Fot: Jeziora Killarney
Irlandia ponownie zalesia swoje bagna i torfowiska, próbując walczyć ze zmianami klimatycznymi. Chociaż mokradła pokrywają tylko trzy procent powierzchni Ziemi, magazynują 25 procent światowego CO2. Do tej pory woda zalała około 8100 hektarów na „zielonej wyspie”. „Nawadnianie” ma na celu stworzenie optymalnych warunków dla nowych torfowisk. Eksperci uważają, że projekt „renaturyzacji” spowoduje składowanie ogromnych ilości szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych.
Torfowiska są uważane za ekosystem o największym potencjale składowania CO₂. Kiedy roślina obumiera, zmagazynowany w niej CO₂ jest uwalniany do wody lub gleby bagiennej podczas rozkładu, a nie do powietrza. Torfowiska i mokradła są zatem prawdziwymi obrońcami klimatu!
Drzewa magazynują CO₂ i uwalniają tlen
Proces ten nazywa się fotosyntezą. Kiedy drzewa obumierają i gniją, uwalniają pozostały CO₂ do środowiska, zwłaszcza do powietrza. Jeśli jednak drzewo wpadnie do bagna, CO₂ nie jest uwalniany do powietrza, ale magazynowany w wodzie i glebie. Jeśli wyschnie bagno, a co za tym idzie również mieszanina zawierająca CO₂, powstanie torf. Przez tysiące lat powstaje z niego dobrze znany surowiec: węgiel!
Irlandia ponownie zalesia bagna i torfowiska, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi
Aż do rewolucji przemysłowej prawie jedna piąta Irlandii była pokryta torfowiskami. Od lat 50. XIX wieku do dzisiaj ludzie zniszczyli duże obszary irlandzkiej przyrody – oprócz bagien, także niezliczone lasy. Częściowo państwowa firma „Bord na Móna” chce ożywić przyrodę i uczynić z Irlandii zielone płuca Europy do walki ze zmianami klimatycznymi. Z tego powodu w ciągu najbliższych kilku lat napełnią wodą 33 000 hektarów terenów aluwialnych. Chcą również przywrócić rodzime gatunki roślin i zwierząt, które przez lata były wypędzane lub niszczone. Obecnie prawie jedna czwarta, czyli 8125 hektarów, została „ponownie zalesiona”.
Jak bagna Irlandii zostały zniszczone i odbudowane
Przyczyna złego stanu torfowisk w Irlandii ma podłoże historyczne. Tradycja „wyrębu torfu” została zachowana i kontynuowana od pokoleń. Torf wysuszony jest dobrym paliwem. Dla gospodarki, zwłaszcza w okresie uprzemysłowienia, torf był bardzo poszukiwany, ponieważ można go było znaleźć na całej wyspie i dlatego był bardzo tani. Torfu używano również do ogrzewania domów w Irlandii.
Innym powodem osuszania irlandzkich torfowisk na dużą skalę jest rolnictwo. W okresie rewolucji przemysłowej Irlandia rozwinęła nie tylko koleje i miasta, ale także rolnictwo na dużą skalę. W celu uprawy żywności zniszczono duże obszary bagien.
Już na początku uprzemysłowienia niszczenie mokradeł było już w toku: pod koniec XIX wieku Irlandia była bardziej uprzemysłowiona niż całe Cesarstwo Austro-Węgierskie czy Hiszpania, dwa kraje znacznie większe pod względem powierzchni i populacja. Częściowo państwowa irlandzka firma „Bord na Móna” i inni chcą teraz wypowiedzieć wojnę niszczeniu środowiska i sprawić, by „szmaragdowa wyspa” ponownie zasłużyła na swoją nazwę.
Noah Düker (23 maja 2023 r.)
Ta praca jest objęta licencją Creative Common License . W przypadku nowej publikacji proszę podać NeueZeit.at/Noah Düker jako Źródło/Autora i podać link do artykułu w języku angielskim: https://scoop.me/ireland-climate-change-peatlands/ Prawa do treści pozostają u pierwotnego wydawcy.
Obraz wyróżniający: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49897
Link do artykułu:
Swamps as a climate saver: Ireland stores tons of CO₂ through 33,000 hectares of new peatlands