Fot. Mieszkania w Vollsmose, Odense – wrażliwy obszar, który jest również klasyfikowany jako obszar przebudowy.
Dania wprowadziła pułap czynszu. Czynsze miały wzrosnąć o 10 procent, ponieważ są powiązane z inflacją – tak jak w Austrii. Jednak duński rząd usunął to powiązanie, aby odciążyć gospodarstwa domowe: do 2024 r. czynsze mogą wzrosnąć maksymalnie o 4 proc., a już dokonane podwyżki trzeba nawet cofnąć.
W styczniu przyszedł list z nowym czynszem – i nie było to niemiłą niespodzianką: za swoje 42-metrowe mieszkanie w centrum Kopenhagi Duńczyk zapłaci tylko 534 euro miesięcznie za rok 2023 zamiast 623. wpis użytkownika „ Pitaa-Pain” szybko rozprzestrzenił się w Internecie. Powodem tego jest wprowadzony przez duński rząd pułap czynszowy, który obowiązuje od stycznia 2023 r. W Danii rządzi koalicja socjaldemokratów, liberalnych konserwatystów i liberalnych umiarkowanych.
Czynsze wzrosną o 4 proc. zamiast 10 proc
W 2023 i 2024 roku czynsze w Danii mogą wzrosnąć maksymalnie o 4 proc. W rzeczywistości czynsze w Danii są powiązane z inflacją, podobnie jak w Austrii. Tak więc bez interwencji rządu duńscy właściciele nieruchomości mogliby podnieść czynsze o prawie 10 procent. Maksymalny pułap 4 proc. dotyczy istniejących i nowych umów najmu, ale także czynszów, które w ostatnich miesiącach wzrosły powyżej 4 proc. – te muszą zostać ponownie obniżone.
„DLA DUŃSKIEGO RZĄDU KLUCZOWA JEST TROSKA O DUŃSKICH NAJEMCÓW. NIE NALEŻY ICH ZMUSZAĆ DO OPUSZCZENIA SWOICH DOMÓW I MIESZKAŃ Z POWODU SZALEJĄCEJ INFLACJI” – POWIEDZIAŁ W OŚWIADCZENIU MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH I MIESZKALNICTWA CHRISTIAN RABJERG MADSEN.
Ministerstwo Madsena przedstawiło we wrześniu ustawę ograniczającą podwyżki czynszów. Duński rząd pracuje też nad nową ustawą o waloryzacji czynszów od 2025 roku, bo nawet wtedy czynsze nie będą już mogły być automatycznie podwyższane przez inflację.
Czynsze wzrosły w Austrii o 8,6 proc
Również w Austrii toczy się dyskusja na temat limitu podwyżek czynszów: na prawie 400 000 umów najmu czynsze wzrosną o 8,6 procent w kwietniu 2023 r. – po podwyżkach czynszów w zeszłym roku o ponad 6 procent. Powodem jest przewidziany w ustawie automatyczny wzrost czynszu o inflację („wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych”). W styczniu socjaldemokraci w Radzie Narodowej proponują całkowite zawieszenie podwyżki czynszu do 2025 r., a następnie ograniczenie jej do 2 proc.
Naturalnie sprzeciwiają się temu właściciele nieruchomości, twierdząc, że zabraknie im wtedy pieniędzy na utrzymanie budynków. Duński rząd spotkał się z tym sprzeciwem: jeśli właściciele nieruchomości mogą udowodnić duże inwestycje, które nie są pokrywane z obecnych czynszów, mogą w wyjątkowych przypadkach podnieść czynsze powyżej 4 procent. Właściciele też nie są z tego zadowoleni i narzekają na biurokrację. Eksperci zakładają, że bardzo rzadko dotyczy to każdego przypadku.
W sumie, według wyliczeń rządu, Duńczycy zaoszczędzą 2,7 mld koron duńskich (około 360 mln euro) na dodatkowych kosztach wynajmu. Stopa inflacji w Danii osiągnęła w październiku 10,1%, najwyższy poziom od czterech dekad, ale od tego czasu spadła do 8,7%. Limity czynszów obowiązują również w Hiszpanii , Portugalii, Szkocji i Francji.
Link do artykułu:
Rent cap in Denmark: rents may increase by a maximum of 4 percent
Ta praca jest objęta licencją Creative Common License . Można go ponownie opublikować za darmo, w tłumaczeniu lub w oryginalnym języku. W obu przypadkach podaj / Kontrast Redaktion jako oryginalne źródło/autora i umieść link do tego artykułu na Scoop.me. https://scoop.me/rent-cap-denmark/ Prawa do treści pozostają własnością pierwotnego wydawcy.
Obraz wyróżniający: Mieszkania w Vollsmose, Odense – wrażliwy obszar, który jest również klasyfikowany jako obszar przebudowy. By Mogens Engelund – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4996869