Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Spotkanie z odważnym ukraińskim pisarzem Ivanem Baidakiem / Wydawnictwo ANAGRAM; Niezależna Księgarnia TARABUK 

Wydawnictwo ANAGRAM zaprasza w środę 23 listopada
do  Niezależnej Księgarni TARABUK                                                                                          [Centrum Sztuki Współczesnej. Zamek Ujazdowski. Jazdów 2. Warszawa]

na: Spotkanie z odważnym ukraińskim pisarzem Ivanem Baidakiem i promocję jego książki (Nie) Widoczni. W trakcie spotkania porozmawiamy nie tylko o bohaterach książki, ale też o tolerancji, zmianach we współczesnym świecie, o tym, jak te zmiany wpływają na nasze postrzeganie innego człowieka. I jak w tym świecie może poruszać się pisarz.

 

Іvan odważny Baidak (ur. 1990) jest ukraińskim prozaikiem i poetą, którego debiutancka powieść Personally Me Personally for You (2013) stała się bestsellerem i zebrała wiele pozytywnych recenzji. Jego dwa zbiory opowiadań, Role Plays (2014) i The Shadows of Our Dates (2017) znalazły się na szczycie listy bestsellerów księgarskich. Jego najnowsza powieść Człowiek o moim przyjacielu (2019) była znakomitym dowodem dojrzałości pisarza.

W 2020 roku napisał powieść o inkluzji „Niewidzialni”, która zyskała rozgłos wśród elit społeczeństwa Ukrainy. Książka została uznana za jedną z najlepszych w 2020 roku według PEN Ukraine. Na podstawie książki wystawiono sztukę teatralną oraz zorganizowano kilka wystaw fotograficznych poświęconych tej tematyce. Książka została przetłumaczona i opublikowana w Kanadzie (Guernica Editions), Polsce (Anagram) i we Włoszech (Flâneurs Edizioni)

Pochodzi z Ukrainy, mieszka w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, Austrii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych, gdzie uczęszczał na zajęcia z kreatywnego pisania w City College w San Francisco. Jego opowiadania były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, serbski, polski, hiszpański i włoski.

W 2019 roku odbył się autorski debiut Euro-tour, podczas którego Ivan zwiedził Warszawę, Kraków, Wrocław, Pragę, Berlin, Monachium i Paryż. Otrzymał stypendium Gaude Polonia 2020. W 2022 roku Ivan był rezydentem Fundacji Camargo w Cassis we Francji oraz Słoweńskiego Stowarzyszenia Pisarzy w Bled w Słowenii. Pod koniec 2022 roku promował książkę „Invisible”  w Kanadzie, odwiedzając Toronto, Montreal, Edmonton i Winnipeg.

Jego styl pisania charakteryzuje się bystrym spojrzeniem psychologicznym, bogatymi obrazami i precyzją języka. Umiejscawiając swoich bohaterów w realistycznych, współczesnych sceneriach, włącza się do pewnej formy medytacji i analizy psychicznej. Jego teksty często ocierają się o eksperymenty narracyjne, w których autorzy bawią się formą, fabułą i dynamiką tekstu.

 

Exit mobile version