Konferencja One Health w Fairbanks bada powiązania człowiek-zwierzę-środowisko / Yereth Rosen

0
299
Paski łososia suszą się na stojaku w pobliżu centrum inupickiej wioski Teller, 2 września 2021 r. Dobre samopoczucie środowiska, w którym odbywają się wybiegi łososia, jest związane z dobrobytem ludzi, którzy są zależni od ryb i powiązania są uwzględniane w podejściu „Jedno zdrowie”, które jest coraz częściej przyjmowane przez naukowców i decydentów. (Zdjęcie: Yereth Rosen/Alaska Beacon)

 

Powiązania między ludźmi, zwierzętami i środowiskiem przyciągnęły w tym tygodniu setki naukowców, studentów, nauczycieli, pracowników służby zdrowia i decydentów do Fairbanks na konferencję poświęconą koncepcji One Health.

Istnieje proste wyjaśnienie tego pomysłu, powiedział Arleigh Reynolds, profesor weterynarii i dyrektor Center for One Health Research na University of Alaska Fairbanks.

„Tak działa świat”, powiedział Reynolds, którego centrum jest gospodarzem konferencji.

Bardziej szczegółowo, koncepcja One Health naciska na „równoczesne głębokie i szerokie podejście, zamiast robienia tego, co zwykle robimy, czyli leczenia skutków” – powiedział Reynolds.

Wymaga współpracy międzydyscyplinarnej, aby zrozumieć podstawowe przyczyny warunków zdrowotnych ludzi, zwierząt i środowiska, a także wymaga otwartości, a nie odizolowanej pracy nad specjalistycznymi przedmiotami. „W chwili, gdy wchodzisz do świata One Health, przyznajesz, że nie wiesz wszystkiego” – powiedział.

Podejście „Jedno zdrowie” zostało szeroko przyjęte – przez Centra Kontroli i Prewencji ChoróbŚwiatową Organizację Zdrowia, Organizację Narodów Zjednoczonych oraz, co ma szczególne znaczenie dla Alaski i UAF, przez Radę Arktyczną. Organizacja składająca się z ośmiu krajów ma własny program „Jedno zdrowie, jedna Arktyka” mający na celu integrację wiedzy, a Centrum Badań Jednego Zdrowia UAF, które koncentruje się na okołobiegunowej północy, jest jednym z uczestniczących partnerów.

Ale wzniosłe intencje One Health mogą kolidować z zimną rzeczywistością biurokratyczną i finansową, mówili mówcy na konferencji.

Według Kaare Sikuaq Erickson, konsultanta pomagającego naukowcom pracującym w Arktyce, konkurencyjne granty finansujące badania zwykle nagradzają bardzo konkretne tematy, z propozycjami, które są ze sobą sprzeczne, co nie sprzyja holistycznemu podejściu One Health, powiedział w przemówieniu programowym w środę.

Arleigh Reynolds stoi w pobliżu podium w środę na konferencji One Health, One Future w Fairbanks. Reynolds, profesor weterynarii, jest dyrektorem Center for One Health Research na University of Alaska Fairbanks. Ośrodek, w którym odbyła się konferencja, zajmuje się holistycznym badaniem zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. (Zdjęcie: Yereth Rosen/Alaska Beacon)
 Arleigh Reynolds stoi w pobliżu podium w środę na konferencji One Health, One Future w Fairbanks. Reynolds, profesor weterynarii, jest dyrektorem Center for One Health Research na University of Alaska Fairbanks. Ośrodek, w którym odbyła się konferencja, zajmuje się holistycznym badaniem zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. (Zdjęcie: Yereth Rosen/Alaska Beacon)

„Uderzamy w te bariery, ponieważ mamy bardzo sztywny charakter finansowania”, powiedział Erickson, który pochodzi z Unalakleet. „Wyrzucasz kość i pozwalasz wszystkim o nią walczyć”.

Innym problemem jest niezgodność między głęboko zakorzenionymi wartościami kulturowymi a ograniczonymi możliwościami znaczącego wkładu w podmioty rządowe na Alasce, powiedziała Harmony Jade Sugaq Wayner, która mówiła w środę o tym, jak ryby są integralną częścią dobrobytu i tożsamości rdzennej ludności w jej domu Bristol Bay region. Ludziom stamtąd trudno jest wyrazić te wartości organizacjom decyzyjnym, takim jak Rada Zarządzania Rybołówstwem Północnego Pacyfiku i Zarząd Rybołówstwa Alaski.

„Jak ująć znaczenie dobrego samopoczucia w trzyminutowym sprawozdaniu?” powiedziała.

Uczestnicy konferencji powiedzieli, że nawet jeśli urzędnicy rządowi popierają koncepcje One Health – na przykład, jak w przypadku obecnego nacisku państwa na projekty wspierające lokalną produkcję żywności i bezpieczeństwo żywnościowe – wsparcie to może być tymczasowe. „Trudno jest mieć długoterminowy plan, kiedy cykle polityczne trwają od dwóch do czterech lat” – powiedział Reynolds podczas dyskusji na temat bezpieczeństwa żywnościowego.

Geopolityka również może stawiać przeszkody, powiedział Antti Oksanen, weterynarz i profesor naukowy w Fińskim Urzędzie ds. Żywności, który przedstawił informacje o wieloletnich doświadczeniach tego kraju z infekcjami tasiemcami. Inwazja Rosji na Ukrainę zaszkodziła projektom Rady Arktycznej, powiedział Oksanen. „Teraz, niestety, One Arctic-One Health jest bardzo zagrożone przez rosyjską politykę” – powiedział w środę. „To jak: pół arktyczny i bardzo dużo zdrowia”.

Jest jednak pewien pozytywny ruch.

Struktura badań naukowych zaczyna dostosowywać się do bardziej holistycznego podejścia, powiedział Reynolds. Na przykład Narodowa Fundacja Nauki zwraca się teraz o wnioski o dotacje do oświadczeń umieszczających proponowane projekty w szerszym kontekście, powiedział.

Powiedział, że ważnym osiągnięciem są badania społeczności, w tym projekty na Alasce, które zaspokajają lokalne potrzeby, a nie potrzeby zewnętrznych naukowców.

Niedźwiedź brunatny w Kodiak National Wildlife Refuge unosi świeżo złowionego łososia 18 lipca 2018 r. Zgodnie z podejściem „Jedno zdrowie” dobro ludzi, zwierząt i środowiska są uważane za współzależne. (Zdjęcie: Lisa Hupp/US Fish and Wildlife Service)
 Niedźwiedź brunatny w Kodiak National Wildlife Refuge unosi świeżo złowionego łososia 18 lipca 2018 r. Zgodnie z podejściem „Jedno zdrowie” dobro ludzi, zwierząt i środowiska są uważane za współzależne. (Zdjęcie: Lisa Hupp/US Fish and Wildlife Service)

Jednym z przykładów z Alaski jest Ikaavik Sikukun, nazwa, która tłumaczy się jako „Lodowe Mosty”, z siedzibą w regionie Kotzebue. Program, który obejmuje naukowców UAF, został zaprojektowany pod nadzorem plemiennym i starszymi jako menedżerami, aby kierować badaniami nad konkretnymi projektami, które odpowiadają lokalnym potrzebom. W ramach projektu powstały różne badania dotyczące zmian w systemach lodowych i wodnych oraz ich wpływu na lokalnych myśliwych.

W międzynarodowej społeczności naukowej rośnie liczba „wielowymiarowych” tematów, powiedziała Birgit Kuna, biolog i epidemiolog środowiskowy z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki. W czwartek powiedziała, że ​​badania nad zmianami klimatycznymi coraz bardziej koncentrują się na zdrowiu. Najważniejsze badania dotyczące zmian klimatu opublikowane w 2022 r. obejmowały jedno, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Georgetown, w którym zbadano, w jaki sposób zmiany klimatu zwiększają rozprzestrzenianie się wirusów między gatunkamiinny, prowadzony przez naukowca z University of Hawaii, o tym, jak zmiana klimatu może nasilić ponad połowę znanych ludzkich chorób chorobotwórczych; oraz przegląd opublikowany przez Lancet, jedno z wiodących światowych czasopism poświęconych zdrowiu, w którym opisano stan zdrowia na świecie jako „na łasce paliw kopalnych”.

Powiedziała, że ​​potrzeba więcej pracy w tym kierunku. „Obecnie nadal koncentrujemy się na człowieku otoczonym przez środowisko, tak jakbyśmy my, ludzie, stali gdzieś indziej, a środowisko było wokół nas” – powiedziała.

Wiele sił środowiskowych i zdrowotnych wpłynęło na samą konferencję One Health UAF.

Tegoroczna impreza była nękana przerwami w podróży. Ponad 300 osób z 20 krajów rozciągających się od Arktyki po Afrykę zarejestrowało się osobiście, a około 100 kolejnych zapisało się do uczestnictwa online. Ale zła pogoda w Anchorage doprowadziła do uziemienia lotów; wśród tych, którzy utknęli w Anchorage, była dr Anne Zink, główny lekarz Alaski, która była głównym mówcą.

Nie było to jednak tak destrukcyjne jak to, co wydarzyło się w 2020 roku. Ambitny program konferencji zaplanowano na marzec tego roku – i został nagle odrzucony, gdy COVID-19 stał się chorobą globalną,

„Nie chcieliśmy być programem One Health, który sprowadził COVID na Alaskę” – powiedział Reynolds.

Z tego powodu w 2021 r. konferencja została odtworzona jako wydarzenie dostępne tylko online. Tegoroczna impreza oferowała możliwość udziału online dla chętnych.

Yereth Rosen

Yereth Rosen
YERETH ROSEN

Yereth Rosen przybyła na Alaskę w 1987 roku, aby pracować dla Anchorage Times. Publikowała dla agencji Reuters, Alaska Dispatch News, Arctic Today i innych organizacji. Zajmuje się kwestiami środowiskowymi, energią, zmianami klimatycznymi, zasobami naturalnymi, wiadomościami gospodarczymi i biznesowymi, zdrowiem, nauką i problemami Arktyki. W wolnym czasie lubi jeździć na nartach i oglądać mecze hokejowe syna.

Program badawczy skoncentrowany na północy w UAF gościł ekspertów od Arktyki po Afrykę, którzy badają całościowe zrozumienie zdrowia

AUTOR: YERETH ROSEN — 4 MARCA 2023 R., GODZ. 5:00

Nasze historie mogą być ponownie publikowane online lub w formie drukowanej na licencji Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0. Prosimy o edytowanie tylko w celu zmiany stylu lub skrócenia, podanie odpowiedniego źródła i linku do naszej strony internetowej. Zapoznaj się z naszymi wytycznymi dotyczącymi ponownego publikowania zdjęć i grafiki.

Link do artykułu:

One Health conference in Fairbanks explores human-animal-environment connections