Hymn o Gdańsku / Piotr Kotlarz

0
756

Wpisując w Wikipedii, a również i w Gedanopedii hasło – hymn Gdańska trafiamy na nacjonalistyczny Hymn Wolnego Miasta Gdańska, za który uznano kiedyś pieśń o tytule Für Danzig.

Przez lata dziwiłem się, że taka „wizytówka” jakoś nie przeszkadza (przeszkadzała) władzom naszego miasta, tak przed 1989 rokiem, ale aż do dzisiaj.

Rok temu, organizując koncert „Życie za życiem” z okazji 40 rocznicy Solidarności, który miał miejsce w Auli Akademii Muzycznej w Gdańsku postanowiłem doń włączyć również moją pieśń o Gdańsku (o ile pamiętam, to chyba Izabela Szafrańska zaproponowała by dać jej tytuł „Hymn o Gdańsku”). Autorem muzyki do tej pieśni jest Dariusz Wojciechowski.

Na przygotowania do koncertu nie mieliśmy zbyt wiele czasu, a i środki nań były bardzo skromne, myślę jednak, że nawet w tak skromnej aranżacji ten „hymn” raczej się broni. Oceńcie Państwo sami.

Zamierzamy za jakiś czas wzbogacić aranżację i nagrać wideoklip tej „Pieśni o Gdańsku”.

Postuluję również, by władze Gdańska ogłosiły konkurs na hymn naszego miasta. Czas najwyższy, by wyparł on (gdy powstanie i będzie zawierać ogólnoludzkie idee) dotychczasowy „Hymn Wolnego Miasta”. Wolność i nacjonalizm na pewno nie idą w parze.

                                      Piotr Kotlarz

 

Obraz wyróżniający: Kościół Mariacki w Gdańsku (konkatedra)  Autorstwa English: photos should be signed: „source: www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski” (on websites link should be active)Polski: fotografie należy podpisać w następujący sposób: „źródło: www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski” (na stronach www wraz z aktywnym linkiem), Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6960833