Site icon Miesięcznik internetowy WOBEC Piotr Kotlarz

Ile wiary możemy mieć w plany awaryjne dotyczące klimatu?

  • Grupa naukowców wystosowała niedawno apel o odpowiedzialne badania nad „geoinżynierią słoneczną”.
  • Metodę można zastosować do odbijania promieni słonecznych za pomocą drobnych cząstek i ograniczania wpływu zmian klimatycznych.
  • Ale takie wysiłki nie zastąpią zajęcia się pierwotnymi przyczynami globalnego ocieplenia, twierdzą eksperci.

O godzinie 10:38 w czerwcowy poranek 1991 roku wybuchł wulkan na Filipinach.

Góra Pinatubo wysłała chmurę pyłu na wysokość 35 kilometrów w niebo, zabijając setki ludzi i wpływając na kolejne miliony. Zanim pył całkowicie opadł, wydarzyło się coś jeszcze: powierzchnia Ziemi ochłodziła się w sposób wymierny przez kilka lat.

We wrześniu ubiegłego roku naukowcy z Wielkiej Brytanii podnieśli balon wypełniony dwutlenkiem siarki, powszechnym składnikiem erupcji wulkanów, na wysokość prawie 25 kilometrów, zanim pękł. Eksperyment bez zbędnych dodatków został opisany jako możliwy pierwszy naukowy w dziedzinie „ geoinżynierii słonecznej ” – rozpraszania cząstek w atmosferze w celu odchylenia promieni słonecznych i stworzenia efektu ochłodzenia podobnego do następstw z Mount Pinatubo.

Prawdopodobnie nie będzie to ostatni test potencjału geoinżynierii słonecznej, który pomoże złagodzić kryzys klimatyczny, nawet jeśli porównuje się go do naukowego aktu desperacji.

Grupa ekspertów opublikowała w zeszłym miesiącu list otwarty, naciskając na bardziej rygorystyczne i odpowiedzialne badania geoinżynierii słonecznej „tak szybko, jak to możliwe”. Nastąpiło to po raporcie z 2021 r. wydanym przez Narodową Akademię Nauk w USA, wzywającym do stworzenia międzynarodowego rejestru powiązanych badań, który pyta „nie tylko czy możemy, ale czy powinniśmy?”

Istnieje nieuniknione napięcie związane z majstrowaniem przy pogodzie w jednej części świata w sposób, który może negatywnie wpłynąć na inną, potencjalnie wywołując reakcję. Lub w pościgu, który może tylko pogorszyć złą sytuację klimatyczną . Oznacza to, że nawet jeśli modele sugerują, że geoinżynieria słoneczna może pomóc we wspieraniu produkcji żywności w ocieplającym się świecie, sceptycyzm jest ogromny.

Meksyk ogłosił niedawno plany wprowadzenia zakazu eksperymentów geoinżynierii słonecznej. Globalna inicjatywa powstała w zeszłym roku wyłącznie po to, by powstrzymać jej rozwój.

Pęd tej koncepcji rośnie jednak, im trudniejsze wydaje się ograniczenie ocieplenia do punktu, w którym może zapobiec coraz bardziej katastrofalnym skutkom.

Eksperci ostrzegają , że przekroczenie 1,5°C w ociepleniu powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej zwiększyłoby ryzyko związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem żywności i zaopatrzeniem w wodę. W styczniu ocieplenie osiągnęło szacunkową wartość 1,21°C; przewiduje się, że do 2035 roku osiągnie 1,5°C.

Jednak rezygnacja z celu 1,5°C i skupienie się zamiast tego na sposobach złagodzenia skutków zmian klimatu, takich jak geoinżynieria słoneczna, może być poważnym błędem .

To nie powstrzymało ludzi przed wymyślaniem innych odmian planu awaryjnego.

Jedna z propozycji wykorzystywałaby cienkowarstwowe bąbelki kosmiczne unoszące się nad planetą w celu odchylenia światła słonecznego. Inny opiera się na założeniu, że zrzucanie żelaza do oceanu pomoże w rozmnażaniu fitoplanktonu pochłaniającego dwutlenek węgla. W zeszłym miesiącu astrofizycy zasugerowali wystrzelenie pióropuszy pyłu z powierzchni Księżyca, aby stworzyć „osłonę słoneczną” dla Ziemi.

„Szok końcowy” i przewidywanie skutków klimatycznych

Może to być kontrowersyjne, ale geoinżynieria słoneczna jest również nieuniknioną częścią dyskusji o tym, co powinno nastąpić po latach bezczynności klimatycznej .

Jeden z badań geoinżynierii słonecznej na Uniwersytecie Harvarda ma na celu wystrzelenie balonu z platformy w Szwecji na wysokość 20 kilometrów w niebo, w celu uwolnienia pyłu mineralnego i zmierzenia wynikającej z tego chemii atmosfery i rozpraszania światła. Spowodowało to znaczny sprzeciw , aw 2021 r. test został zawieszony do czasu „dokładniejszego procesu zaangażowania społecznego”.

Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że zlecił badania nad skutkami geoinżynierii słonecznej, ale nie planuje jej wdrożenia. Niemiecki rząd sfinansował powiązane badania , a Chiny podobno stworzyły jeden z największych programów badawczych na świecie. W zeszłym roku rząd USA posunął się naprzód własnym wysiłkiem.

Niepewność co do tego, kto powinien posiadać własność intelektualną leżącą u podstaw nauki potencjalnie ratującej świat, jest kolejnym źródłem tarć. Kwestią niepokojącą jest również aktywne angażowanie gospodarek rozwijających się najbardziej narażonych na zmiany klimatu w dyskusje na temat tego, jak rozwija się (lub nie) geoinżynieria słoneczna.

Do załatwienia są też sprawy techniczne.

Geoinżynieria słoneczna w zasadzie odtworzyłaby efekty chłodzenia erupcji wulkanu. Zdjęcie: CNBC/YouTube

Pojawiły się pytania, na przykład, jak najlepiej wprowadzić niezbędne cząsteczki do powietrza i jak wysoko muszą się wznieść, aby były nieszkodliwe i skuteczne.

A jeśli cząsteczki naprawdę muszą być uwalniane na wysokości mniej więcej dwukrotnie większej niż typowe tory lotu samolotów pasażerskich i odrzutowców wojskowych, może to wskazywać na poważne przeszkody w zakresie kosztów i bezpieczeństwa.

Mierzenie skuteczności geoinżynierii słonecznej może być również mniej niż proste.

Być może największy jak dotąd problem: „ szok związany z zakończeniem ”. Eksperci twierdzą, że jeśli krajom uda się wspólnie zwiększyć wysiłki w zakresie geoinżynierii słonecznej, nagła przerwa spowodowana na przykład wojną lub nawet zmianą woli politycznej w danym kraju może wywołać katastrofalny skok w stłumionym ociepleniu.

Neal Stephenson, autor science fiction, znany z przedstawiania postapokaliptycznej, dystopijnej przyszłości, uczynił tytuł swojej najnowszej książki odniesieniem do tej koncepcji.

Oznacza to, że do bezpiecznego wykonania geoinżynierii słonecznej potrzebny byłby nadzwyczajny poziom współpracy międzynarodowej. Spośród wielu problemów związanych z proponowaną techniką, ten wydaje się należeć do kategorii problemów możliwych do rozwiązania.

Wszelkie dyskusje na temat jego dalszego rozwoju mogą i powinny mieć jak najbardziej globalny, inkluzywny i przejrzysty charakter.

To liczyłoby się jako zwycięstwo, niezależnie od tego, czy geoinżynieria słoneczna kiedykolwiek stanie się rzeczywistością, czy nie.

Więcej informacji na temat geoinżynierii słonecznej i zmian klimatu

Aby uzyskać więcej kontekstu, oto linki do dalszych lektur z platformy wywiadu strategicznego Światowego Forum Ekonomicznego :

  • W tym artykule porównano dziesięciolecia badań, które umożliwiły szybkie opracowanie szczepionek przeciwko COVID-19, z badaniami „przewidującymi” potrzebnymi do strategii awaryjnej, takiej jak geoinżynieria słoneczna. Jego werdykt: korzyści przewyższają ryzyko związane z brakiem postępu. Granice )
  • „Karta wyjścia z więzienia bez kary” dla wielkich trucicieli, „przepis na katastrofę” oraz „fałszywa i niebezpieczna” wiara w skuteczny plan B – w tym artykule udaje się kompleksowo skatalogować możliwe wady geoinżynierii słonecznej. Projekt Syndykat )
  • „Stosunkowo tania szybka naprawa.” Zgodnie z tą analizą podstawową wadą wszelkich działań geoinżynieryjnych opartych na klimacie jest brak powiązanych ram globalnego zarządzania i jasnych barier ochronnych. Szkoła Harvarda Kennedy’ego )
  • Więcej o pomyśle pyłu księżycowego – autorzy badania dotyczącego wystrzeliwania materiału księżycowego w kosmos w celu przyciemnienia Ziemi podkreślili, że pomysł ten nie stworzy zimnej, nienadającej się do zamieszkania planety „jak w opowiadaniu science fiction „Snowpiercer”. Dziennik naukowy )
  • Według pewnego filozofa poczucie dyskomfortu na myśl o manipulowaniu klimatem — nawet w celu przeciwdziałania skutkom globalnego ocieplenia — sięga głębiej niż tylko perspektywa nieprzewidzianych zagrożeń. JSTOR Daily )
  • „Nauka istnieje” dla geoinżynierii słonecznej, według klimatologa cytowanego w tym raporcie, „następnym ważnym pytaniem jest, czy chcesz to zrobić?” Środowisko Yale 360 ​​)
  • Ten wywiad z badaczem zajmującym się geoinżynierią słoneczną omawia takie tematy, jak wpływ na opady, potencjał nieuczciwych aktorów oraz „kto może podjąć ostateczną decyzję”, czy go wdrożyć. Uniwersytet Columbia )

Na platformie Strategic Intelligence można znaleźć źródła analiz eksperckich związanych ze zmianami klimatycznymi , innowacjami i setkami dodatkowych tematów. Musisz się zarejestrować, aby zobaczyć.

Obraz: Światowe Forum Ekonomiczne

Licencja i ponowne publikowanie

Artykuły Światowego Forum Ekonomicznego mogą być publikowane ponownie zgodnie z międzynarodową licencją publiczną Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 oraz zgodnie z naszymi Warunkami użytkowania.

Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami samego autora, a nie Światowego Forum Ekonomicznego.

Link do artykułu: https://www.weforum.org/agenda/2023/03/global-warming-potential-backup-plans-the-climate-crisis/

Exit mobile version