Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Nowa stolica administracyjna Egiptu [Z cyklu świat nie stoi w miejscu, Polski też na to nie stać] / Za anglojęzyczną Wikipedią

Nowa Stolica Administracyjna ( NAC ( arab .: العاصمة الإدارية الجديدة , romański :  al-ʿĀṣima al-ʾIdārīya al-Gadīda ) to nowa społeczność miejska w prowincji Kair w Egipcie i satelita miasta Kair. Planuje się, że będzie to nowa stolica Egiptu, a jej budowa trwa od 2015 r.  Zostało to ogłoszone przez ówczesnego egipskiego ministra mieszkalnictwa Mostafę Madbouly na Konferencji Rozwoju Gospodarczego Egiptu w dniu 13 marca 2015 r. Stolica jest uważana za jedną projektów na rzecz rozwoju gospodarczego i stanowi część większej inicjatywy o nazwie Egypt Vision 2030.

Nowa stolica Egiptu nie ma jeszcze nazwy. Na stronie internetowej nowej stolicy ogłoszono konkurs na wybór nowej nazwy i logo miasta. Powołano jury składające się ze specjalistów, które miało ocenić nadesłane na listę propozycje i wyłonić najlepszą spośród wszystkich propozycji.  Rząd egipski nie ogłosił jeszcze żadnych oficjalnych wyników . W październiku 2021 r. minister transportu Kamel al-Wazir wskazał, że miasto może nosić nazwę „Masr”, co jest arabskim odpowiednikiem „Egiptu”.  Inne proponowane nazwy to „Kemet”, „Al Mustaqbal” i „Al Salam”.

Nowe miasto ma być zlokalizowane 45 kilometrów (28 mil) na wschód od Kairu, tuż za drugą Wielką Obwodnicą Kairu, na w dużej mierze niezagospodarowanym obszarze, w połowie drogi do miasta portowego Suez. Zgodnie z planami miasto stanie się nową administracyjną i finansową stolicą Egiptu, w której będą mieściły się główne departamenty rządowe i ministerstwa oraz ambasady zagraniczne. Oczekuje się, że na łącznej powierzchni 700 kilometrów kwadratowych (270 mil kwadratowych) będzie zamieszkiwało 6,5 miliona ludzi, chociaż szacuje się, że liczba ta może wzrosnąć do siedmiu milionów.

Oficjalnie głównym powodem podjęcia projektu było odciążenie Kairu, który już jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast świata, a liczba ludności Wielkiego Kairu w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ma się podwoić.  Metropolia Kair liczy prawie 20 milionów mieszkańców. W stolicy administracyjnej znajduje się również etap przygotowawczy do Pucharu Świata w Strzelectwie.

Plany 

Planuje się, że miasto będzie składać się z dzielnicy administracji rządowej, dzielnicy dyplomatycznej, dzielnicy kulturalnej (opera i teatry), centralnej dzielnicy biznesowej (CBD), parków („zielona rzeka”) i 21 dzielnic mieszkalnych.  Planuje się, że NAC będzie budowany etapami na powierzchni 170 000 feddanów (714 km 2 / 270 mil kwadratowych), a etap 1 (2016 r. – ) obejmie ponad 40 000 feddanów, co stanowi mniej niż jedną czwartą gruntów przeznaczonych pod budowę miasto.

Niektóre udogodnienia planowane dla miasta to park centralny, sztuczne jeziora, około 2000 instytucji edukacyjnych, park technologii i innowacji,  18 szpitali, 1250 meczetów i kościołów,  stadion na 93 440 miejsc, 40 000 pokoi hotelowych,  duży park tematyczny czterokrotnie większy od Disneylandu,  90 kilometrów kwadratowych farm wykorzystujących energię słoneczną i elektryczne połączenie kolejowe z Kairem. 

Powstaje jako inteligentne miasto z ponad 6000 kamer monitorujących ulice i wraz z nimi władze będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do monitorowania zużycia wody i gospodarki odpadami, a mieszkańcy będą mogli składać skargi za pomocą aplikacji mobilnej.

Przenoszenie instytucji państwowych 

Pierwotnie planowano, że parlament, pałace prezydenckie, ministerstwa i ambasady zagraniczne zostaną przeniesione do miasta w latach 2020–2022, ale ze względu na opóźnienia w budowie i Covid-19 przeprowadzka ponad 30 000 pracowników rządowych została przesunięta na marzec 2023 r.  Od 5 maja 2023 r. do Nowej Stolicy Administracyjnej przeniosło się 14 ministerstw i jednostek rządowych.

Planowany koszt przeniesienia rządu z Kairu do NAC wynosi ponad 100 milionów dolarów, ale pełny koszt i harmonogram całego projektu nie zostały jeszcze ujawnione. 

Przeanalizowano opinie na temat wcześniejszych doświadczeń w zakresie relokacji stolicy, na przykład podczas spotkań z przedstawicielami Astany, która w 1997 r. zastąpiła Ałmaty jako stolicę Kazachstanu. 

Finanse i budownictwo 

Kiedy w marcu 2015 roku oficjalnie ogłoszono projekt, ujawniono, że wojsko egipskie rozpoczęło już budowę drogi z Kairu na teren przyszłej stolicy.

Proponowanym budowniczym miasta była Capital City Partners, prywatna firma inwestycyjna w branży nieruchomości, na czele której stoi biznesmen ze Emiratów Mohamed Alabbar. Jednak we wrześniu 2015 roku Egipt odwołał protokół ustaleń (MoU) podpisany z Alabbarem podczas marcowego szczytu gospodarczego, gdyż nie poczynił on postępów w realizacji proponowanych planów.

W tym samym miesiącu Egipt podpisał nowy protokół ustaleń z China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) w celu „przestudiowania budowy i finansowania” części administracyjnej nowej stolicy, która obejmie ministerstwa, agencje rządowe i urząd prezydenta. Jednak w 2017 r. CSCEC podpisała umowy z władzami Egiptu dotyczące wyłącznie rozwoju CBD.

To pozostawiło egipskiemu rządowi finansowanie i zarządzanie większością budowy, ustanawiając w dniu 21 kwietnia 2016 r. spółkę administracyjną kapitału administracyjnego na rzecz rozwoju obszarów miejskich (ACUD), egipską spółkę akcyjną, której głównymi udziałowcami są Ministerstwo Obrony (Krajowy Urząd ds. Projektów Usług i Urząd ds. Projektów Sił Zbrojnych) posiadający 51% w drodze aportu gruntu oraz Urząd ds. Nowych Społeczności Miejskich (NUCA) Ministerstwa Mieszkalnictwa, posiadający 49% udziałów w drodze dokapitalizowania w wysokości 20 mld EGP (2,2 mld USD w 2016 r. ) i kapitał zakładowy w wysokości 204 miliardów EGP (22 miliardów dolarów). 

ACUD zarządza planowaniem, podziałem, budową infrastruktury i sprzedażą działek we współpracy z Nowym Organem ds. Rozwoju Stolicy Administracyjnego stowarzyszonym z NUCA  podobnie jak ten ostatni robi to w przypadku innych nowych miast.

Do budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do nowej stolicy zwrócono się do państwowej firmy budowlanej Arab Contractors. Firma stwierdziła, że ​​niezbędne badania już przeprowadzono  i zakłada się, że w ramach projektu zapewnione zostaną miastu główne usługi potrzebne do przygotowania go do prac budowlanych w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

W styczniu 2019 r. prezydent Abdel Fattah al-Sisi dokonał uroczystego otwarcia dużego meczetu i katedry.

Park Green River 

Green River Park (znany również jako Capital Park) to park miejski, który ma rozciągać się na całej długości nowej stolicy, reprezentujący rzekę Nil. Oczekuje się, że będzie miał 35 kilometrów (22 mil) długości i będzie dwukrotnie większy od nowojorskiego Central Parku. Początkowa faza parku będzie obejmować około pierwszych 10 kilometrów (6,2 mil) i jest w budowie. 

Oktagon 

Octagon (Państwowe Centrum Przywództwa Strategicznego) to nowa siedziba Ministerstwa Obrony Egiptu . Kompleks uważany jest za największy tego typu na Bliskim Wschodzie i jeden z największych na świecie, podobnie jak Pentagon w Stanach Zjednoczonych.

Międzynarodowy port lotniczy w stolicy

Stołeczne międzynarodowe lotnisko to lotnisko nowej stolicy Egiptu, mające na celu odciążenie międzynarodowego lotniska w Kairze, obsługującego Kair i międzynarodowego lotniska Sphinx, w pobliżu piramid w Gizie, obsługującego Gizę.

Nowy Stadion Stołeczny Administracyjny

Nowy Stadion Administracyjny Stolicy (Sports City Stadium) to stadion sportowy budowany od 2019 roku. Przy przewidywanej pojemności ponad 93 000 widzów będzie największym stadionem w Egipcie i drugim co do wielkości w Afryce i ma zastąpić stadion w Kairze Stadion Międzynarodowy jako nowy stadion narodowy. Będzie częścią większego olimpijskiego kompleksu sportowego.

Transport

Tranzyt kolei miejskiej w Kairze (w skrócie LRT) łączy Kair z Nową Stolicą Administracyjną. Linia rozpoczyna się na stacji Adly Mansour w Al Salam City na linii 3 metra w Kairze i dzieli się na dwie odnogi w Badr City. Jedna biegnie na północ, równolegle do obwodnicy Kairu, do 10. części Ramadanu, druga skręca na południe w kierunku Nowej Stolicy Administracyjnej. Miasta pośrednie na trasie pociągu to Obour, Shorouk i Mostaqbal.

Ponadto budowana linia jednoszynowa połączy Kair z nową stolicą, z połączeniami z kairskim metrem i kairską koleją LRT.

W styczniu 2021 roku Egipt podpisał kontrakt z firmą Siemens na budowę linii kolei dużych prędkości, która rozciąga się od miasta El Alamein w północnej części Morza Śródziemnego do miasta Ain Sokhna nad Morzem Czerwonym, przechodząc przez nową stolicę i Aleksandrię. Oczekuje się, że linia o długości 450 km (280 mil) zostanie ukończona do 2023 r. Późniejsze etapy sieci dużych prędkości o długości 1750 km (1087 mil) połączą nową stolicę z miastami aż do Asuanu na południu Egiptu.

Nową Stolicę Administracyjną obsługiwać będzie nowy Stołeczny Międzynarodowy Port Lotniczy. Lotnisko obejmuje terminal pasażerski o aktualnej przepustowości 300 pasażerów na godzinę, osiem miejsc parkingowych dla samolotów, 45 budynków usługowych i administracyjnych, wieżę kontroli lotów oraz pas startowy o długości 3650 m (11975 stóp) przystosowany do przyjmowania dużych statków powietrznych, wyposażony w oświetlenie i automatyczne systemy lądowania.  Lotnisko ma powierzchnię 16 kilometrów kwadratowych (6,2 mil kwadratowych) i oczekuje się, że częściowo zmniejszy presję na międzynarodowe lotniska w Kairze i międzynarodowe lotnisko Sphinx.

Krytyka

Miasto dla bogatych 

Wielu postrzegało miasto jako zbudowane dla klas wyższych, a nie dla klas średnich i niższych. Jest oczywiste, że nie jest to pierwszy raz, kiedy rząd egipski próbuje zbudować miasto poza deltą i doliną Nilu, aby złagodzić przeludnienie Kairu. Ale te inne miasta nie spełniły swojej misji, ponieważ były reklamowane wśród wysokiej klasy średniej i wyższej, a to dlatego, że mieszkania sprzedawano po wysokich cenach. W wyniku tego, że miasta te nie są dostępne dla większości populacji, większość mieszkań w nich nie jest sprzedawana. 

Kłopoty finansowe 

Zdolność rządu egipskiego do finansowania projektu została zakwestionowana. Choć prezydent Abdel Fattah El-Sisi oświadczył, że „państwo nie zapłaci ani grosza” za nową stolicę, środki z kasy publicznej w dalszym ciągu napływają na budowę kapitału, dodając do tego pożyczki zaciągnięte przez rząd na sfinansowanie projektu , co znacznie zwiększyło dług publiczny narodu.„Prezydent pożycza pieniądze z zagranicy, aby zbudować ogromne miasto dla bogatych, ale biedni i należący do klasy średniej Egipcjanie płacą cenę za megaprojekty poprzez podatki, mniejsze inwestycje w usługi społeczne i cięcia dotacji, nawet jeśli ekonomiczne uzasadnienie takiego rozwoju sytuacji jest wątpliwe” – powiedział Maged Mandour, egipski analityk polityczny.

Za Wikipedią: https://en.wikipedia.org/wiki/New_Administrative_Capital

Obraz wyróżniający: Centralna dzielnica biznesowa w Nowej Stolicy Administracyjnej w Egipcie. Z Wikimedia Commons, bezpłatnego repozytorium multimediów.

Exit mobile version