Gdy w Rosji wybuchł bunt, Syria zmusiła bojowników Grupy Wagnera do posłuszeństwa

0
241

Plik:ChVK Wagner Center.jpg. Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 

Gdy pod koniec czerwca w próbie buntu najemnicy Wagnera zbliżali się do Moskwy, według sześciu źródeł zaznajomionych ze sprawą, władze w Syrii i rosyjscy dowódcy wojskowi podjęli szereg szybkich działań przeciwko lokalnym agentom Wagnera, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się powstania.

Wcześniej niezgłoszone represje obejmowały blokowanie linii telefonicznych, wezwanie około tuzina dowódców Wagnera do rosyjskiej bazy wojskowej i nakazanie najemnikom podpisania nowych kontraktów z rosyjskim Ministerstwem Obrony lub natychmiastowego opuszczenia Syrii, według źródeł, w tym syryjskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, źródeł z siedzibą w pobliżu rozmieszczonych sił rosyjskich i urzędników regionalnych.

Źródła odmówiły podania nazwiska w celu omówienia poufnych informacji wojskowych. Rząd Syrii, Ministerstwo Obrony Rosji i Wagner w Rosji nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Według dwóch syryjskich źródeł, które poinformowały o rozmieszczeniu środków, te środki pokazały, jak władze syryjskie szybko podjęły działania, by zmusić siły najemników do posłuszeństwa, martwiąc się tym, że ich kluczowy partner wojskowy, Rosja, został osłabiony przez wydarzenia w kraju.

„Rola Wagnera w Syrii – tak jak odgrywał ją wcześniej – dobiegła końca” – powiedział Nawar Shaban, badacz z Omran Center for Strategic Studies, niezależnej grupy badawczej z siedzibą w Stambule zajmującej się Syrią. „Biorąc pod uwagę wydarzenia, ich stosunki z syryjskim Ministerstwem Obrony dobiegły końca”.

Damaszek nie skomentował publicznie buntu Wagnera z 23-24 czerwca, w którym szef najemników Jewgienij Prigożyn rozkazał swoim ludziom walczącym za Rosję w Ukrainie maszerować na Moskwę, zanim umowa wynegocjowana przez Białoruś spowodowała ich zawrócenie i wygnanie.

Jednak wyżsi syryjscy wojskowi i wywiadowcy prywatnie wyrazili zaniepokojenie, obserwując rozwój wydarzeń, że bunt może zakłócić rosyjską obecność wojskową, na której tak długo polegali, zgodnie z wyższym oficerem Syryjskiej Gwardii Republikańskiej i syryjskim źródłem poinformowanym o rozwoju sytuacji.

Według dwóch syryjskich źródeł obecność grupy najemników w Syrii jest stosunkowo niewielka i wynosi od 250 do 450 osób, czyli mniej więcej jedną dziesiątą szacowanej siły militarnej Rosji. Nie ma oficjalnych danych dotyczących zatrudnienia, które zmieniają się w czasie.

Rosja rozmieściła swoje siły zbrojne i, co najważniejsze, swoje siły powietrzne w Syrii w 2015 roku, pomagając prezydentowi Baszarowi al-Assadowi odeprzeć rebeliantów, którzy chcieli go obalić.

Od tego czasu Wagner był zaangażowany w misje bojowe i zabezpieczał instalacje naftowe w Syrii, a pierwsze podejrzane przypadki śmierci Wagnera odnotowano tam już w 2015 roku.

Moskwa przez lata zaprzeczała jakimkolwiek powiązaniom z Wagnerem, ale grupa odegrała bardzo publiczną rolę w wojnie Rosji z Ukrainą. Prezydent Władimir Putin powiedział po buncie, że jego rząd finansuje grupę.

Po tym, jak Prigożyn ogłosił swoje powstanie, grupa rosyjskich oficerów została szybko wysłana do Syrii, aby pomóc w przejęciu tamtejszych sił Wagnera, według regionalnego źródła wojskowego w pobliżu Damaszku i dwóch syryjskich źródeł posiadających wiedzę o wydarzeniach, które nie dostarczyły dalszych informacji. Detale.

Syryjski wywiad wojskowy odciął telefony stacjonarne i łącza internetowe w nocy w piątek 23 czerwca z obszarów, na których rozmieszczono rosyjskie siły Wagnera, aby uniemożliwić im komunikację między sobą, z Wagnerem w Rosji, a nawet z krewnymi w kraju, podają trzy źródła.

Według starszego oficera Gwardii Republikańskiej, syryjskiego źródła bezpieczeństwa i dwóch syryjskich źródeł poinformowanych o rozwoju wydarzeń, do rana w sobotę 24 czerwca syryjski wywiad wojskowy i rosyjscy funkcjonariusze obrony ściśle koordynowali się w celu izolacji i kontroli agentów Wagnera.

Według oficera Gwardii Republikańskiej i jednego z syryjskich źródeł poinformowanych o rozwoju wydarzeń około tuzina oficerów Wagnera rozmieszczonych w centralnej prowincji Homs w Syrii i innych obszarach zostało wezwanych do rosyjskiej bazy operacyjnej w Hmeimim w zachodniej prowincji Latakia. Oficer powiedział, że miało to miejsce „we wczesnych godzinach buntu”.

Reutersowi nie udało się ustalić, co się z nimi stało. Rosyjskie Centrum Pojednania w Syrii, z siedzibą w bazie Hmeimim, kieruje wszystkie zapytania mediów do Ministerstwa Obrony, które nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Nowe kontrakty lub loty 

Do 24 czerwca bojownicy Wagnera w Syrii zostali poproszeni o podpisanie nowych kontraktów, na mocy których będą podlegać bezpośrednio rosyjskiemu Ministerstwu Obrony, źródło posiadające wiedzę o rozmieszczeniu Wagnera i dwa inne źródła posiadające wiedzę o wydarzeniach.

Jak podają te trzy źródła, ich wynagrodzenie również zostało obniżone, .

Ci, którzy odmówili przyjęcia warunków, zostali wywiezieni rosyjskimi samolotami Iljuszyn w następnych dniach, podały dwa z tych źródeł. Zdaniem jednego z nich było ich „dziesiątki”, zaskakując syryjskich urzędników, którzy spodziewali się więcej takich odmów.

Między 25 a 27 czerwca dane śledzenia lotów z Flightradar24 pokazują co najmniej trzy podróże rosyjskim samolotem Iljuszyn między Latakią w Syrii a Bamako, stolicą zachodnioafrykańskiego narodu Mali, gdzie Wagner również prowadzi działalność. Reuters nie był w stanie ustalić, czy na pokładzie samolotów znajdował się personel Wagnera.

Władze Mali nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w sprawie lotów i tego, czy myśliwce Wagnera zostały przesunięte z Syrii do Mali.

Wagner już w zeszłym roku wyciągnął z Syrii wielu doświadczonych rosyjskich bojowników do walki w Ukrainie po rosyjskiej inwazji na pełną skalę, według syryjskich analityków i emerytowanego syryjskiego oficera wojskowego zaznajomionego z działalnością Wagnera.

Bojownicy Wagnera zabezpieczali syryjskie pola naftowe, a zachodni urzędnicy twierdzą, że Wagner jest powiązany z Evro Polis, firmą czerpiącą zyski z tych aktywów. UE nałożyła na firmę sankcje w 2021 roku.

Reuters nie był w stanie określić losu tych interesów handlowych w następstwie działań rosyjskiego Ministerstwa Obrony przeciwko Wagnerowi w Syrii i Rosji. Evro Polis nie odpowiedziało natychmiast na e-maile wysłane na adres kontaktowy na swojej stronie internetowej.

Baza Hmeimim służyła jako centrum logistyczne do tranzytu myśliwców Wagnera do Libii i innych części Afryki, według syryjskiego źródła bezpieczeństwa i zachodniego dyplomaty z regionu. „Obserwujemy, jak te operacje Wagnera zostaną z kolei zakłócone” – powiedział dyplomata.

W przeciwieństwie do innych operacji w Afryce, gdzie obecność Wagnera jest większa i nie jest podporządkowana rosyjskiej armii, jego rola w wojnie w Syrii była początkowo mało zauważana, ponieważ rosyjskie siły powietrzne zmieniły bieg konfliktu.

Szczegóły jego obecności pojawiały się stopniowo, zwłaszcza w 2018 r., kiedy setki bojowników Wagnera zginęło w starciu z siłami amerykańskimi w pobliżu syryjskiego miasta Deir Al-Zor, poinformowały ówczesne źródła Reutera .

W następstwie powstania Wagnera przywódcy Syrii szybko publicznie powtórzyli znaczenie sojuszu wojskowego z Rosją.

Syryjska pierwsza dama Asmaa Al-Assad była w Rosji kilka dni później, aby wziąć udział w uroczystości ukończenia przez syna Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego i została zapytana przez reportera, czy bała się odwiedzić w związku z ostatnimi wydarzeniami.

„Nasi rosyjscy przyjaciele nie wahali się, kiedy stanęli z nami w naszej wojnie. Więc nie wahaliśmy się i nie zawahamy się stanąć po ich stronie w ich wojnie” – powiedziała.

[Za czasopismem Middle East Monitor]

Link do artykułu:

Syria brought Wagner Group fighters to heel as mutiny unfolded in Russia

Poglądy wyrażone w tym artykule należą do autora i niekoniecznie odzwierciedlają politykę redakcyjną Middle East Monitor.

Licencja Creative CommonsO ile w powyższym artykule nie zaznaczono inaczej, ta praca autorstwa Middle East Monitor jest objęta licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License . Jeśli obrazy są opatrzone naszym uznaniem, niniejsza licencja ma również do nich zastosowanie. Co to znaczy? Aby uzyskać inne uprawnienia, skontaktuj się z nami.