Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Tajwan dotknięty „najsilniejszym trzęsieniem ziemi od 25 lat”

Na tym zdjęciu pochodzącym z materiału wideo nakręconego przez TVBS mieszkańcy ratują dziecko z częściowo zawalonego budynku w Hualien we wschodnim Tajwanie, środa, 3 kwietnia 2024 r. Anonimowy/AP

 

W wyniku trzęsienia zginęły co najmniej 4 osoby. W kraju trwa akcja ratunkowa.
W dniu 3 kwietnia 2024 r. o godzinie 07:58 NST (23:58 UTC ) trzęsienie ziemi o sile Mw 7,4 nawiedziło 18 km (11 mil) na południowy-południowy zachód od miasta Hualien w hrabstwie Hualien na Tajwanie. Było to największe trzęsienie ziemi na Tajwanie od trzęsienia ziemi w Jiji w 1999 r. i miało miejsce kilka wstrząsów wtórnych o sile powyżej Mw 5,0.
[Warto przypomnieć, że  w wyniku trzęsienia ziemi z 21 września 1999 zginęło 2415 osób, a 11 305 zostało rannych. Szkody wyniosły wówczas 300 miliardów dolarów nowozelandzkich. Było to drugie najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi w zarejestrowanej historii Tajwanu, po trzęsieniu ziemi w Shinchiku-Taichū w 1935 roku.]
Tajwan ma historię wielu silnych trzęsień ziemi.  Wyspa położona jest w złożonej strefie zbieżności między płytą filipińską a płytą euroazjatycką. W miejscu trzęsienia ziemi płyty te zbiegają się z szybkością 75 milimetrów (3,0 cala) rocznie. Na południe od Tajwanu skorupa oceaniczna Płyty Eurazjatyckiej wsuwa się pod Filipińską Płytę Morską, tworząc łuk wyspowy, Łuk Luzon. Na Tajwanie cała skorupa oceaniczna została subdukowana i łuk zderza się ze skorupą kontynentalną płyty euroazjatyckiej. Natomiast na północ od Tajwanu Płyta Morza Filipińskiego wsuwa się pod płytę Eurazjatycką, tworząc Łuk Ryukyu. 
Trzęsienie ziemi miało maksymalną intensywność sejsmiczną CWB wynoszącą 6+ w mieście Hualien i 5 w Tajpej. Wstrząs wtórny AM w  6,4 uderzył o 00:11 UTC, , po którym nastąpiło zdarzenie M w  5,7 o 00:35 M w  5,5 o 00:43 i jedno o pomiarze M w  5,7 o 00 :46. Wstrząs główny był najsilniejszym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło Tajwan od trzęsienia ziemi w Jiji w 1999 r., którego siła wynosiła Mw 7,7 . Wstrząsy były odczuwalne w Hongkongu,  Szanghaju, Suzhou, Shenzhen, Guangzhou, Shantou,  i kilku miastach chińskiej prowincji Fujian. Było to również odczuwalne w Yonaguni w Japonii, gdzie osiągnęło 7 punktów w skali Shindo. 
Trzęsienie ziemi miało mechanizm ogniskowy odpowiadający zwarciu wstecznemu na głębokości 34,8 km (21,6 mil). Według Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych pęknięcie nastąpiło w północno-południowo-zachodnim, umiarkowanie opadającym uskoku odwrotnym w obrębie płyty euroazjatyckiej. Szacunkowe wymiary pęknięcia w przypadku trzęsienia ziemi o podobnej wielkości z odwrotnym zwarciem wynoszą 60 km (37 mil) na 35 km (22 mil). 
Ministerstwo Zasobów Naturalnych Chińskiej Republiki Ludowej wydało drugi najwyższy stopień pomarańczowego alertu tsunami, ostrzegając przed potencjalnymi lokalnymi falami, które mogą spowodować znaczne szkody na dotkniętych obszarach przybrzeżnych. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed tsunami dla prefektury Okinawa, a ponieważ spodziewano się fal o długości 3 m (9,8 stopy), jego ocena została później obniżona do „zalecenia dotyczącego tsunami”. Falę o średnicy 30 cm (12 cali) zaobserwowano w Yonaguni około 15 minut po trzęsieniu ziemi. Fale spodziewano się także wzdłuż wysp Miyako i Yaeyama, przy czym fale o średnicy 20 cm (7,9 cala) docierały do ​​wysp Miyako i Ishigaki.  Ostrzeżenie przed tsunami było pierwszym ostrzeżeniem wydanym w prefekturze Okinawa od trzęsienia ziemi i tsunami w Tōhoku w 2011 roku. W związku z tym zawieszono loty na Okinawie i Kagoshimie, w tym na lotniskach Naha i Miyako, które ewakuowano na trzecie piętra. Chińskie Centrum Ostrzegania przed Tsunami podlegające Ministerstwu Zasobów Naturalnych wydało najwyższy poziom alarmowy na poziomie 1, czyli czerwonym. Na Filipinach Krajowa Rada ds. Redukcji i Zarządzania Ryzykiem Katastrof zarządziła ewakuację w prowincjach Batanes, Cagayan , Isabela i Ilocos Norte po ostrzeżeniu wydanym przez PHIVOLCS . Do 23 prowincji wydano zalecenie dotyczące „wysokich fal tsunami” o wymiarach 3 m (9,8 stopy), które później zmniejszono do 30 cm (12 cali). O godzinie 10:03 czasu tajwańskiego Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku stwierdziło, że „zagrożenie tsunami w dużej mierze minęło”, co skłoniło PHIVOLCS do anulowania ostrzeżenia przed tsunami. 
Cztery osoby zginęły; trzy osoby zginęły w wyniku spadających skał podczas wędrówki po Parku Narodowym Taroko w Hualien. Kolejna osoba zginęła w wyniku osunięcia się skał w tunelu Daquingshui Tunnel wzdłuż autostrady Suhua i zmiażdżyła jej ciężarówkę. Ponad 40 osób odwiedzających park zostało rannych. Co najmniej pięćdziesiąt siedem osób zostało również rannych w Hualien, Yilan, Tajpej, Nowe Tajpej, Keelung, Taichung i Taoyuan w wyniku upadków lub przewróconych przedmiotów. 
Spośród 26 zgłoszonych zawaleń budynków ponad połowa miała miejsce w Hualien. Bezpośrednio po zawaleniu się co najmniej 20 osób zostało uwięzionych. W mieście Hualien zawaliły się dwa domy, dziewięciopiętrowy budynek i restauracja, zatrzymując w środku wiele osób. Poważnym zniszczeniom uległ także budynek szkoły średniej w mieście. Budynek magazynu zawalił się również w Tajpej, powodując trzy drobne obrażenia i pozostawiając jeszcze jedną osobę oczekującą na ratunek. Płytki uległy przemieszczeniu i odpadły ze starszych budynków oraz niektórych nowszych budowli w stolicy.  Osiadanie ziemi w dystrykcie Xindian spowodowało zawalenie się siedmiu domów, co zmusiło 12 osób do ewakuacji. Zgłoszono, że wiadukt linii okrężnej Nowego Tajpej jest źle ustawiony, a wszystkie usługi w metrze w Tajpej zostały na krótko zawieszone ze względu na kontrole bezpieczeństwa. Zawaliła się część sufitu na międzynarodowym lotnisku w Taoyuan. Budynek Legislacyjny Yuan również doznał uszkodzeń ścian i sufitów, podczas gdy gruz spadł z łukowego przejścia Sali Pamięci Czang Kaj-szeka. W Taichung opady skał zablokowały drogę, uszkadzając trzy samochody i raniąc kierowcę. Według Taipower przerwy w dostawie prądu dotknęły 87 000 domów na Tajwanie, z czego 14 833 znajdowało się w mieście; 5306 zostało przywróconych w ciągu około 25 minut od trzęsienia ziemi. Zgłaszano także przerwy w dostawie wody, gazu i internetu. Pojawiły się doniesienia o uszkodzonych ścianach, gruzie i przewróconych cegłach na dużej części wyspy.Usługi kolei dużych prędkości na terenie Tajwanu zostały częściowo zawieszone, a główne drogi ekspresowe we wschodniej części wyspy zostały zamknięte. W żadnej z tajwańskich elektrowni jądrowych nie odnotowano żadnych incydentów. 
W pobliżu Xiulin doszło do potężnego osunięcia ziemi. Autostrada Suhua została zamknięta po tym, jak na drodze wystąpiło co najmniej dziewięć opadów skał. Na innej autostradzie doszło do opadów skał, w wyniku których zginęło co najmniej 12 samochodów, a dziewięć zostało rannych. Wyspa Guishan  została zniszczona, a duża część wyspy zapadła się do oceanu. 
Ustępująca prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wyraziła zaniepokojenie szkodami i nakazał Siłom Zbrojnym Republiki Chińskiej wsparcie władz lokalnych w Hualien i innych częściach wyspy w misjach ratunkowych. Wiceprezydent i prezydent-elekt William Lai zaapelował do społeczeństwa o ostrożność i spokój oraz ogłosił utworzenie centrum ratunkowego, które zajmie się katastrofą. 
Kilka firm produkujących półprzewodniki, w tym Powerchip, KYEC, Taimide Tech i TSMC, tymczasowo zawiesiło działalność i ewakuowało swoje zakłady w Hsinchu. TSMC podało, że spodziewa się strat w wyniku trzęsienia ziemi w wysokości około 60 milionów dolarów. 
Chińskie Biuro ds. Tajwanu oświadczyło, że jest bardzo zaniepokojone trzęsieniem ziemi i jest gotowe udzielić pomocy w przypadku klęsk żywiołowych. 
Japonia wysłała samoloty wojskowe, aby obserwować możliwe szkody w prefekturze Okinawa po ostrzeżeniu o tsunami. 

Informacje w tym artykule przytaczamy za Wikipedią:

2024 Taiwan earthquake – Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/2024_Taiwan_earthquake

 

 

Exit mobile version