Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Nie słuchaj najnowszych twierdzeń torysów – niewolnictwo i imperium uczyniły Wielką Brytanię bogatą / Sanjay Seth

Prawica ma obsesję na punkcie „przebudzenia”, ale dopóki nie zajmie się przeszłością Wielkiej Brytanii, nie będzie w stanie przygotować się na przyszłość.

Sukces gospodarczy Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich kilkuset lat nie ma nic wspólnego z wyzyskiem i zniewoleniem innych – był po prostu wytworem brytyjskiego geniuszu. Przynajmniej taki argument przedstawiono w nowej książce opublikowanej przez rzecznika torysowskiego zespołu doradców.
Napisana przez Kristiana Niemietza i opublikowana przez Instytut Spraw Gospodarczych (IEA), gdzie Niemietz jest szefem ekonomii politycznej, książka Imperial Measurement: Analiza kosztów i korzyści zachodniego kolonializmu ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Zachód stał się bogaty.
Książka ta jest jednak traktatem politycznym, a nie dziełem naukowym. Jest to raczej próba wzmocnienia prawicowych narracji niż poważne badanie skutków i dziedzictwa niewolnictwa i kolonializmu. Pomimo swojej objętości – liczącej 88 stron, jest to w zasadzie broszura – ma ona na celu dodanie intelektualnego akcentu do twierdzeń torysów.
Ministrowie często potępiają krytyczne oceny przeszłości i teraźniejszości Wielkiej Brytanii jako „przebudzenie” i dowód karygodnego braku patriotyzmu – szczególnie w kwestiach związanych z rasą i rasizmem. W marcu 2021 r. w szeroko krytykowanym raporcie zamówionym przez rząd stwierdzono, że Wielka Brytania nie jest instytucjonalnie rasistowska, a nawet że jest „wzorem dla innych krajów z białą większością”.
W tym kontekście na początku tego miesiąca opublikowano artykuł Imperial Measurement. Książka rozpoczyna się od zbadania twierdzenia, że ​​niewolnictwo i imperium są bezpośrednio powiązane z rewolucją przemysłową i szybkim wzrostem zagregowanego bogactwa w świecie zachodnim. Jest to, jak stwierdza Niemietz, „BLM-izacja lub przebudzenie” argumentów wysuniętych po raz pierwszy przez Marksa i Erica Williamsa, którzy w 1944 roku napisali przełomową książkę Capitalism and Slavery.
Niemietz stwierdza dalej: „Kolonializm i handel niewolnikami w najlepszym razie przyczyniły się w niewielkim stopniu do rozwoju gospodarczego Zachodu i równie dobrze mogły przynieść straty netto”.
Stanowi to odkrycie wyraźnie kontrastujące z pokaźną i rosnącą literaturą naukową na ten temat, której autorzy często nie zgadzają się co do tego, jak ważne były niewolnictwo i kolonializm dla postępu gospodarczego i rosnącego dobrobytu krajów europejskich, ale rzadko kwestionują ich znaczenie.
Ogólnie panuje zgoda co do tego, że transatlantycki handel niewolnikami i podboje kolonialne zainaugurowały „zglobalizowany” świat, a jedną z konsekwencji tego było zubożenie kolonii i szybki rozwój gospodarczy krajów kolonizatorów.
Niemietz nie jest jednak zainteresowany subtelnościami tej debaty lub być może jest jej nieświadomy. Jego źródła są ograniczone i wysoce selektywne, a jego żałośnie niewystarczająca bibliografia uderza licznymi pominięciami, w tym ważnymi i szeroko cytowanymi dziełami Josepha Inikori, Kennetha Pomeranza i Roya Bin Wonga. Cesarstwo niemieckie jest omówione na dwóch stronach, imperium francuskie na czterech.
Na podstawie wyczerpujących badań broszura zmierza do z góry ustalonego wniosku: bogactwo Wielkiej Brytanii i Zachodu, bardziej ogólnie, oraz bieda krajów wcześniej skolonizowanych, mają niewiele wspólnego z niewolnictwem i wyzyskiem kolonialnym.
„Najlepszymi prognostykami tego, jak bogaty lub biedny jest dziś dany kraj” – pisze Niemietz – „są… Wskaźnik Wolności Gospodarczej i Wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej”. Prawdopodobnie uważa, że ​​kraje Globalnego Południa powinny kierować się polityką deregulacji i obniżek podatków wspieraną przez IEA, tak jak zrobił to krótkotrwały rząd Liz Truss, kiedy to osłabiło gospodarkę .
W komorze ech prawicowego dyskursu może być trudno stwierdzić, co było oryginałem, a co echem. Wkrótce po publikacji Imperial Measurment 1 maja Kemi Badenoch, minister gabinetu i mający nadzieję na przywództwo torysów, okrzyknął tę książkę „mile widzianą przeciwwagą dla uproszczonych narracji”, które przypisują rozwój gospodarczy Wielkiej Brytanii w poprzednich stuleciach bogactwu zdobytemu w wyniku handlu niewolnikami i kolonializmu. dominacja.
Zaledwie kilka tygodni wcześniej Badenoch przemawiała do wielkich i dobrych (i bogatych) branży usług finansowych na międzynarodowej konferencji CityUK, gdzie ubolewała: „Mówcie o bogactwie i sukcesie Wielkiej Brytanii jako o pochodzeniu kolonializmu lub białego imperializmu albo przywilej, czy cokolwiek innego. W jej przemówieniu stwierdzono, że nie ma nic do zbadania, nie mówiąc już o próbach zadośćuczynienia lub naprawienia, ani w teraźniejszości, ani w jej imperialnej przeszłości. Idźcie dalej, nie ma tu nic do zobaczenia!
Takie nastroje nie są ostatnio niczym niezwykłym w Partii Konserwatywnej. Zmierzając do niemal pewnej porażki w wyborach powszechnych pod koniec tego roku, ostatnim chwytem parlamentarzystów torysów jest zintensyfikowanie „wojen kulturowych”, próbując odwrócić uwagę od spadających standardów życia i rozpadających się usług publicznych.
Pracę Niemietza najlepiej czytać jako wkład w wojny kulturowe, których celem są uchodźcy, „lewicowi prawnicy”, „narzekacze”, społeczność trans, strajkujący pracownicy, muzułmanie i wiele innych bezbronnych lub marginalizowanych osób.

Ale chociaż Badenoch i Niemietz są symptomatyczni dla prawicowej obsesji na punkcie „przebudzenia”, nie są dobrymi przewodnikami po złożonych kwestiach związanych z handlem niewolnikami i imperialną przeszłością Wielkiej Brytanii. Ich polemiki ilustrują natomiast, że każdy naród, który nie chce zmierzyć się ze swoją przeszłością w jasny sposób, jest źle przygotowany do stawienia czoła wyzwaniom teraźniejszości lub przygotowania się na przyszłość.

                      Sanjay Seth    

                     28 May 2024, 9.22am

Ten artykuł został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe . Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ponownej publikacji, skontaktuj się z nami . Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat licencji, sprawdź poszczególne obrazy.

 

Obraz wyróżniający: Plik:Murzyn w historii Ameryki (mikroforma)…  Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Exit mobile version