Wizualizacja różnych tras przez część Internetu (utworzona za pośrednictwem The Opte Project).
Zrozumienie roli technologii cyfrowych w edukacji: przegląd
Abstrakt
Jednym z podstawowych elementów agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 jest wysokiej jakości edukacja. Ma na celu zapewnienie wszystkim integracyjnej i sprawiedliwej edukacji wysokiej jakości. Technologie cyfrowe stały się niezbędnym narzędziem do osiągnięcia tego celu. Technologie te pozwalają łatwo wykrywać źródła emisji, zapobiegać dodatkowym szkodom dzięki lepszej efektywności energetycznej i niskoemisyjnych alternatyw dla paliw kopalnych, a nawet usuwać nadwyżki gazów cieplarnianych ze środowiska. Technologie cyfrowe dążą do zmniejszenia lub wyeliminowania zanieczyszczeń i odpadów przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji i wydajności. Technologie te wywarły też ogromny wpływ na system edukacji. Niedawna pandemia COVID-19 jeszcze bardziej zinstytucjonalizowała zastosowania technologii cyfrowych w edukacji. Te technologie cyfrowe spowodowały zmianę paradygmatu w całym systemie edukacji. Stał się nie tylko dostawcą wiedzy, ale także współtwórcą informacji, mentorem i doradcą. Ulepszenia technologiczne w edukacji ułatwiły życie uczniom. Zamiast używać długopisu i papieru, studenci używają obecnie różnych programów i narzędzi do tworzenia prezentacji i projektów. W porównaniu ze stosem notebooków iPad jest stosunkowo lekki. W przeciwieństwie do ciężkiej książki, surfowanie po e-booku jest łatwiejsze. Metody te pomagają zwiększyć zainteresowanie badaniami. Ten artykuł krótko opisuje zapotrzebowanie na technologie cyfrowe w edukacji i omawia główne zastosowania i wyzwania w edukacji.
Tłumaczenie:
1 . Wstęp
Zrównoważony rozwój obejmuje dobrobyt społeczny, który zależy od edukacji. Technologia informacyjna pojawiła się w celu rozpowszechniania wspólnej wiedzy i jest główną siłą napędową reform edukacyjnych. Wprowadzenie nowych narzędzi wspomagających naukę, takich jak urządzenia mobilne, smartboardy, kursy MOOC, tablety, laptopy, symulacje, dynamiczne wizualizacje i wirtualne laboratoria, zmieniło edukację w szkołach i instytucjach. Udowodniono, że Internet (IoT) jest jedną z najbardziej opłacalnych metod kształcenia młodych mózgów. Jest to również solidny mechanizm integracji światowej klasy doświadczenia edukacyjnego dla wszystkich [1] , [2] , [3]]. Firmy zajmujące się technologiami edukacyjnymi nieustannie próbują tworzyć nowe rozwiązania w celu rozszerzenia dostępu do edukacji dla osób, które nie mogą uzyskać odpowiedniej infrastruktury edukacyjnej. Media społecznościowe jako narzędzie do nauki przeszły długą drogę. Duża liczba nauczycieli i uczniów korzysta z mediów społecznościowych jako istotnego elementu ogólnego doświadczenia e-learningowego. Jest to kluczowe miejsce wymiany informacji na kluczowe tematy w dzisiejszych czasach. Oprócz możliwości przekazywania informacji w dowolnym miejscu i czasie, portale społecznościowe są również fantastycznym źródłem tworzenia możliwości tworzenia sieci kontaktów w celu zakładania działań społecznych i być może nowych miejsc pracy [4 , 5 ] .
Tradycyjne metody nauczania nie zapewniają możliwości utworzenia przychylnego środowiska do nauki, szybszej oceny i większego zaangażowania uczniów. Z kolei cyfrowe narzędzia i technologie edukacyjne wypełniają tę pustkę. Niektóre z wydajności, jakie zapewniają takie technologie, są po prostu bezkonkurencyjne w przypadku tradycyjnych metod nauczania. Ze smartfonami i innymi technologiami bezprzewodowymi urządzenia te stają się popularne wśród ogółu społeczeństwa, pozostaje tylko to, aby szkoły i instytucje edukacyjne efektywnie je wykorzystywały, umieszczając technologię w klasach. Rzeczywiście, zdolność adaptacji i nieinwazyjny charakter dzisiejszej technologii sprawiają, że nauka staje się coraz bardziej atrakcyjna dla kolejnych pokoleń. Jednak początkowo może to być trudne zadanie, ponieważ tradycyjni instruktorzy wahają się przed włączeniem współczesnej technologii i gadżetów do szkoły, postrzegając je raczej jako rozproszenie uwagi niż inteligentną pomoc w nauce [ 6 , 7]. Internetowy kalendarz klasowy, w którym możemy wyświetlać plany zajęć, harmonogramy zadań, wycieczki terenowe, wydarzenia prelegentów, harmonogramy egzaminów lub przerw w semestrze, pomoże uczniom odpowiednio zaplanować zajęcia. Systemy reagowania uczniów, takie jak smartfony i urządzenia typu clicker, zapewniają nauczycielom szybką i łatwą technikę szybkiego określania, w jakim stopniu uczniowie przyswajają prezentowane treści, oraz określają, czy potrzebne są dalsze wyjaśnienia [8 , 9 ] .
Technologie cyfrowe wpływają na działalność rolniczą i wkrótce zrewolucjonizują sposób prowadzenia rolnictwa w krajach rozwiniętych, zmniejszając naszą zależność od pestycydów i znacznie zmniejszając zużycie wody. COVID-19 Pandemia, lockdown i kwarantanna to trzy pojęcia, które niedawno weszły do naszego leksykonu. Ludzie na całym świecie są świadomi katastrofy spowodowanej epidemią koronawirusa. W czasie tego kryzysu technologie cyfrowe przynajmniej utrzymują system edukacji na powierzchni. Uczniowie uczą się w zaciszu własnego domu [ 10 , 11]. Włączenie technologii do edukacji zapewnia uczniom wciągające doświadczenie edukacyjne, pozwalając im pozostać bardziej zainteresowanym tematem bez rozpraszania się. Wykorzystanie projektorów, komputerów i innego najnowocześniejszego sprzętu technicznego w klasie może sprawić, że nauka stanie się dla uczniów fascynująca i zabawna. Nauka uczniów może stać się bardziej dynamiczna i wciągająca dzięki ustaleniu zadań w klasie, które obejmują zasoby technologiczne, prezentacje ustne i udział w grupie. Uczestnictwo może wykraczać poza komunikację werbalną [ [12] , [13] , [14] , [15] ).
Od wpływu na środowisko wynikającego z używania mniejszej ilości papieru do materiałów informacyjnych i książek, po oszczędność czasu i wygodę badań, cyfrowe uczenie się to wspaniały sposób na obniżenie kosztów, lepsze wykorzystanie zasobów, promowanie zrównoważonego rozwoju oraz zwiększenie zasięgu i wpływu na uczniów i nauczycieli. [ 16 , 17 ]. Technologia jest wszechobecna i przeplata się z wieloma aspektami współczesnego życia i społeczeństwa. Cyfrowa rewolucja, która ogarnia świat, zaczęła przenikać do sfery edukacji. Szybko zmienia sposób, w jaki uczniowie się uczą, w wyniku czego oczekuje się, że technologia poprawi oblicze edukacji, czyniąc ją tańszą i bardziej dostępną [ 18] , [19] , [20]]. W artykule krótko omówiono zastosowania technologii cyfrowych w edukacji. W kolejnych trzech sekcjach omówiono zapotrzebowanie na technologie cyfrowe w edukacji oraz pokrótce o cyfrowych klasach i zastosowaniach technologii cyfrowych w edukacji. Po nim następuje część poświęcona wyzwaniom technologii cyfrowych w edukacji wraz z dyskusją na temat przyszłości technologii cyfrowych w edukacji.
1.1 . Cele badań
Podstawowe cele badawcze tego artykułu są następujące:
RO1: – Badanie zapotrzebowania na technologie cyfrowe w edukacji;
RO2: – pokrótce o znaczeniu cyfrowej klasy w edukacji i określeniu roli zastosowań technologii cyfrowych w edukacji;
RO3: – Identyfikacja istotnych wyzwań związanych z technologiami cyfrowymi w edukacji.
2 . Potrzeba technologii cyfrowych w edukacji
Globalizacja edukacji wymusiła już konieczność stosowania technologii cyfrowych. Dostępne były platformy internetowe do prowadzenia zajęć, udostępniania zasobów, przeprowadzania oceny i zarządzania codzienną działalnością instytucji akademickich. Jednak korzystanie z tych platform było proaktywne. Pandemia COVID-19 zmusiła instytuty do przyjęcia trybu nauczania online, aby utrzymać system edukacji. Kraje rozwinięte były dobrze przygotowane do radzenia sobie z tym kryzysem. Jednak kraje rozwijające się ciężko pracowały, aby spełnić ten wymóg. Technologie cyfrowe okazały się zbawicielem edukacji w tym krytycznym czasie [ [21] , [22] , [23] , [24]]. Ten globalny kryzys podkreśla potrzebę międzynarodowej integracji z systemem edukacji. Technologie cyfrowe pomagają w rozwijaniu umiejętności, które będą wymagały od uczniów umiejętności zawodowych, takich jak rozwiązywanie problemów, tworzenie struktur myślenia i rozumienie procesów. Trwają również przygotowania na bardziej nieprzewidywalną i zmieniającą się przyszłość, w której technologia będzie odgrywać kluczową rolę. Nabyte przez studentów cechy i zdolności będą miały zasadnicze znaczenie dla ich sukcesu zawodowego. Zasoby edukacyjne i narzędzia cyfrowe pomagają poprawić atmosferę w klasie i uczynić proces nauczania-uczenia się bardziej atrakcyjnym. Ponadto dają każdej instytucji edukacyjnej większą elastyczność i dostosowywanie programu nauczania w oparciu o wymagania każdego ucznia [[25] , [26] , [27] , [28] , [29] ].
Dzieci mogą bardziej zaangażować się w naukę, jeśli w klasie wykorzysta się technologię. Ponieważ dzisiejsza młodzież jest dość przyzwyczajona do korzystania z elektronicznych gadżetów, włączenie ich do szkół niewątpliwie pomogłoby wzbudzić ich zainteresowanie i zwiększyć poziom ich zaangażowania. Włączenie technologii do edukacji zapewnia uczniom wciągające doświadczenie edukacyjne, pozwalając im pozostać bardziej zainteresowanym tematem bez rozpraszania się. Wykorzystanie projektorów, komputerów i innego najnowocześniejszego sprzętu technicznego w klasie może sprawić, że nauka stanie się dla uczniów fascynująca i zabawna. Nauka uczniów może stać się bardziej dynamiczna i wciągająca dzięki ustaleniu zadań w klasie, które obejmują zasoby technologiczne, prezentacje ustne i udział w grupie. Uczestnictwo może wykraczać poza komunikację werbalną [ [30] , [31] , [32] ).
Korzystanie z komputerów i innych urządzeń w połączeniu z narzędziami cyfrowymi pozwala uczniom odgrywać bardziej proaktywną rolę i znajdować się w centrum procesu [ 33] , [34] , [35] ). Instruktor staje się przewodnikiem w tym procesie i może zatwierdzić efektywność uczenia się. Korzystając z niezliczonych zasobów cyfrowych, uczniowie mogą pobierać wymagane informacje lub przesyłać swoje treści. Technologie Web 2.0 (witryny wiki, podcasty, blogi itp.) ułatwiają uczniom tworzenie treści, współpracę z innymi, ocenianie wzajemnej pracy i przejście do wspólnego uczenia się. Technologie cyfrowe ułatwiają stosowanie taktyk w klasie, takich jak grywalizacja lub podejścia takie jak odwrócone klasy, które optymalizują naukę. Krajobrazy edukacyjne ewoluowały jako narzędzie dydaktyczne, które łączy kilka technik i umożliwia przedstawienie każdemu uczniowi różnych tras. Technologia sprawia, że instrukcje są bardziej inspirujące i znaczące [ [36] , [37] , [38] ).
3 . Cyfrowa klasa
Cyfrowe sale lekcyjne są definiowane za pomocą urządzeń elektronicznych lub platform, takich jak media społecznościowe, multimedia i telefony komórkowe do nauczania uczniów. Dzięki technologii cyfrowej w edukacji dzisiejszy krajobraz edukacyjny zmienił się na lepsze lub ulepszenia. Nauka cyfrowa to strategia uczenia się, która wykorzystuje technologię do realizacji całego programu nauczania i pozwala uczniom szybko i szybko się uczyć [ 39] , [40] , [41]]. Cyfrowa klasa całkowicie koncentruje się na nauczaniu za pomocą technologii. Uczniowie korzystają z gadżetów technologicznych lub podłączonych do Internetu, takich jak laptopy, tablety, Chromebooki itp. Zamiast robić notatki z tego, czego nauczał nauczyciel, większość programu nauczania jest dostarczana uczniom online za pośrednictwem wciągającej i interaktywnej platformy. Pomimo wielu aspektów edukacja jest zasadniczo rodzajem komunikacji. Internet zaowocował powstaniem nowych kanałów komunikacji, które rozszerzyły możliwości przekazu i dostępu do informacji edukacyjnej. Te media i miejsca wirtualne służą jako ułatwienia w uczeniu się [ [42] , [43] , [44] , [45] ). Różne cechy cyfrowej klasy pokazano na ryc. 1.
Aplikacje edukacyjne i strony internetowe są używane w cyfrowych klasach, aby pomóc uczniom w poprawie ich doświadczeń edukacyjnych. Pętle sprzężenia zwrotnego i technologia to dwa kluczowe elementy cyfrowej klasy. Pętle informacji zwrotnych są niezbędne, aby uczniowie mogli otrzymywać informacje zwrotne od swoich nauczycieli w czasie rzeczywistym. Nauczyciele mogą korzystać z pętli informacji zwrotnych, aby przekazywać informacje zwrotne w zależności od wielu czynników, takich jak uczeń, lekcja, grupa itp. PPT, prezentacje wideo, metody e-learningu, szkolenia online i inne podejścia cyfrowe są coraz częściej wykorzystywane w procesie nauczania-uczenia się [ [ 46] , [47] , [48]]. W rezultacie nauczanie w klasie staje się bardziej partycypacyjne. Uczniowie mogą teraz samodzielnie uczyć się wielu tematów, korzystając z zasobów internetowych i cyfrowych sal lekcyjnych. W szkołach kolorowe plansze, wykresy i modele opisują najlepsze nauczanie w klasie. Jednak obecnie uważa się je za staromodne metody nauczania. Edukacja w klasie nie ogranicza się już do czytania książek, pisania na tablicy w celu wyjaśnienia rozdziałów i pojęć oraz robienia notatek w książkach [49 ] , [50] , [51] .
4 . Zastosowania technologii cyfrowych w edukacji
Technologie cyfrowe to potężne narzędzie, które może pomóc w ulepszaniu edukacji na różne sposoby, na przykład ułatwiając instruktorom generowanie materiałów instruktażowych i dostarczając ludziom nowych metod uczenia się i współpracy. Nadeszła nowa era z ogólnoświatowym zasięgiem Internetu i wieloma inteligentnymi urządzeniami podłączonymi do niego. W związku z tym zadaniem projektantów i pedagogów będzie wykorzystanie potencjału zaawansowanej technologii cyfrowej do zrewolucjonizowania edukacji w taki sposób, aby skuteczna i wydajna edukacja była dostępna dla wszystkich i wszędzie [52] , [53 ] , [ 54 ]]. Technologia nadal odgrywa zasadniczą rolę w zapewnianiu dzieciom edukacji poza salą lekcyjną. Nauka cyfrowa sprzyja kreatywności i daje uczniom poczucie sukcesu, zachęcając do dodatkowej nauki poprzez myślenie poza tradycyjnymi technikami. Wszystkie narody były w stanie przyjąć technologie zdalnego uczenia się, wykorzystując połączenie telewizji, radia, platform internetowych i mobilnych, co jest godne pochwały. Zapewniają one łatwy dostęp do informacji, łatwe przechowywanie informacji, zwiększone przechowywanie informacji i lepszą prezentację informacji; edukacja stała się bardziej interaktywna, łatwiej było dzielić się wiedzą i wzrastał entuzjazm w nauce [ [55] , [56] , [57] ). Tabela 1omawia istotne zastosowania technologii cyfrowych w edukacji.
Tabela 1 . Zastosowania technologii cyfrowych w edukacji.
Nr S | Aplikacje | Opis | Bibliografia |
---|---|---|---|
1. | Popraw produktywność nauczania | Wydajność nauczania można poprawić, stosując zaawansowane pomoce technologiczne, które ułatwiają lepsze planowanie, łatwą i praktyczną naukę, szybką ocenę, lepsze zasoby, nowe umiejętności itp. | [58] , [59] , [60] , [61] , [62] |
2. | Rozwijaj biblioteki internetowe | Postęp technologiczny pomógł stworzyć i rozwinąć biblioteki internetowe, które wyeliminowały wymagania dotyczące przestrzeni fizycznej i ułatwiły interakcję między uczniami, nauczycielami i naukowcami z całego świata. Fora internetowe zgromadziły specjalistów przedmiotowych w celu omówienia konkretnych tematów i oceny programu nauczania, pedagogiki nauczania i metod oceny. | [63] , [64] , [65] , [66] |
3. | Promuj nauczanie na odległość | W rzeczywistości postęp technologiczny przyspieszył kształcenie na odległość. Zapewnia łatwy dostęp do wszystkich zasobów edukacyjnych i pozwala placówce na wygodną interakcję z instruktorem. Nauczyciele mogą szybko tworzyć grupy i zarządzać nimi za pomocą narzędzi i technologii edukacyjnych, takich jak społecznościowe platformy edukacyjne. | [67] , [68] , [69] , [70] , [71] |
4. | Ułatwienie nauczania uczniów o wyjątkowych potrzebach | Zachęcające jest obserwowanie, jak wiele technologii wspomagających jest dostępnych, aby pomóc uczniom z trudnościami fizycznymi lub w uczeniu się szybko przyswajać pojęcia i aktywnie uczestniczyć w ich zajęciach. Rozpoznawanie mowy, narzędzia do czytania z ekranu, monitory brajlowskie i rozwiązania zamiany tekstu na mowę należą do rewolucyjnych technologii dla osób niedowidzących; dla osób niedosłyszących aplikacje z napisami, wzmacniacze dźwięku i technologie wideokonferencji ułatwiają język migowy i czytanie z ruchu warg. | [72] , [73] , [74] , [75] , [76] |
5. | Stwórz Wirtualną 6.klasę | Technologie cyfrowe w edukacji dały początek różnym systemom zarządzania nauczaniem (LMS). Te LSM promowały wirtualne sale lekcyjne, w których nauczyciel może wchodzić w interakcje z uczniami w czasie rzeczywistym, dzielić się swoimi zasobami, wygłaszać wykłady, oceniać naukę uczniów, zbierać opinie i odpowiadać na ich pytania. | [77] , [78] , [79] , [80] |
6. | Buduj wiedzę i umiejętności rozumienia | Technologie dążą do budowania wiedzy, zrozumienia i umiejętności, aby zapewnić uczniom rozwój indywidualny i zespołowy. Nauczyciele mogą pobudzać ciekawość i dociekliwość dzieci poprzez ekscytujące i pouczające materiały, które zostały powiązane z ich wynikami w nauce. | [81] , [82] , [83] , [84] |
7. | Tworzenie integracyjnych środowisk edukacyjnych | Włączające środowisko uczenia się zapewnia każdemu uczniowi o różnych poziomach umiejętności równe szanse uczenia się w tym samym miejscu. Wirtualne sale lekcyjne, wideo, rzeczywistość rozszerzona, roboty i inne narzędzia technologiczne sprawiają, że zajęcia są ekscytujące i tworzą integracyjne środowiska edukacyjne, które sprzyjają współpracy i ciekawości, jednocześnie umożliwiając nauczycielom zbieranie danych o wynikach uczniów. | [85] , [86] , [87] , [88] , [89] |
8. | Rozwijanie umiejętności pracy w zespole i komunikacji | Umiejętności pracy zespołowej i komunikacji to dwa kluczowe atrybuty, które pomagają odnieść sukces jako profesjonalista. Technologie cyfrowe odgrywają zasadniczą rolę w rozwijaniu tych umiejętności. | [90] , [91] , [92] , [93] |
9. | Rozwiązywanie problemów edukacyjnych | Uczniowie współpracują, aby rozwiązywać bieżące wyzwania edukacyjne za pomocą platform internetowych. Hackathony okazały się udanym wydarzeniem mającym na celu znalezienie rozwiązań wielu trudnych problemów. Uczniowie mogą wyrażać siebie i współpracować przy zajęciach, dzieląc się swoimi przemyśleniami i pomysłami. | [94] , [95] , [96] , [97] |
10. | Lepszy dostęp do zasobów edukacyjnych | Dostęp do zasobów edukacyjnych jest teraz możliwy przez siedem dni w tygodniu. Przechowywanie w chmurze, nagrywanie wideo wykładów i dostępność notatek w wersji elektronicznej ułatwiły studentom dostęp do zasobów w dogodnym dla nich momencie. Nawet rodzice mogą uzyskać dostęp do tych zasobów i sprawdzić jakość wykładów i notatek. | [98] , [99] , [100] , [101] , [102] |
11. | Zwrócenie się do uczniów o wypełnienie sylabusa | Nauka wspomagana komputerowo to najbardziej bezpośredni sposób wspierania uczniów poprzez pomoc nauczycielom w ukończeniu programu nauczania. Uczniowie mają różne podstawowe poziomy uczenia się w klasie, a nauczyciele często są zmuszani do nauczania najwyższej warstwy, pozostawiając wielu uczniów w tyle. Technologie te pomogły takim uczniom w ukończeniu programu nauczania. | [103] , [104] , [105] , [106] |
12. | Przekształcił innowacyjny sposób uczenia się | Technologia cyfrowa zmieniła sposób, w jaki uczniowie uczą się w klasie, mimo że branża edukacyjna ewoluowała. Uczniowie uczą się umiejętności cyfrowych i są zachęcani do przynoszenia komputerów na zajęcia, aby mogli szybko uzyskać dostęp do różnych materiałów. Uczniowie są zachęcani do odkrywania informacji w nowy i ekscytujący sposób poprzez aplikacje i programy edukacyjne. Nauczyciele mogą korzystać z interaktywnych tablic i klikaczy w klasie, aby wprowadzać i utrwalać wiedzę tematyczną, jednocześnie zmieniając swoje podejście do nauczania. Raportowanie i zarządzanie zadaniami znacznie się zmieniło, zamiast generować prawdziwe karty ocen, które można wysyłać do domu raz w semestrze. Instruktorzy mogą teraz przydzielać, zbierać i oceniać prace za pomocą wyspecjalizowanych systemów zarządzania nauką, informując uczniów i rodziców o ich postępach. | [107] , [108] , [109] , [110] |
13. | Klasy arytmetyczne | Narzędzia cyfrowe pomagają uczniom słuchać lekcji matematyki i odpowiadać na nie, pisząc, bazgrając lub dyktując swoje uwagi. Wraz z postępem roku szkolnego i upływem lat technologia cyfrowa będzie wykorzystywana, aby uczynić nauczanie matematyki poprzez praktykę bardziej dostępną dla wszystkich uczniów, niezależnie od zdolności i środowiska uczenia się. Technologie te dają również uczniom możliwość uczenia się lub demonstrowania swoich umiejętności matematycznych na różne sposoby. Ponieważ środowisko uczenia się jest bardziej dynamiczne niż kiedykolwiek, dzisiejsi uczniowie bardzo różnią się od tych, dla których stworzono system edukacyjny. Wraz z rozwojem technologii sale lekcyjne są na wiele sposobów przebudowywane i projektowane na nowo, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom współczesnych cyfrowych uczniów. | [111] , [112] , [113] , [114] , [115] |
14. | Wygodne nauczanie i uczenie się | COVID-19 zwiększył rolę technologii w życiu miliardów studentów na całym świecie. Niezależnie od tego, technologia cyfrowa to jedyny sposób, aby instytucja edukacyjna mogła prosperować w tych trudnych czasach. Internetowe zasoby edukacyjne są obecnie powszechnie dostępne. Ponadto system sztucznej inteligencji znacznie usprawnił uczenie się. Inteligencja może samodzielnie zidentyfikować mocne i słabe strony ucznia. Mają dostosowaną strategię uczenia się, aby zapewnić, że każdy uczeń w pełni wykorzysta swój potencjał. Czasami mogą być nawet bardziej satysfakcjonujące niż edukacja w klasie. Koronawirus wstrząsnął całą planetą, a ludzie stopniowo się aklimatyzują. W wyniku pandemii pracownicy biurowi pracują z domu. Ta sytuacja dotyczy wszystkich, a osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji mają trudności z codziennym życiem. | [116] , [117] , [118] , [119] |
15. | Zmniejsz wymagania dotyczące tablicy | Klasa z najbardziej zaawansowanymi technologiami jest obecnie uważana za najlepszą. Wykorzystanie technologii w szkołach miejskich znacznie wzrosło w ostatnich latach. Tablice zostały zastąpione prezentacjami PowerPoint, kursami online i filmami. Obecnie wszystkie szkoły włączają technologię do swoich programów nauczania w jakiejś formie. Kilka szkół zdigitalizowało cały system edukacji, uznając funkcję klas cyfrowych w szkole. Ze względu na rozwój Internetu, telefonów komórkowych, aplikacji mobilnych, tabletów, laptopów i innych gadżetów coraz więcej aspektów dzisiejszego świata staje się cyfrowych. Edukacja cyfrowa zastępuje konwencjonalną edukację w salach lekcyjnych w wielu szkołach i na uczelniach. | [120] , [121] , [122] , [123] , [124] |
16. | Uatrakcyjnianie instrukcji w klasie | Nauczanie w klasie stało się bardziej ekscytujące i bardziej partycypacyjne dzięki edukacji cyfrowej. Dzieci są tego coraz bardziej świadome. Nie tylko słuchają tego, co mówi nauczyciel, ale także oglądają to na ekranie. Ułatwia wizualne uczenie się młodzieży. Materiały instruktażowe podczas sesji praktycznych w cyfrowych klasach pozwalają uczniom zwracać większą uwagę na szczegóły dzięki interaktywnym prezentacjom online. Dzięki technologii w klasie uczniowie mają teraz więcej opcji i kontroli nad swoimi doświadczeniami edukacyjnymi. Technologie uczenia się zapewniły również naukowcom większą swobodę w oferowaniu wykładów lub laboratoriów. Studenci mogą oglądać wykłady transmitowane na żywo w określonym czasie, podczas gdy inni mogą samodzielnie oglądać nagrania wykładów, jeśli nie mogą uczestniczyć w sesji na żywo. Ponadto, | [125] , [126] , [127] , [128] , [129] |
17. | Zbudowany program nauczania i materiały pomocnicze | Korzystając z nowoczesnych technologii, każdy nauczyciel może stworzyć swój program nauczania i materiały pomocnicze, wykorzystując swoją najbardziej kreatywną stronę do personalizacji nauczania. Chociaż wiele osób preferuje tradycyjne metody nauczania, możliwości są nieograniczone, gdy technologia jest zintegrowana z klasą. Edukacja stała się znacznie bardziej dostępna dzięki szerokiemu wyborowi technik uczenia się i dostępnych stopni. Nauczyciele powinni zastanowić się, dlaczego uczniowie chcą korzystać z technologii w klasie, a nie jej potrzebują. Z pewnością pomoże nauczycielom w śledzeniu postępów uczniów i opracowywaniu innowacyjnych strategii lekcyjnych. Uczniowie, którzy uczą się za pomocą technologii, mogą rozwijać umiejętności, które pomogą im odnieść sukces w przyszłości. | [130] , [131] , [132] , [133] , [134] |
18. | Popraw wyniki uczniów | Technologia edukacyjna poprawia wyniki uczniów poprzez systematyczne podejście do procedur instruktażowych i zasobów. Rozpoznaje indywidualne potrzeby, włączając technologię do nauczania w klasie i śledząc postępy uczniów. Instruktorzy muszą odpowiednio przedstawić warunki, o wybrać odpowiednią technologię do realizacji programu nauczania i śledzić wyniki, aby określić powodzenie środków. Nauczyciele mogą wykorzystać informacje oferowane przez zajęcia online, aby dowiedzieć się, którzy uczniowie ucierpieli w poszczególnych klasach i zapewnić dodatkową pomoc i wsparcie. Uczniowie mogą zadawać pytania dotyczące klasy i otrzymywać dodatkową pomoc w trudnej tematyce. | [135] , [136] , [137] , [138] , [139] |
19. | Elastyczna edukacja | Dzięki ulepszeniom technologicznym edukacja staje się bardziej elastyczna i dostępna. Stopnie naukowe online i nauka mobilna stają się coraz bardziej popularne, fizyczne granice zostały usunięte, a technologie mogą pomóc pracownikom w kontynuowaniu edukacji. To doskonały sposób dla nauczycieli, aby od samego początku uczyć dzieci, jak organizować i upraszczać swoje zadania. Oprócz zapewniania dzieciom dostępu do informacji, nowoczesna technologia może je ekscytować i wzmacniać. | [140] , [141] , [142] , [143] , [144] |
20. | Studenci nabywają umiejętności samodzielnego uczenia się. | Uczniowie mogą budować silne umiejętności samodzielnego uczenia się, korzystając z narzędzi i technologii edukacyjnych. Mogą dowiedzieć się, czego potrzebują, zlokalizować i wykorzystać zasoby internetowe, zastosować zdobytą wiedzę w rozwiązaniu problemu, a nawet przeanalizować komentarze. W konsekwencji zwiększyły swoją produkcję i wydajność. Cyfrowe narzędzia i technologie edukacyjne angażują uczniów i poprawiają umiejętności krytycznego myślenia, stanowiące podstawę do rozwijania analitycznego rozumowania. Ponieważ wymagają od dzieci przestrzegania zasad i konwencji podczas zabawy, interaktywne gry zręcznościowe skutecznie uczą młodych ludzi dyscypliny. Nawet dzieci niezadowolone z innych metod uczenia się mogą grać w gry przez długi czas, ponieważ sama gra jest przyjemna. Pomaga to w rozwijaniu cierpliwości, która jest kolejną niezbędną umiejętnością życiową. | [145] , [146] , [147] , [148] , [149] |
21. | Poszerzaj wiedzę | Uczniowie korzystający z cyfrowych narzędzi i technologii nauczania są bardziej zaangażowani i chcą dowiedzieć się więcej. Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że aktywnie się uczą, ponieważ uczą się poprzez ekscytujące metody, takie jak edukacja rówieśników, praca zespołowa, rozwiązywanie problemów, nauczanie odwrotne, mapowanie koncepcji, grywalizacja, inscenizacja, odgrywanie ról i opowiadanie historii. Ponieważ jest znacznie bardziej wciągająca i zapamiętywana niż duże podręczniki lub jednostronne wykłady, nauka cyfrowa zapewnia głębszy kontekst, szerszy punkt widzenia i bardziej stymulujące działania niż tradycyjne strategie nauczania. W rezultacie uczniowie mogą lepiej łączyć się z informacjami edukacyjnymi. Ponadto często zapewniają bardziej ekscytujące i angażujące podejście do przetwarzania informacji. | [150] , [151] , [152] , [153] , [154] , [155] |
22. | Adresy luk w nauce | Wczesne eliminowanie luk w nauce i zwiększanie wzrostu umożliwi każdemu uczniowi personalizację sekwencji uczenia się, co sprawi, że edukacja będzie skuteczniejsza. Oprócz nauczycieli, rodzice mogą korzystać z interaktywnych zajęć, aby zwiększyć zainteresowanie dziecka nauką, ponieważ grywalizacja sprawia, że proces ten jest przyjemniejszy i bardziej wciągający. Rodzice mogą korzystać z zajęć edukacyjnych w Internecie, aby zwiększyć pracę szkolną swoich dzieci. Cyfrowe narzędzia do nauki i technologia zapewniają młodym ludziom zabawę i mnóstwo korzyści dla ich ogólnego rozwoju. Nauka cyfrowa umożliwia uczniom dostęp do większej wiedzy i gwarantuje, że treści można dostosowywać i dostosowywać do ich konkretnych wymagań. Możliwość pomocy każdemu uczniowi w nauce w jego tempie i na trasie jest najważniejszą zaletą cyfrowego uczenia się. | [156] , [157] , [158] , [159] |
23. | Szybko zdobywaj informacje | Nauczyciele mogą szybko wymieniać informacje z innymi nauczycielami za pomocą cyfrowych narzędzi i technologii edukacyjnych w czasie rzeczywistym. Rozwój bezpłatnych i otwartych treści i narzędzi stworzył atmosferę ekonomiczną współdzielenia. Sale lekcyjne na całym świecie mogą współpracować w celu dzielenia się pomysłami i doskonalenia uczenia się, zdobywania doświadczenia i umiejętności komunikacyjnych poprzez wdrażanie urządzeń cyfrowych i połączonej edukacji. Zapewniają one również instruktorom równe szanse. Szkoły mogą oszczędzać pieniądze, zapewniając wszystkim uczniom równy dostęp do materiałów edukacyjnych. Uczenie się oparte na problemach jest kładzione na nacisk w cyfrowych rozwiązaniach edukacyjnych i konstruktywnych, opartych na współpracy technikach uczenia się, które kierują uwagę uczniów na rzeczywiste podejście do uczenia się. W szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, | [160] , [161] , [162] , [163] , [164] , [165] |
24. | E-książki | Dzięki postępowi technologicznemu uczniowie mogą teraz szybciej i poprawnie wyszukiwać informacje. Wyszukiwarki i e-booki wypierają tradycyjne podręczniki. Z drugiej strony uczniowie mogą zacząć uczyć się odpowiedzialności w cyfrowym świecie, wprowadzając technologię do klasy. Klasa staje się mikrokosmosem większego środowiska cyfrowego, w którym uczniowie mogą ćwiczyć komunikację, wyszukiwanie i interakcję z innymi cyfrowymi obywatelami. Technologia zwiększyła również możliwości komunikacji i współpracy. Klasy były tradycyjnie izolowane, a współpraca ograniczała się do innych uczniów w tej samej klasie lub budynku. Dzisiejsza technologia zapewnia rodzaje komunikacji i współpracy, które wcześniej były niewyobrażalne. Dzieci mogą dzielić się swoją wiedzą z uczniami innych szkół w całym kraju. | [166] , [167] , [168] , [169] , [170] , [171] |
25. | Platforma MOOC | Studenci korzystają z MOOC, aby poprawić swoje referencje i talenty. Umożliwia milionom uczniów, których nie stać na edukację, zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez zapewnienie im dostępu do różnych kursów opartych na umiejętnościach. Dzięki MOOC studenci i pracujący profesjonaliści mogą uczyć się w swoim tempie, z dowolnego miejsca iw dowolnym czasie. Ponadto niektóre kursy wykładowe oferowane za pośrednictwem tej platformy kończą się certyfikatem, który instytuty i przedsiębiorstwa uznają za krok we właściwym kierunku. Zgodnie z najnowszymi trendami zajęcia online prowadzone za pośrednictwem platformy MOOC mają spory rynek. Studenci zapisani na studia zawodowe i pracujący menedżerowie są bardziej zmotywowani do doskonalenia swoich umiejętności, aby skorzystać z rosnących możliwości zatrudnienia w wyspecjalizowanych branżach. Spersonalizowane nauczanie oparte na MOOC staje się coraz bardziej popularne. | [172] , [173] , [174] , [175] , [176] |
26. | Nauka instruktażowa oparta na wideo | Wśród uczniów dominuje nauczanie mieszane oparte na technologiach z rozrywką i edukacją instruktażową opartą na wideo. Ten rodzaj nauczania-uczenia się jest wysoce partycypacyjny. Ta forma nauczania obejmuje nie tylko audio-wideo, ale także aplikacje instruktażowe, podcasty, eBooki i tak dalej. Dzieci są zachwycone odkrywaniem nowych koncepcji za pośrednictwem tych platform cyfrowych. Ponieważ Internet staje się bardziej ekonomiczny i dostępny, w przyszłości nastąpi bardziej znaczące połączenie cyfrowych i konwencjonalnych metod nauczania-uczenia się. Edukacja online zapewnia bezpłatnie dostępne materiały do nauki, nauczania i badań. Umożliwia uczniom korzystanie z szerokiej gamy materiałów do nauki publicznie dostępnych w Internecie, tworząc w ten sposób środowisko do samodzielnej nauki. | [177] , [178] , [179] , [180] |
27. | Zwiększone możliwości edukacyjne | Efektywne wykorzystanie technologii niewątpliwie zwiększy możliwości edukacyjne. Uczniowie mają teraz dostęp do szerokiej gamy zasobów internetowych i czasopism związanych z ich tematyką studiów za pośrednictwem komputerów i urządzeń przenośnych, co pozwala im uzyskać dodatkowe informacje do pracy szkolnej. Ponadto platformy cyfrowe zapewniają studentom niezawodne i wysokiej jakości dane z ich komputerów PC, w dowolnym miejscu i czasie. Oprócz zasobów informacyjnych technologia w edukacji umożliwia studentom kontakt z profesjonalistami akademickimi na całym świecie. Technologia w edukacji to największa rewolucja w nauczaniu, jaka kiedykolwiek miała miejsce. | [181] , [182] , [183] , [184] |
28. | Uzyskaj dostęp do aktualnych materiałów dydaktycznych | Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym uczniowie mogą teraz uzyskać dostęp do najbardziej aktualnego nauczania. Tradycyjny paradygmat pasywnego uczenia się został zakwestionowany, a dzięki postępowi technologicznemu nauczyciele mogą bezpośrednio angażować uczniów w bardziej efektywne metody uczenia się. | [185] , [186] , [187] |
29. | Przełamać wszystkie bariery edukacyjne | Technologia przełamuje wszelkie bariery edukacyjne, umożliwiając uczniom i instruktorom komunikację w czasie rzeczywistym i naukę w sposób wykraczający poza czas i lokalizację. Rzeczywiście, klasy oparte na technologii zapewniają uczniom wyjątkowe środowisko do nauki skomplikowanych przedmiotów w prosty sposób. Pełne i rygorystyczne doświadczenie edukacyjne nadałoby nowy wymiar ich nauce i pomogłoby im w osiągnięciu sukcesu akademickiego. Integracja technologii rozpoczyna się w szkole podstawowej i przechodzi do szkoły średniej i wyższej. | [188] , [189] , [190] |
30. | Oferuj korzyści dla środowiska | Korzystanie z technologii w klasie przynosi również korzyści dla środowiska. Instytucje mogą zaoszczędzić pieniądze na tuszu i papierze, przechowując ważne dokumenty w jednym cyfrowym miejscu. Jest mniejszy transport uczniów i więcej emisji wtórnych, ale nic nie zastąpi fizycznych interakcji między uczniami a nauczycielami. | [191] , [192] , [193] |
31. | Dynamiczna nauka | Nauczyciele mogą korzystać z technologii, aby stworzyć bardziej dynamiczne i ekscytujące środowisko uczenia się. Technologia zapewnia również dynamiczne środowisko klasowe poprzez digitalizację podręczników oraz włączenie linków i kodów QR do studiowania i oceniania przedmiotów kursu. Doświadczeni technologicznie nauczyciele mogą skorzystać na pojawieniu się nowych technologii. Wykorzystywane jest na przykład oprogramowanie do specjalistycznych zajęć lub tworzenia odwróconych klas. W tym scenariuszu uczniowie mogą oglądać nagrane wcześniej wykłady jako pracę domową i przychodzić na zajęcia gotowi do omówienia tematów i informacji. Nowe instrumenty cyfrowe w salach lekcyjnych wymagają zarządzania i szkolenia. Nauczyciele muszą być produktywni w klasie i online, korzystając z różnych ekranów i platform technologicznych. Internet i inne technologie cyfrowe zdaniem nauczycieli | [194] , [195] , [196] , [197] |
32. | Zmniejsz obciążenie nauczycieli | Nowe technologie wprowadzane są poprzez automatyzację powtarzalnych procedur i elementów procesu edukacyjnego. Dostępne są narzędzia do opracowywania i oceniania egzaminów. Większość opublikuje wyniki w bazie danych, w której można łatwo zweryfikować wyniki każdego ucznia. Komunikacja z uczniami i ich rodzinami wymaga czasu. Nauczyciele mogą korzystać z mediów społecznościowych i SMS-ów, aby dotrzeć do całej społeczności i prowadzić indywidualne rozmowy z każdym uczniem i rodzicem. Ułatwiają one arkusze kalkulacyjne online, aktualizowanie kont w sieciach społecznościowych i organizowanie informacji kontaktowych. | [198] , [199] , [200] , [201] |
33. | Ocenianie uczniów w czasie rzeczywistym | Technologia cyfrowa może zrewolucjonizować doświadczenia uczniów związane z nauką w klasie i poza nią. Technologia umożliwia nam nowe sposoby interakcji, budowania wiedzy, oceniania uczniów w czasie rzeczywistym i przygotowywania uczniów do życia w coraz bardziej cyfrowym świecie. Istnieją możliwości dla instruktorów, aby wymyślić na nowo techniki instruktażowe, uczyć się i pracować wydajniej, aby poprawić samopoczucie. Odpowiednia technologia w środowisku edukacyjnym jest zatem oceniana pod kątem jej zdolności do spełnienia celów edukacyjnych. | [202] , [203] , [204] |
34. | Przejście na hybrydowe nauczanie i uczenie się | Hybrydowe nauczanie i uczenie się obejmuje dodatkowe i bezpłatne korzystanie z nauczania i uczenia się online i offline. To jest przyszłość i wynik Edukacji 4.0. | [205] , [206] , [207] |
Przy dzisiejszym rozwoju technologicznym instruktorzy muszą nauczyć się korzystać z różnych gadżetów, takich jak smartfony i tablety. Nauczyciele muszą również wykorzystać wszystkie dostępne zasoby internetowe, aby mieć pewność, że ich materiały są żywe, interesujące i aktualne. Technologia to nie tylko granie w gry wideo i oglądanie filmów animowanych. O korzyściach decyduje sposób, w jaki uczniowie, rodzice i nauczyciele wykorzystują technologię do ulepszania edukacji. Kiedy technologia jest skutecznie wykorzystywana do celów dydaktycznych, doświadczenie edukacyjne poprawia się, a uczniowie stają się zainteresowani. Zapewnienie kompatybilności systemów e-learningu z nowymi inteligentnymi urządzeniami, takimi jak telefony i tablety, było istotnym elementem ułatwiania dostępu i szybszego wdrażania cyfrowego uczenia się. Specjalistyczne materiały edukacyjne, takie jak animacje, gry lub systemy oparte na sztucznej inteligencji, przeznaczone wyłącznie do tego celu edukacyjnych, są również uwzględnione. Innowacje oparte na technologii pomogły ułatwić uczenie się w różnych grupach wiekowych i tematycznych. Znaczenie Big Data i zastosowanie analityki do uczenia się było istotną, ale generalnie pomijaną częścią technologii edukacyjnych [208], [209]. Szkoły i instytucje edukacyjne zdają sobie sprawę z wartości kompleksowych danych o wynikach uczniów i instruktorów, rozszerzając wykorzystanie wirtualnych sal lekcyjnych, platform e-learningowych i egzaminów online.
5 . Wyzwania technologii cyfrowych w edukacji
Technologia edukacyjna nie jest pozbawiona trudności, zwłaszcza we wdrażaniu i użytkowaniu. Podnoszone są również kwestie dotyczące nadmiernego czasu spędzanego przed ekranem, skuteczności wykorzystania technologii przez instruktorów oraz obawy dotyczące uczciwości technologii. Treści stały się bardziej znaczące w wyniku problemu z COVID-19. Nauczyciele muszą generować i komentować treści edukacyjne online, zachęcając uczniów do analizowania tematu pod różnymi kątami. Co więcej, podczas gdy niektórzy uczniowie odnoszą sukcesy w środowisku nauki online, inni mają trudności z powodu różnych czynników, w tym braku wsparcia. Na przykład uczeń, który wcześniej cierpiał w bezpośrednich okolicznościach, może cierpieć znacznie bardziej w obecnej sytuacji. Osoby te mogły polegać na usługach, które nie są już dostępne. Jednak edukacja onlinemoże sprawiać instruktorom trudności, szczególnie w obszarach, w których nie jest to normą [ 210 , 211 , 212 ].
Niektóre przyczyny kryzysów edukacyjnych są powszechnie znane. Jednym z kluczowych czynników jest niska jakość nauczania. Nauczycielom często brakuje wiedzy na dany temat i przeszli niewielkie szkolenie. Istnieją rozwiązania technologiczne w tym zakresie, które mogą być pomocne zarówno w szkoleniu instruktorów, jak i instruowaniu uczniów. Technologie mogą zapewniać szkolenie w trakcie pracy lub połączenie szkolenia online i osobistego. Ponadto istnieją dowody na to, że instruktorzy wymagają lepszych zachęt. Mogą edukować, ale brakuje im do tego motywacji. Mimo że edukacja zawsze wykraczała poza konwencjonalną klasę, zmieniające się okoliczności i skala kontekstów cyfrowych i zdalnych wymagają znacznej adaptacji, przygotowania, wsparcia i zaangażowania. Ograniczony lub brak kontaktu z uczniami, ponowne przemyślenie zaangażowania, docierania, podejścia do nauczania,uczenie się i nauczanie . [ 213 , 214 , 215 ].
Istnieją również dowody na to, że interwencje o niskim poziomie zaawansowania technologicznego mające na celu „nauczanie na odpowiednim poziomie” mogą znacząco wpływać na uczenie się. Ponieważ rozwiązania o niskim poziomie zaawansowania technologicznego są tańsze, a środki finansowe ograniczają zubożałe narody, konieczne jest staranne zbadanie, aby ustalić, czy rozwiązania zaawansowane lub niskotechnologiczne są lepsze, czy nie. Nauczyciele uczą za pomocą wideo, ale nie zawsze uczą lepiej, niż gdyby stali przed salą lekcyjną. Oferowane i podejmowane są bardziej masowe otwarte kursy online, ale wiele z nich nie jest przeznaczonych dla szkół podstawowych i nie zajmuje się kwestią uczenia się. Wymaga sprzętu i łączności w domu, niedostępnych dla dzieci w domach o niskich dochodach. Grywalizacja i inne strategie mogą zachęcać młodzież do poświęcania większej ilości czasu na naukę. Na koniec weź pod uwagę, że skuteczne efekty uczenia się można uzyskać bez korzystania z technologii edukacyjnych [216] , [217] .
Niektórzy uczniowie mają trudności w wyniku nauczania online. Niektórzy studenci pochodzą z rodzin o niskich dochodach i nie mają telefonów komórkowych w swoich domach; w ten sposób walczą w szkole. Miliony młodych ludzi po prostu nie mają dostępu do internetu w domu. Uczniowie poniżej 15 roku życia wcześnie przyswajają tę złożoną technologię, mimo to borykają się ze słabym wzrokiem i bólami pleców. Nauczyciele również mają trudności, ponieważ niektórzy są zupełnie niedoświadczeni w zakresie technologii cyfrowych. Mimo to robią wszystko, co w ich mocy, aby kształcić swoje dzieci poprzez zajęcia online. Studenci szkół wyższych, którzy wybierają więcej przedmiotów praktycznych niż teoretycznych, stają przed podobnymi wyzwaniami, ponieważ wiedza praktyczna nie jest osiągalna w programach internetowych [ 218 , 219 ].
Chociaż technologię można uznać za jeszcze jeden sposób na oszukiwanie, możliwe jest zaprojektowanie zadań i ocen w taki sposób, aby takie zdarzenie było mało prawdopodobne. Z drugiej strony, egzaminy z otwartej książki mogą być wykorzystywane do podkreślania rozwiązywania problemów i mistrzostwa nad zapamiętywaniem. Czasochłonne procesy, takie jak śledzenie obecności i wyników uczniów, można przyspieszyć dzięki automatyzacji. Ze względu na swój obiektywny charakter narzędzia angażujące mogą pomóc w przyspieszeniu oceniania za pisanie zadań, konwersacje i uczestnictwo oraz odpowiadać na typowe pytania uczniów. Bez odpowiedniej technologii informacyjnej i komunikacyjnejsprzęt, łączność z Internetem/siecią komórkową, zasoby instruktażowe i szkolenie nauczycieli, uczniowie nie mogą uczestniczyć w kształceniu na odległość. Uczniowie z miejsc ubogich w zasoby, odizolowanych obszarów wiejskich i gospodarstw domowych o niskich dochodach są bardziej narażeni na pozostawanie w tyle. Osoby niepełnosprawne lub posługujące się w domu językiem innym niż angielski będą wymagały dodatkowej, zindywidualizowanej pomocy.
6 . Dyskusja
Technologie cyfrowe pozwalają uczniom poznawać świat i podróżować w odległe miejsca, nie wychodząc z komputera. Zaproszenie prelegenta, aby porozmawiał z klasą o swojej wiedzy, jest wspaniałym urozmaiceniem każdego planu lekcji. Systemy wideokonferencyjne ułatwiają spotkanie eksperta w danej dziedzinie twarzą w twarz z naszą klasą, bez względu na to, gdzie się znajduje. Z łatwością zorganizujemy klasową wideokonferencję z dziećmi z innej placówki. Ankiety internetowe i inne technologie cyfrowe angażują wszystkich uczniów, nieśmiałe dzieci, które normalnie nie podniosłyby ręki w klasie. Narzędzia zaangażowania online umożliwiają regularne sprawdzanie uczniów w celu uzyskania opinii na temat materiałów szkoleniowych i zadań. Spostrzeżenia uczniów można również wykorzystać do zidentyfikowania obszarów, w których uczniowie mogą mieć trudności. Systemy reagowania uczniów promują obywatelstwo cyfrowe w klasie, umożliwiając uczniom udział w zajęciach, a jednocześnie będąc nagradzanymi. Szkoły odgrywają istotną rolę w naszych społecznościach, a ich zamknięcie ma daleko idące konsekwencje dla dobrostanu psychicznego wielu rodzin i dzieci. Technologie cyfrowe z łatwością podejmą to wyzwanie. Nauka online pozwala uczniom uczyć się w swoim tempie, wstrzymywać i ponownie oglądać filmy oraz samodzielnie przeglądać treści kursu.
Quizy to kolejna aktywna strategia uczenia się, w której może pomóc technologia edukacyjna. Uczniowie mogą rozpocząć wspólną pracę nad projektem w klasie i płynnie współpracować, komunikować się i przekazywać sobie nawzajem pomysły, korzystając z mediów społecznościowych, tablic interaktywnych i innych technologii. Fizyczne i społeczne ograniczenia pozwalają uczniom współpracować z dowolnego miejsca iw dowolnym czasie. Technologia umożliwiła również uczniom włączanie się w spontaniczne dyskusje i uzyskiwanie natychmiastowych odpowiedzi na wszelkie trudności lub pytania dotyczące danego tematu. Ze względu na naukę we własnym tempie i indywidualne różnice, uczniowie praktycznie zawsze kończą swoją pracę w różnym czasie. Kiedy tak się dzieje, utrzymanie uwagi uczniów jest tak proste, jak zapewnienie im dostępu do filmów edukacyjnych, gier opartych na kursach lub interaktywnych narzędzi edukacyjnych. W rezultacie, studenci o szybszym tempie nie muszą już czekać, aż wszyscy ich koledzy skończą, zanim będą mogli kontynuować naukę, podczas gdy uczniowie o wolniejszym tempie nie będą już mieli pokusy pośpiechu. Ten program Edukacja 4.0 zostanie wdrożony w przyszłych szkołach w celu poprawy edukacji i lepszego przygotowania następnej generacji potencjału. Co więcej, sztuczna inteligencja pomoże samochodom bez kierowcy podróżować efektywniej i zredukować emisje. Naukowcy zajmujący się materiałami wykorzystują sztuczną inteligencję do produkcji biodegradowalnych substytutów tworzyw sztucznych i technik oczyszczania naszych mórz. Recykling i upcykling mogą wydawać się prostymi procedurami, ale są bardzo skutecznymi instrumentami zwiększania wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Recykling jest przełomem dla zrównoważonego rozwoju,
7. Przyszłość technologii w edukacji
Małe, średnie i duże firmy zajmujące się technologiami edukacyjnymi zaczęły się w przyszłości mnożyć i oferują instytucjom akademickim różne nowe rozwiązania cyfrowe. Poprawi to jakość infrastruktury cyfrowej w całym kraju, czyniąc innowacyjne technologie edukacyjne bardziej dostępnymi dla większych mas. Przewidujemy usunięcie wszystkich granic językowych i lepszą dostępność online zasobów edukacyjnych w językach regionalnych. Programy e-learningowe i m-learningowe zapewniają uczniom i nauczycielom dostęp do ogromnej puli treści informacyjnych. Podczas gdy technologia będzie odgrywać zasadniczą rolę w kształtowaniu przyszłości edukacji, zapewnienie efektywnego wykorzystania nowych narzędzi dydaktycznych będzie wymagało nowego pokolenia nauczycieli, którzy rozumieją znaczenie relacji międzyludzkich w klasie. Mogą one prowadzić do satysfakcjonującej i angażującej kariery edukacyjnej. Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do zastosowania nowej technologii edukacyjnej, aby zmaksymalizować swoje korzyści na dzień dzisiejszy iw przyszłości. W nadchodzących latach trendy edukacyjne będą napędzać falę rosnących możliwości Internetu i przepustowości sieci, ułatwiając wprowadzanie innowacyjnych technologii do sal lekcyjnych. Jednak nie ma kompletnego substytutu nauczania i uczenia się w trybie offline (w klasie). W ten sposób dotarliśmy do ery hybrydy ułatwiając wprowadzanie innowacyjnych technologii do sal lekcyjnych. Jednak nie ma kompletnego substytutu nauczania i uczenia się w trybie offline (w klasie). W ten sposób dotarliśmy do ery hybrydy ułatwiając wprowadzanie innowacyjnych technologii do sal lekcyjnych. Jednak nie ma kompletnego substytutu nauczania i uczenia się w trybie offline (w klasie). W ten sposób dotarliśmy do ery hybrydy nauczanie i uczenie się, w których systemy online i offline są zintegrowane w celu poprawy wyników i są przewidywane jako wynik wdrażania Edukacji 4.0
8 . Wniosek
Technologia cyfrowa w klasie odnosi się do różnych programów i gadżetów, które mają pomóc uczniom ze szczególnymi potrzebami w zakresie ułatwień dostępu. Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie liczby powtarzalnych, czasochłonnych obowiązków podejmowanych przez nauczyciela jest wykorzystanie technologii w klasie. Aplikacje technologii edukacyjnych mogą zaoszczędzić dużo czasu i energii, automatyzując lub częściowo automatyzując codzienne operacje, takie jak śledzenie obecności i monitorowanie wyników. Uczniowie uczą się, jak odpowiedzialnie i strategicznie korzystać z technologii, co może pomóc im w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu samodyscypliny. Technologia w edukacji może pomóc uczniom przygotować się do uczenia się przez całe życie. Technologie te zapewniają uczniom wirtualny świat i swobodę dostępu do wiedzy cyfrowej zgodnie z ich stylami uczenia się. Dzięki narzędziom do tworzenia treści cyfrowych, które dostosowują nauczanie i uczenie się, uczniowie mogą uczyć się we własnym tempie. Cyfrowa klasa wykorzystuje urządzenia elektroniczne i oprogramowanie do instruowania uczniów i włącza technologię do edukacji. Tradycyjna klasa zostaje przekształcona w cyfrową klasę za pomocą komputerów i Internetu. Uczniowie mogą uczyć się efektywniej i śledzić swoje postępy za pomocą technologii i zaawansowanego sprzętu. W nadchodzących dniach technologie te zostaną z powodzeniem wdrożone w edukacji, aby poprawić cyfrowe środowisko uczenia się i wydajność uczniów. Nowoczesne technologie odegrały kluczową rolę w skomplikowanej analizie danych i zarządzaniu nimi w celu podejmowania długoterminowych decyzji w obszarach takich jak zmiana klimatu, bezpieczeństwo powietrza i wody, ochrona różnorodności biologicznej, odporność na katastrofy itp. Technologie te odnoszą się do innowacji uwzględniających zasoby naturalne, a jednocześnie promujących wzrost gospodarczy i społeczny. Mają one na celu radykalne zmniejszenie problemów środowiskowych i ekologicznych przy jednoczesnym wytwarzaniu produktu długoterminowego. Technologie te zmniejszają degradację, zanieczyszczenie i inne negatywne skutki dla środowiska.
Deklaracja konfliktu interesów
Brak
Bibliografia
- [1]
-
Mobile learning i integracja technologii mobilnych w edukacjiEdukacja i technologie informacyjne , 19 ( 4 ) ( 2014 ) , s. 737 – 746
- [2]
-
Skrzyżowanie poważnych gier i motywacji do nauki w edukacji medycznej: przegląd literaturyAntologia badawcza dotycząca rozwoju grywalizacji i uczenia się opartego na grach ( 2022 ) , s. 1938-1947
- [3]
-
Bariery w przyjmowaniu nowych technologii w edukacjiJournal of Educational Computing Research , 22 ( 4 ) ( 2000 ) , s . 455-472
- [4]
-
Haddad, WD i Draxler, A. (2002). Dynamika technologii dla edukacji. Technologie dla potencjałów edukacyjnych, parametrów i perspektyw , 1, 2-17.
- [5]
-
Technologie komunikacyjne i edukacja w dobie informacjiProcedia-Social and Behavioural Sciences , 174 ( 2015 ) , s . 636-640
- [6]
-
Cechy uczenia się na odległość technologii chmurowych dla procesu edukacyjnego organizacji kwarantannyJ. Fiz. konf. Ser. , 1840 ( 1 ) ( 2021, marzec ) , artykuł 012051
- [7]
-
Badanie dotyczące postaw nauczycieli przedmiotów ścisłych wobec technologii informacyjnych i komunikacyjnych w edukacjiZgłoszenie online , 8 ( 2 ) ( 2009 )
- [8]
-
Wykorzystanie nowoczesnych technologii przez nauczycieli języków obcych: rozwijanie umiejętności cyfrowychLinguistics and Culture Review , 5 ( S2 ) ( 2021 ) , s. 16 – 27
- [9]
-
Otwarcie dialogu na temat nowych technologii w edukacjiTechTrends , 49 ( 3 ) ( 2005 )
- [10]
-
Wyzwania związane z zarządzaniem technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w edukacji: doświadczenia z Narodowej Biblioteki Rolniczej w SokoineMiędzynarodowe czasopismo edukacji i rozwoju z wykorzystaniem ICT , 4 ( 3 ) ( 2008 )
- [11]
-
Wykorzystanie częściowo nadzorowanego uczenia się w dziedzinie edukacji: badanie krytycznePostępy w technologiach opartych na uczeniu maszynowym/uczeniu głębokim ( 2022 ) , s. 79–94
- [12]
-
Złożoność integracji technologii komputerowych w edukacji w TurcjiJournal of Educational Technology & Society , 9 ( 1 ) ( 2006 ) , s . 176-187
- [13]
-
Role technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji: artykuł przeglądowy z naciskiem na komputer i InternetEthiopian Journal of Education and Sciences , 6 ( 2 ) ( 2011 ) , s. 109 – 126
- [14]
-
Technologie Przemysłu 4.0 w edukacji turystycznej: Wychowanie uczniów do myślenia za pomocą technologiiJournal of Hospitality, Leisure, Sport & Tourism Education , 29 ( 2021 ) , Artykuł 100275
- [15]
-
Wybór technologii dla edukacjiDziennik mediów edukacyjnych , 25 ( 1 ) ( 2000 ) , s. 31 – 38
- [16]
-
Cyfrowe zasoby edukacyjne i wszechobecne technologie w edukacjiTechnologia, wiedza i uczenie się , 22 ( 1 ) ( 2017 ) , s. 65 – 82
- [17]
-
Wpływ edukacji ratunkowej na umiejętności i motywację nauczycieli do korzystania z technologii cyfrowychBritish Journal of Educational Technology ( 2021 )
- [18]
-
Podsumowanie literatury dotyczącej wykorzystania technik i technologii mapowania koncepcji w edukacji i wspieraniu wynikówRaport do Szefa Oświaty i Szkolenia Marynarki Wojennej ( 2003 ) , s . 1-108
- [19]
-
Technologie cyfrowe w edukacji 4.0. Czy zwiększa efektywność uczenia się?Systematyczny przegląd literatury.International Journal of Interactive Mobile Technologies , 15 ( 4 ) ( 2021 )
- [20]
-
Mobile learning i integracja zaawansowanych technologii w edukacjiMateriały z międzynarodowej konferencji 2007 Systemy i technologie komputerowe ( 2007, czerwiec ) , s . 1-6
- [21]
-
Technologie Przemysłu 4.0 i ich zastosowania w walce z pandemią COVID-19Cukrzyca i zespół metaboliczny: badania kliniczne i recenzje , 14 ( 4 ) ( 2020 ) , s. 419-422
- [22]
-
„Śnienie w kolorze”: perspektywy niepełnosprawnych studentów szkół wyższych na temat doskonalenia praktyk projektowych, które umożliwiłyby im czerpanie korzyści z wykorzystania przez nich technologiiEdukacja i technologie informacyjne , 26 ( 2 ) ( 2021 ) , s. 1687 – 1719
- [23]
-
Charakterystyka gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologii w edukacjiRevista» Administratie si Management Public «(RAMP) ( 16 ) ( 2011 ) , s. 114 – 119
- [24]
-
Jak wychowanie fizyczne i zdrowie reagują na rosnący wpływ mediów i technologii cyfrowych? Analiza programów nauczania w Brazylii, Australii i Nowej ZelandiiJournal of Curriculum Studies , 53 ( 4 ) ( 2021 ) , s. 563 – 577
- [25]
-
Technologie symulacji w czasie rzeczywistym w edukacji: powiązanie z nowoczesnymi metodami i praktykami inżynierskimiproc. 11. Int. konf. on Engineering and Technology Edu ( 2010, marzec ) , s. 7 – 10INTERTECH 2010
- [26]
-
Wykorzystanie nowoczesnych technologii i narzędzi cyfrowych w kontekście kształcenia na odległość i nauczania mieszanegoLinguistics and Culture Review , 5 ( S2 ) ( 2021 ) , s. 733 – 750
- [27]
-
Metabadanie dotyczące technologii IC w edukacji. W kierunku wielowymiarowych ram, aby zająć się ich integracjąKONFERENCJA PME , 1 ( 2001, lipiec ) , s. 1 – 111
- [28]
-
Zabierając wyobraźnię socjologiczną do szkoły: analiza wpływu (braku) technologii informacyjno-komunikacyjnych na systemy edukacjiTechnologia, pedagogika i edukacja , 13 ( 2 ) ( 2004 ) , s. 163 – 179
- [29]
-
Edukacja ogólna w Rosji podczas COVID-19: gotowość, reakcja polityczna i wyciągnięte wnioskiSzkolnictwo podstawowe i średnie podczas Covid-19 , Springer , Cham ( 2022 ) , s. 227-261
- [30]
-
Czwarta rewolucja przemysłowa i szkolnictwo wyższeSzkolnictwo wyższe w dobie czwartej rewolucji przemysłowej , 10 ( 2018 ) , s. 978-981
- [31]
-
Kryukov, V. i Gorin, A. (2017). Technologie cyfrowe jako innowacja edukacyjna na uczelniach. Australijska informatyka edukacyjna , 32 (1), 1-16.
- [32]
-
Pojawiające się problemy zdrowotne i edukacyjne związane z technologiami internetowymi i problemami uzależnieńInt. J. Środowisko. Rez. Zdrowie publiczne , 18 ( 1 ) ( 2021 ) , s . 321
- [33]
-
Halverson, R. i Shapiro, RB (2012). Technologie dla edukacji i technologie dla uczniów: Jak technologie informacyjne zmieniają (i powinny) zmieniać szkoły. Wisconsin Center for Educational Research (WCER) , Dokument roboczy , 6.
- [34]
-
Zastosowanie technologii immersyjnych w edukacji: stan wiedzy2015 International Conference on Interactive Mobile Communication Technologies and Learning (IMCL) , IEEE ( 2015, listopad ) , s. 283-288
- [35]
-
Wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w organizacji edukacji STEMJ. Fiz. konf. Ser. ( 1 ) ( 2021, marzec 1840 ) , artykuł 012027
- [36]
-
Artykuł specjalny Osobiste technologie ubieralne w edukacji: wartość czy złoczyńca?Journal of Digital Learning in Teacher Education , 31 ( 3 ) ( 2015 ) , s . 85-92
- [37]
-
Rola technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacjiMateriały IV Krajowej Konferencji , 6 ( 2010 ) , s . 109-126
- [38]
-
Ramy oceny społecznej akceptacji technologii Przemysłu 4.0 dla rozwoju produkcji cyfrowejPrognozy technologiczne i zmiany społeczne , 174 ( 2022 ) , artykuł 121217
- [39]
-
Kolejne dziesięć lat technologii edukacyjnych w edukacji: jak daleko zaszliśmy?Australian Educational Computing , 20 ( 1 ) ( 2005 ) , s. 18 – 23
- [40]
-
Przejście 2.0: Technologie cyfrowe, szkolnictwo wyższe i upośledzenie wzrokuInternet a szkolnictwo wyższe , 37 ( 2018 ) , s . 1-10
- [41]
-
Czynniki wpływające na integrację technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji po turecku: przegląd systematycznyEdukacja i technologie informacyjne ( 2021 ) , s . 1-24
- [42]
-
Wprowadzenie do wydania specjalnego poświęconego technologiom bezprzewodowym i mobilnym w edukacjiJournal of computer-assisted learning , 21 ( 3 ) ( 2005 ) , s . 159-161
- [43]
-
Od symboli do liczb: zmieniające się technologie zarządzania edukacją w EuropieEuropejskie czasopismo badań edukacyjnych , 7 ( 2 ) ( 2008 ) , s. 208 – 218
- [44]
-
Przypadek dydaktyczny grywalizacji i technologii wizualnych w edukacjiJournal of Cases on Information Technology (JCIT) , 16 ( 4 ) ( 2014 ) , s . 38–57
- [45]
-
Badanie potrzeb kadry pielęgniarskiej w zakresie szkoleń z wykorzystania nowych technologii w edukacji i praktyceJ. Nurs. Eduk. , 50 ( 4 ) ( 2011 ) , s. 181 – 189
- [46]
-
Technologie dzielenia się wiedzą w szkolnictwie wyższym: preferencje studentów CIS na CyprzeEdukacja i technologie informacyjne , 26 ( 2 ) ( 2021 ) , s. 1833 – 1846
- [47]
-
Learning Bridges: rola technologii mobilnych w edukacjiTechnologia edukacyjna ( 2007 ) , s . 33-37
- [48]
-
Badanie roli wirtualnego środowiska uczenia się i korzystania z mediów społecznościowych w szkolnictwie wyższymKomputery i edukacja , 163 ( 2021 ) , artykuł 104099
- [49]
-
Technologie tabletów i edukacjaInternational Journal of Education and Practice , 1 ( 4 ) ( 2013 ) , s. 44 – 50
- [50]
-
Nowatorskie podejście do aplikacji sieci semantycznej w edukacji online w oparciu o steganografięInternational Journal of Web- Based Learning and Teaching Technologies (IJWLTT) , 17 ( 4 ) ( 2022 ) , s. 1–13
- [51]
-
Technologie informacyjne dla edukacji i szkoleńPodręcznik technologii informacyjnych dla edukacji i szkoleń , Springer , Berlin , Heidelberg ( 2002 ) , s . 1-20
- [52]
-
Zbadanie przemian wychowania fizycznego w dobie Covid-19Wychowanie Fizyczne i Pedagogika Sportu , 27 ( 1 ) ( 2022 ) , s. 32 – 42
- [53]
-
Integracja technologii sieci społecznościowych w edukacji: studium przypadku formalnego środowiska uczenia się2008 ósma międzynarodowa konferencja IEEE na temat zaawansowanych technologii uczenia się , IEEE ( 2008 , lipiec ) , s. 529-533
- [54]
-
Wyzwania dla kształcenia nauczycieli akademickich w Brazylii postawione przez pokolenie AlphaArchives in Education and Learning Innovation Archives ( 2022 ) , s . 61-76
- [55]
-
Innowacyjne technologie dla edukacji i uczenia się: Edukacja i zorientowane na wiedzę zastosowania blogów, stron wiki, podcastów i nie tylkoInternational Journal of Information and Communication Technology Education (IJICTE) , 3 ( 3 ) ( 2007 ) , s. 70 – 89
- [56]
-
Technologie uczenia się: środek do transformacji edukacji medycznej?Med. Eduk. , 55 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 23 – 29
- [57]
-
Badanie wpływu technologii cyfrowych na wyniki uczniów w szkolnictwie wyższym: przypadek wirtualnego środowiska uczenia się i mediów społecznościowychStudia w Szkolnictwie Wyższym , 46 ( 8 ) ( 2021 ) , s. 1621 – 1634
- [58]
-
SMS i interaktywność – niektóre wyniki badań terenowych i ich wpływ na efektywne wykorzystanie technologii mobilnych w edukacjiObrady. IEEE International Workshop on Wireless and Mobile Technologies in Education , IEEE ( 2002 , sierpień ) , s. 147-151
- [59]
-
Technologie druku 3D typu open source dla edukacji: wprowadzanie produkcji addytywnej do sal lekcyjnychJournal of Visual Languages & Computing , 28 ( 2015 ) , s . 226-237
- [60]
-
Akceptacja technologii nauczania na odległość przez nauczycieli: czynniki determinujące i wpływ stanu wyjątkowegoInformatyka , 32 ( 3 ) ( 2021 ) , s. 517 – 542
- [61]
-
Semantyczne technologie sieciowe dla edukacji – czas na „zwrot do praktyki”?Technologia, Pedagogika i Edukacja , 21 ( 2 ) ( 2012 ) , s. 153 – 169
- [62]
-
System technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacjiNauka i świat Międzynarodowe czasopismo naukowe , 2 ( 2020 ) , s. 19 – 21
- [63]
-
Przyjęcie technologii wirtualnej rzeczywistości w szkolnictwie wyższym: ocena pięciu semestrów nauczania w specjalnie zaprojektowanym laboratoriumEdukacja i technologie informacyjne ( 2021 ) , s . 1-19
- [64]
-
Evans, T. i Naród, D. (2013). 12 Technologie edukacyjne: reforma edukacji otwartej i na odległość. Reformowanie edukacji otwartej i na odległość: krytyczne refleksje z praktyki, 196.
- [65]
-
Synteza zaangażowania studentów w technologie cyfrowe: systematyczny przegląd literaturyInternational Journal of Educational Technology in Higher Education , 18 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 1 – 26
- [66]
-
Trendy w edukacji na odległość: integracja nowych technologii w celu wspierania interakcji i współpracy uczniówKształcenie na odległość , 27 ( 2 ) ( 2006 ) , s. 139 – 153
- [67]
-
Akceptacja systemów zarządzania nauczaniem i technologii wideokonferencji: wnioski wyciągnięte z COVID-19Technologia , wiedza i uczenie się ( 2021 ) , s . 1–23
- [68]
-
Technologie Web 2.0 dla edukacji medycznej na studiach licencjackich i podyplomowych: ankieta internetowaAbsolwentka. Med. J. , 83 ( 986 ) ( 2007 ) , s . 759-762
- [69]
-
Rola e-learningu, wady i zalety jego zastosowania w szkolnictwie wyższymInternational Journal of Instructional Technology and Distance Learning , 12 ( 1 ) ( 2015 ) , s. 29 – 42
- [70]
-
Kulturowe spojrzenie na technologie informacyjne i komunikacyjne w edukacji wschodniejBadania i rozwój technologii edukacyjnych , 55 ( 3 ) ( 2007 ) , s. 301 – 314
- [71]
-
W kierunku wykorzystania nowych technologii w celu sprostania wyzwaniom związanym z wykorzystaniem otwartych zasobów edukacyjnych: wizja przyszłościBadania i rozwój technologii edukacyjnych , 69 ( 2 ) ( 2021 ) , s. 515 – 532
- [72]
-
Zastosowanie technologii komunikacyjno-klastrowych w placówkach oświatowych: interaktywne metody przetwarzania danych graficznychPostęp naukowy ( 2021 ) , s . 1
- [73]
-
Technologie informacyjne i transformacja edukacji pielęgniarskiejpielęgniarki. Outlook , 56 ( 5 ) ( 2008 ) , s. 225 – 230
- [74]
-
Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w kształceniu nauczycieliKształcenie nauczycieli poprzez kształcenie otwarte i na odległość ( 2004 ) , s. 187-208Routledge’a
- [75]
-
Wykorzystanie technologii Web 2.0 w szkolnictwie podstawowym i wyższym: poszukiwanie praktyki opartej na dowodachPrzegląd badań edukacyjnych , 9 ( 2013 ) , s. 47 – 64
- [76]
-
Carlson, S. i Gadio, CT (2002). Doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie korzystania z technologii. Technologie dla edukacji , 118-132.
- [77]
-
Technologie cyfrowe i technologie sztucznej inteligencji w edukacjiEuropean Journal of Contemporary Education , 10 ( 2 ) ( 2021 ) , s. 285 – 296
- [78]
-
Technologie uczenia się w kształceniu ustawicznym dorosłychStudia nad kształceniem ustawicznym , 28 ( 2 ) ( 2006 ) , s. 121 – 133
- [79]
-
Podstawy tworzenia i wykorzystywania interaktywnych kursów elektronicznych w oparciu o technologie multimedialneAnnals of the Romanian Society for Cell Biology ( 2021 ) , s . 6860-6865
- [80]
-
Nowe technologie/nowe umiejętności czytania i pisania: Rekonstrukcja edukacji na nowe tysiącleciePedagogika pedagogiczna , 11 ( 3 ) ( 2000 ) , s. 245 – 265
- [81]
-
Systematyczny przegląd mapowania aplikacji rozszerzonej rzeczywistości wspierających naukę STEM w szkolnictwie wyższymEdukacja i technologie informacyjne ( 2021 ) , s . 1-45
- [82]
-
Pinho, C., Franco, M. i Mendes, L. (2021). Zastosowanie teorii dyfuzji innowacji w procesie e-learningu: kontekst szkolnictwa wyższego. Edukacja i technologie informacyjne , 26(1), 421-440.
- [83]
-
Technologie innowacyjne i komunikacyjne: Analiza efektywności ich wykorzystania i wdrażania w szkolnictwie wyższymEdukacja i technologie informacyjne , 24 ( 5 ) ( 2019 ) , s. 3219 – 3234
- [84]
-
Przygotowanie do zmieniającej się roli technologii instruktażowych w edukacji medycznejAcad. Med. , 86 ( 4 ) ( 2011 ) , s. 435 – 439
- [85]
-
Przekształcanie nauczania za pomocą nowych technologii: implikacje dla instytucji szkolnictwa wyższegoSouth African Journal of Higher Education , 27 ( 2 ) ( 2013 ) , s. 419 – 436
- [86]
-
Implikacje wybuchu koronawirusa (COVID-19) dla innowacji: które technologie poprawią nasze życie?Prognozy technologiczne i zmiany społeczne , 163 ( 2021 ) , Artykuł 120451
- [87]
-
Rozwój zdolności twórczych studentów z wykorzystaniem technologii artystycznych w szkolnictwie wyższymIlkogretim Online , 20 ( 1 ) ( 2021 )
- [88]
-
Sieciowe technologie informacyjne jako podstawa nowego paradygmatu edukacyjnegoProcedia-Social and Behavioural Sciences , 214 ( 2015 ) , s . 128-134
- [89]
-
Hoyles, C. i Noss, R. (2003). Co technologie cyfrowe mogą wziąć i wnieść do badań nad nauczaniem matematyki? Drugi międzynarodowy podręcznik nauczania matematyki , 323-349.
- [90]
-
Cyfrowe technologie uczenia się w zarządzaniu geoinformacjąE3S Web of Conferences , 258 , EDP Sciences ( 2021 )
- [91]
-
Edukacja w dobie technologii cyfrowychFilozofia i technologia , 27 ( 4 ) ( 2014 ) , s. 519 – 537
- [92]
-
Technologie mobilne i PDA oraz ich przyszłe zastosowanie w edukacjiJISC Technology and Standards Watch , 4 ( 3 ) ( 2004 ) , s. 3 – 33
- [93]
-
Identyfikacja ryzyk operacyjnych utrudniających wdrożenie eLearningu w systemie szkolnictwa wyższegoEdukacja i technologie informacyjne , 26 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 655 – 671
- [94]
-
Koncepcja kompleksowego kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem innowacyjnych technologii informacyjnychEdukacja i zarządzanie oświatą ( 2012 ) , s . 374-378
- [95]
-
Zbadanie niektórych założeń i ograniczeń badań nad wpływem pojawiających się technologii na nauczanie i uczenie się w szkolnictwie wyższymBritish Journal of Educational Technology , 44 ( 4 ) ( 2013 ) , s . 536-543
- [96]
-
W kierunku poprawy świadczenia usług w instytucjach szkolnictwa wyższego za pomocą technologii zarządzania wiedzą i blended e-learningInternational Journal on Studies in Education , 3 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 10 – 21
- [97]
-
Karimian, Z., Farrokhi, MR, Moghadami, M., Zarifsanaiey, N., Mehrabi, M., Khojasteh, L., & Salehi, N. (2021). Edukacja medyczna i pandemia COVID-19: model zarządzania kryzysowego w kierunku ścieżki ewolucyjnej. Edukacja i technologie informacyjne , 1-22.
- [98]
-
Perspektywy wykorzystania technologii mobilnych w edukacji przyrodniczejAACE Journal , 16 ( 3 ) ( 2008 ) , s. 347 – 365
- [99]
-
Przegląd wyzwań i technologii związanych z edukacją na odległośćInternational Journal of Distance Education Technologies (IJDET) , 1 ( 1 ) ( 2003 ) , s. 1 – 20
- [100]
-
Badanie wpływu technologii cyfrowych na obowiązki zawodowe i edukacjęEuropean Educational Research Journal , 15 ( 1 ) ( 2016 ) , s . 117-131
- [101]
-
Mieszane nauczanie i uczenie się w szkolnictwie wyższym: wyzwania i możliwościHandbook of Research on Developing a Post-Pandemic Paradigm for Virtual Technologies in Higher Education , IGI Global ( 2021 ) , s. 27-50
- [102]
-
Technologie Web 2.0: Przełomowe lub wyzwalające dla edukacji dorosłychKonferencja naukowa poświęcona edukacji dorosłych ( 2008, czerwiec ) , s . 5–7
- [103]
-
Pandemiczna polityka, pedagogika i praktyki: technologie cyfrowe i kształcenie na odległość w czasie zagrożenia koronawirusemNauka, media i technologia , 45 ( 2 ) ( 2020 ) , s. 107 – 114
- [104]
-
Zrozumienie preferencji technologicznych i wymagań dotyczących technologii informacyjnych dotyczących zdrowia zaprojektowanych w celu poprawy i utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia osób starszych: badanie projektu partycypacyjnegoStarzenie się JMIR , 4 ( 1 ) ( 2021 ) , s. e21461
- [105]
-
Wykorzystanie nowych technologii jako narzędzia promocji edukacji zdrowotnejProcedia-Social and Behavioural Sciences , 237 ( 2017 ) , s . 23-29
- [106]
-
Analiza wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości w edukacji historycznej: studium przypadkuAsian Journal of Education and Training , 4 ( 2 ) ( 2018 ) , s. 62 – 69
- [107]
-
Aktualny stan i wpływ Covid-19 na cyfrowe szkolnictwo wyższe w NiemczechZachowanie człowieka i nowe technologie , 3 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 218 – 226
- [108]
-
Technologie informacyjne (IT) w edukacji medycznejActa Informatica Medica , 19 ( 3 ) ( 2011 ) , s . 161
- [109]
-
Kompetencje cyfrowe profesora szkolnictwa wyższego według DigCompEdu. Statystyczne metody badawcze z ANOVA pomiędzy dziedzinami wiedzy w różnych przedziałach wiekowychEdukacja i technologie informacyjne ( 2021 ) , s . 1-18
- [110]
-
Nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne w zaawansowanej edukacji dzieciInternational Journal of Innovative Technology and Exploring Engineering , 8 ( 9 ) ( 2019 ) , s . 2376-2382
- [111]
-
Rola nowoczesnych technologii pedagogicznych w kształtowaniu kompetencji komunikacyjnych uczniówReligación , 4 ( 2021 ) , s. 261 – 265
- [112]
-
Jak technologie wspomagały naukę przedmiotów ścisłych w domu podczas pandemii COVID-19Biol komórkowy DNA. , 41 ( 1 ) ( 2022 ) , s. 19 – 24
- [113]
-
Problemy i opinie — Technologie informacyjne w biznesie: plan edukacji i badańInf. Syst. Rez. , 18 ( 2 ) ( 2007 ) , s. 125 – 141
- [114]
-
Doświadczenia uczniów związane z korzystaniem z technologii cyfrowych w celu zaspokojenia ich osobistych potrzeb badawczych podczas blokady związanej z COVID-19Tożsamości afrykańskie , 19 ( 4 ) ( 2021 ) , s. 436 – 452
- [115]
-
Zawłaszczanie i zmiana przeznaczenia technologii społecznych w szkolnictwie wyższymJournal of computer – assisted learning , 25 ( 1 ) ( 2009 ) , s. 19-30
- [116]
-
Wykorzystanie technologii immersyjnych do opracowywania materiałów do edukacji medycznejCureus , 13 ( 1 ) ( 2021 )
- [117]
-
Akceptacja technologii Web 2.0 przez studentów w szkolnictwie wyższym: wyniki ankiety przeprowadzonej na rumuńskim uniwersytecie2010 Workshops on Database and Expert Systems Applications , IEEE ( 2010, sierpień ) , s. 92 – 96
- [118]
-
Przełomowe technologie w szkolnictwie wyższymBadania nad technologiami uczenia się ( 2012 ) , s. 20
- [119]
-
Jak cyfryzowani są nauczyciele zawodu? Ocena kompetencji cyfrowych w kształceniu zawodowym i analiza leżących u ich podstaw czynnikówKomputery i edukacja , 176 ( 2022 ) , artykuł 104358
- [120]
-
Badanie postaw nauczycieli przedszkolnych na temat wykorzystania robotyki edukacyjnej w edukacji przedszkolnejAntologia badawcza dotycząca myślenia komputacyjnego, programowania i robotyki w klasie , IGI Global ( 2022 ) , s. 807–823
- [121]
-
Nowe technologie, nowe różnice. Płeć i różnice etniczne w korzystaniu uczniów z technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach podstawowych i średnichKomputery i edukacja , 45 ( 1 ) ( 2005 ) , s. 35 – 55
- [122]
-
Optymalizacja środowiska edukacyjnego z wykorzystaniem technologii informatycznychInternational Journal of Computer Science & Network Security , 21 ( 4 ) ( 2021 ) , s. 80 – 83
- [123]
-
Kirkup, G. i Kirkwood, A. (2005). Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) w nauczaniu szkolnictwa wyższego — opowieść o stopniowości, a nie rewolucji. Nauka, media i technologia , 30(2), 185-199.
- [124]
-
Wybrane zastosowania technologii chmurowych w obliczeniach matematycznychJournal of Physics: Seria konferencji , IOP Publishing ( 2021, marzec 1840 ) , artykuł 012001
- [125]
-
Technologie w kontekstach: implikacje dla kształcenia nauczycieliNauczanie i kształcenie nauczycieli , 17 ( 1 ) ( 2001 ) , s. 33 – 50
- [126]
-
Wykorzystanie technologii w edukacji podstawowejEdukacja podstawowa na odległość , Routledge ( 2002 ) , s . 138-153
- [127]
-
Sprawdzanie słabości związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w edukacji w celu poprawy skuteczności i wydajnościDziennik Edukacji i Praktyki , 12 ( 8 ) ( 2021 ) , s. 80 – 85
- [128]
-
Pojawiające się oprogramowanie społecznościowe Web 2.0: zestaw technologii społecznościowych w służbie zdrowia i edukacji zdrowotnej 1Health Information & Libraries Journal , 24 ( 1 ) ( 2007 ) , s. 2 – 23
- [129]
-
Czynniki wpływające na akceptację i wykorzystanie technologii e-learningowych przez nauczycieli języka angielskiegoInternational Education Studies , 14 ( 9 ) ( 2021 ) , s. 15 – 27
- [130]
-
Cyfrowe/technologiczne połączenie z Covid-19: bezprecedensowe wyzwanie w nauczaniu uniwersyteckimTechnologia, wiedza i uczenie się , 26 ( 4 ) ( 2021 ) , s. 931 – 943
- [131]
-
Teoria aktywności i szkolnictwo wyższe: ocena technologii uczenia sięJournal of Computer Assisted Learning , 21 ( 6 ) ( 2005 ) , s. 430 – 439
- [132]
-
Łączenie technologii mobilnych w edukacji ekologicznej: greckie studium przypadkuInternational Journal of Mobile Learning and Organization , 11 ( 2 ) ( 2017 ) , s. 108 – 130
- [133]
-
Technologie edukacyjne i ich zastosowanie w edukacji muzycznej: badanie akcji na ekwadorskim uniwersytecieMatematyka , 9 ( 4 ) ( 2021 ) , s . 412
- [134]
-
Promowanie integracji technologii w nauczaniu: analiza czynników, które zwiększają chęć korzystania z technologii wśród włoskich nauczycieliJournal of Computer Assisted Learning , 37 ( 6 ) ( 2021 ) , s. 1566 – 1577
- [135]
-
Wykorzystanie technologii edukacyjnych online do wspierania nauczania w studioJournal of Educational Technology & Society , 9 ( 4 ) ( 2006 ) , s. 114 – 122
- [136]
-
Innowatorzy czy inhibitory? Opór wydziałów rachunkowości wobec nowych technologii edukacyjnych w szkolnictwie wyższymJournal of Accounting Education , 36 ( 2016 ) , s . 1-15
- [137]
-
Przemysł 5.0: Potencjalne zastosowania w COVID-19Journal of Industrial Integration and Management , 5 ( 04 ) ( 2020 ) , s. 507 – 530
- [138]
-
Wykorzystanie wszechobecnych urządzeń i technologii komputerowych w klasie szkolnictwa wyższego przyszłościProcedia-Social and Behavioral Sciences , 73 ( 2013 ) , s . 487-494
- [139]
-
Przełomowe technologie w szkolnictwie wyższym2016 7th IEEE International Conference on Cognitive Infocommunications (CogInfoCom) , IEEE ( 2016, październik ) , s. 000347 – 000352
- [140]
-
Wyzwania technologii e-learningowych w szkolnictwie wyższym w NigeriiJournal of Educational and Social Research , 5 ( 1 ) ( 2015 ) , s . 301-301
- [141]
-
Zabiyeva, K., Seitova, S., Andasbayev, YS, Tasbolatova, R. i Ibraeva, SN (2021). Metodyka wykorzystania technologii internetowych do rozwijania zdolności intelektualnych przyszłych nauczycieli matematyki. Umiejętności myślenia i kreatywność , 41, 100904.
- [142]
-
Szkolnictwo wyższe w erze cyfrowej: wpływ technologii łączności cyfrowejJournal of Educational Technology and Online Learning , 2 ( 2019 ) , s . 1-15
- [143]
-
Kirriemuir, J. (2002). Gry wideo, edukacja i cyfrowe technologie uczenia się. Magazyn D-lib , 8(2), 7.
- [144]
-
Edukacja w zakresie technologii mobilnychProcedia-Social and Behavioral Sciences , 143 ( 2014 ) , s . 342-346
- [145]
-
Nowe trendy w edukacji jako aspekt technologii cyfrowychMiędzynarodowe czasopismo inżynierii mechanicznej i technologii , 10 ( 2 ) ( 2019 ) , s. 1319 – 1330
- [146]
-
Rozszerzenie konwersacji: nowe technologie, nowe umiejętności czytania i pisania oraz edukacja w języku angielskimEnglish Education , 38 ( 4 ) ( 2006 ) , s. 351 – 369
- [147]
-
Zastosowanie technologii cyfrowych w nauczaniu języka obcego w środowisku blended learningLinguistics and Culture Review , 5 ( S4 ) ( 2021 ) , s. 114 – 127
- [148]
-
Otwarte praktyki edukacyjne programu SWAYAM wśród badaczyEdukacja i technologie informacyjne ( 2021 ) , s . 1-25
- [149]
-
Szkolnictwo wyższe i nowe technologie: zmieniające się trendy w użytkowaniu przez studentówThe Journal of Academic Librarianship , 40 ( 2 ) ( 2014 ) , s. 124 – 133
- [150]
-
Role uczenia się nauk ścisłych i technologii uczenia się w edukacji inżynierii biomedycznej: przegląd ostatnich postępówrok Wielebny Biomed. inż. , 4 ( 1 ) ( 2002 ) , s. 29 – 48
- [151]
-
Zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozwiązywaniu problemów geometrycznychAnnals of the Romanian Society for Cell Biology ( 2021 ) , s. 4191 – 4197
- [152]
-
zastosowania przez młodych ludzi nadających się do noszenia technologii związanych ze zdrowym stylem życia; inwigilacja, samoobserwacja i opórSport, edukacja i społeczeństwo , 24 ( 3 ) ( 2019 ) , s . 212-225
- [153]
-
Podejście modelowe eLearning w tworzeniu zaufania szkolnictwa wyższego opartego na BlockchainInternational Journal of Artificial Intelligence Research , 6 ( 1 ) ( 2022 )
- [154]
-
Technologie edukacyjne w uczeniu się opartym na problemach w nauczaniu nauk o zdrowiu: przegląd systematycznyJournal of Medical Internet Research , 16 ( 12 ) ( 2014 ) , s . e251
- [155]
-
Sprawne wdrażanie wysokich technologii w procesie edukacyjnymSHS Web of Conferences , 29 , EDP Sciences ( 2016 ) , s . 02046
- [156]
-
Badanie barier i pożądanych środków wsparcia w celu zwiększenia wykorzystania technologii cyfrowych przez członków wydziału: perspektywy wydziału, personelu i administratorówJournal of Computing in Higher Education , 33 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 135 – 156
- [157]
-
Pokolenia kształcenia na odległość: technologie, pedagogiki i organizacjeProcedia-Social and Behavioral Sciences , 55 ( 2012 ) , s . 1183-1187
- [158]
-
Muzyczne technologie komputerowe i interaktywne systemy edukacji w szkole ery cyfrowejProceedings of the International Conference Communicative Strategies of Information Society , CSIS ( 2019, luty ) , s. 124 , ,2018
- [159]
-
Qashou, A. (2021). Czynniki wpływające na przyjęcie M-learningu w szkolnictwie wyższym. Edukacja i technologie informacyjne , 26(2), 1755-1785.
- [160]
-
Model kształtowania kultury informacyjnej przyszłego nauczyciela geografii w oparciu o technologie geoformacyjneMiędzynarodowa konferencja na temat multidyscyplinarnych badań i innowacyjnych technologii , 1 ( 2021, sierpień ) , s. 103 – 105
- [161]
-
Technologie dla przyszłości nauki: najnowocześniejsze technologieInternational Journal on Interactive Design and Manufacturing (IJIDEM) , 14 ( 2 ) ( 2020 ) , s. 683 – 695
- [162]
-
Przegląd technologii e-spotkań i e-wykładów2005 IEEE Międzynarodowa konferencja na temat multimediów i targów , IEEE ( 2005, lipiec )6-s
- [163]
-
Kluczowe nowe technologie dla szkół podstawowych i średnichThe Education Digest , 76 ( 1 ) ( 2010 ) , s . 36
- [164]
-
Li, Q., Li, Z. i Han, J. (2021). Hybrydowa pedagogika uczenia się służąca pokonywaniu wyzwań związanych z pandemią COVID-19 w edukacji artystycznej. Edukacja i technologie informacyjne , 26(6), 7635-7655.
- [165]
-
Konstruktywne dopasowywanie technologii do uczenia się i oceniania w programie studiów magisterskich na odległośćKształcenie na odległość , 36 ( 1 ) ( 2015 ) , s . 129-147
- [166]
-
Wykrywanie ukrytych tematów i trendów w technologiach edukacyjnych na przestrzeni czterech dekad za pomocą strukturalnego modelowania tematów: retrospektywa wszystkich tomów Computers & EducationKomputery i edukacja , 151 ( 2020 ) , artykuł 103855
- [167]
-
Doświadczenia nauczycieli w przestawianiu zajęć na nauczanie zdalne w czasie pandemii COVID-19International Journal of Distance Education Technologies (IJDET) , 19 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 40 – 60
- [168]
-
Istotne zastosowania wirtualnej rzeczywistości w kontekście pandemii COVID-19Cukrzyca i zespół metaboliczny: badania kliniczne i recenzje , 14 ( 4 ) ( 2020 ) , s. 661-664
- [169]
-
Ocena wzajemnego oddziaływania między umiejętnością czytania i pisania a technologią cyfrową w szkolnictwie wyższymEdukacja i technologie informacyjne ( 2021 ) , s . 1-23
- [170]
-
Przegląd technologii cyfrowych, społecznościowych i mobilnych w edukacji zawodowej służby zdrowiaJ. Kontyn. Eduk. Zdrowie. Prof. , 37 ( 3 ) ( 2017 ) , s. 195 – 206
- [171]
-
Od tradycyjnych technologii edukacyjnych do satysfakcji uczniów w edukacji menedżerskiej: teoria roli aplikacji społecznościowychInformacja i zarządzanie , 54 ( 8 ) ( 2017 ) , s. 1059 – 1071
- [172]
-
Wykorzystanie MOOC i technologii cyfrowych do badania wpływu odpowiedzialności za obcość na tworzenie przedsięwzięć w przypadku przymusowej imigracji – studium przypadku przedsiębiorczości uchodźców w Etiopii2021 IEEE 4th International Conference on Information Systems and Computer-Aided Education (ICISCAE) , IEEE ( 2021, wrzesień ) , s. 54 – 61
- [173]
-
Moderujący wpływ kapitału społecznego na współregulowane uczenie się dla osiągnięć MOOCEdukacja i technologie informacyjne , 26 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 899 – 919
- [174]
-
HAAnaliza wpływu wbudowanych i zewnętrznych narzędzi społecznościowych w MOOC na technologie edukacyjneEuropean Conference on Technology Enhanced Learning , Springer , Berlin, Heidelberg ( 2013, wrzesień ) , s. 5 – 18
- [175]
-
Mieszanie i łączenie technologii MOOC z pedagogiką bezpośrednią2015 IEEE Globalna Konferencja Edukacji Inżynierskiej (EDUCON) , IEEE ( 2015, marzec ) , s. 967 – 971
- [176]
-
Rozwój technologii MOOC i uczestnictwa od 2012 rEncyklopedia Informatyki i Technologii ( Wydanie Czwarte ) , IGI Global ( 2018 ) , s. 7888 – 7897
- [177]
-
Wpływ pandemii Covid-19 na postrzeganie przez uczniów technologii i nauczania na odległośćLudic, Współprojektowanie i narzędzia wspierające inteligentne ekosystemy uczenia się i inteligentną edukację , Springer , Singapur ( 2021 ) , s . 105-116
- [178]
-
Uniwersytety w okresie przejściowym: obietnica i wyzwanie nowych technologiiRekord Kolegium Nauczycielskiego , 102 ( 2 ) ( 2000 ) , s. 271 – 293
- [179]
-
Nowe technologie (ET) w edukacji: systematyczny przegląd literatury opublikowanej w latach 2006-2016International Journal of Emerging Technologies in Learning, 2017 , 12 ( 5 ) ( 2017 ) , s . 128-149liczba
- [180]
-
Kształcenie na odległość: Nowe technologie i nowe kierunkiPostępowanie IEEE , 96 ( 2008 ) , s . 917-930
- [181]
-
Nowoczesne technologie nauczania na odległość w szkolnictwie wyższym: problemy wprowadzeniaEurazja czasopismo poświęcone nauczaniu matematyki, przedmiotów ścisłych i technicznych , 14 ( 10 ) ( 2018 ) , s. em1578
- [182]
-
Technologie sztucznej inteligencji w edukacji: korzyści, wyzwania i strategie wdrażaniaIFIP International Workshop on Artificial Intelligence for Knowledge Management , Springer , Cham ( 2019 , sierpień ) , s. 37-58
- [183]
-
Rozumienie edukacji w afrykańskiej wiosceWpływ technologii informacyjnych i komunikacyjnych ( 2003 )666-2016-45496
- [184]
-
Adaptacyjne technologie edukacyjne do szkolenia rosyjskich nauczycieli w zakresie korzystania z e-learninguMiędzynarodowe elektroniczne czasopismo edukacji matematycznej , 11 ( 10 ) ( 2016 ) , s. 3447 – 3456
- [185]
-
Ocena zintegrowanego wykorzystania technologii informacyjnych w szkołach średnich w Etiopii przy użyciu analizy luk między projektem a rzeczywistością: badanie na poziomie szkołyElektroniczny dziennik systemów informacyjnych w krajach rozwijających się , 87 ( 1 ) ( 2021 ) , s . e12148
- [186]
-
Osobiste, relacyjne i piękne: edukacja, technologie i filozofia Johna MacmurrayaOxford Review of Education , 38 ( 6 ) ( 2012 ) , s . 709-725
- [187]
-
Nowe technologie sieciowe w szkolnictwie wyższym: przypadek włączenia blogów, podcastów i zakładek społecznościowych do kursu programowania sieciowego w oparciu o style uczenia się uczniów i preferencje technologiczneJournal of Educational Technology & Society , 12 ( 4 ) ( 2009 ) , s. 98 – 109
- [188]
-
Praktyki nauczania zarządzania operacyjnego i adopcja technologii informacyjnych w gospodarkach wschodzących podczas epidemii COVID-19Prognozy technologiczne i zmiany społeczne , 171 ( 2021 ) , artykuł 120996
- [189]
-
Technologie internetowe do nauczania rozproszonego (lub na odległość): tworzenie doświadczeń edukacyjnych skoncentrowanych na uczeniu się w klasach szkolnictwa wyższegoInt. J. Instr. Media , 29 ( 1 ) ( 2002 ) , s . 69
- [190]
-
Edukacja projektowa w szkołach: badanie australijskiego programu nauczania: technologieInt. J. Technol. Des. Eduk. , 31 ( 4 ) ( 2021 ) , s. 677 – 695
- [191]
-
Zasady i technologie twórców w kształceniu nauczycieli: badanie ogólnokrajoweJournal of Technology and Teacher Education , 25 ( 1 ) ( 2017 ) , s. 5 – 30
- [192]
-
Między ocenami, technologiami cyfrowymi i dużymi danymi: rosnący wpływ „ukrytych mediatorów danych w edukacji”.European Educational Research Journal , 15 ( 5 ) ( 2016 ) , s. 523 – 536
- [193]
-
Rewolucja cyfrowa i jej wpływ na systemy edukacji w krajach rozwijających sięEdukacja i technologie informacyjne , 24 ( 1 ) ( 2019 ) , s. 345 – 358
- [194]
-
Nowe podejście do nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w edukacji architektonicznejNauczanie i kształcenie nauczycieli , 25 ( 8 ) ( 2009 ) , s. 1132 – 1140
- [195]
-
Wpływ technologii Big Data i internetu rzeczy (IoT) na szkolnictwo wyższe: stan obecny i perspektywy na przyszłośćInternational Journal of Web – Based Learning and Teaching Technologies (IJWLTT) , 16 ( 5 ) ( 2021 ) , s. 137-157
- [196]
-
Usprawnianie komunikacji za pomocą technologii mobilnych: jakie możliwości?WObrady. IEEE International Workshop on Wireless and Mobile Technologies in Education , IEEE ( 2002 , sierpień ) , s. 86-90
- [197]
-
Promowanie nauczania mieszanego zorientowanego na studenta w szkolnictwie wyższym: modelE-learning i media cyfrowe , 19 ( 1 ) ( 2022 ) , s. 36 – 54
- [198]
-
Globalizacja edukacji poprzez kształcenie nauczycieli przy użyciu nowych technologii: pogląd oparty na badaniach poprzez kształcenie nauczycieli przy użyciu nowych technologiiPrzegląd AACE (dawniej AACE Journal) ( 2020 ) , s . 8–12
- [199]
-
Interaktywne technologie i kasety wideo do edukacji pacjentów w opiece nad rakiem: przegląd systematyczny i metaanaliza badań z randomizacjąWsparcie. Care Cancer , 15 ( 1 ) ( 2007 ) , s. 7 – 20
- [200]
-
Wizualne systemy rozpoznawania znaków oparte na gestach do projektowania technologii wspomagających dla osób o specjalnych potrzebachAntologia badawcza dotycząca niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej w społeczeństwie integracyjnym , IGI Global ( 2022 ) , s. 264-285
- [201]
-
Wykorzystanie zaawansowanych technologii w edukacji specjalnej: Perspektywy robotyki, sztucznej inteligencji i symulacji komputerowejJ. Ucz się. niepełnosprawny , 20 ( 1 ) ( 1987 ) , s. 60 – 63
- [202]
-
Wpływ technologii mobilnych na kształcenie na odległośćTechTrends , 56 ( 2012 ) , s. 49 – 53
- [203]
-
Umiejętność czytania i pisania oraz nowe technologie w edukacji szkolnej: sprostać wyzwaniu umiejętności czytania i pisania (IT)?Australian Journal of Language and Literacy, The , 23 ( 2 ) ( 2000 ) , s. 89 – 108
- [204]
-
Technologie wspomagające jako element programu nauczania w Jordanii: przygotowanie przyszłych nauczycieli edukacji specjalnej i status terenowyWspierać. Techno. ( 2021 ) , s . 1-6
- [205]
-
Rzeczywistość rozszerzona w edukacji: obecne technologie i potencjał edukacyjnyProcedia-nauki społeczne i behawioralne , 47 ( 2012 ) , s . 297-302
- [206]
-
Technologie Web3D w uczeniu się, edukacji i szkoleniach: motywacje, problemy, możliwościKomputery i edukacja , 49 ( 1 ) ( 2007 ) , s. 3 – 18
- [207]
-
Technologie rzeczywistości wirtualnej w edukacji klinicznej: metryki oceny i analiza porównawczaMetody komputerowe w biomechanice i inżynierii biomedycznej: obrazowanie i wizualizacja , 9 ( 3 ) ( 2021 ) , s. 233 – 242
- [208]
-
Wykorzystanie przez wydział uznanych i powstających technologii w szkolnictwie wyższym: ujednolicona teoria akceptacji i wykorzystania perspektywy technologicznejInternational Journal of Higher Education , 2 ( 2 ) ( 2013 ) , s. 22 – 34
- [209]
-
Covid-19 i wywołana kryzysem edukacja na odległość w SzwecjiTechnologia, wiedza i uczenie się , 26 ( 3 ) ( 2021 ) , s. 443 – 459
- [210]
-
Wdrażanie technologii Web 2.0 w szkolnictwie wyższym: zbiorowe studium przypadkuKomputery i edukacja , 59 ( 2 ) ( 2012 ) , s. 524 – 534
- [211]
-
Analiza porównawcza technologii komunikacji bezprzewodowej dla aplikacji IoTSztuczna inteligencja i technologie , Springer , Singapur ( 2022 ) , s . 383–394
- [212]
-
Niewłaściwy rodzaj „kapitału cyfrowego”? Badanie złożonej relacji między niepełnosprawnymi studentami, ich technologiami i instytucjami szkolnictwa wyższegoOblicz. Eduk. , 82 ( 2015 ) , s . 118-128
- [213]
-
Postawy wobec wykorzystania technologii cyfrowych w edukacji jako ważnego czynnika rozwoju kompetencji cyfrowych: przypadek słoweńskich studentów-nauczycieliInt. J. Emerg. Techno. Uczyć się. (iJET) , 16 ( 14 ) ( 2021 ) , s. 83 – 98
- [214]
-
Alternatywne areny uczenia się – wyzwania pedagogiczne dla mobilnej technologii uczenia się w edukacjiObrady. IEEE International Workshop on Wireless and Mobile Technologies in Education , IEEE ( 2002 , sierpień ) , s. 112-116
- [215]
-
Znaczenie technologii informacyjnych w szkolnictwie wyższym w kontekście jego cyfryzacjiAktualne osiągnięcia , wyzwania i cyfrowe szanse gospodarki opartej na wiedzy , Springer , Cham ( 2021 ) , s. 19-26
- [216]
-
Technologie mobilne w edukacji medycznej: Przewodnik AMEE nr 105Med. Uczyć. , 38 ( 6 ) ( 2016 ) , s. 537 – 549
- [217]
-
Zaangażowanie i sympatia nauczycieli przygotowujących się do pracy w nauczaniu online w kontekście COVID 19: nauczanie oparte na zaangażowaniu z wykorzystaniem technologii Web 2.0 a nauczanie bezpośrednieJ. Eduk. Uczyć. , 47 ( 1 ) ( 2021 ) , s. 131 – 133
- [218]
-
Technologie informacyjno-komunikacyjne w podnoszeniu jakości nauczania i uczenia się w szkołach wyższychInt. J. Eduk. Dev. Korzystanie z ICT , 11 ( 1 ) ( 2015 )
- [219]
-
Mobilne technologie edukacyjne dla edukacji: korzyści i oczekujące problemyAplikacja nauka , 11 ( 9 ) ( 2021 ) , s. 4111
,,,
- a
- Department of Mechanical Engineering, Jamia Millia Islamia, New Delhi, India
- b
- Department of Mechanical Engineering, Galgotias College of Engineering and Technology, Greater Noida, India
- c
- Department of Industrial & Production Engineering, G.B. Pant University of Agriculture & Technology, Pantnagar, Uttarakhand, India
Cytowane przez (0)
-
Regulacja emocji, gotowość do e-learningu, stan wykorzystania technologii, cyberdryfowanie smartfonami w klasie i uzależnienie od smartfonów w czasie pandemii COVID-19
2023, Journal of Computer Assisted Learning -
Wpływ korzystania z nośników wideo na podstawowe umiejętności ruchowe w przedszkolu
2023, Edukacja i technologie informacyjne -
Cyfrowy ekosystem uczenia się: obecny stan, perspektywy i przeszkody
2023, Otwarte Studia Edukacyjne -
Maharah Al-Kalam Nauka za pomocą gry łańcuchowej w medresie w Indonezji
2022, SSRN -
Struktura wiedzy i wydajność analityków
2022, Rachunkowość i finanse -
Przejście z edukacji online do edukacji bezpośredniej po COVID-19: korzyści z edukacji online z perspektywy uczniów
2022, Zrównoważony rozwój (Szwajcaria)
Link do artykułu: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666412722000137
Na licencji Creative Commonslicencjaotwarty dostępObraz wyróżniający: Wizualizacja różnych tras przez część Internetu (utworzona za pośrednictwem The Opte Project). By The Opte Projectbkrqayd232@gmail.com – Originally from the English Wikipedia; description page is/was here., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1538544