Przywódcy grup humanitarnych twierdzą, że Izrael powoduje „apokaliptyczną” sytuację w północnej części Gazy / Brett Wilkins

0
92
Wojsko izraelskie podczas operacji lądowych w Strefie Gazy, 31 października 2023. File:SoI-War 23-10-31 IDF 05-03.jpg / From Wikimedia Commons, the free media repository

„Cała populacja Palestyny ​​w północnej części Gazy jest w nieuchronnym niebezpieczeństwie śmierci z powodu chorób, głodu i przemocy”.

Szefowie 15 organizacji humanitarnych działających pod auspicjami ONZ oskarżyli w piątek Izrael o stworzenie „apokaliptycznych” warunków w północnej części Strefy Gazy i zaapelowali do sił izraelskich o zaprzestanie ataków na palestyńską enklawę i pracowników organizacji pomocowych, którzy starają się pomóc jej mieszkańcom.
„Sytuacja rozwijająca się w Północnej Strefie Gazy jest apokaliptyczna. Obszar ten jest oblężony od prawie miesiąca, pozbawiony podstawowej pomocy i środków ratujących życie, podczas gdy bombardowania i inne ataki trwają” – napisali szefowie 15 grup w otwartym liście. „W ciągu ostatnich kilku dni zabito setki Palestyńczyków, większość z nich to kobiety i dzieci, a tysiące zostały ponownie przymusowo przesiedlone”.
Wśród 15 sygnatariuszy listu znajdują się dyrektorzy Stałego Komitetu Międzyagencyjnego, forum organizacji humanitarnych ONZ i organizacji spoza ONZ, w tym Międzynarodowej Rady Agencji Wolontariackich.
„Szpitale zostały niemal całkowicie odcięte od dostaw i zostały zaatakowane, zabijając pacjentów, niszcząc niezbędny sprzęt i zakłócając usługi ratujące życie” – napisali liderzy grupy. „Pracownicy służby zdrowia i pacjenci zostali aresztowani. Podobno dochodziło również do walk wewnątrz szpitali”.
„Dziesiątki szkół służących jako schrony zostały zbombardowane lub siłą ewakuowane. Namioty, w których schroniły się przesiedlone rodziny, zostały ostrzelane, a ludzie zostali spaleni żywcem” – kontynuuje list. „Zespoły ratownicze zostały celowo zaatakowane i udaremnione w próbach wyciągnięcia ludzi pogrzebanych pod gruzami ich domów”.
Sygnatariusze napisali, że „otrzymaliśmy raporty o cywilach, którzy zostali zaatakowani podczas próby znalezienia bezpieczeństwa” i że „cała ludność palestyńska w północnej części Gazy jest w nieuchronnym niebezpieczeństwie śmierci z powodu chorób, głodu i przemocy”.
W liście ostrzega się: „Pomoc humanitarna nie nadąża za skalą potrzeb ze względu na ograniczenia w dostępie. Podstawowe środki ratujące życie nie są dostępne. Humanitaryści nie są bezpieczni, aby wykonywać swoją pracę, a siły izraelskie i brak bezpieczeństwa uniemożliwiają im dotarcie do potrzebujących”.
„Kolejnym ciosem dla działań humanitarnych jest opóźnienie akcji szczepień przeciwko polio z powodu walk, co naraża życie dzieci w regionie na ryzyko” – dodali sygnatariusze.
Przywódcy organizacji humanitarnych wyrazili ubolewanie z powodu przyjęcia w tym tygodniu przez izraelskich ustawodawców dwóch projektów ustaw wymierzonych w Agencję Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).
„Jeśli zostaną wdrożone, takie środki będą katastrofą dla reakcji humanitarnej w Gazie, diametralnie sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych, z potencjalnymi katastrofalnymi skutkami dla praw człowieka milionów Palestyńczyków zależnych od pomocy UNRWA i naruszających zobowiązania Izraela wynikające z prawa międzynarodowego” – stwierdza list. „Powiedzmy sobie jasno: nie ma alternatywy dla UNRWA”.
Przywódcy humanitarni zwrócili następnie uwagę na sprawę ludobójstwa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) przeciwko Izraelowi, kierowaną przez Republikę Południowej Afryki i wspieraną przez około 30 państw i bloków regionalnych. Siły izraelskie zostały oskarżone o lekceważenie nakazów MTS, aby kraj zapobiegał aktom ludobójstwa w Strefie Gazy, zezwalał na pomoc humanitarną w Strefie i powstrzymał atak na Rafah.
„Izrael musi zastosować się do tymczasowych zarządzeń i ustaleń Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości” – stwierdzili.
Od października 2023 r. izraelski atak na Gazę spowodował śmierć, zranienie lub zaginięcie ponad 155 000 Palestyńczyków, a miliony kolejnych zostały przesiedlone, cierpią głód lub chorują. Odnowiona ofensywa Sił Obronnych Izraela w północnej części Gazy zabiła lub zraniła tysiące Palestyńczyków od zeszłego miesiąca pośród obaw, że Izrael wdraża tzw. „Plan Generała”, aby zagłodzić, a następnie oczyścić etnicznie północną część Gazy, aby zrobić miejsce dla izraelskiej rekolonizacji, polityki promowanej przez starszych członków skrajnie prawicowego rządu Izraela.
W liście przywódców organizacji humanitarnych stwierdzono również, że „Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne muszą natychmiast i bezwarunkowo uwolnić zakładników i muszą przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego”.
„Cały region jest na skraju przepaści” – podsumowali sygnatariusze. „Natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych i trwałe, bezwarunkowe zawieszenie broni jest już dawno spóźnione”.
Redaktor Brett Wilkins jest stałym autorem Common Dreams.
Nasza praca jest licencjonowana na zasadach Creative Commons (CC BY-NC-ND 3.0). Możesz ją swobodnie publikować i udostępniać.