Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Wielki projekt artystyczny. Propozycja biznesu / Fundacja Kultury „WOBEC”

Szanowni Państwo

Fundacja Kultury Wobec, której mam przyjemność być prezesem, od kilku lat pracuje nad produkcją antywojennego spektaklu intermedialnego (muzyka, teatr tańca, piosenki) „Odrzućmy maski zła”, który zamierzamy wystawić w przyszłym roku w związku z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Autorem spektaklu jest polski pisarz i intelektualista dr Piotr Kotlarz. Treścią spektaklu jest alegoria antywojenna (rzecz dzieje się w ponadczasowej osadzie), której przesłaniem jest odrzucenie idei wojny.

Ponieważ według autora sens życia, sens historii, można dostrzec dopiero z perspektywy pokoleń, treść opowiada historię mieszkańców osady, którzy walcząc sami, a jednocześnie tocząc swoje zwykłe codzienne życie, pełne codziennych trosk, ale i miłości, również zostają dotknięci najazdem. Mimo to ponownie, po odbudowaniu zniszczonej inwazją osady, nie zważając na protesty części mieszkańców, zwłaszcza zakochanej w jednym z wojowników kobiety, wyruszają na kolejną wojnę. Ta, jak zwykle, przynosi pozorne zwycięstwo, ale i ofiary. Jeden z wojowników, widząc to, a jednocześnie chcąc odzyskać miłość odrzuconej wcześniej na rzecz wojny Dziewczyny, wrzuca maskę zła (ideę wojny) do ogniska.

Dotychczasowe prace nad tym projektem zaowocowały jego scenariuszem, muzyką, tekstami piosenek, wstępnymi projektami scenografii i kostiumów.

Kompozytorem muzyki, osiemdziesięciominutowej symfonii na kameralną orkiestrę smyczkową, chór i czterech solistów: fortepian, akordeon, perkusję i kontrabas, jest dr hab. Piotr Słopecki, wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, planujemy by orkiestrę poprowadził jeden z wybitnych polskich lub ukraińskich dyrygentów (na wcześniejszym etapie dyrygowaniem orkiestry planowała się zająć jedna z najwybitniejszych dyrygentek świata pani Marzena Diakun), choreografami będą dr Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak z Kieleckiego Teatru Tańca. Prac nad scenografią i kostiumami podjęła się Anna Kontek, wybitna scenografka pracująca m.in. w Fińskiej Operze Narodowej. Jej portfolio obejmuje scenografie i kostiumy do ponad 150 produkcji operowych, baletowych i teatralnych na całym świecie. Jako wykonawców staramy się zatrudniać wybitnych muzyków, tancerzy i śpiewaków.

Do wspomnianego scenariusza powstała również powieść graficzna ukraińskiego artysty Kyryla Tymoshchenko, którą pokażemy w formie grafiki przed wejściem na koncert.

Na wcześniejszym etapie prac patronem projektu (pomoc w promocji itp.) zgodziło się zostać Międzynarodowe Biuro Pokoju (IBP).

Światową premierę naszego spektaklu planujemy na początek maja 2025 r. w Warszawie w amfiteatrze na Woli (2500 miejsc), a następnie chcemy pokazać go publiczności w amfiteatrach w Gdańsku, Kielcach i Wrocławiu. Planujemy również, po polskiej premierze i kolejnych występach na polskich scenach, zaprezentować nasz spektakl na scenach światowych.

Szanowni Państwo

Prezentujemy Państwu, naszym zdaniem, wielki i wartościowy projekt artystyczny. Jak widać z powyższych informacji już w znacznym stopniu zaawansowany. Projekty takie są jednak kosztowne i wymagają sporych nakładów. W USA i krajach zachodnich dość łatwo znaleźć na takie projekty inwestorów, w naszym kraju grupa tzw. rentierów jest jednak z powodu zniszczeń wojny, a później lat komunizmu, bardzo nieliczna.

Niemniej jednak postanowiliśmy zaproponować Państwu udział w tym projekcie, co umożliwia nam to, że autor scenariusza oraz autor tekstów piosenek do tego spektaklu (czasami współautor)  dr Piotr Kotlarz, zgodził się ofiarować w formie gratyfikacji dla ewentualnych udziałowców w tym przedsięwzięciu aż 30% swych udziałów w jego autorskich prawach majątkowych do scenariusza i 4 tekstów piosenek. Dr Piotr kotlarz zaoferował też, że przekaże w formie cegiełek na „Zrzutkę.pl” aż cztery swoje nowe książki w formie e-booka. Zrzutkę taką ogłosimy już w połowie sierpnia.

By zrealizować ten projekt i móc już od września tego roku zacząć sprzedawać bilety na spektakl (być może dwa spektakle) musimy pozyskać kwotę ok. 60 tys. złotych. Na zaliczkę dla choreografów, którzy muszą dość wcześnie zacząć prace z tancerzami oraz na zaliczkę na wynajem sali.

Proponujemy każdej osobie, która wpłaci na nasz projekt kwotę 20 000 zł., udziały w autorskich prawach majątkowych do scenariusza widowiska „Odrzućmy maski zła” w wysokości 10%. Honorarium z tytułu autorskich praw majątkowych liczone jest od wysokości wpływów ze spektaklu (sprzedaży biletów, transmisji w radio i TV itp.). Wpływy dla właściciela praw autorskich do scenariusza od jednego spektaklu można oszacować na ok. 60 000 do 120 000 zł. Warto dodać, że autorskie prawa majątkowe są ważne przez okres aż 70 lat, liczone od daty śmierci autora.

Ofertę naszą kierujemy również do firm, dodając w tym wypadku, jako rodzaj dodatkowej gratyfikacji, możliwość zamieszczenia nieodpłatnie reklamy firmy (w formie baneru, logo na materiałach promocyjnych oraz na naszej stronie: Miesięcznik WOBEC – miesiecznikwobec.pl) , która zakupi takie udziały, na przynajmniej dwóch przedstawieniach.

[Dopuszczamy możliwość wpłaty w formie darowizny lub opłaty za zakup reklamy.]

Mam nadzieję, że nasza oferta wzbudzi Państwa zainteresowanie

Zainteresowanych proszę o kontakt: fundacjakulturywobec@onet.com.pl

Z wyrazami szacunku
Katarzyna Pielaszkiewicz
Prezes Fundacji Kultury „WOBEC”
Exit mobile version