„Należy poważnie rozważyć karę więzienia” – mówi Pocan o wielkim ustalaniu cen ropy / Jessica Corbett

0
43

„Poleciłbym film „Orange Is the New Black”” – powiedział Demokrata ze stanu Wisconsin. „Czujemy to na pompach i najwyraźniej tego rodzaju zachowanie, jak wiemy, nie jest odosobnione”.

Gdy przewodnicząca Federalnej Komisji Handlu Lina Khan wystąpiła w środę przed podkomisją Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, kongresmen Mark Pocan podkreślił niedawne działania FTC przeciwko ustalaniu cen przez przemysł paliw kopalnych i wezwał do wyciągnięcia konsekwencji karnych.
„Po prostu zrobiłem małą matematykę serwetkową” – powiedział Pocan (D-Wis.). Jeśli zmowa doprowadziła do wzrostu ceny galonu paliwa o 0,40-0,60 USD, „dla przeciętnej osoby tankującej paliwo to 8 lub 10 USD tygodniowo” – wyjaśnił. „To 500 dolarów rocznie dodatkowych kosztów”.
Jeśli połowa mieszkańców okręgu kongresowego Pocana ma samochód, „to 175 milionów dolarów rocznie” – powiedział. Jeśli liczba ta zostanie zastosowana we wszystkich 435 okręgach, przekłada się to na miliardy dolarów, „na które jesteśmy naciągani z powodu kogoś takiego, kto próbuje zmawiać się cenowo” – kontynuował, odnosząc się do Scotta Sheffielda, założyciela i wieloletniego dyrektora generalnego Pioneer Natural Resources.
Na początku tego miesiąca FTC zakazała Sheffieldowi zasiadania w zarządzie lub pełnienia funkcji doradcy ExxonMobil, która właśnie przejęła Pioneer, ze względu na jego domniemaną zmowę z przedstawicielami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i OPEC+.
Przyjmując z zadowoleniem posunięcie FTC, Pocan zauważył, że „jeśli popełnisz kradzież, średni wyrok… w Stanach Zjednoczonych wynosi 23 miesiące”, a wielomiliardowe zyski, jakie giganci paliw kopalnych osiągają z żłobienia cen „to więcej niż wielka kradzież”.
„Co jeszcze możemy zrobić tym firmom naftowym, które nas oszukują?” – kongresman zapytał Khana, mianowanego przez prezydenta Joe Bidena z „rekordem rodzin pracujących”.
Przewodniczący FTC odpowiedział, że „ustalanie cen i redukcja produkcji w skoordynowany sposób mogą stanowić przestępcze naruszenie przepisów antymonopolowych. Jako organy ścigania nie możemy konkretnie mówić o tym, co odsyłamy, a czego nie, ale ogólnie rzecz biorąc, moim priorytetem jest upewnienie się, że odsyłamy więcej kandydatów na przestępców do Departamentu Sprawiedliwości, ponieważ musimy upewnić się, że firmy i kadra kierownicza nie traktują grzywien tylko jako kosztu prowadzenia działalności gospodarczej i że poważnie traktują rządy prawa „.
Odnosząc się do programu telewizyjnego, którego akcja rozgrywa się w więzieniu federalnym, Pocan powiedział jej, że „poleciłbym »Orange Is the New Black«, jeśli musimy, aby coś powiedzieć. Byłoby to pomocne, ponieważ odczuwamy to na pompach i wyraźnie wiemy, że tego rodzaju zachowanie nie jest odosobnione”.
Udostępniając wideo ze swoimi uwagami w mediach społecznościowych, Pocan oświadczył: „Niedopuszczalne! Uderzenie w nadgarstek nie wystarczy. Myślę, że należy poważnie rozważyć karę więzienia”.
Jak zauważył American Economic Liberties Project (AELP), Pocan nie był jedynym ustawodawcą, który odniósł się do niedawnych rewelacji dotyczących ustalania cen podczas środowego przesłuchania; dołączyli do niego Reps. Matt Cartwright (D-Pa.) i Rosa DeLauro (D-Conn.).
„Wreszcie zostało to zauważone!” – powiedział Matt Stoller z AELP, który pisał o domniemanej zmowie. „Członkowie Dem House to rozumieją!”
Stoller nie był osamotniony w podjęciu dyskusji w Kongresie – po dniach ograniczonego zainteresowania tą kwestią wśród osobistości krajowych.
„Ten nielegalny spisek korporacji naftowych kosztował każdego z Amerykanów aż 2100 dolarów rocznie”, powiedział More Perfect Union, udostępniając wideo Pocana i powołując się na The American Prospect.
AFL-CIO z Ohio podkreśliła: „Chciwość to nie inflacja. Przekaż to dalej”.
Zauważając, że Sheffield otrzymuje 68 milionów dolarów „złotego spadochronu przy wyjściu”, były sekretarz pracy USA Robert Reich argumentował w środę: „Te pieniądze (i więcej) powinny zostać zwrócone Amerykanom. Nie wysyłane na jego konto bankowe”.
Dyrektor wykonawczy Groundwork Collaborative, Lindsay Owens, podobnie stwierdziła w zeszłym tygodniu, że „Departament Sprawiedliwości powinien ścigać kryminalnie Scotta Sheffielda, a Kongres powinien opodatkować nadzwyczajne zyski branży i wydać każdemu Amerykaninowi zwrot pieniędzy”.
                     Jessica Corbett

 

jest starszą redaktorką i autorką w Common Dreams.

Link do artykułu: https://www.commondreams.org/news/us-gas-prices

Powyższa praca Common Dreams objęta jest licencją Creative Commons (CC BY-NC-ND 3.0). Zachęcamy do ponownego publikowania i szerokiego udostępniania.

Obraz wyróżniający: Rafineria Anacortes ( Marathon ), na północnym krańcu March Point na południowy wschód od Anacortes w stanie Waszyngton. Z Wikimedia Commons, bezpłatnego repozytorium multimediów