Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

„Przeciw wojnie. W obronie wartości”. Projekt wydania książki / Redakcja WOBEC

Fundacja Kultury „WOBEC” jest w trakcie przygotowania do druki książki Piotra Kotlarza „Przeciw wojnie. W obronie wartości„.

Książka ta zawierać będzie wybór artykułów dr. Piotra Kotlarza, w których autor odnosząc się do toczącej się wojny w Ukrainie, będącej wynikiem imperialistycznej polityki Federacji Rosji, podejmuje rozważania na temat idei podboju i imperializmu, idei narodu i obywatelstwa i związków tych idei z ideami własności oraz wolności, a także procesów dziejowych, które – zdaniem autora – zmierzają w kierunku organizacji demokratycznego świata społeczeństw obywatelskich.

Planujemy wydać wspomnianą książkę do połowy lutego 2024 roku, a więc już w przyszłym miesiącu. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru artykułów, ich adiustacji i korekty, za dwa tygodnie planujemy rozpoczęcie pracy nad składem, tak by już pod koniec stycznia przekazać naszą książkę do druku.

Dochody z tego projektu pragniemy przeznaczyć na inne działania naszej Fundacji, m.in. prowadzenie naszych konkursów, wydawanie Miesięcznika WOBEC itp.

 W związku z powyższym prosimy o wsparcie wydania powyższej książki w postaci przedpłat na jej zakup na konto Fundacji Kultury „WOBEC”.

Nr konta BNP Paribas SA 29 1750 0012 0000 0000 4089 6236

A. W kwocie 70 złotych za otrzymanie książki Piotra Kotlarza „Przeciw wojnie. W obronie wartości” w formie drukowanej, w sztywnej oprawie.

B. W kwocie 20 złotych za otrzymanie e-booka powyższej książki.

W obu przypadkach prosimy o podanie celu wpłaty – wydanie książki.

W pierwszym wypadku (A) dokonując wpłaty prosimy o jednoczesne przesłanie na pocztę naszej Redakcji [redaktor.naczelny.wobec@gmail.com] adresu, na jaki prześlemy książkę, w drugim (B) prosimy o podanie adresu poczty internetowej (e-mail).

Z góry dziękujemy za wsparcie

Redakcja WOBEC

 

Drogi Czytelniku!

Tocząca się u naszych granic wojna między Rosją a Ukrainą to nie tylko działania militarne, ale także swego rodzaju wojna idei.

Kiedy w lutym 2022 r. doszło do eskalacji tej wojny i prób całkowitego podporządkowania Ukrainy oligarchicznej Rosji, zdecydowałem, że nie mogę pozostać obojętnym na te działania.

Nie jestem żołnierzem, nie dysponuję dużymi środkami, a mój wkład finansowy i materialny w pomoc walczącej o wolność Ukrainie może być niewielki. Jestem jednak historykiem, historiozofem i historykiem idei. Uznałem, że mogę włączyć się w obronę Ukrainy za pomocą narzędzia, które znam – myśli.

Przez prawie dwa lata, podczas których na Ukrainie trwały działania wojenne, napisałem prawie czterdzieści artykułów. W niektórych z nich polemizowałem z tymi, którzy moim zdaniem nie rozumieli istoty tej wojny, w innych starałem się ukazać jej właściwy sens.

Pisałem o idei podboju i imperializmu, ale także o demokracji, samostanowieniu i wartościach, które wiązały się z porzuceniem tych pierwszych i umożliwiły osiągnięcie tych drugich, które dziś niemal powszechnie zwyciężają.

Powyższe artykuły publikowałem w Miesięczniku WOBEC wydawanym przez Fundację Kultury „WOBEC” (miesiecznik-wobec.pl). Teraz zamierzamy wydać je w formie książki. Chciałbym w ten sposób dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców, a także wierzę, że te artykuły zebrane w jednym miejscu pozwolą na bliższe zrozumienie procesów zachodzących na świecie.

Jestem optymistą, wierzę, że epoka podbojów, epoka imperializmu już się kończy, że przepowiednia Immanuela Kanta już się spełnia. Wszystkie społeczeństwa będą wkrótce zorganizowane według zasad demokracji (bo w sensie historycznym sto czy dwieście lat to naprawdę krótki czas). Obecnie ułatwiają to niemal powszechnie akceptowane idee zrównoważonego rozwoju, coraz szerzej przyjmowane Prawa Człowieka oraz zrozumienie jedności naszego gatunku i jedności cywilizacji, a także idea otwartego dostępu do informacji i Creative Commons.

Wojna Ukrainy z Rosją to nie tylko wojna o zachowanie suwerenności, obronę wolności i własności jednego społeczeństwa przed agresywną polityką drugiego. To także wojna idei, wojna o model organizacji przyszłego świata.

Moje artykuły, moje przemyślenia, są tylko bardzo małym wkładem w tę walkę, ale myślę, że mogą Cię zainteresować.

Proszę o wsparcie mojego projektu i przekazanie informacji o nim swoim znajomym. 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc w tym projekcie.

                             Piotr Kotlarz

 

Exit mobile version