Wernisaż  jubileuszowej wystawy malarstwa Kazimierza Lemańczyka / Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku. 12 stycznia 2024 r.

0
281

Serdecznie zapraszamy w dniu 12 stycznia 2024 r. (poniedziałek) o godz.18.00 do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na wernisaż  jubileuszowej wystawy malarstwa Kazimierza Lemańczyka.

Wystawa czynna do 14 lutego 2024 ., od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-17.00.

kurator wystawy : Grażyna Tomaszewska Sobko

      Rok 2023 był dla mnie rokiem znaczącym, ze względu na zbieg okrągłych rocznic:
70-lecie urodzin,
50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy
45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu,w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza.

Wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku wzbogaca cykl realizowanych przy tej okazji przedsięwzięć „WYSTAWY JUBILEUSZOWE – W 50 LAT od pierwszej indywidualnej wystawy”.

  ” Morze to temat, który od najwcześniejszych lat nieustannie przewija się przez całą moją twórczościa. Miejscami moich artystycznych penetracji w Polsce to przestrzeń całego wybrzeża Morza Bałtyckiego, od Szczecina do Kątów Rybackich (Krynicy Morskiej), ze szczególnym akcentem na województwo pomorskie i jego stolicę – miasto Gdańsk.  Równolegle powstawały prace, będące wynikiem inspiracji m.in. trzytygodniowym pobytem na greckich Cykladach we wrześniu 2011 roku oraz w Rumunii i Bułgarii (m.in. Warnie i Nesebyrze nad Morzem Czarnym) w sierpniu i wrześniu 2014 roku. Kolejny istotny element mojej działalności twórczej na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat stanowią kontakty z Francją. Zapoczątkowany pierwszym spotkaniem z Normandią i Bretanią w 1987 roku okres inspiracji tematami francuskimi trwa do dzisiaj. Dziesięciokrotne pobyty umożliwiły poznanie prawie całego wybrzeża Normandii (od Mont-Saint-Michel do Fecamp) i część atlantyckiego wybrzeża Bretanii – region Quimper (Finistere).  Nowsze to efekt pięciotygodniowego pobytu studyjnego w Normandii, w okresie od końca czerwca do początku sierpnia 2018 roku, oraz późniejsze obrazy powstałe z inspiracji tym pobytem. Prace plenerowe powstały m.in. na ulicach Bayeux, w miejscowościach Arromanches-les-Bains, Asnelles, w portach Grandcamp-Maisy, Honfleur, Saint-Vaast-la-Hougue, Barfleur oraz moim ulubionym Port-en-Bessin-Huppain. Najnowsze prace powstały w czasie i po (prawie miesięcznym) pobycie w Normandii i Paryżu w lipcu 2023 roku. W tym czasie również eksponowana była, w sali wystawowej w Mediatece w Bayeux, ekspozycja mojego malarstwa pod nazwą „FASCINATION DE LA MER” („MORSKIE FASCYNACJE”.

Najważniejsze realizowane przeze mnie cykle: „ŚWIATŁO I WODA” – obecny w mojej twórczości od samego początku. „MAŁE PORTY” – temat realizowany od roku 1970. „NORMANDIA” – cykl realizowany od roku 1987. „ŚWIATY” – cykl realizowany od roku 2010.  Prezentowana w Galerii ZPAP w Gdańsku wystawa nosi tytuł: „MORSKIE I POMORSKIE”. Gromadzi wybór prac z ostatnich lat spośród powyżej wymienionych cykli oraz symbolicznie, z okazji Jubileuszu, kilka spośród starszych.  Prace realizowane są w wielu technikach: olej, akryl, akwarela, pastel, rysunek, techniki mieszane i własne.”  
                               Kazimierz Lemańczyk

===============================
KAZIMIERZ LEMAŃCZYK (1953), artysta plastyk.
Od 1973 roku studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom obronił w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza w 1978 roku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, gdzie w 1973 roku uzyskał tytuł technika sztuk plastycznych w zakresie specjalności techniki graficzne.
Dorobek artystyczny Kazimierza Lemańczyka jest zróżnicowany, tak tematycznie, jak i pod względem wykorzystywanych technik i środków. Obok grafiki artystycznej, tworzy w technikach malarskich – do najczęściej stosowanych przez artystę należy akwarela. Oprócz klasycznych olejów i akryli, a także pasteli, posługuje się równie często technikami mieszanymi oraz własnymi, uzyskując oryginalne efekty fakturowe, teksturowe i kolorystyczne. Równolegle zajmuje się m.in. projektowaniem graficznym i poligraficznym, wystawiennictwem oraz fotografią artystyczną. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się edytorstwem. Prezentował swoją twórczość na 55 wystawach indywidualnych, w tym za granicą, a także na wielu wystawach zbiorowych w kraju oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą (m.in. Francja, Niemcy). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.  Prace w krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Watykan, Węgry, Wielka Brytania.

INDYWIDUALNE PREZENTACJE (bez wcześniejszych do 2006 roku):

Rok 2023 był dla mnie rokiem znaczący, ze względu na zbieg okrągłych rocznic: 70. urodziny, 50 lat od pierwszej indywidualnej wystawy oraz 45 od obrony dyplomu w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza. Te daty stały się okazją do prezentacji wyboru prac spośród mojego dorobku twórczego na kilku ekspozycjach, z których trzy zostały otwarte w 2023 roku. Kuratorem wystaw była dr Martyna Maria Lemańczyk. Kolejne w roku 2024. Wydarzenia te wpisały się w program Europejskiej Nocy Muzeów, której edycja miała miejsce w sobotę 13 maja 2023 r.

•   „WYSTAWY JUBILEUSZOWE – W 50 LAT od pierwszej indywidualnej wystawy”:
    ODSŁONA I – „Światło i woda II” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach
    ODSŁONA II – „Portrety” w Centrum Kultury w Chojnicach.  (maj – czerwiec 2023)
    ODSŁONA III – „Fastination de la mer” w Mediatece w Bayeux.  (lipiec 2023)
•   „NORMANDIA. Zdarzenia” w Chojnickim Centrum Kultury (lipiec 2019);
•   „NORMANDIA” Centrum Kultury Léopold-Sédar-Senghor w Port-en-Bessin, wystawa będąca      w dużej mierze przeniesieniem eksponowanej w MH-E w Chojnicach wspólnej wystawy z Martyną Marią Lemańczyk (lipiec 2018);
•   „ KONIE” w zespole poklasztornym w Bayeux, gdzie eksponowana jest słynna „tkanina z Bayeux”(lipiec 2018);
•   „NORMANDIA, BRETANIA” w  Galerii Sztuki Współczesnej  Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Wspólna wystawa z Martyną Marią Lemańczyk (październik 2016 – luty 2017);
•   „KONIE” w Centrum Polskim w Brukseli (lipiec 2015 – marzec 2016);
•   „KONIE” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach (grudzień 2014 – luty 2015);
•   „KAZIMIERZ LEMAŃCZYK – KONIE” foyer główne Polskiej  Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (1- 30 maja 2014);
•   „KAZIMIERZ LEMAŃCZYK – MALARSTWO” w Galerii Związku  Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego (marzec 2013);
•   „ŚWIATY”– malarstwo • rysunek” w Galerii Sztuki Współczesnej  we Włocławku  (2 grudnia – 31 grudnia 2011);
•   „POSZUKIWANIA”– malarstwo • grafika • rysunek” w BWA w Pile  (5 sierpnia – 2 września 2011);
•   „LEMAŃCZYK – malarstwo • rysunek • grafika” w Muzeum  Zachodniopomorskim w Bytowie (luty – marzec 2011);
•   wystawa wraz z benefisem „W 35-lecie twórczości” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach (listopad 2010 – styczeń 2011);
•   „FRANCUSKIE KLIMATY” w „Domu Bretanii” w Poznaniu, gromadząca prace głównie z Normandii oraz motywy z Bretanii  i Paryża, (14 lipca – 19 września 2008);
•   „KONIE” w „Galerii w ratuszu” w Inowrocławiu  (marzec – kwiecień 2008);
•   „INTERPRETACJE” w Centrum Sztuki GALERIA EL w Elblągu (maj – czerwiec 2007).