Myśmy tej prawdy strasznie potrzebowali – Białowieża i Solidarność 1. / Miłka O. Malzahn
Red.
Wielka historia to nie tylko podpisy polityków pod wiekopomnymi dokumentami, ale seria małych decyzji, podejmowanych przez zwykłych ludzi. Codziennie. To poczucie prawdy i nieprawdy, to marzenia o dobrym życiu. Na tym naszym człowieczym dysku zapisane jest wielka historia, lecz w intrygujących, bardzo ciekawych – choć niedużych pakietach. Czasy mamy niespokojne i jeśli nam się wydaje, że kiedyś było inaczej – to warto tę myśl poddać pod wątpliwość. Bo nie było. Czasy mamy niby wolnościowe, lecz jeśli nam się wydaje,że kiedyś to: ech, była wolność – warto i tę myśl poddać pod wątpliwość. Mamy takie poczucie wolności taki, jakie wykiełkowało w latach 80 tych. Mamy ten kwiat, który wówczas podlewali odważni i zdeterminowani ,zwyczajni obywatele. Ta historia ma swoje boje i swoich medialnych bohaterów, ale w gruncie rzeczy – to dzieło ludzi, których znamy – rodziny, znajomych, sąsiadów. Wiadomo, różnie. Solidarność w miastach ma solidną dokumentację jako ruch polityczny, a co z wsiami? Sprawa wyglądała na tyle intrygująco, że postanowiłam zbadać temat na przykładzie mojej wsi. Białowieża to trochę taka soczewka wiejskiej i miejskiej mentalności i to w każdych czasach: tych trudnych i tych uznanych za bardziej przewidywalne. Zatem – w czasie gdy słowo wolność było obracane wszędzie i w każdy możliwy sposób – usiadłam z moimi rodzicami do rozmowy o ich historii wolnościowej. Cykl impresji dźwiękowych otwiera wiele tematów związanych z ruchem Solidarnościowym na rubieżach.
Rozmówcy – Elżbieta Malzahn (Profesor Elżbieta Malzahn razem z Simoną Kossak pracowały w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży. Puszcza Białowieska to miejsce zamieszkania oraz życiowego wyboru, Przemysław Malzahn – leśnik https://www.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=1060
Miłka O. Malzahn – zawodowo zajmuje się szeroko pojętą filozofią, oraz dźwiękiem. Jest dziennikarką, pisze książki z pogranicza gatunków, tworzy i publikuje piosenki, wykłada na uczelniach, prowadzi warsztaty, nieustannie łączy nieoczywiste nauki o myśli ludzkiej z oczywistymi ścieżkami dedukcyjnymi. Tworzy offowy kanał podkastowy „Dziennik Zmian”, moderuje spotkania z artystami, pisarzami, podróżnikami, a najbardziej regularnie – prowadzi muzyczne programy w Polskim Radiu Białystok.
—