Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Konkurs im. Bolesława Prusa – Wyniki konkursu

Drodzy uczestnicy konkursu

Sumując tegoroczną (już VII) edycję naszego konkursu pragniemy po raz kolejny podziękować wszystkim jego uczestnikom za chęć wzięcia w nim udziału i nadesłaniu nam swoich opowiadań. Było ich bardzo wiele, grubo ponad czterysta, a ich poziom oceniamy w wielu wypadkach jako wysoki.

W ocenie prac braliśmy pod uwagę umiejętność narracji, idee przekazywane w opowiadaniu, empatię, czyli współodczuwanie, wczuwanie się w uczucia i poglądy innych oraz akceptację innych postaw. Ważna też była dla nas zdolność do obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, a z drugiej strony również wyobraźnia. Swego rodzaju mistrzostwem warsztatu młodych pisarzy było to, że niektóre z ich opowiadań potrafią czytelnika wzruszyć.

Ustalając regulamin nie wskazaliśmy preferencji odnośnie formy, gatunku, czy konwencji literackiej. Obok opowiadań pojawiły się też próby bajek, nawet baśni, czy opowiadania z zakresu fantastyki. Wiele bardzo ciekawych.

Uważamy, że poziom tegorocznego konkursu był stosunkowo wysoki. Owszem, zdarzały się błędy stylistyczne, gramatyczne, interpunkcyjne. Wiele z nich być może przeoczyliśmy nawet w czasie dość pobieżnej (z braku czasu i kadr) adiustacji i korekty. Co ciekawe, błędy te można poprawiać już dziś stosując narzędzia tzw. sztucznej inteligencji (nie zawsze po nie sięgaliśmy z braku czasu, ale w przyszłości będzie to jeszcze prostsze). Wspomniane błędy braliśmy po uwagę w naszej ocenie tylko w niewielkim stopniu, choć uważamy za ważne to, by piszący starał się przekazać swą pracę swemu czytelnikowi i w tym zakresie dopracowaną. To wyraz swego rodzaju szacunku dla naszych czytelników. Przecież to dla nich piszemy.

Jak już pisaliśmy przy okazji tego i poprzednich konkursów, tworzenie, sztuka, to nie wyścig, rywalizacja. To odczuwanie oraz dzielenie się z innymi naszym obrazem świata, naszym nań spojrzeniem. Niemniej jednak, już od starożytności i w tej dziedzinie trwa jakaś rywalizacja. Wybraliśmy w pierwszym etapie 40 opowiadań, później dodaliśmy do tej puli jeszcze osiem. Wszystkie (niektóre z opóźnieniem, za co przepraszamy) publikowaliśmy już na łamach naszych stron internetowych: Miesięcznik WOBEC (miesiecznik-wobec.pl) oraz Miesięcznik Kreatywni (e-kreatywni.eu).

Dzięki uprzejmości pana Jana Korczyńskiego, który zgodził się podjąć tego zadania w swoim wydawnictwie, wkrótce wydamy e-book, w którym zamieszczone zostaną wszystkie publikowane  opowiadania.

Dzięki nadesłanym opiniom, niewielkim recenzjom i innym głosom z Waszej strony lub od Czytelników wybraliśmy osiem opowiadań, które postanowiliśmy wyróżnić, są to opowiadania:

Olivii Hadzińskiej – Z zapisków bytomskiej maturzystki  (I nagroda),

oraz 7 równorzędnych wyróżnień (II nagroda), dla opowiadań:

Pauli Apanowicz – Pisklę ciernistych krzewów

Kingi Brdej – Bibliotekarz,

Antoniny Morowiec – Koncert,

Juranda Tomczyka – O dziewczynce, która kradła pączki

Magdaleny Krzemianowskiej – Syn Nawigatora

Natalii Jasińskiej – Kruk

Małgorzaty Mizera – Dziewczyna ze śmietnika

 

Jury Konkursu na opowiadanie im. Bolesława Prusa:

Piotr Kotlarz i Jan Jackowicz-Korczyński

 

Obraz wyróżniający: Ławeczka Bolesława Prusa w Nałęczowie. Z Wikimedia Commons, bezpłatnego repozytorium multimediów

Exit mobile version