako „zabijającą niewinne dzieci” – przywódczyni mniejszości senackiej Dinah Sykes, demokratka z Lenexa, próbowała wyciągnąć senacką ustawę 554 z komisji w celu przeprowadzenia debaty. Środek ten chroniłby zabiegi IVF, deklarując, że „zapłodniona ludzka komórka jajowa lub zarodek istniejący poza macicą ludzkiego ciała nie jest uważany za nienarodzone dziecko lub człowieka”.
„Kobiety w całym kraju są zaniepokojone i przestraszone i nie wiedzą, jaka jest przyszłość ich praw reprodukcyjnych” – powiedział Sykes. „To był krok w kierunku pokazania, że ustawodawca Kansas troszczy się o kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę i że stoimy za nimi i wspieramy ich prawa”.
Zazwyczaj ustawy są zatwierdzane przez komisję przed dotarciem do Senatu, ale ustawodawcy mogą również zmusić ustawy do debaty na podłodze, zbierając 24 głosy zatwierdzające wniosek. Podczas wtorkowej debaty próba Sykesa nie powiodła się w głosowaniu 12-27.
Senator Cindy Holscher, demokratka z Overland Park, przedstawiła ustawę SB 554 na początku tego miesiąca w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego Alabamy, która doprowadziła do zaprzestania leczenia przez dostawców IVF w tym stanie.
Leczenie in vitro polega na pobraniu jajeczek kobiety i spermy mężczyzny oraz połączeniu ich w laboratorium w celu stworzenia zapłodnionego zarodka. W lutym Sąd Najwyższy stanu Alabama orzekł, że zamrożone zarodki są osobami posiadającymi prawa. Posunięcie to jest częścią fali ograniczeń od czasu zakończenia sprawy Roe przeciwko Wade w 2022 r., która cofnęła prawa do aborcji w całym kraju.
Podczas gdy Kansas pozostaje jednym z niewielu stanów w regionie, który chroni prawa do aborcji – zezwalając na aborcje do 22 tygodnia ciąży, a następnie, jeśli życie matki jest zagrożone – republikanie z Kansas nadal próbują ograniczyć tę ochronę.
Kampania ta obejmuje próby wprowadzenia w tym stanie antyaborcyjnej koncepcji „osobowości płodu”. Osobowość płodu to koncepcja, zgodnie z którą życie zaczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej, a płody powinny mieć zapewnione prawa i ochronę prawną – podobnie jak w przypadku Sądu Najwyższego Alabamy.
Ustawa House Bill 2653, która przeszła 83-40 w Izbie Reprezentantów i jest obecnie rozpatrywana przez komisję senacką, pozwoliłaby kobietom w ciąży ubiegać się o alimenty na wydatki medyczne i związane z ciążą, począwszy od dowolnego momentu po dacie poczęcia. Zgodnie z ustawą, płód na każdym etapie ciąży, w tym zapłodnione jajo, byłby uważany za „nienarodzone dziecko”.
Holscher zaalarmował w sprawie tego rodzaju ustaw.
„Na razie IVF pozostaje bezpieczne i legalne w Kansas” – powiedział Holscher w marcowym ogłoszeniu SB 554. „Ale bezpieczeństwo to wisi na włosku, a Republikanie z Kansas ciężko pracują, aby odebrać nam nasze prawa. Ta ustawa stanowiłaby ważny krok w kierunku ochrony praw rodzin i zabezpieczenia IVF”.

Przez:  – MARCH 28, 2024 12:15 PM

Rachel Mipro
RACHEL MIPRO
Rachel Mipro, absolwentka Louisiana State University, zajmowała się administracją stanową w Baton Rouge i Nowym Orleanie. Ona i jej zespół dziennikarzy byli półfinalistami Nagrody Goldsmith 2022 za pracę związaną z powstaniem KKK w północnej Luizjanie po strzelaninach na tle rasowym w 1960 r. Po przeprowadzce na Środkowy Zachód Rachel skupia się teraz na problemach w ramach polityki publicznej stanu Kansas.
Kansas Reflector jest częścią States Newsroom, największej w USA organizacji non-profit zajmującej się wiadomościami o charakterze stanowym.
Artykuły Kansas Reflector mogą być ponownie publikowane w Internecie lub w formie drukowanej na licencji Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0. Prosimy o edycję wyłącznie w celach stylistycznych lub skrócenie, podanie odpowiedniego źródła i linku do naszej strony internetowej.

Link do artykułu:

Senate Democrats’ attempt to protect IVF in Kansas voted down