Wystawa prac Profesora Marka Modela / GTPS Gdańsk ul. Chlebnicka 2 (14.02.2024, godz. 19.00)

0
103

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki serdecznie zaprasza na świętowanie urodzin Profesora Marka Modela, który odszedł od Nas 15 maja 2020 roku.

Zapraszamy na wspólny wieczór z twórczością Artysty.

„Po prostu Marek M.”

Data: środa 14 lutego, godz. 19:00

Miejsce: Galeria PUNKT, ul. Chlebnicka 2

 

Marek Model urodził się 14 lutego 1959 roku w Gdańsku, z którym był związany do końca życia. Był malarzem i rysownikiem, nauczycielem akademickim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W latach 1980-1985 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej ASP), dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Kazimierza Ostrowskiego obronił w 1985 roku. Wiele lat pracował jako adiunkt w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa profesora Jerzego Ostrogórskiego. W roku 2002 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Do śmierci był kierownikiem Katedry Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.
Związany był z kilkoma galeriami sztuki – w latach 2000-2007 był dyrektorem Galerii Rysunku „Nowa Oficyna”, współtworzył także galerie „Baszta” i „Biuro” w Gdańsku oraz Galerię GTPS „PUNKT”. Inicjował wiele działań integrujących lokalne środowisko artystyczne.
Jego twórczość była doceniana i wielokrotnie nagradzana – w 1988 roku został wyróżniony na Wystawie „Nadmorskie Spotkania Młodych”, a w 1994 otrzymał I nagrodę, wspólnie z profesorem Władysławem Jackiewiczem, za wystawę „Inflacja Obrazu – Obraz inflacji?”, prezentowaną w Galerii „Strome Schody” w Lęborku. Był dwukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury: w 2010 i 2019 roku.
Zmarł 15 maja 2020 roku.

 

Obraz prof. Marka Modela [za stroną: https://www.galeriatriada.com/index.php/artist/model-marek/]

O twórczości Marka Modela rektor ASP tak pisał w katalogu towarzyszącym wystawie malarza w 2019 roku:

Malarstwo przez duże „M” wymaga talentu, pokory, pracowitości. Wszystkie te cechy posiada Marek Model. Kocha malarstwo, kocha zmaganie się z materią, formą i kolorem. Ceni wartości, które nigdy nie starzeją się. Nie gonił za modami, tendencjami, nowinkami. Jak ten mnich odrabiał lekcje pokory wobec tworzywa malarskiego. Przez prawie 40 lat swojej działalności twórczej, na początku jako student, następnie jako asystent, a obecnie jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Marek Model brał i bierze nadal na warsztat tematy i motywy proste, „zwyczajne”. Nie wydziwia, nie udziwnia, nie szokuje. Dla tak doświadczonego malarza akt, martwa natura, talerzyk z trzema lub dwoma jabłkami to cały świat, niemalże kosmos. Celne „trafienia”, dobre decyzje, konsekwencja – tak można by w jednym zdaniu scharakteryzować jego twórczość. Przez lata wypracował wspaniałą kreskę, którą kreśli formy, dzięki której jest rozpoznawalny i nie do podrobienia. Posługuje się nią z wirtuozerią i jednocześnie z powściągliwością. Na koniec dygresja. Inicjały M.M. powinno poprzedzać M. „M” jak malarz. Duże M.

Czytaj więcej na: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Nie-zyje-prof-Marek-Model-Malarz-pedagog-Akademii-Sztuk-Pieknych-w-Gdansku,a,171188