Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Jak USA rozprawiły się z mafią rządzącą międzynarodową piłką nożną / Mike Lasus

Delegacja Rosji po wyborze kraju na gospodarza MŚ. Z kartką piłkarz, Andriej Arszawin. Po lewej Witalij Mutko.

 

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 dobiegają końca. Ale sprawa, która ujawniła ogromny spisek przestępczy z udziałem międzynarodowej organizacji piłkarskiej FIFA, wciąż trwa.

10 lipca, tego samego dnia, w którym Francja pokonała Belgię 1:0 i awansowała do finału, firma zajmująca się marketingiem sportowym z siedzibą na Florydzie przyznała się w nowojorskim sądzie federalnym do zarzutów związanych z łapówkami wartymi miliony dolarów, wypłacanymi urzędnikom piłkarskim w obu Amerykach.

Prokuratorzy zarzucili firmie Imagina US, że w 2012 roku koordynowała działania z inną firmą marketingu sportowego, Traffic USA, w celu przekupienia Jeffreya Webba, który w tym czasie zajmował wysokie stanowiska w FIFA, a także w Karaibskiej Unii Piłkarskiej (CFU).

Traffic obiecał Webbowi łapówkę w wysokości 3 milionów dolarów za pomoc w uzyskaniu praw do sprzedaży i transmisji meczów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata 2018 i 2022, które były kontrolowane przez członków CFU. Imagina przyznała się do zawarcia umowy z Traffic, na mocy której zapłaciła połowę z 3 milionów dolarów oraz podzieliła się kosztami i przychodami z marketingu i transmisji tych meczów.

Imagina przyznała się również do przekupywania urzędników piłkarskich w Hondurasie, Gwatemali, Salwadorze i Kostaryce w zamian za prawa do marketingu i transmisji meczów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata kontrolowanych przez stowarzyszone z FIFA krajowe związki piłki nożnej w tych krajach.

W komunikacie prasowym wydanym przez amerykańskie biuro prokuratora zauważono, że wiele osób zaangażowanych w przekupstwo przyznało się wcześniej do winy za podobne działania, co czyni Imaginę najnowszym z długiego szeregu piłkarskich ważniaków ujętych przez amerykańskie władze od czasu ujawnienia w 2015 r. wieloletniego dochodzenia w sprawie korupcji w FIFA.

„Rządowe dochodzenie jest w toku” – dodano w komunikacie prasowym.

Dziennikarz Ken Bensinger przedstawia genezę i rozwój tej rozległej sprawy w nowej książce wydanej w przeddzień meczu otwarcia tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, „Czerwona kartka: How the U.S. Blew the Whistle on the World’s Biggest Sports Scandal”.

Rygorystycznie zbadana narracja szczegółowo opowiada o tym, jak amerykańskie organy ścigania zajęły się niektórymi z najpotężniejszych postaci piłki nożnej i jak ostatecznie zajęły się dochodzeniami i oskarżeniami w sprawie przestępczości zorganizowanej – z samą FIFA jako organizacją przestępczą.
Trump i Rosja

Sprawa miała swój początek w dość nieprawdopodobnym miejscu. W 2010 roku agent amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI) zajmujący się rosyjskimi zorganizowanymi grupami przestępczymi otrzymał wskazówkę, że Rosja wydaje się próbować niewłaściwie wpływać na urzędników FIFA, aby głosowali za ostatecznie udaną kandydaturą tego kraju do organizacji Mistrzostw Świata w 2018 roku.

Wskazówka ta dotarła do FBI za pośrednictwem byłego brytyjskiego szpiega Christophera Steele’a, który później zasłynął jako autor dokumentu zawierającego sensacyjne zarzuty dotyczące rzekomych powiązań między Donaldem Trumpem a rosyjskim rządem.

W 2011 roku w sprawę FBI zaangażował się agent amerykańskiego Urzędu Skarbowego (IRS), który przez całe życie pasjonował się piłką nożną, po tym jak odkrył, że potężny amerykański urzędnik FIFA o nazwisku Chuck Blazer nie płacił podatków od prawie dwóch dekad.

Współpracując ze sobą, agent IRS i zespół FBI zaczęli gromadzić dowody systematycznej korupcji w FIFA sięgającej dziesięcioleci wstecz.

Wiele z tych schematów było podobnych do opisanego powyżej z udziałem Traffic i Imagina: łapówki w zamian za prawa marketingowe i transmisyjne. Ale były też inne formy kradzieży.

„To wyglądało jak mafia”.

Blazer, na przykład, kupował luksusowe nieruchomości i płacił za jedzenie, podróże i prezenty za pieniądze FIFA. Przyjmował też nielegalne płatności w zamian za swój głos w ważnych decyzjach FIFA, takich jak przyznanie RPA prawa do organizacji Mistrzostw Świata w 2010 roku.

Bensinger powiedział InSight Crime, że ofiarami tej nielegalnej działalności są miliony fanów i graczy tego sportu na całym świecie.

„Wszyscy ci skorumpowani urzędnicy zabierają pieniądze, które w przeciwnym razie zostałyby przeznaczone na grę” – powiedział Bensinger. „Powinny one trafić do profesjonalnych drużyn, które potrzebują pieniędzy na budowę lepszych stadionów. Powinny trafiać do drużyn młodzieżowych i dosłownie kupować piłki i korki oraz budować boiska, na których dzieci mogą grać… Wszystkie te grupy są oszukiwane i okradane z zasobów, gdy dochodzi do korupcji”.

                                         Mike Lasus

Ten artykuł został opublikowany na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 International. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ponownej publikacji, skontaktuj się z nami . Sprawdź poszczególne obrazy, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat licencji.

 Ten artykuł został wcześniej opublikowany przez InSight Crime . Umieść oryginał tutaj.

ANALIZA
Jak USA rozprawiły się z mafią rządzącą międzynarodową piłką nożną
NARCOCULTURE/13 JUL 2018 BY MIKE LASUSAEN

Link do artykułu:

How the US Took On the Mafia Running International Soccer

Korzystając z artykułu InSight Crime przedstawiamy Czytelnikom Wobec kilka informacji o misji tej platformy:

InSight Crime to think tank i organizacja medialna, której celem jest pogłębianie i dostarczanie informacji do debaty na temat przestępczości zorganizowanej i bezpieczeństwa obywateli w obu Amerykach poprzez regularne dostarczanie raportów, analiz, danych, dochodzeń i sugestii politycznych, jak stawić czoła wielu wyzwaniom, jakie stwarzają.

Robi to, łącząc dziennikarstwo śledcze z rygorem akademickim, opierając swoją analizę na szeroko zakrojonych badaniach naziemnych, które obejmują rozmowy ze wszystkimi aktorami, legalnymi i nielegalnymi. Oprócz publikowania prac na tej stronie internetowej, współpracuje z siecią ekspertów i partnerów w regionie, aby zapewnić indywidualną analizę ryzyka, diagnostykę i możliwości pozytywnej interwencji.

Za stroną InSight Crime.

Obraz wyróżniający: Delegacja Rosji po wyborze kraju na gospodarza MŚ. Z kartką piłkarz, Andriej Arszawin. Po lewej Witalij Mutko. Autorstwa Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12204678. Z Wikimedia Commons, repozytorium wolnych multimediów

Kilka informacji uzupełniających

W 2014 roku FIFA wszczęła wewnętrzne śledztwo. Przeprowadzone zostało pod kierownictwem zdyskwalifikowanego prezydenta organizacji, Szwajcara Josepha Blattera. Wówczas nie dopatrzono się nadużyć ze stron decydentów rosyjskich i katarskich. W toku późniejszego postępowania przez organy amerykańskie ponownie postawiono zarzuty Rosjanom i Katarczykom.
Afera rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy w hotelu Baur au Lac w Zurychu zatrzymano grupę prominentnych działaczy centrali FIFA, którym zarzucono korupcyjne praktyki.
W 2020 roku prokuratura Stanów Zjednoczonych postawiła zarzuty członkom Rada Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. Według ustaleń amerykańskiego organu w 2010 roku podczas przeprowadzonego głosowania na gospodarzy mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku wsparli oni kandydatury Rosji i Kataru w zamian za przekazanie łapówek.
Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił zarzuty m.in. byłemu wiceprezydentowi FIFA, Jackowi Warnerowi, a także członkom południowoamerykańskiej Rady (wcześniej Komitet Wykonawczy), Brazylijczykowi Ricardo Teixeirze i Paragwajczykowi Nicolásowi Leozowi (zmarł w 2019 r.). W przedstawionych dokumentach była mowa również o prezesie Piłkarskiej Federacji Gwatemali Rafaelu Salguero oraz jednej osobie, która także zasiadała w Komitecie Wykonawczym (obecnie Rada FIFA), ale jej tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości[1].
Według ustaleń Warner miał otrzymać kwotę 5 milionów USD (w ponad 20 ratach), w czym miało pośredniczyć 10 różnych przedsiębiorstw. W zamian miał on zagłosować na kandydaturę Rosji jako organizatora mundialu w 2018 roku. Także Salguero miał otrzymać w tym samym celu korzyści finansowe, która miała opiewać na wysokość 1 miliona USD. Natomiast Teixeirowi, Leozowi i nieznanem z nazwiska oskarżonemu (wcześniej wymieniony) postawiono zarzuty za wzięcie łapówki, za którą oddali głos na Katar, który ubiegał się o organizację mistrzostw świata w 2022 roku.
W grudniu 2010 roku, w trakcie tego samego kongresu FIFA, odbyły się wybory kandydatów na gospodarzy mundialów w 2018 i 2022 roku. W akcie oskarżenia nie zostały zidentyfikowane osoby, które miały dokonać wręczenia łapówek. Mieli być oni przedstawicielami rosyjskiej i katarskiej kandydatury.
Trynidadczykowi Jackowi Warnerowi groziła ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Z kolei zarówno Ricardo Teixeirę, jak i Rafaela Salguero FIFA dożywotnio pozbawiła możliwości jakiejkolwiek działalności w obszarze piłki nożnej. Teixeira odpowiadał za nieprawidłowości, do których doszło między 2006 a 2012 rokiem. W 2019 roku, w areszcie domowym w Paragwaju, zmarł Nicolás Leoz.
Stanowisko Rosji
Według rzecznika prasowego Kremla, Dmitrija Pieskowa, Rosja uzyskała prawo do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w sposób całkowicie legalny. W podobnym tonie wypowiedział się były szef komitetu organizacyjnego mundialu, Aleksiej Sorokin.

[Za Wikipedią]

Exit mobile version