Neue Nationalgalerie Berlin zdobyła nagrodę European Architectural Heritage Intervention Award za swoją renowację / Christiane Wagner

0
356

Neue Nationalgalerie © Staatliche Museen zu Berlin. Zdjęcie: David von Becker.

Neue Nationalgalerie, zaprojektowana przez słynnego architekta Bauhausu Miesa van der Rohe, symbolizuje modernizm i stała się ikoną.

Neue Nationalgalerie przeszła renowację w latach 2015-2021 w wyniku prac David Chipperfield Architects. Ich praca przy remoncie przyniosła im Europejską Nagrodę Interwencji Dziedzictwa Architektonicznego w Barcelonie.
Co dwa lata grupa europejskich graczy architektonicznych przyznaje Nagrodę Interwencji Europejskiego Dziedzictwa Architektonicznego wybitnym projektom z zakresu dziedzictwa architektonicznego. Zgodnie z oświadczeniem jury budynek Neue Nationalgalerie został przywrócony do pierwotnego stanu poprzez skrupulatną interwencję, dzięki której wyglądało, jakby nic się nigdy nie wydarzyło. Zmiany konstrukcyjne przeprowadzono z wielką dbałością o szczegóły, dzięki czemu powstało imponujące zestawienie prezentujące najwyższy poziom architektury, dziedzictwa i interwencji.
Projekt prowadzono zgodnie ze ścisłymi wytycznymi dotyczącymi ochrony zabytków, koncentrując się na renowacji i ponownym wykorzystaniu oryginalnych komponentów i materiałów. Nowe materiały budowlane stosowano jedynie w wyjątkowych przypadkach. Budynek przeszedł także modernizację w obszarach takich jak klimatyzacja, elektronika i bezpieczeństwo, aby sprostać wymaganiom muzeum w XXI wieku.
Neue Nationalgalerie prezentuje architekturę Miesa van der Rohe i słynie z otwartej sali i płaskiego dachu, który sprawia wrażenie unoszącego się w powietrzu. Przestronne salony podkreślają znaczenie miejskiej funkcjonalności i innowacji technologicznych. Mies van der Rohe wierzył w tworzenie funkcjonalnych form przy użyciu szkła, stali i kamieni, aby zapewnić uporządkowaną sekwencję przestrzeni geometrycznej. Nowoczesne style architektoniczne zmieniają się z biegiem czasu, ale wrażenia estetyczne pozostają integralną częścią dziedzictwa kulturowego. Te formy architektoniczne promują współistnienie z technologią, zachowując kulturę, jednocześnie uwzględniając innowacje w projektowaniu architektonicznym.
Minimalistyczny design i szklana obudowa nadają kolekcji idealny ton. Hol główny, czyli przeszklony pawilon, służy jako miejsce wystaw czasowych, natomiast dolny poziom mieści wystawę stałą. Oprócz relacji historycznych na wystawie znajdują się także dzieła sztuki z kolekcji muzeum, które wizualnie nawiązują do architektury budynku.
Kolekcja Neue Nationalgalerie obejmuje oszałamiającą gamę obrazów i rzeźb, od klasycznego modernizmu po lata 80. XX wieku. Centralnym punktem kolekcji jest niemiecki ekspresjonizm, z kluczowymi dziełami Ernsta Ludwiga Kirchnera, Otto Dixa i Maxa Beckmanna. Niektóre prace przenoszą nas w świat surrealizmu autorstwa takich artystów jak Dalí, Miró i Picasso, a także dzieła Klee i Kandinsky’ego, które prezentują nauki światowej sławy szkoły sztuki i projektowania Bauhaus. Dodatkowo duże płótna przedstawiające kolorowe i abstrakcyjne dzieła amerykańskich malarzy Barnetta Newmana, Franka Stelli i Ellswortha Kelly’ego wyznaczają początek nowej ery w sztuce.
Neue Nationalgalerie znajduje się w pobliżu Potsdamer Platz na Reichpietschufer. Potsdamer Straße 50, Berlin-Tiergarten.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: Staatliche Museen zu Berlin

Wysłany dnia

Link do artykułu:

The Neue Nationalgalerie Berlin won the European Architectural Heritage Intervention Award for its refurbishment

Wszystkie obrazy, eseje i artykuły opublikowane przez Art Style, Art & Culture International Magazine są dostępne na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY-NC-SA 4.0).