W lipcu 2021 r. w Zhengzhou, mieście liczącym 13 milionów mieszkańców, w ciągu trzech dni spadło niemal tyle samo deszczu, ile średnio w ciągu roku (zdjęcie: Aly Song / Alamy)
Chińscy naukowcy odkryli, że zmiana klimatu nasiliła ulewę w Henanie – a ryzyko jeszcze gorszych katastrof rośnie.
Zespół ekspertów z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Pekińskiego odkrył, że zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka zwiększyły ilość opadów deszczu podczas powodzi w Henanie w 2021 r. o 7,5%.
Ulewne deszcze, które nawiedziły centralną prowincję Henan między 17 a 23 lipca, spowodowały zalanie miast i wiosek. Dostawy prądu do szpitali zostały przerwane, metro zostało zalane, nasypy rzek zawaliły się. Stolica prowincji Zhengzhou odnotowała prawie tyle samo opadów deszczu w ciągu trzech dni, co przeciętnie w ciągu roku. 20 lipca w mieście spadło więcej deszczu, niż kiedykolwiek odnotowano w Chinach w ciągu jednej godziny (202 milimetry). Powodzie spowodowały śmierć lub zaginięcie 398 osób i dotknęły prawie 14 milionów, zgodnie z dochodzeniem Rady Państwa . Bezpośrednie straty gospodarcze osiągnęły 120,06 miliarda juanów (około 16,5 miliarda dolarów amerykańskich).
Po tym zdarzeniu eksperci, z którymi rozmawiały takie media jak Caixin i Beijing News, potwierdzili istnienie związku między wywołanymi przez człowieka zmianami klimatu a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, ale stwierdzili, że trudniej jest wyciągnąć wnioski na temat konkretnego zdarzenia na ograniczonym obszarze.
Nowe badania wskazują na wyraźny i ilościowy związek między zmianami klimatu a powodziami w Henanie.
Powódź w Zhengzhou pochłonęła życie lub doprowadziła do zaginięcia 398 osób, a prawie 14 milionów zostało dotkniętych tą powodzią, wynika z rządowego śledztwa (zdjęcie: Aly Song / Alamy)
Naukowcy przeprowadzili cztery symulacje pogody pomiędzy 19 a 21 lipca, korzystając z modelu prognozowania i badania pogody o rozdzielczości 4 km. Wyniki swoich badań opublikowali 31 października w Science Bulletin , czasopiśmie nadzorowanym przez Chińską Akademię Nauk.
Jedna z symulacji, znana jako „hindcast” (w przeciwieństwie do prognozy), odtwarzała warunki obserwowane w tamtym czasie. Inna symulowała wydarzenia w świecie bez zmian klimatycznych. Ostatnie dwa modele były prognozami – projektującymi, jak takie opady deszczu mogłyby wyglądać w roku 2100 w scenariuszu niskiej emisji i scenariuszu umiarkowanej emisji.
Prognoza wsteczna polega na tym, że badacze wprowadzają zaobserwowane dane do modelu, aby zweryfikować jego dokładność w dopasowywaniu zaobserwowanych zdarzeń. W tym przypadku prognoza wsteczna dokładnie odzwierciedlała to, co wydarzyło się w Henan.
Według Szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu , scenariusz niskiej emisji zakłada, że emisje zaczną spadać od 2025 r., a neutralność węglowa zostanie osiągnięta do 2050 r., a globalne temperatury osiągną 1,8°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej pod koniec stulecia. Scenariusz umiarkowanej emisji przewiduje, że obecne poziomy emisji utrzymają się do połowy stulecia, a następnie spadną do neutralności węglowej pod koniec stulecia, kiedy wzrost temperatury wyniesie 2,7°C.
Jedyne różnice między czterema symulacjami dotyczyły czynników wpływających na termodynamikę systemów klimatycznych, takich jak temperatura i wilgotność. Różnice między wynikami można zatem przypisać ociepleniu i zawilgoceniu spowodowanemu przez zmianę klimatu.
W miarę ocieplania się klimatu obserwujemy systematyczny wzrost ryzyka wystąpienia poważniejszych zdarzeń
Biorąc pod uwagę różnicę między scenariuszami obserwowanymi i „bez zmian klimatu”, badacze doszli do wniosku, że zmiany klimatu zwiększyły opady deszczu w powodziach Henan o 7,5%. Było to wynikiem cieplejszych mórz powodujących większe parowanie wilgoci do atmosfery, która następnie została wdmuchnięta w głąb lądu przez dwa tajfuny aktywne w tym czasie na północno-zachodnim Oceanie Spokojnym, In-Fa i Cempaka. W cieplejszym klimacie wilgotniejsze burze uwalniają więcej ciepła utajonego, co skutkuje silniejszymi prądami konwekcyjnymi.
„Ten 7,5% wzrost był, w kontekście tak ekstremalnej ulewy, niemałym wzrostem. A liczba ta jest średnią dla całego Henanu – w niektórych miejscach wzrost wynosił od 15% do 20%. Nie można przeoczyć wpływu zmian klimatycznych na powodzie” – powiedział Wang Jun, adiunkt w Instytucie Fizyki Atmosferycznej i jeden z autorów badania.
Jednak badacze wskazali, że podczas gdy rozdzielczość 4 km jest wystarczająca do atrybucji przyczynowej na poziomie prowincji, potrzeba więcej szczegółów, aby ocenić wpływ topografii na prądy konwekcyjne bardziej lokalnie. Może to być powód, dla którego modelowanie umieściło większość opadów w południowym Henanie (na zdjęciu po prawej), podczas gdy w rzeczywistości spadły one w centrum i na północy prowincji (po lewej).
Źródło: Wang i in., O roli antropogenicznego ocieplenia i wilgoci w rekordowych opadach deszczu w Henanie w lipcu 2021 r. , 2022
Naukowcy wskazują jednak, że modelowanie o wyższej rozdzielczości byłoby zbyt drogie i czasochłonne, a ponadto pozwoliłoby uzyskać niewiele szczegółów na poziomie prowincji.
Dwie pozostałe symulacje, zakładające niskie i średnie emisje, wykazały, że pod koniec stulecia opady wzrosną odpowiednio o 14,3% i 21,9%, w porównaniu do i tak już przerażającego poziomu bazowego z lipca 2021 r.
Naukowcy odkryli również, że istniejące emisje mogły spowodować wystarczające ocieplenie i nawodnienie, aby podwoić prawdopodobieństwo katastrofalnych godzinnych opadów wynoszących 100 milimetrów lub więcej (z 0,0021% do 0,0049%). W scenariuszu umiarkowanych emisji, do końca stulecia liczba ta wzrosłaby czterokrotnie, do 0,0203%.
„Wraz z ocieplaniem się klimatu obserwujemy systematyczny wzrost ryzyka wystąpienia poważniejszych zdarzeń” – ostrzegają naukowcy.
Xia Zhijian 5 stycznia 2023 r.